Şimdi Ara

SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!! (560. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.030
Cevap
198
Favori
983.199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 558559560561562
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    https://www.youtube.com/watch?v=tu5Bqgkd9Ho&feature=youtu.be Linkte 1,6 litre 125 beygir 152 tork araçla 1660 kg karavanı çekiyor. Bunu görünce acaba diyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • chemaster1 C kullanıcısına yanıt
    Valla bence gayet oluru var, bir de şöyle bir arkadaş var. XV kullanıyor ama karavanı 750kg altı, henüz yeni başlamış youtube kanalına çok fazla video yok, ama yakında XV'nin performansıyla ilgili video çekeceğini yazmış yorumlarda.

Video yu izledim ve yorumları da okudum.

Burada bence mesele, daha önce yazdığım gibi çekilir çekilmez değil.

Mesele kullanmayı planladığınız hangi karavan ve ne koşullarda çekip te bir de ne kadar memnun kalacağınız.

Sonra 2. el karavan istatistiği olup satarken zarar etmek de var.

Yoksa çeken çeker ne var yani her uludağa veya kartalkaya ya gidişimde doğan görünümlü şahinle giden de var.
    Yani yapan yapar kimse de bişey diyemez.

Ama daha önce karavanları biraz incelemiştim, bizim araçlar ile keyif için karavan çekilmez.

Keyif almak için çıkacağım seyehatte gireceğim yolu aracıma yüküme vs. kriterlere göre seçerim.

Karavan ve ağırlığı ile çekiş sistemi hedef gezimi kısıtlamıyorsa çekerim giderim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thai-Fun -- 16 Mayıs 2020; 19:44:21 >

• Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Tek endişem keyif işkenceye dönüşmesin. Tabi birde kampinglerden ziyade Doğada vakit geçirmeyi düşündüğüm için endişeleniyorum. Sakin araç kullanırım, Özellikle dağ bayırda ilk harekette çekiniyorum

Paylaşılan videolarda bir şey dikkatimi çekti, Sanırım Yunanistana giden arkadaş, yol tek şerit olduğu ve hızlı çıkamadığı için arkasında konvoy oluşmasına sebep olmuş ve muhtemelen bir kaç yunanca iltifat duymuştur. Bu benim olmayı hiç istemediğim bir durumdur mesela.

Bir de bizim araçlar kendi cüssesi ve max. taşıma kapasitesi ile mükemmel 4 çekiş özelliğine sahip. Ama arkasına karavan bağlayınca bu kıvraklığını, viraj alma yeteneğini vb. kaybedecek.

Hafif bozuk yolda bile karavan bağlantısı sürekli olarak aşağı yukarı salınım ile yol tutu kabiliyetini de düşürecek.

E ben ne anladım o zaman XV kullanmaktan.

Ben biraz sağlamcı bir yapıya sahibimdir. Belki bu yüzden çok olumlu bakamıyorum karavan olayına.

Ama bir hafif römork ile küçük (max 250 kg) bir tekne çekme durumum olabilir. O yüzden bu çeki demiri konusunu takip ediyorum.
  • Merhaba,

Karavan çekme konusunda söylemek istediğim;
    4-5 sene önce babamda Suzuki Jimy vardı, bu araçla bile standart bir çekme Erba karavanı Fethiye'de İzmir e 2x4 modda detirdik,sadece Sakar geçidinde biraz zorlandığı için 4x4 moda aldık, bilenler o geçitteki rampaları bilir.Araç özelliklerini incelerseniz XV ile mukayese yapabilirsiniz.
    Bu açıdan XV nin bu karavanı çekerken bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Frenaj konusunda da bir bilgi; karavanlar çeken araçla senkronize eş zamanlı fren yaparlar ve virajlarda kolay savrulabilirler, bu konuya da ayrı bir özen gösterilmesi gerekir.

Karavan çekerken altınızda hangi araç olursa olsun zaten ekstra dikkat ve kural takibi gerekir, artık o aracı,kendi güvenliğiniz ve trafiktekilerin güvenliği açısından, normal bir araç gibi kullanamazsınız en başta hız kurallarına riayet etmek zorundasınız.
    Bu arada bir önemli bilgi her bu ilgili kategorideki karavan mevzuata uysun diye, fabrika çıkış öncesi en boş hali ile tartılır, ama şuna inanın tecrübeyle sabit 750 kg olarak düşündüğünüz hiçbir karavan (Türkiyede) o kiloda değildir + siz satın aldığınızda istediğiniz kadar özen gösterin(boş su deposu,min erzak ve yük,vs .)bence min 1 ton ile çekmeye bsşlarsınız ve bu 1.5 t a kadar çıkar, Bu yüzden çektiğimiz karavanı polis durdurup yolda tarttırırsa kesinlikle 750 kilogram olamayacağı için ceza yersiniz Bu da ülkemizdeki ilginçlikler biridir.

Meraklı arkadaşlar için bilgi dahilinde olsun diye paylaşmak istedim.

• Freebirdx F kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için Teşekkür ederim. Araç 85 beygir 110 tork görünüyor. Çekilen karavanın modeli neydi acaba. Ya da karavanın ağırlığı hakkında bir fikriniz var mı?

• Thai-Fun kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Ben de sağlamcı yapıya sahibim. Arabamdan çok memnunum, bir yandan karavanda almak istiyorum. Aracı değiştirmeden bu sorunu çözebilirsem Süper olacak. Karavandan daha çok araç değiştirmek beni endişelendiriyor.Buradaki önceliğim tabii ki güvenlik.

Merhaba,
    Dedm gibi marka Erba 2014,standart 750kg gözüküp te olamayanlardan, ona dikkat çekmeye çalıştım zaten..

• Freebirdx F kullanıcısına yanıt
    teşekkürler, Ortalama bir ton diye düşünebiliriz o zaman.

• Madem karavan çekme gündemde birde Subaru nasıl çekilir onu paylasayim bende

https://www.youtube.com/watch?v=6RR4sP4jH7c&feature=youtu.be

• Jakobiens J kullanıcısına yanıt
    Burada bilmediğimiz bir şey yok. Ama bu deliklere rağmen aracı tekerlekleri üzerinde çekmek sakıncalı değil miydi ?

Bu başlıkta uzun zaman önce uzun uzun yazışılmıştı bu konu.
  • Herkese merhaba,
    Corona virus nedeniyle yeni aldığım aracımı çok kullanma fırsatı bulamıyorum. Ama xv almak isteyenler için bilgilendirme olması amacıyla birkaç kullanım verisi paylaşmak istiyorum.
    Bu süreçte 2 defa depo doldurdum.
    1- 52,69 litre ile 504 km (gerçek ölçüm= 10,45 lt/100km, yol bilgisayarı=9,8 lt/100km)
    2- 51,87 litre ile 512 km (gerçek ölçüm= 10,13 lt/100km, yol bilgisayarı=9,6 lt/100km)

Kullanım istanbul şehiriçi orta yoğunlukta trafiktedir. İleride trafik daha yoğunlaştığında bu tüketim belki bir miktar daha artabilir.

Bu arada subaru boss servisinde 50.000km bakıma götürdüm. Bakım geçmişini pek bilmediğim için detaylı bir bakım olmasını istedim. Standart ara bakıma ilaveten icer ön balata değişimi yapıldı, disk zımparalama ile beraber toplamda 1.400 TL ödedim.

• Arkadaşlar tüm Subaru XV kullananlar ailesinin bayramını kutlarım, herkese sağlıkla ve mutlulukla geçireceği güzel bayramlar dilerim. İnşallah bu yasaklar kalktığında bir buluşma ayarlarız artık.
  • Ben de herkesin bayramını kutlarım.

Bizim araçla benzer özelliklere sahip 1.6 152 Tork LPG’li aracın Karavan çekme deneyimi. Yokuşlarda 25 km’ye kadar düşüyor.Buda tabii güvenlik ve sürüş keyfini olumsuz etkileyen bir etmen. Videonun sonlarına doğru çıktığı yokuş çok ciddi. Fikir vermesi açısından faydalı olduğunu düşünüyorum.
    https://www.youtube.com/watch?v=8RWru5Ig0RM&feature=youtu.be

Adam yapılmaması gereken ne varsa her şeyi yapmış :) yük dengesi fln hak getire , bunu gördükten sonra ben kesin ikna oldum bizim araç rahat rahat çeker 1000-1100 kg yüklü ağırlığı olan karavanı. Bir de daha önce bir arkadaş bahsetmişti , çekme karavanla hız sınırı zaten 80km/s hadi yokuşta da düşelim 50'ye varsın yavaş gidelim. Ayrıca karavancıların söylediği bir şey var, karavanın zevki yolda değil gideceğin yere vardığında başlıyor diye
  • Açıkçası ben ikna oldum. Zaten uzun yolda hızım sabit 90-100 arasıdır sonuçta güvenlik için bu arabayı aldık pek çoğumuz. Karavanla 10 km daha yavaş giderim çok dert değil. Çeki demirini aldım haftaya taktıracağım sonrasında muayene işleri bitince en geç temmuzda karavan siparişi (750 kg altı) vereceğim. Bu yaz belki pek kullanamayabilirim ama çukurovada sonbahar kış zaten çok sıkıntılı geçmiyor. Webasto ısıtma ile beraber bu bölgede heryere giderim. Karavan konusunda ortiz 3.90 modeline karar verdik. Teslim alınca buradan bilgi paylaşırım
  • Şimdiden hayırlı olsun. Deneyimlerinizi merak ediyorum.

Yukardaki linkteki Karavanda 750 kg altı görünüyor. Ancak hem araç hem karavan çok yüklü. Benim gözüm korktu açıkçası.

• PERLINGANIT kullanıcısına yanıt
    Şimdiden güle güle kullanın, webasto konusunda belki biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatayım. Yıllar önce gezenbilir'de webasto ve eberspacher gibi dizel yakıtlı ısıtıcıların yüksek irtifada (1500m üzeri) çalışmadığı, bunun için ilave olarak satılan yüksek irtifa kiti alınması gerektiğiyle alakalı bir tartışma vardı.Eğer toroslara çıkmayı düşünüyorsanız, bu konuyu bir araştırın derim.
  • Crewler düşünen varmı hiç?

• 
Sayfa: önceki 558559560561562
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.