Şimdi Ara

Sultan Papağanı ve Muhabbet Kuşu Beslenmesi ve Bakımı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
2
Favori
73.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Konu eski ama bilgiler güzel. Teşekkürler.

Konuyu arama yaparken buldum. Bizim de artık hasbelkader bir Sultan papağanımız var. Bir gece balkonda otururken uçup geldi. Sahibini aradık taradık, bir kaç gün kayıp ilanı kolladık civarda, komşuları yokladık filan ama nerden geldiğini bulamadık. Sonuç olarak da Tanrı misafiri dedik sahiplendik.

Yalnız akvaryum balığı dışında daha önce hayvan beslemişliğimiz yok, şimdi ona alışıyoruz. Bununla birlikte, cinsiyeti nedir, yaşı kaçtır hiç bir bilgiye sahip değiliz. Sadece bolca ötüyor ve biz ısrarla "merhaba" dedikçe o da merhabaya benzer bir ses veriyor. Yani az da olsa taklit ediyor. Bu erkek olduğuna dair bir fikir veriyor ama emin değiliz.

Bir fotoğrafını paylaşıyorum. Fotoğraftan bakıp yorum yapabilenler olursa sevinirim.

Sultan Papağanı ve Muhabbet Kuşu Beslenmesi ve Bakımı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: aya

Konu eski ama bilgiler güzel. Teşekkürler.

Konuyu arama yaparken buldum. Bizim de artık hasbelkader bir Sultan papağanımız var. Bir gece balkonda otururken uçup geldi. Sahibini aradık taradık, bir kaç gün kayıp ilanı kolladık civarda, komşuları yokladık filan ama nerden geldiğini bulamadık. Sonuç olarak da Tanrı misafiri dedik sahiplendik.

Yalnız akvaryum balığı dışında daha önce hayvan beslemişliğimiz yok, şimdi ona alışıyoruz. Bununla birlikte, cinsiyeti nedir, yaşı kaçtır hiç bir bilgiye sahip değiliz. Sadece bolca ötüyor ve biz ısrarla "merhaba" dedikçe o da merhabaya benzer bir ses veriyor. Yani az da olsa taklit ediyor. Bu erkek olduğuna dair bir fikir veriyor ama emin değiliz.

Bir fotoğrafını paylaşıyorum. Fotoğraftan bakıp yorum yapabilenler olursa sevinirim.

güzel büyük kare kafes alın dostum yazık hayvana bu kafeste

• Öneriniz için teşekkürler. O kafes geçici bir kafesti zaten ve şu an çok daha büyük, kendine uygun bir kafese terfi etti bile çoktan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar...

Dün itibarı ile yeni bir sultan papağanım oldu adı paşa ama tüyleri pek bir yıpranmış, resimde de paylaştım,umarım bu durum geçicidir.
    Bir de dünden beri ilk konduğu yerden hiç kıpıdamadı,ne yemek yiyor nede ötüyor.tabi bide eğitmek istiyorum ona nasıl yaklaşmalıyım,bu konularda bana tavsiyeleriniz nedir.
    son olarak yaşı hakkındaki bir tahmininiz varmı?

• papağanınız hayırlı olsun.

bu hayvanlar ne hikmetse biraz narin hayvanlar ve psikolojileri çok çabuk değişebiliyor. yeni geldiği için ve yabancı bir ortam olduğu için bir süre, psikolojisi oturana ve size, ortama alışana kadar sessiz sedasız kalabilir. alıştıkça yavaş yavaş açılacaktır.

tüylerinin canlılığı vs. beslenmesiyle birebir ilgili. kaliteli yemlerin yanısıra suyuna katılan sıvı yem takviyeleri, vitaminler vs. iş görür. ayrıca zamanla bazı sebze türlerini de verebilirsiniz. neleri verip neleri vermemeniz gerektiği net ortamında çeşitli sitelerde mevcut. onları okursanız çok şey öğrenirsiniz.

eğitim konusunda ne tür bir eğitim vermek istiyorsunuz bilmiyorum ama mesela bizimki ne kadar uğraştıksa da "merhaba" haricinde br kelime öğrenmedi ısrarla. bazen nette rastladığım videolara bakıyorum, sıradan muhabbet kuşları oturup "sübhanekeyi" baştan sona ezbere okurken bizimkinden "merhaba dışında kelime çıkmıyor. ama bu durum kuşun öğrenme kapasitesi ya da bizim eğitim anlayışımızla değil, kuşun tamamen psikolojisiyle alakalı. yani bunlar biraz da psikopat hayvanlar. öğrenmemeye inat ettiyse ne yaparsanız yapın bir adım öteye gidemiyorsunuz.

bizimki konuşmadığı gibi, eğer evde birileri varsa ama yanında kimse yoksa sürekli ciyaklıyor. aynı odanın içinde bulunun, siz kendi işinizde olun, onunla ilgilenmeyin, sorun yapmıyor. sessiz sedasız duruyor. ama odadan çıkmaya kalkın o çirkin ciyaklaması başlıyor. ama mesela bunu ev ahalisi uyuyorsa ya da evde kimse yoksa, yalnızsa yapmıyor. maksat sırf ilgi çekmek, başka bir şey değil...

eğer kelime öğretecekseniz, bunu kafesi örtülüyken ve ortamda başka bir ses, hareket yokken yapmanız lazım. yani kafesini örtün, odada tv, radyo vs. varsa kapatın, kafesi örtülü bile olsa dikkatini dağıtacak bir hareket olmasın. bu durumda kafesin yanında oturup sürekli ne öğretmek istiyorsanız onu tekrarlayın.

bu eğitim aşamasında bile iş biraz da şansınıza kalmış. eğer öğrenmek istiyorsa öğrenecektir. eğer öğrenmezse bilin ki sırf size inat olsun diye konuşmuyordur.

kızmaya, küsmeye, uzun süre yalnız bırakmaya gelmeyen, çabucak morali bozulabilen, sizinle inatlaşacak bir bela aldınız kendinize kısaca. hayırlı olsun ve kolay gelsin... :)

• bir de sizin kuşunuz sanıyorum dişi. arada bir, günde bir kaç saat de olsa kafesin dışında, odada ya da varsa uygun bir ortamda serbest gezmesini sağlamaya çalışın. sürekli kafeste tutmayın. ortamında direkt rüzgar almasın, cereyanda kalmasın.

kafesine gaga sağlığı için deniz kabukları alıp asın (pet shoplarda vardır). ve yemine kum katmayı da unutmayın. bu hayvanlarda "taşlık" bulunur ve yediklerini öğütebilmeleri için belli bir miktar kum-taş yemeye ihtiyaçları var. bizimki kumsuz kalınca, perdelerin üst kısmına konup, ordan uzanıp alçıdan yapılma kartonpiyerleri, perde kaşlarını yiyerek ihtiyacını gideriyor mesela.
  • Tavsiyelerinizi dikkate alacağım Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.