Şimdi Ara

Sulandırılan Millet Kıraathanesi konusu. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
209
Cevap
1
Favori
2.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün AkPli bir ilçenin kütüphanesine gitseniz çoğu yayın evinin AKP taraflısı olduğunu görürsünüz. Diyelim ki dinleri araştırmak için gittiniz ve orada sadece İslami kitap göreceksiniz. Ankara da yaşıyorum ilçemin kütüphanesine gittiğimde bizzat gördüm. A haber ile yıkıyamadıkları kesimleri burada yıkıyacaklar. Kitap okumak isteyen adam otobüste evde hatta çölde bile okur. Bunun için nasıl yapıldığı belli olmayan 4. Sınıf kek yemenin anlamı yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Treth kullanıcısına yanıt
    Doğru da kim okuyacak kitap? Onu da bir söyleyiver. Oralar sadece Süleymancıların vs... yeri olur o kadar.

Üstelik kütüphanede çay kek olmaz kardeş, çünkü ses olur gürültü olur.

Ayrıca bunu en güzel Kadıköy mitinginde İnce özetledi: "16 yıldır iktidar olan bir Cumhurbaşkanı adayı size kıraathane açacağım kekler de devletten der mi?" Bu belediye başkanının görevidir.

Komik gerçekten. Karşısındaki adamlar üretim ekonomisine geçelim, atanamayan öğretmenlerimizi atayalım, üç dilde eğitim verelim, 10.000 üniversite mezununu doktora için yurtdışına gönderelim her yıl, sanayiciye, kobiye ödedikleri vergi kadar faizsiz kredi verelim, katma değeri yüksek ürün üretenlere daha fazla faizsiz kredi verelim, gençlerimize iş sahası, istihdam sağlayalım diyor. Daha onlarca şeyden bahsediyorlar.

Bu da ben size kıraathane açacağım, kekler ve çaylar devletten diyor. Yani işsiz gençlere, atanamayan öğretmenlere iş bulma derdi yok adamın. Onları koyacak aylaklık etmelerine imkan sağlayacak yer buluyor ki, ortalıkta gezip milleti rahatsız etmesinler.

• Şunu İsveç, Hollanda yapsa anlarım. Bizde işsizlik var, üretime ihtiyacımız varken böyle bir şeyi savunmanın hiçbir mantıklı yönü yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Buzmavisi

Doğru da kim okuyacak kitap? Onu da bir söyleyiver. Oralar sadece Süleymancıların vs... yeri olur o kadar.

Üstelik kütüphanede çay kek olmaz kardeş, çünkü ses olur gürültü olur.

Ayrıca bunu en güzel Kadıköy mitinginde İnce özetledi: "16 yıldır iktidar olan bir Cumhurbaşkanı adayı size kıraathane açacağım kekler de devletten der mi?" Bu belediye başkanının görevidir.

Komik gerçekten. Karşısındaki adamlar üretim ekonomisine geçelim, atanamayan öğretmenlerimizi atayalım, üç dilde eğitim verelim, 10.000 üniversite mezununu doktora için yurtdışına gönderelim her yıl, sanayiciye, kobiye ödedikleri vergi kadar faizsiz kredi verelim, katma değeri yüksek ürün üretenlere daha fazla faizsiz kredi verelim, gençlerimize iş sahası, istihdam sağlayalım diyor. Daha onlarca şeyden bahsediyorlar.

Bu da ben size kıraathane açacağım, kekler ve çaylar devletten diyor. Yani işsiz gençlere, atanamayan öğretmenlere iş bulma derdi yok adamın. Onları koyacak aylaklık etmelerine imkan sağlayacak yer buluyor ki, ortalıkta gezip milleti rahatsız etmesinler.
    Ben zaten o söylemden bahsetmiyorum hatta Tayyip ne dedi ondan bile haberim yok.

Ama millet bir kaç gündür burada kıraathanelere giydiriyor. Kıraathane güzel bir şey aslında. Milletin kitap okuduğu mahalle arasında bulunan içinde çay ve sohbetin olduğu mahallenin erkeklerinin akşam bir araya geldiği yerdir kıraathane.

• quote:

Orijinalden alıntı: Treth

İyide azıcık yaşı olan herkes Kıraathanenin kitap okunan yer olduğunu bilir.

Sen şimdi okey oynanan çay içilen yer olarak görüyorsun diye Kıraathanenin en başından beri öyle bir kosepti olduğunu mu sanıyorsun ?

Genel bilginiz yok. Bu garip. Kıraathane köy enstütüsünden bile eski taa osmanlı zamanından gelen bir kültürdür. Tabi bilene.

Alıntıları Göster
    Çevrende bunu bir sor bakalım. Kıraathane nedir diye. Kaç kişi bilecek.

Sırf siyasi olarak kişileri tongaya düşürmek için planlanmış birşey bu.

• aga bu ne la gerçi ekmek bulamıyorum diyen adama o zaman pasta ye diyen zihniyetten başka ne beklenir... ulan memlekette her şey bitti ama cidden her şey bitti tarımdı hayvancılıktı felan filan vs vs ee yapacak işi gücü olmayan bir ülke sırf kötü yola düşmesin diye okuma evi açıyorlar yani ark niyet yok...
    Ya doğrudur da sen eski yerlerden bahsediyorsun, senin söylediğin gibi kalan yerler çok çok azdır, ben o kadar yer gezdim hiç görmedim bile.

Ben kaç yıl şantiyelerde çalıştım, fabrikalar kurdum köylere yakın yerlerde de. Gittiğim yerlerdeki ilçe içi, köy içi kıraathanelerin hepsi artık
    kötü yerler. At yarışı oynarlar, saçma salak gazeteler okurlar, doğru düzgün bir muhabbet yok buralarda. Bir tane düzgün
    yer yok.

O sebeple algı bu yöndedir, yani bu bir Türkiye gerçeği artık.

Bir de yapmak istedikleri bu iş sırf rant amaçlı, hatta bu işi yapacak olan yandaş firma bile hazır durumda. Aslında adamın
    derdi yine rant yani... Yani bir insan hiç mi doymaz para yemeye... Yani paralar bitti diye daha yeni İngiltere'ye gidip para dilendiler resmen.
    Yani ülkeyi donuna kadar borçlandırıp insanların her şeyini alıp bizleri köle mi yapmak istiyorlar anlamadım ki. En değerli kurumlar yok pahasına
    satıldı yabancılara. Tekel değerinin 7 kat düşük fiyata gitti, şeker fabrikalarının büyük çoğunluğu içindeki şeker stokunun değerine satıldı. Yani adamlar şeker stokunu sattıklarında zaten ödedikleri parayı geri aldılar, en bilineni Kütahya'da.

Bakın benim bir sürü çalıştırdığım taşeron firma var, bunlardan birçoğu devlet kurumlarından ihale almaya uğraşıyorlar. Bana bunların anlattıklarını duysanız, şimdi insanlar zannediyorlar ki bunlar yolsuzluklardan komisyon alıyorlar. Öyle yapmıyorlar işte, o eskidendi, ANAP ve DYP zamanında öyleydi. Bana anlattıkları şöyle: Bunlar yapılacak olan işi minimum 2 katına yaptırıyorlar, mesela iş 1 milyon TL ise minimum 2 milyon TL'ye yaptırıp, o 1 milyon TL'yi cebe indiriyorlar, vakfa bağış diye. Bu da minimum yolsuzlukları. Artık o denli zengin oldular ki 20 milyon bunlara küfür gibi geliyor. O sebeple ben her zaman derim, bu ülkede başa gelen birisi yiyor kardeşim, hah yemeyen de geldi nadir ama yiyorlar genelde, bu adamlar paraya da doymuyorlar. O sebeple bunları değiştirmek gerekiyor ki gelen kişi yese bile daha az yer en azından çünkü paraya açtır. İnsan ne kadar zengin olursa istediği para da o kadar çok oluyor.

• Kerhane içinde iki rivayet var.

1.si Kar eden işyeri anlamından türediği söylenir. Karhane. Zamanla kerane diye yuvarlamışız.

2.si "Ker" kuvvet,kudret demektir. Kuvvet evi,kudret evi diye tercüme edilebilir. Mesela buraların patronuna p...venk derler. Zamanla zengin olunca beyefendi derler.

Hazır parada lazım memlekete karhaneler açalım dörtbir yana. "Sapık" diyen olursa yazdıklarımı söylersin. Kıraathaneyi kahve sanan muhalifler kerhaneyi kim bilir ne sanar değil mi?

• Buzmavisi B kullanıcısına yanıt
    Ben değişimlerinede karşı değilim ki. Beni inceyi yada,akşeneri eleştirirken göremezsin.

Şimdiye kadar bir şey yazmadım haklarında. Ben muhalif seçmeni eleştiririm. İşim seçmenlerle hükümeti kimin kurduğu kimin başkan olduğu fatk etmiyor benim için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Ben kavga etmekten yoruldum. Ben iktidar seçmeninden de, muhalif seçmenden de sıkıldım.
    Ben de muhalifim üstelik. Sürekli o vatan haini, fetöcü, bu terörist laflarından sıkıldım.

Sürekli bunları asalım, keselimden de sıkıldım. Gerekirse şu memleketteki kindarlık bitsin gidip
    hiç sevmediğim Tayyip'e bile oy veririm, ama o zaten bundan beslenen birisi.

Adam gibi, siyasi olmayan bir hukuk sistemi kurulsun istiyorum,
    kim suçluysa adalet tecelli etsin istiyorum o kadar. Kimse asılsın kesilsin istemiyorum, bunu yapana da
    asla oy ve destek vermem, karşımdaki kim olursa olsun. Hukuk sistemi yargılar, suçlu, suçsuz bulur. Bu onların işi.

Daha fazla yabancı ülkelere rezil olmamızı istemiyorum.

Bu seçimde oy vermeyi bile düşünmüyordum açıkçası...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömerayhan

Sen bi ara iyi bi kardeşimizdin ama dh de takıla takıla dövizci tayfadan oldun ne diym.

Doların 4-5 olduğu daha elektroniğe vurmadı bile yeni yeni bitecek bitmedi bile ucuzdan gelen stoklar sana daha değmemiş bir şey için döviz diye ağlaman manasız.

4 milyon suriyeli bir sorun değil. Biz isteyerek açtık kapımızı, neredeyse de tamamı kadın ve çocuk. Arada öküzler var onların cezasını allah versin artık.

Arşa uçmuş pahalılık mı Sosyal medyanın dolduruşa getirdiği genç seçmenin tipik örneğisin birader ya. Gördüğünüz tek hükumet ak parti hükumeti şunu pahalılık sanıyorsunuz.

Ak parti geldiğinde %60-70 enflasyon vardı aldı bunu 8-9'a indirdi şimdi 11 oldu diye hayat pahalılığı arşa çıktı diyosunuz size sadece gülerler.

Asgari ücret temel sebep başka bir şey değil. 1 lira olan çay 1,5 oluyorsa bunun sebebi asgari ücret. Asgari ücrete zam yapmak asgari ücretliye kötülük. Alım gücü düşüyor. Bunun iş verene maaliyetini düşünebiliyor musunuz? Hayır. Düşünseniz asgari ücrete zam yapılmasını istemezsiniz.

Vasıfsız eleman. 1500 lira neyine yetmiyor. Sen moktan bi okul oku. Onun da kredilerini zar zor ver. Sonra devlet bana maaşı az veriyo. Hayır çok bile veriyo vasfın ne senin yaştığın işi robot yapacak yakında. Asgari ücreti artırma hayat ucuzlasın, bu kadar basit.

Alıntıları Göster
    Elektronikte döviz farkı hissedilmedi mi? Sen Türkiye de yaşadığına emin misin?

Geçen yıl ki bilgisayar fiyatlarına bak, birde bu yılki fiyatlara bak. Ekran kartı takip ediyorum, vatan da 832 liraya bulmuştum, almamıştım, şimdi 832 liraya bulsam hemen alacağım. En ucuz 1080 lira şu anda.

Bu farkı görmemek için at gözlüğü takmak gerek.

Sulandırılan Millet Kıraathanesi konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilcrs -- 12 Haziran 2018; 9:37:33 >

• Buzmavisi B kullanıcısına yanıt
    Bende gitmeyecektimde valde rica etti. Gidicem o yüzden.

• Gençlere kütüphane yapmak yerel yönetimin görevi.
    Gençleri üretime kazandırmak devletin görevi

Erdoğan belediye başkanlığını mı istiyor, yoksa ülkenin yönetimine devam etmeyi mi?

Eğer ülke yönetimine devam etmeyi istiyor ise, böyle küçük projelerle gündemi meşgul etmeyecek, ülke sorunlarını nasıl çözeceğini anlatacak. Eğer bir çözüm yolu biliyorsa...

Bu arada 16 yıldır iktidarda olan kişinin vaatlerde bulunması da ayrı bir olay. "Yapaydın" demezler mi adama...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşsiz gencimiz çok
    Bari beleş çay kek le onları avutalım gibi bir proje
    Yine göz boyama
    Yine bizim vergilerle yandaş gençlere çekilen peşkeş

• Bence güzel bir gelişme. Kıraathane'yi okey oynanan kahve mekanları ile karıştırmamak lazım. Ortak çalışma alanları olarak bakmak lazım.

Ancak eleştiri boyutunda muhalifleri anlamak lazım. sonuçta katma değer üretecek bir ortam olamayacak bu yerler. Ülkemizin pastası artık yetmiyor. Kavganın sebebi de bu. Bu pastayı kat be kat büyütmeden kıraathanenin bir anlamı kalmaz.

Neticede bilgiye erişimi bile kısıtlamışız. Oysa bilgi erişimini, hangi görüşten olursa olsun, genişletmek ve özgürleştirmek lazım. Farklı sesler geliştirir bizleri.

Kuru kuruya eleştirmek değil.

Dün Ak Parti'nin reklamını gördüm. Kanal İstanbul'u Panama ve Süveyş kanalları ile karşılaştırıyordu. Çok şaşırdım ve "Elma-armut" karşılaştırması gibi gördüm. Kanal İstanbul bana göre fazlasıyla israf bir proje olacak. Diğer iki kanalın açılış sebepleri ile kanal istanbul'un açılış sebepleri farklı.

• ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi white4343 -- 24 Haziran 2018; 19:59:42 >
  • Muhalefet bugüne kadar hangi projeyi olumlu bulup beğenmiş ki bunu beğensin.hükümetin yapması gereken bu sulandırma girişimlerine kulak tıkayıp projelerine devam etmelidir.

• quote:

Başlıyoruz.

Kıraat: Okuma.
    Hâne: Ev.
    Millet Kıraathânesi= Milletin Okuma Evi.

Kahve değil.

Örnek teşkil etmesi açısından bir resim atalım, şu şekilde bir şey olacak:
    Sulandırılan Millet Kıraathanesi konusu.

Kek ve çay konusu: Arkadaşlar şu ortamda ders çalışırken film izlerken kitap okurken veya bunlardan önce bir kek atıştırıp çay içmenin nesi abes. Nesini beğenmediniz. Ortam bu anlatabiliyor muyuz? Konulara yazıyorum hala kahve açılıcak vs deniyor.

Bu yerlerden her mahallede bir tane olduğunu hayal edin. Gençlerin gidip kitap okuduğu ders çalıştığı film izlediği yerler.

Umarım anlatabilmişimdir.

Ek: Görüldüğü gibi bu kültür seviyesine doğrudan etki edecek bir çalışma. Gerçek anlamda bir vizyon zira temelden forumda sosyal medyada çürüyen gençleri bir şeylere katma potansiyeli var. Yeni kişilerle tanışma, daha çok okuma gibi.

Bu resim bildiğin bizim kapanan kütüphaneler. Bu zaten vardı memlekette kapatıldı hep.
    O nedenle boşver bunları. gizli profile devam.

• Genel:genel

Ev:ev

Genelev:insanların taşıp sosyaleştiği,bilgi ve tecrübe paylaştığı,kültürel bir ilim irfan kurumudur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kütüphanelerin kapatılacağı nerden çıktı şimdi

Alıntıları Göster
    -acak değil -ıldı. Geçen gün bi konu açıldı 3 bine yakın kütüphanebin kapatıldığı hakkında. Ona dayanarak söyledim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.