Şimdi Ara

Superonline Fiber İnternet Mimarisi Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, ben daha önce hiç Superonline Fiber İnternet kullanmamış birisi olarak sormak istiyorum. Evimize gelen fiber internet hizmeti ADSL de olduğu gibi RJ-11 soket üzerinden Superonline'ın sağladığı o garip Tilgin, Pirelli vs gibi marka modemler ile mi sunuluyor? Özel bir fiber internet modemi gibi bir şey mi yani? Yoksa bildiğimiz RJ-45 bir ethernet kablosu mu sunuluyor bize? Eğer ethernet kablosu ile sunuluyorsa, piyasadan herhangi bir kablosuz router alıp bu gelen ethernet kablosunu aldığım router'ın WAN girişine bağlayarak pekala bu interneti kullanabilir miyim? Yani Superonline'ın sunduğu cihazlara bağlı kalmadan.

Teşekkürler.

• Hocam pek bilgim yok ama yanlışım yoksa farklı modemlerle kullanabiliyorsunuz fakat modeminizden kaynaklı ping ve indirme/gönderme sorunlarında superonline sorumluluk kabul etmiyor.

Ayrıca bazı teknik destek elemanları kendi modemlerini kullanmanız için ısrar edebiliyor.
  • hayır direk wan girişli router kullanıyorlar. eve gelen telefon kablosundan tamamen bagimsiz bir durum. farkli router i kullanmak icin size interneti kurdurdugunuz zaman verilen router in mac adresini kullanmak istediginiz cihaza klonlamaniz gerekiyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: logitech_5

hayır direk wan girişli router kullanıyorlar. eve gelen telefon kablosundan tamamen bagimsiz bir durum. farkli router i kullanmak icin size interneti kurdurdugunuz zaman verilen router in mac adresini kullanmak istediginiz cihaza klonlamaniz gerekiyor..

Aa, o zaman söylediğinize göre verilen internet hizmeti Superonline'ın sağladığı router cihazının MAC adresine kilitli, öyle mi? Yani MAC adresi eşleşiyorsa internet bağlantısı sağlanıyor, ama eğer farklı bir router ise internete erişim izni vermiyor öyle mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

quote:

Orijinalden alıntı: logitech_5

hayır direk wan girişli router kullanıyorlar. eve gelen telefon kablosundan tamamen bagimsiz bir durum. farkli router i kullanmak icin size interneti kurdurdugunuz zaman verilen router in mac adresini kullanmak istediginiz cihaza klonlamaniz gerekiyor..

Aa, o zaman söylediğinize göre verilen internet hizmeti Superonline'ın sağladığı router cihazının MAC adresine kilitli, öyle mi? Yani MAC adresi eşleşiyorsa internet bağlantısı sağlanıyor, ama eğer farklı bir router ise internete erişim izni vermiyor öyle mi?

evet cok buyuk oranda boyle.
  • Wan girişinden bağlanıyorsunuz internete.
  • bAZI BÖLGELERDE EVE KADARFİBER DÖŞANİYOR GALİBA
  • Ben daha önce superonline fiber internet kullanmıştım. Samsunda oturuyorum. tam olarak görmedim ama evin altında superonline bir kutu kurmuş. o kutudan eve kadar fiber kablo taşıdılar onu bir alete bağladılar ondan çıkan standart lan kablosunu modeme bağladılar ki o da wan bağlantısı olsa gerek. duyduğuma göre bazı binaların tesisatında ethernet olduğunda eve kadar fiber kablo taşımak yerine ordan bağlatı yolluyorlar. yani duvardan çıkan yerden lan kablosu ile modeme bağlantı yapılıyor. tabi bunda az da olsa hızda kayıp oluyodur. bu bağlantı çeşitleri de site yönetimine göre değişiyor aslında. site eve kadar kablo getirilmesine izin verirse fiber kablo geliyo gelmezse duruma göre ethernet ya da telefon kablosu kullanıyolar herhalde.
  • 1 hafta önce superonline fiber internete geçtim.

eve kadar fiber kablo çekiyorlar. (ama sanırım heryer için geçerli bir durum olmayabilir bu)

fiber için ayrı bir cihaz veriliyor o cihazda modeme cat5 ile bağlantı kuruluyor. modemden biraz daha küçük bir cihaz.. bazı yerlerde sanırım binanın girişine tek bir fiber cihaz takılıp oradan evlere cat5 ile girliyor ama o konuda fazla bilgim yok. bulkunduğum yerde eve kadar fiber döşeniyor.

son olarak sanırım superonlinenın verdiği modeme bağlısınız.. gerçi ben değüiştirme ihtiyacı hissetmedim. eğer wireless çekim gücü dolayısı ile daha güçlü bir modem alıp takmak gibi bir düşünce içindeyseniz modem yerine kablosuz alanınızı genişletmek için access point alabilirsiniz. daha öncersinde 7dbi lık bir anten ile kullandığım modemden daha iyi bir wireless çekim gücü var.. esteteik olarak kullanım olarakda güzel.

bu arada sanırım yeni abone olanlara huawei hg253s modemden veriyorlar..bana ondan verdiler.. ve memnunum modemden

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

1 hafta önce superonline fiber internete geçtim.

eve kadar fiber kablo çekiyorlar. (ama sanırım heryer için geçerli bir durum olmayabilir bu)

fiber için ayrı bir cihaz veriliyor o cihazda modeme cat5 ile bağlantı kuruluyor. modemden biraz daha küçük bir cihaz.. bazı yerlerde sanırım binanın girişine tek bir fiber cihaz takılıp oradan evlere cat5 ile girliyor ama o konuda fazla bilgim yok. bulkunduğum yerde eve kadar fiber döşeniyor.

son olarak sanırım superonlinenın verdiği modeme bağlısınız.. gerçi ben değüiştirme ihtiyacı hissetmedim. eğer wireless çekim gücü dolayısı ile daha güçlü bir modem alıp takmak gibi bir düşünce içindeyseniz modem yerine kablosuz alanınızı genişletmek için access point alabilirsiniz. daha öncersinde 7dbi lık bir anten ile kullandığım modemden daha iyi bir wireless çekim gücü var.. esteteik olarak kullanım olarakda güzel.

bu arada sanırım yeni abone olanlara huawei hg253s modemden veriyorlar..bana ondan verdiler.. ve memnunum modemden

Evet, aslında burada amacım Superonline'ın sağladığı cihazlara bağlı kalmak istememem. Ne idüğü belirsiz marka (Tilgin ve Pirelli için tabi, Huawei'yi tenzih ediyorum) cihazları kullanacağıma gider güzel, tanıdığım TP-Link veya Asus'un veya Draytek'in kaliteli cihazlarından almak isterim. Üstelik söz konusu fiber internet olduğu için 1Gbps'ye varan hızlardan söz ediyoruz. Kaliteli cihazlar gerek. Böyle yüksek hızlı bir internet bağlantısında benim için önemli olan Gigabit ethernet portları ve 2.4 Ghz / 5 Ghz simultane yayın yapabilen yüksek kazançlı antenlere sahip kaliteli bir cihaz. 802.11ac standardı da olmalı aslında.

Öte yandan, sizin konfigürasyonunuzda eve kadar fiber kablo geliyor fakat çıkışına bir Cat5 kablo bağlanmış. Bence en az kaliteli bir Cat6e kablo olmalıydı. Fiber kabloların saniyede taşıdığı veri hızı malumunuz.

Velhasıl, eğer evime direk fiber hat gelip de o özel "fiber-to-ethernet" cihazından aldığım ethernet çıkışını örneğin Asus RT-AC66U router'ına bağlayıp gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim? Veya evime kadar fiber gelmeyip de bir ethernet kablosu gelse, yine aynı Asus cihaz ile evimde kullanabilir miyim? Tilgin, Pirelli falan ile uğraşmak istemiyorum. Ama Huawei cihazını kullananların yorumları sayesinde cihaza içim ısındı, kaliteli bir cihaza benziyor.

Son olarak, modem ile router farklı şeylerdir.

• quote:

quote:

Evet, aslında burada amacım Superonline'ın sağladığı cihazlara bağlı kalmak istememem. Ne idüğü belirsiz marka (Tilgin ve Pirelli için tabi, Huawei'yi tenzih ediyorum) cihazları kullanacağıma gider güzel, tanıdığım TP-Link veya Asus'un veya Draytek'in kaliteli cihazlarından almak isterim. Üstelik söz konusu fiber internet olduğu için 1Gbps'ye varan hızlardan söz ediyoruz. Kaliteli cihazlar gerek. Böyle yüksek hızlı bir internet bağlantısında benim için önemli olan Gigabit ethernet portları ve 2.4 Ghz / 5 Ghz simultane yayın yapabilen yüksek kazançlı antenlere sahip kaliteli bir cihaz. 802.11ac standardı da olmalı aslında.

Öte yandan, sizin konfigürasyonunuzda eve kadar fiber kablo geliyor fakat çıkışına bir Cat5 kablo bağlanmış. Bence en az kaliteli bir Cat6e kablo olmalıydı. Fiber kabloların saniyede taşıdığı veri hızı malumunuz.

Velhasıl, eğer evime direk fiber hat gelip de o özel "fiber-to-ethernet" cihazından aldığım ethernet çıkışını örneğin Asus RT-AC66U router'ına bağlayıp gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim? Veya evime kadar fiber gelmeyip de bir ethernet kablosu gelse, yine aynı Asus cihaz ile evimde kullanabilir miyim? Tilgin, Pirelli falan ile uğraşmak istemiyorum. Ama Huawei cihazını kullananların yorumları sayesinde cihaza içim ısındı, kaliteli bir cihaza benziyor.

Evet eve kadar fiber internet olayı bizim bölgemizde de kullanıyo . Fiber cihaz interneti bağlantısı sağlıyo ona kendi routeri mı taktığım zaman sorunsuz çalışıyo aynı zamanda verdikleri huawei modem ile de tabiki.. Ama bu demek değilki direk router takıp kullanabilirsiniz . Bu durum herkeste aynı olmayabilir . Benden hariç ftth kullananlara da sormak lazım.. En kötü ihtimalle maci klonlayıp hertürlü kullanırsınız kendi cihazınızı..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

valla yanlış birşey söylemiş gibi olmiyim karar aşamasında etkili olabilir diye yinelemek istedim. cat5 şeklinde yazmışım orayı ama sanırım o cat6 olucak. özellikle gelip bağlantı yapan görevlilere cat5 olup olmadığını sorduğumda bağlantıyı sadece cat6 şeklinde yaptıklarını söylemişlerdi. cat5 kullanmadıklarını cat6 ile bağlandığını söylemişlerdi. ama kesin olarak bunu test edip teyit edemicem.. çünkü nihayetinde sanırım 1Gbit gibi bir hız için farklı bir router veriyor olmalılar çünkü PCden ethernet bağlantısına baktığımda 100Mbit ile bağlantı kurulduğunu görüyorum. yani router 1Gbitlik bir router değil anladığım kadarıyla.. şayet Ayda 1000TL verip 1Gbit gibi bir hız almak isterseniz size farklı bir router vereceklerdir.

ve fiber çıkışından aldığınız interneti farklı bir routera bağlamanız pek olanaklı gözükmüyor.

• Yahu şöyle net bir cevap alamadım daha. Arkadaşlar, Superonline Fiber İnternet hizmetini, evime gelecek olan ethernet kablosunu "kendi istediğim" herhangi bir kablosuz router'ın WAN girişine bağlayarak kullanabilir miyim? Evime fiber kablo da gelse sonuçta onu da ethernete çeviren bir cihaz var anladığım kadarıyla. Yani her iki türlü bir RJ-45 ethernet kablo ucu söz konusu. Ama @logitech_5'in dediğine göre eve kadar fiber geliyorsa, böyle durumda gelen ethernet kablosunu herhangi bir router'a bağlayabiliyoruz. Ama o da kesin bir cevap değil tabi... Hadi bakalım sayın Donanımhaber.com üyeleri, değerli bilgilerinize başvuruyorum! Açıklamalarıyla birlikte net ve kesin bir cevap lütfen. Eminim binlerce kişi Superonline'ın fiber internet hizmetini kullanıyor burada.
  • quote:

Yahu şöyle net bir cevap alamadım daha. Arkadaşlar, Superonline Fiber İnternet hizmetini, evime gelecek olan ethernet kablosunu "kendi istediğim" herhangi bir kablosuz router'ın WAN girişine bağlayarak kullanabilir miyim? Evime fiber kablo da gelse sonuçta onu da ethernete çeviren bir cihaz var anladığım kadarıyla. Yani her iki türlü bir RJ-45 ethernet kablo ucu söz konusu. Ama @logitech_5'in dediğine göre eve kadar fiber geliyorsa, böyle durumda gelen ethernet kablosunu herhangi bir router'a bağlayabiliyoruz. Ama o da kesin bir cevap değil tabi... Hadi bakalım sayın Donanımhaber.com üyeleri, değerli bilgilerinize başvuruyorum! Açıklamalarıyla birlikte net ve kesin bir cevap lütfen. Eminim binlerce kişi Superonline'ın fiber internet hizmetini kullanıyor burada.

tek bir şartla bağlayabilirsin o da mac adresini klonlayarak.. birçok defa forumda yazılmış bir konu bu..

çok net klonla bağla...

• quote:

Huawei'yi Türkiye için tenzih etmenize gerek yok. :)
    Bizim servis sağlayıcılarla kanka olduğu için onun ürünleri de neyüdüğü belirsiz tamamen.
    İyi bir router clone mac :)

• Cat5 gayet yeterli.
  • Network setupımı paylasayım dedim.

Tv nin sol altındaki media player akıllı olmayan tvyi akıllı hale getirmekle gorevli, direk ağa bağlı olarak çalışıyor.

Sol alttaki beyaz turkcellin fiberinin sonlandıgı alet.

Ordan sag alttaki mavimsi cisco (Asa5505) firewall a gidiyor. Enterprise firewalldur kendisi.

Onun ustunde , tvnin sag altında ise cisco linksys(EA4500) routerım var su an access point gorevi goruyor sadece. 2.4 Ghz ve 5Ghz dual yayın yapıyor. Evdeki butun kablosuz cihazlar onda toplanıyor.

Beyaz buyuk albumun tam altında ise Zyxel NSA221 mini ağ sunucum var. Hergun kendini saat 1700 de acar sabaha karsı 0200 da kapar. Downloadlarımı yapar. Ftp sunucusu olarak calısır dynamic ipmi gunceller vesaire..Becerikli ama kalitesizdir.

https://store.donanimhaber.com/e1/6d/c3/e16dc393e77682fd902fd4e137028065.JPG

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seckinau -- 4 Mayıs 2013; 20:15:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Seckinau

Network setupımı paylasayım dedim.

Tv nin sol altındaki media player akıllı olmayan tvyi akıllı hale getirmekle gorevli, direk ağa bağlı olarak çalışıyor.

Sol alttaki beyaz turkcellin fiberinin sonlandıgı alet.

Ordan sag alttaki mavimsi cisco (Asa5505) firewall a gidiyor. Enterprise firewalldur kendisi.

Onun ustunde , tvnin sag altında ise cisco linksys(EA4500) routerım var su an access point gorevi goruyor sadece. 2.4 Ghz ve 5Ghz dual yayın yapıyor. Evdeki butun kablosuz cihazlar onda toplanıyor.

Beyaz buyuk albumun tam altında ise Zyxel NSA221 mini ağ sunucum var. Hergun kendini saat 1700 de acar sabaha karsı 0200 da kapar. Downloadlarımı yapar. Ftp sunucusu olarak calısır dynamic ipmi gunceller vesaire..Becerikli ama kalitesizdir.

https://store.donanimhaber.com/e1/6d/c3/e16dc393e77682fd902fd4e137028065.JPG

Gerçekten çok güzel, basit ve bir o kadar da kullanışlı bir sistem kurmuşsunuz. Anlatışınız da basit ve anlaşılır. Fiber beyaz cihazda sonlanıyor, oradan önce harici ve detaylı bir firewall'a gidiyor, ondan sonra EA4500'e giderek eve ve ağ sunucusuna dağılıyor. Benim sormak istediğim ise şu: Turkcell'in fiberinin sonlandığı şu sol alttaki beyaz cihazın yerine direkt olarak EA4500'ü (veya piyasada satılan herhangi kaliteli bir kablosuz routerı) bağlayabilir miyiz? Amacım, Turkcell'in sunduğu cihazlara bağımlı olup olmadığımızı anlamak. Acaba Turkcell piyasadan alabileceğimiz herhangi bir kablosuz routerı bize iyilik yaparak kampanya ile bedava mı sağlıyor, yoksa kurmuş olduğu fibere özel olarak optimize edilmiş (ayarlanmış) bir router mi veriyor? (bir nevi anahtar kilit sistemi gibi)

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V4LKyR -- 5 Mayıs 2013; 22:42:44 >

• Selamlar,

Kafanın nerede karıstıgını anladım. Mumkun oldugunca acıklamaya calısacagım zira dikkatli oku cunku anlatımım pek güclü degil.

Evin icine fiber geliyor. Bakır kablo gelseydi (Cat 5-6) ea4500 u direk baglayabilirdim. O beyaz cihaz superonlineın kurdugu passive optical networkun evde sonlanmasını saglayan cihazdır. Yani bir modem, router degildir. Fotografta olmadıgı icin kafan karısmıs olabilir. Superonline banada bir HG253 Router verdi. Kutusunu bile acmadan bir kenara koydum.

Normal sartlarda sol alttaki Echolife 8010 cihazının kıcına, bende gordugun firewall yerine hg253 takılıyor.. Yani evin icine fiberin girdigi her senaryoda ya o 8010 a yada o gorevi yerine getirebilecek baska bir cihaza ihtiyac var.

Fiberi direk takabilecegin bir cihaz son kullanıcı cihazı degildir. Cisco, huawei, juniper, checkpoint vb üreticilerin bu gorevi yerine getirebilecek router, switch ve firewall ları var. Ama bunlar kolay bulunabilir ve kolay configure edilebilir cihazlar degil.

Ama senin o 8010 cihazını degistirerek eline bisey gececegini sanmıyorum. Merakını gidermek icin cevapladım.

Dikkat edersen fotografta HG253 yok, fotografta onun yerine kullanabilecegim 2 cihaz var biri Cisco linksys EA4500 digeride Cisco ASA 5505 cihazları. Ben ASAyı tercih ettim. Ama EA4500 ü de direk takabilirdim.

Yani Turkcellin cihazlarına kesinlikle baglı degiliz.

"Acaba Turkcell piyasadan alabileceğimiz herhangi bir kablosuz routerı bize iyilik yaparak kampanya ile bedava mı sağlıyor, yoksa kurmuş olduğu fibere özel olarak optimize edilmiş (ayarlanmış) bir router mi veriyor? (bir nevi anahtar kilit sistemi gibi) "

Yukarıdaki soruna detaylı cevap vermek gerekirse gerekirse;

Turkcell cok ozel bir cozum hazırlamamıs. Maliyeti en dusuk cozumu hazırlamıs. İlgilenirsen bu linkte detaylı bilgi var "https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network"

Turkcell ag designına karar verdikten sonra firmalarla gorusuyor. Atıyorum Eriksson la Juniperle, ciscoyla toplantılar duzenliyor. Ben boyle bir alt yapı kuracagım, bu konuda bana uctan uca cozum saglayabilirmisiniz diye soruyor. Firmalar tekliflerini sunuyorlar. Huawei ya alt yapının tamamında yada sadece bina tarafında en ucuz teklifi veriyor. Ve cihazlar huawei oluyor.

Senin sordugun sorunun cevabının cok basit oldugunu yukarıda yazdıklarımın cogunun soruna direk cevap olmadıgını biliyorum. Ama forumlarda o kadar cok bes para etmez yazı varki birileri kazayla okur diye bazı onemli oldugunu dusundugum detayları verdim.

Senin sorunun en kısa cevabı ise;

Tilgin, huawei , airties ın son kullanıcılara bedava dagıtılan, ve teknosa , mediamrkt gibi yerlerde bolca bulunan ürünleri kalitesiz ürünler.
    Evin icine fiber giriyorsa huawei8010 cihazının dısında ki herseyi degistirebilirsin.
    Fiber binanın alt katına geliyor oradan dairene bakır kablo geliyorsa hg253 yada tilgin skimsonik router yerine direk baska bir cihaz takabilirsin.

Belkin ve linksys cihazlar son kullanıcı icin iyidir. Tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmisimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seckinau -- 6 Mayıs 2013; 13:25:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Seckinau

Selamlar,

Kafanın nerede karıstıgını anladım. Mumkun oldugunca acıklamaya calısacagım zira dikkatli oku cunku anlatımım pek güclü degil.

Evin icine fiber geliyor. Bakır kablo gelseydi (Cat 5-6) ea4500 u direk baglayabilirdim. O beyaz cihaz superonlineın kurdugu passive optical networkun evde sonlanmasını saglayan cihazdır. Yani bir modem, router degildir. Fotografta olmadıgı icin kafan karısmıs olabilir. Superonline banada bir HG253 Router verdi. Kutusunu bile acmadan bir kenara koydum.

Normal sartlarda sol alttaki Echolife 8010 cihazının kıcına, bende gordugun firewall yerine hg253 takılıyor.. Yani evin icine fiberin girdigi her senaryoda ya o 8010 a yada o gorevi yerine getirebilecek baska bir cihaza ihtiyac var.

Fiberi direk takabilecegin bir cihaz son kullanıcı cihazı degildir. Cisco, huawei, juniper, checkpoint vb üreticilerin bu gorevi yerine getirebilecek router, switch ve firewall ları var. Ama bunlar kolay bulunabilir ve kolay configure edilebilir cihazlar degil.

Ama senin o 8010 cihazını degistirerek eline bisey gececegini sanmıyorum. Merakını gidermek icin cevapladım.

Dikkat edersen fotografta HG253 yok, fotografta onun yerine kullanabilecegim 2 cihaz var biri Cisco linksys EA4500 digeride Cisco ASA 5505 cihazları. Ben ASAyı tercih ettim. Ama EA4500 ü de direk takabilirdim.

Yani Turkcellin cihazlarına kesinlikle baglı degiliz.

"Acaba Turkcell piyasadan alabileceğimiz herhangi bir kablosuz routerı bize iyilik yaparak kampanya ile bedava mı sağlıyor, yoksa kurmuş olduğu fibere özel olarak optimize edilmiş (ayarlanmış) bir router mi veriyor? (bir nevi anahtar kilit sistemi gibi) "

Yukarıdaki soruna detaylı cevap vermek gerekirse gerekirse;

Turkcell cok ozel bir cozum hazırlamamıs. Maliyeti en dusuk cozumu hazırlamıs. İlgilenirsen bu linkte detaylı bilgi var "https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network"

Turkcell ag designına karar verdikten sonra firmalarla gorusuyor. Atıyorum Eriksson la Juniperle, ciscoyla toplantılar duzenliyor. Ben boyle bir alt yapı kuracagım, bu konuda bana uctan uca cozum saglayabilirmisiniz diye soruyor. Firmalar tekliflerini sunuyorlar. Huawei ya alt yapının tamamında yada sadece bina tarafında en ucuz teklifi veriyor. Ve cihazlar huawei oluyor.

Senin sordugun sorunun cevabının cok basit oldugunu yukarıda yazdıklarımın cogunun soruna direk cevap olmadıgını biliyorum. Ama forumlarda o kadar cok bes para etmez yazı varki birileri kazayla okur diye bazı onemli oldugunu dusundugum detayları verdim.

Senin sorunun en kısa cevabı ise;

Tilgin, huawei , airties ın son kullanıcılara bedava dagıtılan, ve teknosa , mediamrkt gibi yerlerde bolca bulunan ürünleri kalitesiz ürünler.
    Evin icine fiber giriyorsa huawei8010 cihazının dısında ki herseyi degistirebilirsin.
    Fiber binanın alt katına geliyor oradan dairene bakır kablo geliyorsa hg253 yada tilgin skimsonik router yerine direk baska bir cihaz takabilirsin.

Belkin ve linksys cihazlar son kullanıcı icin iyidir. Tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmisimdir.

Gayet müthiş ve açıklayıcı bir cevap oldu, çok teşekkür ederim. Sayenizde aklımda hiç bir soru işareti kalmadı. Gerçekten de, kafamın takıldığı noktayı aydınlatmış olmanız bir yana, konuyu derinlemesine anlatarak diğer yönleri de açıkladınız. Umudum odur ki, böyle teknik forumlarda sizin gibi yetkin, bilgisi yüksek kişilerin sayısı artsın, böyle güzel ve eğitici & öğretici cevaplar alalım. Piyasadan aldığın routeri takarsan MAC adresi eşleşmez, dolayısıyla internet sağlanmaz, MAC adresi klonlaman lazım gibi cevaplar almıştım. Fakat alakası yok gibi görünüyor. Kafa karıştırdı sadece.

Merak ettiğimden soruyorum, Cisco ASA5505 firewall'ı kullanmanızın sebebi nedir? Normal bir routerın içerisinde entegre olarak gelen donanımsal firewall yetersiz midir? Cisco ASA5505'i araştırdım, 10/100Mbps ethernet çıkışının olduğunu gördüm. Fakat Huawei 8010 Gigabit ethernet çıkışı sağlıyor, dolayısıyla burada bir darboğaz (bottleneck) söz konusu. Buna değiyor mu? Bir diğer konu olarak, eve kurulacak ağda (DSL veya Fiber internet) kablolamada Cat5e'den ziyade Cat6'yı tercih etmek düşük ping süreleri, sinyal kalitesi açısından daha yerinde olur, doğru mu? Gigabit bağlantı sağlamak için de tabi.

Şu an TTNet Ultranet kullanıyorum. 16 Mbit'lik bir ADSL hat bu. Planım ise şu: Gigabit ethernet çıkışı olan ve 2.4 / 5 Ghz frekansında simultane yayın yapabilen bir ADSL modem almayı düşünüyorum. RJ-11 soketini buna bağlayacağım. Bu modemden Cat 6 kablo ile üst düzey bir kablosuz routerın (802.11ac destekli) WAN portuna bağlantı kurarak evdeki kablosuz cihazları öncelikli olarak bu routerda toplayacağım. İleride fiber internete geçtiğim zaman ise, ADSL modemi ikinci bir router olarak kullanıp kapsama alanımı genişletmeyi düşünüyorum.

Vermiş olduğunuz açıklayıcı cevap için tekrar teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.