Şimdi Ara

Sunum yapma heyecanı. Heyecandan konuşamayacak hale gelmek :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
2
Favori
4.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üniversite son sınıfım bugün hayatımda ilk defa sunum yaptım. Topluluk önünde konuşmaya o kadar alışmamışım ki resmen milletin karşısına geçince ne yapıcağımı şaşırdım. Konuya hakimdim gayet çalışmıştım ve defalarca tekrar yapmıştım ama anlatmaya başladıktan 10-20sn sonra aşırı bi ağız kuruluğu başladı ve resmen dudaklarım kurudu heyecandan. Nefessiz kaldım nefes alamadım bi ara konuşurken. Neden böyle oldu anlamadım millette de çok belli ettim zaten heyecanlandığımı rezil oldum herkese :( herkes ne kadar özgüvensiz bi birey olduğumu anlamış oldu :( ikili ilişkilerde gayet iyi olan biriyim ama topluluk önünde konuşma yapma fobim var resmen. Bu ağız kuruluğu falan devam ettiği sürece nasıl buna yenik düşmemeyi başarıcam bilmiyorum. Ki dideral almama rağmen böyle oldum.

• Çözümü filan yok.Yıkıksın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HİBİDİHUBLA1

Çözümü filan yok.Yıkıksın.
    :(
  • İlk defasında aşırı heyecan olması normaldir

ve böyle bir durumu, ilk defasında herkes yaşayabilir.

Sunum öncesi burda sorsaydın, taktik verirdik, en az heyecanla sunum yapardım.

Neyse

Bundan sonraki sunumlarında daha az heyecan yaşarsın,sonraki sunumlarında heyecanın step step azalır.

Yani tecrübe ettikçe heyecansız ve rahat konuşursun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarım şişe viski iç sunum öncesi sunumu çıplak bile yaparsın iyi günler.
  • aynı şey bana da oldu sahne korkusu var. bende heyecandan sesim titredi konuşamıyordum az daha.
  • quote:

Orijinalden alıntı: november27

İlk defasında aşırı heyecan olması normaldir

ve böyle bir durumu, ilk defasında herkes yaşayabilir.

Sunum öncesi burda sorsaydın, taktik verirdik, en az heyecanla sunum yapardım.

Neyse

Bundan sonraki sunumlarında daha az heyecan yaşarsın,sonraki sunumlarında heyecanın step step azalır.

Yani tecrübe ettikçe heyecansız ve rahat konuşursun.
    Ne gibi bi taktik verebilirsin hocam şimdi versen bi sonraki için kullansam.
  • Sunumla ilgili bir sıkıntın yok sahne korkusuyla alakalı bir durum var sanırım.Bunun için en iyi taktik beyaz erkek kuzey gergadanın dişine yaptığı kur gibi haşin olmak.
  • namaste1968 kullanıcısına yanıt

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • dostum çoğu unutmuştur zaten.

ben bu tür durumlarda şakaya vururum. ilk kez çıktım vs. derim ki herkes öyle der. mesela bir kız vardı "ay hocam çok heyecanlanıyorum nolur çıkmıyım" diye yalvardı herkes güldü ama unutuldu gitti. yani o durum herkeste var. bakma bende de var. halbuki her ortamda bulundum.

istemsizce kızarırım , sesim titrer. bunu aşmak için "yapana kadar yapıyormuş gibi yapmak" işi var. belgesellerde vs. sıkça yer alır. bu gerçekten rahatlatır ama esas çözüm düzenli olarak çıkmak ki duyarsızlaşmaya başla.
  • ikili ilişkilerde iyiysen bunu takma hocam, hayatını toplum önünde sunum yaparak geçirmeyeceksin sonuçta

ama ben olsam biraz şakaya da vurardım, böyle çok cıvıtmadan buraya çıkınca biraz farklı oldu ne kadar heyecan verici bir ortammış gibisinden kıvırırdım. karşındaki herkes insan ve birkaç kişi dışında kimse çok rahat olamıyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 156b -- 4 Ocak 2019; 23:57:38 >
  • Yapa yapa alışıyorsun. Üninin ilk senesinde ilk defa yaptığım sunumu hatırlıyorum millet çıkıyordu 2-3 cümleden sonra takılmaya, titremeye başlıyordu ben böyle olmam heralde ya çoğu yeri aklımda zaten dedim çıkar çıkmaz ilk cümleyi unuttum Birde sunumlar ingilizce olunca vay halimize.
    Ama artık alıştım, çoğu derste vize notlarının yarısı sunum yarısı sınav olunca mecbur alışıyorsunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dexter61

Ne gibi bi taktik verebilirsin hocam şimdi versen bi sonraki için kullansam.

Sunum heyecanı geçicidir hocam, üstte dediğim gibi, sık sık sunum yaptığında, heyecanın azaldığını göreceksin.Heyecanı en aza indirmek için...Sunumdan önce konuyu, seni sabırla dinleyecek bir arkadaşına sınıfın önündeymiş gibi hissedip anlat, hatta mümkünse sınıf boşken birini karşına oturtup ona anlat, ne kadar çok sesli anlatırsan heyecanın o kadar azalır.
    Bir de sunum yaparken, süperego mekanizmanı çalıştırıp kendini motive edecek şeyler de düşün, mesela ben lisede, sınıfın karşısına konu anlatmak için ilk çıktığımda, benim bilgili bir öğretmen ve tüm sınıfın aptallar sürüsü olduğunu varsayıp ders anlatmıştım :) veya ne bilem sen de bunun benzerini düşün, sen çobansın, tüm sınıf koyun sürüsü gibi :) veya karşındakilerin mezar taşı oldugunu düşünmek gibi :) bu şekilde durumu küçümseyince heyecanın yerini özgüven patlaması alıyor ve sen de anlatacağın konuna odaklanıyorsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• benim anlamadığım şey nasıl oluyorda üni4e kadar hiç sunum yapmadın? ben şuan 3.sınıfım hazırlıkta okudum nerdeyse yaşımın karesi kadar sunumum olmuştur heralde.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.