Şimdi Ara

Superonline'daki kısıtlamalar nelerdir ? (Yasaklı siteler, band genişliği sınırlamaları vs )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
17.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Uzun süredir farklı servis sağlayıcılar kullanıyorum.

  Yakın zamanda superonline 100mbps FTTB aboneliğe başvuracağım ama kafama takılan bazı şeyler var.


  Superonline fiber abonesi olduğumda, DNS değiştirerek erişimi engeli bulunan VPN servislerinin siteleri, yine zaman zaman yasaklanan IMGUR/Giphy ve benzeri imaj içerik sitelerine DNS değiştirerek erişebiliyor muyuz ? Yoksa DNS değişse bile girişler engelleniyor mu ?


  Diğer sorum şu, youtube ve torrent tarafında band genişliği sınırlaması var mı ? Youtube videolarını 4k izlemekte sıkıntı yaşanıyor mu ?


  Torrent ile kaynağı bol olan içeriğe eriştiğimde 100 megabit paket hızım varsa saniyede 7-8 megabyte download edebilir miyim ?


  (Mevcut servis sağlayıcımda, torrent ile ne indirirsem indireyim, hızım 4.5 megabyte/saniye'yi geçmiyor örneğin. )
 • Bildiğim kadarıyla SOL acayip ağır sansür uyguluyor. Telekomdan bile beter. 2010 zamanlarında SOL fiber efsaneydi şimdiki gibi filtrelerle sansürlerle suyunu çıkartmıyorlardı. Şu anda gigabit internet verseler kullanılamayacak durumda.


  2023 ten sonra umarım şu internetteki sansürde başımızdakilerle birlikte gider.. Büyük firmaların Türkiyeye gelmeme sebeplerinden en büyük etken bu sansürcü zihniyet!

  yasaklamak için - çin gibi - her bağlantı yaptığınızda paketlere bakıyorlar. dns yasağında sadece yasaklı adresin dns çözümü sırasında farklı ip geri döner, o ip'de yasaklı site uyarısıni gösterirdi.


  siz farklı dns kullanıp asıl ip bağlanırsanız sorun olmazdı. tabi sitenin kendine ait ip adresi varsa onu da yasaklayabiliyorlardı ama artık ip adresleri cdn vs. sebepli paylaşımlı.


  connection reset methodunda, dns ile aşılmasın ama ip de yasaklanmayınca, bütün paketler tek tek okunuyor.


  bağlantı güvenli (https) bile olsa bağlantı sırasında host (domain adı) ilk pakette okunabilir halde gidiyor. (tls 1.3 ve ensi ile güvenli hale geliyor).


  siz yasaklı bir adrese girmeye çalışıyorsanız superonline paketde o domain adını gördüğü anda size ve sunucya bağlantıyı resetle komutu/paketleri gönderiyor. iki tarafda bağlantı koptu sandığı için yasak çalışıyor.


  tabi bu kadar abartılı çin usülü yasak için "bütün paketlerin" okunması bize gecikmeler, kopmalar, hatalar ile geri dönüyor.

 • başka servis sağlayıcılarda ne yaşıyorsa Superonline'da da aynılarını yaşayacaksın.

 • Hocam türknet fiber varken SOL e geçmek mantıklı değil hem ücret olarak hem upload hızlıarı olarak artı olarak modem değiştiremiyorsunuz vs kısıtlamalar var, türknetin yurtdışı çıkışları SOL e göre kat kat iyi. Türknet Gigafiber de sorun mu var taşınma vs?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samcu -- 2 Mart 2021; 18:20:18 >
 • Ve trackler larınız güncel mi? Yavaş indirmenizin bir çok sebebi olabilir iss haricinde tracker , seeders sayısı gibi etmenler hızlı veya yavaş indirmenize sebep olabilir. Sonuçta torrentte server yok indiren insanlar paylaşımcı oluyor ve siz de indiriyorsunuz bu sayede.

  https://www.webtekno.com/torrent-hizlandirma-nasil-yapilir-h99211.html

  Şöyle bir link bıraktım bunları denedikten sonra tekrar download yapıtğınızda hızınız yükselir umarım.

 • Alıntı

  metni:
  Superonline fiber abonesi olduğumda, DNS değiştirerek erişimi engeli bulunan VPN servislerinin siteleri, yine zaman zaman yasaklanan IMGUR/Giphy ve benzeri imaj içerik sitelerine DNS değiştirerek erişebiliyor muyuz ? Yoksa DNS değişse bile girişler engelleniyor mu ?


  @tuzsuz_deli_bekir DNS değiştirerek yasaklı sitelere girmeyi bırakın hocam, VPN bağlantısı (public olanlar) kurabilirseniz ona şükredin derim. Kuzen Superonline kullanıyordu 2 ay önce zorla ISS değiştirttim ona. İnternet konusu açıldığında özgürlüğüme kavuşturdun beni diyor. :) Zaten ben de hattımı Turkcell'den taşımıştım. O zaman VPN'e bağlanıp Netflix seyredemiyordum. ExpressVPN, NordVPN'de falan sıkıntı yaşatıyordu. Bu ikisi zaten en popüler ve kullanışlı olanlar. Bu tür şeylerle uğraşıyorsanız belirtmiş olayım.


  Zaten TurkNet, Netspeed veya Millenicom kullanıyorsanız onlarda DNS değiştirip yasaklı sitelere girebiliyorsunuz. Onlar DNS üzerinden sansürlüyorlar. Aşması kolay oluyor. Aynı diye bir şey yok yani. :)


  Alıntı

  metni:
  Diğer sorum şu, youtube ve torrent tarafında band genişliği sınırlaması var mı ? Youtube videolarını 4k izlemekte sıkıntı yaşanıyor mu ?


  YouTube hakkında şikayet duymadım ama torrent'te bahsettiğiniz indirme hızı konusunda sorun yaşayanlar vardı. Ufak bir araştırmayla ilgili mesajları bulabilirsiniz.

 • samcu S kullanıcısına yanıt

  Hocam merhaba,

  Taşınma sebebi ile gigafiber'i geride bırakıyoruz :)

  Gittiğim yerde ya 60mbps VDSL ya 100mbps Superonline FTTB ya da Kablonet kullanacağım.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: tuzsuz_deli_bekir

  Hocam merhaba,

  Taşınma sebebi ile gigafiber'i geride bırakıyoruz :)

  Gittiğim yerde ya 60mbps VDSL ya 100mbps Superonline FTTB ya da Kablonet kullanacağım.

  Nasıl bir şans hocam havuzdan çıkıp küvete girmek gibi birşey olacak bu hız olarak.SOL deneyimlemedim ama kabloneti deneyimlediğim kadarıyla anlatayım size tarafsız olarak siz türknet gigafiberi yazıp bize yardımcı olmuştunuz. Kablonet kullanıyorum şuan müşteri hizmetleri çok kaliteli arıza olmadı doğru düzgün kayıttan sonra 2 saat olmadan yetkili gelip kontrol ediyor ama bazı eksileri var ilk olarak 100mb akıllı sınırsız yani akşam 25 mb ye düşen paket 110 tl sınrsız 100mb 150 160 tl , (ben kasım ayında abone oldum yani zamdan önce 95 tl ödüyorum)ve en kötü yanı modem modem değiştiremiyorsunuz wifi yongası çok kötü büyük bir ev veya çok oda varsa kesinlikle access point e ihtiyacınız olacak.Onun haricinde vpn kullanabiliyorum. Modemin ara yüzü biraz eski hatta modem eski direk baya da kaba tasarımı.

 • Yok hocam ayar vesaire konusunda hiç bir eksiğim yok.

  Turknet'i farklı 2 lokasyonda 35mbps ve 90mbps VDSL ile kullanırken torrent hızım ilkinde 2.5 megabyte/saniyeyi diğerinde ise 3 megabyte/saniyeyi pek geçmiyor. Ara ara 3.2 megabyte görüyorum anlık.

  Gigafiberde ise hız yüksek bile başlasa eninde sonunda 4.5 megabyte/saniyeyi geçmiyor.

  Bunları hem film ve dizi indirirken hem de resmi olarak dağıtılan Linux distrolarında filan da görüyorum.

  Hız yüksek bile başlasa en nihayetinde 4.5 mbyte/saniyede bir görünmez tavana takılıyor.

  Windows, Mac ya da Raspberry Pi üzerinde durum bu.

  Hız konusunda hiç sorunu olmayan private trackerlarda bile durum aynı.


  Acaba aynı şekilde superonline'da da torrent trafiği limitleniyor mu diye merak etmiştim.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuzsuz_deli_bekir -- 2 Mart 2021; 18:42:2 >
 • Süperonline'daki en büyük sorun cgn havuzudur, aslında artık birçok servis sağlayıcıda cgn havuzu uygulanıyor ama süperonline'da durum en kötüsü. Havuzda olduğunuz anda bağlantı kalitesi oldukça düşüyor, kopmalar başlıyor isterseniz 200 mbit hızınız olsun. Çözüm ise 25 lira verip statik ip almak.

 • Hocam durum facia o zaman,

  Ben normalde diğer ISS'lerde DNS değiştirip her yere giriyordum.

  Superonline deep packet inspeciton yapıp engelleme yapıyorsa onu geçmek zor (VPN hariç)


  Özetle superonline için, Turkcell cep telefonu hattı ile aynı sınırlamalara tabi diyebilir miyiz peki ?

  Yani Turkcell bir telefon ile nerlere giremiyorsam, superonline ile de oralara mı giremeyeceğm ? En azından ona göre test edeyim.


  Peki superonline ile kablonet'i karşılaştırırsak hangisi daha iyi ? (Kablonette de upload 5mbps, ya uğraştığımız şeylere bak)

 • Hocam kablonet ekstra paket sattırmaya çalışıyor her zaman 10 upload isteseniz ekstra para 200mb hız isteseniz ekstra para çok iyi araştırmanız lazım sonuçta bunlar türknet gibi değil 2 yıl kullanmak zorundasınız.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: samcu

  Nasıl bir şans hocam havuzdan çıkıp küvete girmek gibi birşey olacak bu hız olarak.SOL deneyimlemedim ama kabloneti deneyimlediğim kadarıyla anlatayım size tarafsız olarak siz türknet gigafiberi yazıp bize yardımcı olmuştunuz. Kablonet kullanıyorum şuan müşteri hizmetleri çok kaliteli arıza olmadı doğru düzgün kayıttan sonra 2 saat olmadan yetkili gelip kontrol ediyor ama bazı eksileri var ilk olarak 100mb akıllı sınırsız yani akşam 25 mb ye düşen paket 110 tl sınrsız 100mb 150 160 tl , (ben kasım ayında abone oldum yani zamdan önce 95 tl ödüyorum)ve en kötü yanı modem modem değiştiremiyorsunuz wifi yongası çok kötü büyük bir ev veya çok oda varsa kesinlikle access point e ihtiyacınız olacak.Onun haricinde vpn kullanabiliyorum. Modemin ara yüzü biraz eski hatta modem eski direk baya da kaba tasarımı.  Alıntıları Göster

  Eyvalla hocam, kablonet de benim için bir alternatif, hatta orada da gün boyu 100mbps hız olan paket çıkardılar ama hem pahalı hem de uload hızı 5mbps.

  Engelleme ve sınırlama konusunda sizce kablonet mi daha iyi superonline mı ?

  yoksa ikisi de aynı diyebilir miyiz ?


  Modem konusunda sıkıntı yok, (şu anda turk.net gigfiber için onların verdiği modemi değil kendi pfsense firewall'ımı kullanıyorum)


  superonline kullanırsam kullanıcı adı şifreyi tespit edip ardından direk kendi Pfsense firewall routerımı, kablonet kullanırsam da modemi bridge moda alıp yine bahsettiğim firewall routerımı kullanacağım. Evin ortasında da Unifi'nin profesyonel bir access pointi olacak.

 • Hocam dediğim gibi vpn kullanabiliyorum telefondan vs. Valla süperonline hiç kullanmadım adsl hizmet veriyorlar kablonetten önce düşünmüştüm o yüzden hangisi daha kuralcı bilemiyorum.

 • tuzsuz_deli_bekir kullanıcısına yanıt

  @tuzsuz_deli_bekir DNS değiştirip girme olayı genelde alternatif ISS'lerde işe yarıyor.


  DPI kesinlikle yapıyor. Hatta bahsettiğim gibi VPN hizmetlerinin premium olsalar bile adreslerini engelliyor veya protokollerini blokluyor. Arada gözlerinden kaçan bir VPN bulabilirlerseniz bağlanabilirsiniz.


  Alıntı

  metni:
  Özetle superonline için, Turkcell cep telefonu hattı ile aynı sınırlamalara tabi diyebilir miyiz peki ?Yani Turkcell bir telefon ile nerlere giremiyorsam, superonline ile de oralara mı giremeyeceğm ? En azından ona göre test edeyim.


  Kesin olarak bilmiyorum ama %99 mobil ile aynı sansürdür. Evet, test etseniz daha iyi olur.


  Alıntı

  metni:
  Peki superonline ile kablonet'i karşılaştırırsak hangisi daha iyi ? (Kablonette de upload 5mbps, ya uğraştığımız şeylere bak)


  İkisi arasından kesinlikle Superonline derim.  Bir de online oyun oynuyorsanız araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla Kablonet o konuda en kötüsü diyebilirim.

 • SOL 200Mbps FTTH kullanıcısıyım.


  Sansür TT ve Kablonet'te olduğu gibi SOL'de de var. Hepsi DPI yapıyor, hepsi aynı VPN'leri yasaklıyor vs. Yasaklar BTK tarafından yönetiliyor, firmalar tarafından değil. Küçük sağlayıcılar gibi DNS değiştirilip girilemez. Ancak ben Simple DNSCrypt+GoodByeDPI ile kullanıyorum. Şimdiye dek yasakla veya kısıtlamayla karşılaşmadım. Mobilde ise bu kombinasyon olmadığı için yasak var ancak kısıtlama yok.


  Torrent 25-30 MB/s arasında dolanıyor. Ancak ben hep Private Tracker kullanıyorum. Public'leri hiç denemedim.


  Youtube, Twitch vs. diğer sağlayıcılar ile de henüz kısıtlama yaşamadım. 2 ayı doldurdum.


  Ancak, eksilerine gelecek olursak;


  Yukarıda bahsettiklerim spesifik IP blokları için geçerli. Örneğin 176.43 bloğu için, pingler iyi seviyede, kısıtlama yok. Ancak bazı IP blokları berbat durumda. Modemin WAN kablosunu söküp taktıktan sonra 5 saniye içerisinde IP değişiyor. Güzel bir bloğa denk gelip not alırsanız IP değiştiğinde tekrar bulursunuz ve sorunsuz kullanıma devam edersiniz.


  2.'si ise benim bölgesel olarak yaşadığım bir sorun. Statik veya Dinamik IP olmadan, yani CGN'de iken boşta kalındığı an bağlantı kapatılıyor. PC için SSH bağlantıları dışında etkisi olmadı. Oyunlar vs. sorunsuz. Ancak mobil tarafta Whatsapp kullanırken bir süre sonra kesilmesi ve WiFi kapatıp açmadan düzelmemesi gibi sorunlar yaşadım. SOL kullanan hiçbir tanıdığımda bu sorunlar yokken benim bölgemde vardı. Muhtemelen CGN cihazlarının ayarlanmasından kaynaklı bir sorun. Statik IP aldım, sorunsuz olduğunu görünce statik IP'yi iptal edip Turkcell'e bildirdim. Sorun çözülene kadar ücretsiz statik IP verdiler.


  Aynı zamanda 100Mbps TT FTTH hattım da açık durumda. Aynı şekilde IP bloğu sorunları ve blok bazlı throttle sorunları TT'de de mevcut. İkisinin de iyi IP bloğuna denk gelmiş halini kıyaslarsam eğer, SOL'ü tercih ederim. Youtube, Netflix ve Steam için SOL trafiği hep İstanbul'dan döndürüyorken TT yurt dışına bağlanıyor. SOL'ün tepkime süreleri TT'ye nazaran daha iyi durumda. Ve CS GO dışında her oyunda ping süresinde daha geride. Örneğin PUBG PC oyununu SOL'de 35-40 arası oynarken TT'de 55 altına inmiyor. Ki FTTH Fiber için geçerli bu durum  


  Benim deneyimlerim bu şekilde. İstediğiniz test vs. varsa paylaşabilirim.

 • Bildiğim kadarıyla SOL acayip ağır sansür uyguluyor. Telekomdan bile beter. 2010 zamanlarında SOL fiber efsaneydi şimdiki gibi filtrelerle sansürlerle suyunu çıkartmıyorlardı. Şu anda gigabit internet verseler kullanılamayacak durumda.


  2023 ten sonra umarım şu internetteki sansürde başımızdakilerle birlikte gider.. Büyük firmaların Türkiyeye gelmeme sebeplerinden en büyük etken bu sansürcü zihniyet!

 • Yardımcı olan tüm herkese teşekkür ederim.


  "Hemen 2 günde superonline bağlatır devam ederim" düşüncemden vazgeçmek zorunda kalıyorum.

  Açıkçası bu tür sansür veya servis kısıtlamaları ile uğraşmak istemiyorum.

  Router'ım üzerine bir VPN koyup digitalocean benzeri sitelerde VPN server kurup trafiği yönlendirerek devam edebilirim ama orda da aylık 5$ civarı ekstra bir maliyet doğacak.

  Oyun oynamadğım için ping süresi ile ilgili beklentim çok önem arzetmiyor.

  VDSL altyapım 62mbps gösteriyor, Turknet 6mbps upload, Comnet 8mbps upload vadediyor.


  Taahhüt olmaması ve VDSL üzerinde 8mbps upload alabilme imkanı sebebi ile şimdilik Comnet'ten abonelik başlatıp devam edeceğim.

  Umarım memnun kalırım.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: tuzsuz_deli_bekir

  Yardımcı olan tüm herkese teşekkür ederim.


  "Hemen 2 günde superonline bağlatır devam ederim" düşüncemden vazgeçmek zorunda kalıyorum.

  Açıkçası bu tür sansür veya servis kısıtlamaları ile uğraşmak istemiyorum.

  Router'ım üzerine bir VPN koyup digitalocean benzeri sitelerde VPN server kurup trafiği yönlendirerek devam edebilirim ama orda da aylık 5$ civarı ekstra bir maliyet doğacak.

  Oyun oynamadğım için ping süresi ile ilgili beklentim çok önem arzetmiyor.

  VDSL altyapım 62mbps gösteriyor, Turknet 6mbps upload, Comnet 8mbps upload vadediyor.


  Taahhüt olmaması ve VDSL üzerinde 8mbps upload alabilme imkanı sebebi ile şimdilik Comnet'ten abonelik başlatıp devam edeceğim.

  Umarım memnun kalırım.

  Torrent kısıtlama olarak yok. Var diyenler port açma gerekliliğinden habersizdir.


  Sansür miktarı konusunda, diğer ISP uzun zamandır kullanmadım, ama Superonline connection reset ile engelliyor. Performans etkisini son zamanlarda görmedim, engelli bir durum olursa ya Cloudflare WARP açıyorum, ya da Opera'nın dahili VPN'den hızlıca bakıyorum geçiyorum. Eskiden SSH tunnel kullanıyordum, artık pek lazım olmuyor, hiç VPN para vermedim.


  CGNAT olayı var, zaten bütün dünyada olan birşey. Statik IP iyi deneyim için şart.


  En iyi deneyim içinde kendi router kullanmak şart, şifreyi almak teknik bilgi istiyor, router'da masraf tabi.


  Düşününce tak sorunsuz kullan değil ama biraz masraf biraz teknik bilgi ile canavar gibi çalışıyor.

 • Su an verdiğiniz karar sanırım verilebilecek en kötü karar :). Sizin binanızda sorunsuz kullanabileceğiniz 3 tane ISS var. TTNet, KabloNet ve SoL. Diğerlerinin altyapısı yok zaten.Taşeron ISS'lerden hizmet almak; bir evi bir kiracı kiralamış, siz de o kiracıdan kiralıyorsunuz ile eşdeğer. Ancak sinir uçları sizin, saçlarınız da sizin. Sinir uçlarımla oynanmasından hoşlanıyorum ve beyaz saç bana yakışıyor diyorsanız verdiğiniz karar mükemmel :))))))....

 • zulu123 Z kullanıcısına yanıt

  Valla bir açıdan siz de haklısınız,ancak


  • Kablonet'i 5mbps upload hızı, akıllı sınırsız tarife saçmalığı ve ayrıca tamamen sınırsız paketlerdeki yüksek fiyatı (açıkçası 24 ay taahüt vermeyi de istemiyorum, 12 ay taahhüde bakıyorum sadece) sebepleriyle zaten elemek zorundayım. 5mbps benim için kabul edilebilir bir değer değil işim gücüm aksar.


  • Superonline'ı ise sadece katı sansür politikası ve bu engelleri aşmak için ekstra aylık +5$ maliyet sebebiyle elemek zorunda kaldım. Yoksa niyetim zaten SOL fiber (FTTB) kullanmaktı. 10mbps upload çok iyi.


  Daha önce 3-4 farklı lokasyonda, hem evde hem de iş için Turknet kullandım. TTelekom altyapısından hizmet vermelerine rağmen (belki de şansıma) hiç bir sıkıntı yaşamadım. Hatta geçen yıldan beri de gigafiber kullanıcısı oldum (1gbps bağlantıyı geride bırakıyorum şu an).


  Yeni gideceğim lokasyonda VDSL tarafında bir altyapı sıkıntısı ya da kronik problem olmadığını biliyorum. Eğer Turknet 60mbps download hızı için 8mbps upload verseydi yine tercihim olurdu.


  Comnet 8mbps vereceğini söylediği için seçtim. VDSL altyapıdan hizmet veren peeringleri bu kadar iyi ISS sayısı bir kaç tane zaten.

  Umarım şansım yaver gider  

  En azından taahhüt yok.


  Upload'da 8mbps alamazsam o zaman el mecbur SOL'a döneceğiz. SOL'a da geçersem herhalde 50/20 pakete geçerim, onun da dezavantajı 24 ay tahhütlü olması ama çare kalmıyor
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuzsuz_deli_bekir -- 3 Mart 2021; 14:29:23 >
 • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.