Şimdi Ara

Subaylıktan İstifa ve Bedelli Askerlik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhabalar, geçen sene kara piyade muvazzaf subaylık eğitimini intibakın 5.gününde bırakarak istifa ettim. Bu ay bedelli askerliğe başvurmak istiyorum. Askerlik şubesine gittiğimde bedelli yapamayacağımı belirttiler ama çok bilgileri yoktu. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Sonuçta intibak eğitimini tamamlamadım ve yemin etmedim.

• Daha önceden yoklama kaçağı veya bakaya düştünüz mü?
    Mesela askerlik durum belgenize girince en yakın askerlik şubesine uğrayın uyarısı mı veriyor? Eğer öyleyse yoklama kaçağı veya bakaya düşmüşsünüzdür.
    Önümüzdeki günlerde yoklama kaçağı ve bakaya için bedelliye başvuru hakkı verilecek, ayrıntısı bilinmiyor ama duyurusu aşağıda linke düşer. Yasal düzenleme olacaksa meclis tatile girmeden 1 temmuza kadar belli olacaktır.
    https://www.msb.gov.tr/Askeralma

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200722-5.htm
    Madde 61 de bedelli şartları var.

Ayrıca madde 43te ordudan ayrılan sözleşmeli subaylar için görev süresinin ne kadarı askerlikten sayılacağı da anlatılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• a-f-h A kullanıcısına yanıt

Hayır öyle bir uyarı almıyorum hatta şuan tecilim bile var.

Attığınız yönetmelik ve kanunları okumuştum. Askerlikten sayılma yazıyor lakin er/erbaş olarak yazıyor. Bedelli için ayrı bir ek düşmemişler. Yalnız kafamı karıştıran olay bedelliden yararlanmak için fiili olarak temel askerlik yapmamış olmak yazıyor. İntibak eğitimi temel askerlikten sayılıyor mu sayılmıyor mu? Ama bir yemin etmedim ant içmedim. Bunların yanı sıra edevlette subay/astsubaylıktan ayrıldınız mı diyor herhangi bir “eğitim” ibaresi geçmiyor. Sonuçta intibak eğitiminde dahi olsa biz subay aday adayıydık. İntibaktan sonra subay adayı olucaktık. Ama hala net bir şey bulamadım.

• Josepth kullanıcısına yanıt

Olmadı başka şubelerle de görüşünüz. Ya da Asal genel merkezi arayınız, bilmiyorum böyle sorulara cevap veriyorlar mı?

Alıntı

metni:
    Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel MüdürlüğüDevlet Mahallesi Merasim Sokak No:4/A, 06550 Çankaya/AnkaraTel: +90 (0) 312 410 60 00

• bedelli yapabildiniz mi ?

• mecoous M kullanıcısına yanıt

evet yaptım

• Merhabalar.

Ayıptır sorması subaylıktan 5. Gün neden istifa ettiniz şartların zorluğu vs mi yoksa farklı bir sebep mi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.