Şimdi Ara

SÜLEYMAN SOYLUNUN YAPTIĞI SUÇ DEĞİL Mİ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SÜLEYMAN SOYLUNUN YAPTIĞI SUÇ DEĞİL Mİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Tek parti iktidarında Kuran-ı Kerim okumak yasaktı” sözlerine Tarihçi Sinan Meydan, Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsirini paylaşarak yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Tek parti iktidarında Kuran-ı Kerim okumak yasaktı” sözlerine yanıt Tarihçi Sinan Meydan’dan geldi. 

Sinan Meydan, Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsirini paylaşarak şunları söyledi:

“Kuyruklu yalan! 

Bir:

"Kuran okumak yasaktı!" dediği dönemde CHP hükümeti, Elmalılı Hamdi Yazır'a Kuran tefsir ettirdi,bu tefsir 1935'te 9 cilt olarak bastırıldı.

Tek parti döneminde devlet Kuran tefsir ettirdi, bastırdı,halka sundu.”

Şimdi dezenformasyon yasasına göre yalan haber yaymak suç ise süleyman soylu suç işliyor. ee madem böyle bir yasa çıktı hadi işletsinler de görelim.

SÜLEYMAN SOYLUNUN YAPTIĞI SUÇ DEĞİL Mİ?www.odatv4.com
    Soylu’nun sözleri tartışma yarattı: “Kuyruklu yalan”
    https://www.odatv4.com/guncel/soylu-nun-sozleri-tartisma-yaratti-kuyruklu-yalan-268770

• Bunlar hep siyasi manevra ! Rezil rusva olacaklarini anladiklari zaman dikkatleri baska yone cekmek icin chp nin gecmiste din uzerindeki baskilarindan bahsederek akillarinca zaman geciriyorlar !

Kemal Kilicdaroglu ve chp hic olmadigi kadar guclenerek geliyor ! 5 vakitli namazli chp dusmani adamlarin bile chp ye oy vereceklerini duymaya basladim !

Ezanında sadece arapça okunabileceğini kabul ettikleri için 1932-1950 yılları arasında Türkiye'de ezan okumanın da yasaklandığını söylerler.

''Müslümanlara zulüm edildi'' diye iddia ettikleri şeyde tarikatların ve cemaatlerin üstüne gidilmesidir.Yoksa kendi halinde namaz kılan,kuran okuyan,oruç tutan vs kişilere karışılmamıştır.

Ankara'da Ulus Anafartalar caddesinde eski adliye binasının hemen üzerinde şirin bir okul vardır.

Bu okulun adı Atatürk İlköğretim Okuludur.

Mimarisi ve silueti ile sıcacık bir okuldur burası.

Okul binasının, Ankara’nın meşhur mimarlarından mimar Kemal'in projesini çizdiği bir bina olup olmadığını merak edip; okulun bahçesine girerek binaya yakından bakmaya başladım.

Okul bahçesinde öğretmen olduğunu tahmin ettiğim bir erkek vardı.

“Siz bu okulun öğretmeni misiniz” diye sorduğumda evet cevabını verdi. Okulun ne zaman yapıldığı ve mimarının kim olduğu hakkında bilgi almak istediğimi bildirince, okulun yapılışını bana anlattı.

Tarih; Cumhuriyet'in kurulduğu ilk yıllarına rastlayan 1924 yılı.

Atatürk eğitim ile ilgili bir toplantı sırasında Ulus, Anafartalar caddesi ve çevresinin okul ihtiyacını karşılamak üzere; şu anda mevcut olan Atatürk İlköğretim Okulu'nun bulunduğu yere okul yapılması talimatını verir.

O zamanki yetkililer “ Şu anda bütçemizde ödeneğimiz yok. Okulu yapma işini bir dahaki seneye erteleyelim paşam “derler.

Atatürk “ Hayır bu sene başlayacaksınız ve yapımı da en kısa sürede bitecek. Okulun masrafının yarısını da ben karşılayacağım “ der.

Gerekli hazırlıklar yapılarak okulun inşaatına 1924 yılında başlanılır.

1925 yılında okulun inşaatı biter. Atatürk'ün katıldığı bir tören ile okul öğretime açılır.

Atatürk okul açılırken okula bir adet piyano ile el yazması bir adet Kur’anı Kerim hediye eder. Kur’an-ı Kerimin iç kapağına kendi el yazısı ile hediye yazısını yazarak imzalar.

Her iki hediyede okulun demirbaş defterine ilk sırada kaydedilir.

Piyano okulda 1986 yılına kadar muhafaza edilir. Daha sonra bu piyano oradan kaybolur ve yerine başka bir piyano konulur.

El yazması Kur’anı Kerim’inde ne zaman kaybolduğu belli değildir.

İlk demirbaş defteri de okulda bulunmamaktadır.

Bütün bu konular benim gayretim ile 02.07.2003 tarihli bir gazetede haber olur.

Sonucu ne olmuştur bilmiyorum.

Vicdanlı birisi çıksa da bu çalınanlardan bir haber verse.

Ata'nın emanetleri tekrar yerine konulabilse ne iyi olur.
    https://blog.milliyet.com.tr/ataturk-un-kayip-olan-hediyeleri/Blog/?BlogNo=206909
  • İslamcılara göre Arapça olmayan Kur'an Kur'an değil. O nedenle Kur'an'ın Türkçe okunmasını "Kur'an okumak" olarak saymıyorlar ve buna dayanarak o yıllarda Kur'an okumanın yasaklandığını iddia ediyorlar.

• Nasıl böyle bir cehalete mensuplar?

Daha önemlisi %30 kitlesi var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar hep siyasi manevra ! Rezil rusva olacaklarini anladiklari zaman dikkatleri baska yone cekmek icin chp nin gecmiste din uzerindeki baskilarindan bahsederek akillarinca zaman geciriyorlar !

Kemal Kilicdaroglu ve chp hic olmadigi kadar guclenerek geliyor ! 5 vakitli namazli chp dusmani adamlarin bile chp ye oy vereceklerini duymaya basladim !

• nForcer N kullanıcısına yanıt

Ezanında sadece arapça okunabileceğini kabul ettikleri için 1932-1950 yılları arasında Türkiye'de ezan okumanın da yasaklandığını söylerler.

''Müslümanlara zulüm edildi'' diye iddia ettikleri şeyde tarikatların ve cemaatlerin üstüne gidilmesidir.Yoksa kendi halinde namaz kılan,kuran okuyan,oruç tutan vs kişilere karışılmamıştır.

• Tek parti iktidarında ülkeyi sattılar, göçmen doldurdular ,ekonomiyi çökerttiler dese,inanmam😎

• 'İktidar söylerse hoş söyler, muhalefet söylerse yalan söyler.' Yeni Türkiye'nin, yeni atasözlerinden olmaya aday bence.

• Son 20 yıldaki tek partinin yaptılları ile kıyaslanamaz. Bu yaptığı yeni sosyal medya yasasına göre suç. Alenen yalan bilgi yayma girişiminde bulunuyor. Tek suçu bu olsa keşke.

• fractal design kullanıcısına yanıt
    Bu yuzden o yasaya karsi cikiyorduk tek tarafli olucagi daha cikmadan belliydi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ankara'da Ulus Anafartalar caddesinde eski adliye binasının hemen üzerinde şirin bir okul vardır.

Bu okulun adı Atatürk İlköğretim Okuludur.

Mimarisi ve silueti ile sıcacık bir okuldur burası.

Okul binasının, Ankara’nın meşhur mimarlarından mimar Kemal'in projesini çizdiği bir bina olup olmadığını merak edip; okulun bahçesine girerek binaya yakından bakmaya başladım.

Okul bahçesinde öğretmen olduğunu tahmin ettiğim bir erkek vardı.

“Siz bu okulun öğretmeni misiniz” diye sorduğumda evet cevabını verdi. Okulun ne zaman yapıldığı ve mimarının kim olduğu hakkında bilgi almak istediğimi bildirince, okulun yapılışını bana anlattı.

Tarih; Cumhuriyet'in kurulduğu ilk yıllarına rastlayan 1924 yılı.

Atatürk eğitim ile ilgili bir toplantı sırasında Ulus, Anafartalar caddesi ve çevresinin okul ihtiyacını karşılamak üzere; şu anda mevcut olan Atatürk İlköğretim Okulu'nun bulunduğu yere okul yapılması talimatını verir.

O zamanki yetkililer “ Şu anda bütçemizde ödeneğimiz yok. Okulu yapma işini bir dahaki seneye erteleyelim paşam “derler.

Atatürk “ Hayır bu sene başlayacaksınız ve yapımı da en kısa sürede bitecek. Okulun masrafının yarısını da ben karşılayacağım “ der.

Gerekli hazırlıklar yapılarak okulun inşaatına 1924 yılında başlanılır.

1925 yılında okulun inşaatı biter. Atatürk'ün katıldığı bir tören ile okul öğretime açılır.

Atatürk okul açılırken okula bir adet piyano ile el yazması bir adet Kur’anı Kerim hediye eder. Kur’an-ı Kerimin iç kapağına kendi el yazısı ile hediye yazısını yazarak imzalar.

Her iki hediyede okulun demirbaş defterine ilk sırada kaydedilir.

Piyano okulda 1986 yılına kadar muhafaza edilir. Daha sonra bu piyano oradan kaybolur ve yerine başka bir piyano konulur.

El yazması Kur’anı Kerim’inde ne zaman kaybolduğu belli değildir.

İlk demirbaş defteri de okulda bulunmamaktadır.

Bütün bu konular benim gayretim ile 02.07.2003 tarihli bir gazetede haber olur.

Sonucu ne olmuştur bilmiyorum.

Vicdanlı birisi çıksa da bu çalınanlardan bir haber verse.

Ata'nın emanetleri tekrar yerine konulabilse ne iyi olur.
    https://blog.milliyet.com.tr/ataturk-un-kayip-olan-hediyeleri/Blog/?BlogNo=206909

• Arabın derdini dert edinmekte üstümüze yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mustafa Kemal'in 21 Nisan 1920 tarihinde çektiği ve 23 Nisan 1336(1920) tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesinde yayınlanan telgrafı.
    ''1-Bi-nime'l-Kerim Nisan'ın yirmi üçüncü Cuma günü Cuma Namazı'nı müteakıben Ankara'da Büyük Millet Meclisi küşad edilecektir.
    2-Vatanın istiklali, makam-ı refi' hilafet ve saltanatın istihlası gibi en mühim ve hayati vazaifi ifa edecek olan Büyük Millet Meclisi'nin yevm-i küşadı Cuma'ya tesadüf ettirilmekle yevm-i mezkûrun mebrukiyetinden istifade ve kable'l-küşad bilumum mebusin-i kiram hazeratıyla Hacı Bayram-ı Veli Camii şerifinde Cuma namazı eda olunarak envar-ı Kuran ve salâttan istifaza olunacaktır. Bade'l-salât hilye-i saadet ve sancak-ı şerifi hamilen daire-i mahsusaya gidilecektir. Daire-i mahsusaya dâhil olmadan evvel bir dua kıraatiyle kurbanlar zebh olunacaktır. İşbu merasimde camii şeriften bede' ile daire-i mahsusaya kadar kolordu kumandanlığınca kıtaat-ı askeriye ile tertibat-ı mahsusa alınacaktır.
    3-Yevm-i mezkurun te'yid-i kudsiyyeti için bugünden itibaren merkez vilayette Vali Beyefendi Hazretlerinin tertibiyle hatim ve Buhar-i Şerif tilavetine bede' olunacak ve hatm-i şerifin son aksamı teberrüken Cuma Namazı'ndan sonra daire-i mahsusa önünde ikmal edilecektir.
    4-Mukaddes ve mecruh vatanımızın her köşesinde aynı suretle bugünden itibaren Buhari ve hitamat-ı şerife kıraat edilerek Cuma günü ezandan evvel minarelerde salâvat-ı şerife okunacak ve esna-yı hutbede Hilafet amiz Padişahımız Efendimiz Hazretlerinin tam nam-ı hümayunu zikredilirken zat-ı şevketsemat padişahlarının ve memalik-i şahaneleriyle bilumum tebaa-i mülukanelerinin bir an evvel nail-i felah ve saadet olmaları duası ilaveten tezkar olunacak ve Cuma Namazı'nın edasından sonra da ikmal-i hitam edilerek makam-ı muallâ-yı hilafet ve saltanatın ve bilcümle aksam-ı vatanın halası maksadıyla vuku bulan müsaade-i milliyenin ehemmiyet ve kudsiyyeti ve her ferd-i milletin kendi vekillerinden mürekkep olan Büyük Millet Meclisi'nin tevdi eyleyeceği vezaif-i vataniyeyi ifa mecburiyeti hakkında mevzualar irad olunacaktır. Bade Halife ve Padişahımızın, din ü devletimizin, vatan ve milletimizin halası, selameti ve istiklali için dua edilecektir. Bu merasim-i diniyye ve vataniyyenin ifasından ve camilerden çıkıldıktan sonra bilad-ı Osmaniyyenin her tarafında makam-ı hükümete gelinerek meclisin küşadından dolayı resmen tebrikat icra edilecektir. Her tarafta Cuma namazından evvel münasib surette Mevlidi-i Şerif okunacaktır.
    5-İşbu tebliğin hemen neşr ve tamimi için her vasıtaya müracaat olunacak ve serian en ücra köylere, en küçük kıtaat-ı askeriyeye, memleketin bilumum teşkilat ve müessesatına iblağı temin edilecektir. Ayrıca büyük levhalar halinde her tarafa talik ve mümkün olan mahallerde tab ve teksir ve meccanen tevzii' edilecektir.
    6-Cenab-ı Hakk'dan muvaffakiyet-i kâmile tazarru olunur.
    Heyet-i Temsiliyye Namına
    Mustafa Kemal

Hakimeyet-i Milliye Gazetesi, 23 Nisan 1336 Cuma-Numara 24

• Mağduriyetler de hiç bitmiyor. Günün 24 saati mağduriyet yemin ediyorum... Eminim, Joseph Goebbels bile bu kadar propagandaya vakit ayırmamıştır.

• Süleyman soylunun suç olmayan hareketi var mı?

• Suç olmayan tek bir aksiyonunu söyleyin bana.Gidin gopta sarıgöl mah. de kör hasanı sorun,arkadaşlarını sorun görün ,ne olup olmadığını anlarsınız daha hiçbir doneye gerek olmayacak şekilde,eczanenin yanındaki kahvehanede.

Birde kuranı okur anlar sunu yap bunu yapma dediğinden kendine pay çıkarır hayatını bu yönde düzenlemeye çalışırsın.Bir nevi ışıktır.Öyle oku oku değil.Sihirli kelimelerde değil.Ama bu gürüh misal açıklasınlar parti erk olarak neden defalarca meclisten uyuşturucu ile mücadele yasa tasarısını her teklif edildiğinde reddediyorlar fire vermeden.Allah kullanınmı diyor mereti,bizmi bilmiyoruz,yoksa başka bir işmi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi froster2006 -- 30 Ocak 2023; 15:34:30 >
  • suç olsa ne olacak ? toplumsal olayları bir gün yada kısıtlı bir süre ile yorumlanamaz. zamanında yıllardır yapılan yanlışlar bugün yapılan yanlışları doğurdu. bugün yapılan yanlışlar yarınımızı belirleyecek.

kişi kendisine yapılan haksızlıklık karşısında elbette ses çıkartır ama asıl mesele başkasına yapılan yanlışa ses çıkartmakta. onun için bizim toplumumuzda bu tip olayları daha çok yaşarız. eskiden de yaşadık yarında yaşayacağız.

• Seçimi kaybederler ise hiç bir güvencesi ve gücü kalmayacak sedat peker den nasıl korunacak acaba ?

• İki kitle var, bunları istediğin gibi kandırabilirsin.
    Birisini Kemalizm ile diğerini chp düşmanlığı ile.
    Tevhidi tedrisat kanununu duymamış olamazsınız.
    Dini ilimlerin öğrenilmesi yasak, Elmalılı tefsiri de serbest olduğunu göstermez.
    Kaldı ki ezanı Türkçe haricinde okumanın yasak olduğu dönemler.
    Din eğitimi verenlerin soruşturmaya uğradığı devlet arşivlerinde mevcut.
    Görmek isteyen bakabilir.

Akp lilerde bu din bozguncusu akp gruhunu da dikkate alıp önder görmesinler.
    Kişi dostunun dini üzeredir. Hadisi şerifi mucibince, dinden imandan, helalden haramdan nasipyar olmayan bu şahısların söylemine kanmasın. Münafık olup gidersiniz..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tek Parti dönemini şeytanlaştıranların Kur'an okumak yasaktı tezi doğru
    Tek Parti dönemini kutsallaştıranların Kur'an okumak yasak değildi tezi de doğru

Öyle bir ülkeyiz ki her kitleye göre mutlak doğrular var.

Kanıt
    S. Soylu; Arapça Kur'an okumak yasaktı.
    S. Maden; Türkçe Kuran okumak yasak değildi.

Sonuç; Kur'an okumak yasaktı tezi suçsa, Kur'an okumak yasak değildi tezi de suç....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 1 Şubat 2023; 2:3:10 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.