Şimdi Ara

## Sunbeam Core Contact Freezer Kullanıcı İncelemesi (2500K) ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
3
Favori
6.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Sunbeam Core Contact Freezer Kullanıcı İncelemesi (2500K) ##

Arkadaşlar Merhaba,

Birkaç ay’dır Soğutucu araştırması yapıyordum. Malum, Stok soğutmanın hem yetersiz soğutma yapması hem de ses konusunda pek iyi olmaması sebebiyle, Su Soğutma mı (CORSAIR H Serisi) hava soğutma mı diye ikilemde kalmıştım.
    Su soğutmadan vazgeçerek hava soğutmada “Noctua” ve, “Thermalright Ultra 120” gibi modelleri araştırırken, “Core Contact Freezer” soğutucusunu da gördüm.Soğutucu 2008 yılında çıkan bir üründü.

Ama benim sistemim LGA 1155 idi. Sonra 1156/1155 aparatının olduğunu da görmüş oldum ve siparişi verdim. Soğutucu siparişini Salı verdim Çarşamba günü ürün geldi. Ancak hafta içi çalıştığımdan dolayı montajı hafta sonuna kaldı ve bugün montajı yapıp testleri gerçekleştirdim.

Soğutucu Özellikleri
    Uyumlu Soket Tipi: AM2 / AM3 / AM3+, LGA 1155, LGA 1156, LGA 775, Soket 938, Soket 939/940
    Fan Boyutu: 120mm.
    Fan Devri: 1000-2000 RPM
    Fan Bağlantı Tipi: 3 Pin
    Hava Akımı: 90.65 CFM
    Soğutucu Blok: Aluminyum
    Ağırlık: 590 Gr.
    Isı Borusu Sayılıs: 4 Adet
    Ölçüler: 155(Y) x 125(G) x 104(D) mm
    Ses Seviyesi: 20 dBA

Soğutucu fanı'nda PWM özelliği bulunmuyor, kutudan fan kontrol aparatı çıkıyor. Fan devrini bu aparat ile ayarlıyoruz.

İşlemciyi %100 yük’e bindirmek için “LinX 0.6.4” programını ve sıcaklıkları gözlemlemek için de “CPUID HWMonitor” programını kullandım.

Test Sistemi
    Intel Sandy Bridge 2500K İşlemci
    Asus maximus Gene Z Anakart
    8 GB (2x4) Gskill Ripjaws 1600 Mhz 9-9-9-24 Bellek
    HIS iCOOLER Ati Radeon HD5850 1gb Ekran Kartı
    Samsung 500 gb Sata 2 Sabit Disk
    Corsair HX750 Watt Güç Kaynağı
    Corsair 500R Mid Tower Kasa
    CCF'nin kutusundan çıkan Tuniq TX-2 termal macunu kullandım.

Evet, ilk olarak İntel Stok Soğutma ile İşlemci’nin boş’ta ve yük altındaki sıcaklık değerleri aşağıdaki gibidir. Yükteki değerler 10dk. sonunda oluşan değerlerdir.

INTEL STOK FAN DEĞERLERİ

İşlemci Boşta
    İşlemci Yük Altında
    Test sorunsuz bir şekilde bitti

CORE CONTACT FREEZER DEĞERLERİ (Fan hızı 1200 RPM'de)

İşlemci Boşta
    İşlemci Yük Altında
    Test sorunsuz bir şekilde bitti

Montaj bittikten sonra birkaç resim çektim.

1. Bellek slotu iptal oldu. Bellekleri zaten 2 ve 4. slotlara takmıştım. Bellekler ile arasında kalan mesafeyi görmeniz için resmini çektim.
    Aşağı yukarı 3-4 mm. sanırım.
     ## Sunbeam Core Contact Freezer Kullanıcı İncelemesi (2500K) ## ## Sunbeam Core Contact Freezer Kullanıcı İncelemesi (2500K) ##

Ekran Kartı mesafesi(1.5-2 cm. vardır)
    Bu da arka taraftan
    Burada da genel bir görünüm

Fan Kontrol aparatı için de süper bir çözüm buldum :)) Kasa nın arkasına eğil kalk derdi yok :)

SONUÇ: Intel Stok Fan ile CCF arasında CCF lehine 20-23 °C'lik bir fark meydana geldi. Bu değer bence çok iyi bir değer, beklediğimden aşağıda değil yani. Fan hızı 1200 RPM de ve rahatsız etmiyor.

Eğer 100 Liraya kadar bir soğutucu almayı düşünüyorsanız, bu ürünü rahatlıkla önerebilirim. Soğutucunun normalde LGA 1156/1155 desteği yok. Ama bu soketlere uyumlu olan aparatı mevcut. Ürünü Teknobiyotik ten aldım, Soğutucu+1156-1155 aparatı kutuya dahil olan versiyonunu aldım. Çevirici aparat harici olarak da satılmakta zaten.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 23 Nisan 2012; 12:06:40 >

• Bu soğutucudan bendede var bildiğim kadarıyla 3-4 yıldır var belkide daha eski ama ölmek bilmiyor
  • Uzun süre kullanmıştım hala en iyilerindendir
  • Bugün güzel güzel incelemeler geliyor. Hazır su soğutmadan vazgeçerek iyi yapmışsınız hocam bence. Herkeste olmayabilir ama Corsair'in motoru sonradan ses çıkarmaya başlıyor.
  • kardeş bu soğutucudan bende alacağım ama tereddütlerim var

kırmızı mavi ve yeşil ile gösterdiğim yerlerin uzunlukarını yazabilmen münkün mü acaba?

• Güzel inceleme olmuş.Emeğinize sağlık.
  • @saasc

Ölçüleri yazmıştım, tekrar yazıyorum.

Ölçüler: 155(Yükseklik) x 125(Genişlik) x 104(Derinlik) mm

@evsen81
    Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 10 Mart 2012; 21:58:51 >
  • inceleme güzel olmuş teşekkürler sıcaklık değerleride oldukça güzel hayırlı olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: enja

inceleme güzel olmuş teşekkürler sıcaklık değerleride oldukça güzel hayırlı olsun

Teşekkürler
  • Benim sormak istediğim tek bir nokta var o da fanla ilgili

1- 1200 Rpm ile 2000 Rpm dönüş hızı arasında hissedilir ses farkı var mı?
    2- 2000 Rpm hızın performansa etkisi ne kadar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gkn_ymz -- 10 Mart 2012; 23:10:52 >
  • son devirde baya bi ses oluyor bi uğuldama geliyor
  • CFF ile Gaia arsında kalmıştım yanlış seçim yapmamışım
  • Fan hızını Maksimuma getirdim ama 1700 Rpm oldu. 2000 denmiş ama 1700 demek ki maksimum fan hızı.
    Isıda da pek fark olmadı, 1200 Rpm en ideal hız ses konusunda da 1200 daha iyi.
  • anakartın smart fan özelliği var ve açıksa onun için 2000'e çakmamıştır yoksa çıkıyor CCF'ler 2000Rpm 'e ama sesini tahmin edebiliyorum az çok en ideal 12CM fan hızı 1000-1500 Rpm arası fazlası ses yapmaya başlıyor, kullanıdığım soğutucu max 1500 rpm speed fan ile 1000Rpm 'e düşüyorum fark olmuyor seste, tabi buna etki eden faktör kasadaki fazla fan sayısı
  • Soğutucu Fan'ı 3 Pin, smart fan etkiler mi ki?
  • 890GPA-UDH3 anakartımda etkiliyordu 3-4 pin fark etmiyordu
  • o değil de linx programı bzukmudur nedir bendeki? 47 gbflps mudur nedir bu kadr cıkıyor bende 4.5 ghz da 63 felan.

sizde 88 cıkmıs , nerden indirdiniz linx i?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRAGILE

o değil de linx programı bzukmudur nedir bendeki? 47 gbflps mudur nedir bu kadr cıkıyor bende 4.5 ghz da 63 felan.

sizde 88 cıkmıs , nerden indirdiniz linx i?

http://www.gigaflopd.com/downloads/linx/

• aynı kasa bendede var ve bu soğutucuyu almayı düşünüyorum.bugün yarın alacam fakat ramlerinde dikkatimi çekti gskill olması lazım aynı ramler bende var.kapanan slot un altına rami takamıyormusun.daha sonra soğutucuyu taksak sorunmu çıkarıyor.
  • O slot iptal oldu.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.