Şimdi Ara

SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!! (393. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.029
Cevap
199
Favori
980.172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 391392393394395
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: waylander

Bence bahsettiğiniz yorumu yapan arkadaşın kastettiği fiyattan ziyade XV'ye olan talep ve aracın çabuk satılması. Fiyat konusuna gelirsek tabii ki vergiler ve döviz kurlarıyla araç fiyatlarının artması ikinci el piyasasına da yansıyor. Araçlarını satanlar, ben aldığımda ötv daha düşüktü diyerek daha az istemiyor. Aracın markası ve yaşına bağlı olarak kullanılmışı ve sıfırı arasında bir oran var, bu da aşağı yukarı sabit kalıyor. Malum site sebebiyle 2. ellerin fiyatı çok şişerse bu sefer de insanlar sıfır araca yönelir. Yani arz talep dengesi ile fiyatların bir şekilde olması gereken seviyeye oturması gerekir. Ben böyle düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Carsever

Ben ikinci el degerinin artmasindan bahsetmedim.

Piyasa olusmasi/tercih edilebilir bir arac olmasindaki etkenden bahsettim.

Sahsen ben Subaru XV ile ilgili ne biliyorsam bu forumdan ögrendim.

Tekrar iddia ediyorum; kadrajina XVyi almis olan bir kisinin yolu muhakkak buraya düsüyor

Haklısınız. Ben haziran ayında 0 km aldım. Bugüne kadar yakınlarımda 1 tane bile subaru kullanan olmadı. Almadan önce bu sitede ki bütün mesajları en baştan itibaren okudum. Benimde subaru markası hakkında hiçbir bilgim yoktu. Çevremde subaru düşünüyorum dediğimde ilk aldığım tepki ilerde satamazsın gibi kalsik laflar olmuştu ama umursamadım. Benim Xv almamda Bu sitede yazılanlarında olumlu katkısı çok oldu ve şimdi iyiki xv almışım diyorum

• quote:

Ben ikinci el degerinin artmasindan bahsetmedim.

Piyasa olusmasi/tercih edilebilir bir arac olmasindaki etkenden bahsettim.

Sahsen ben Subaru XV ile ilgili ne biliyorsam bu forumdan ögrendim.

Tekrar iddia ediyorum; kadrajina XVyi almis olan bir kisinin yolu muhakkak buraya düsüyor

Bende katılıyorum..
    Xv almamın en büyük nedenlerinden biri bu forumda Xv sahibi olan kardeşlerim ve Freebirdx nickli kardeşimizin yorumları..
  • kenkss41 K kullanıcısına yanıt
    bu görüşe ben de katılıyorum. benim de hiç aklımda yokken, hatta xv nin varlığından habersizken bu forumda okuduğum pozitif yorumlar neticesinde ben de bir ara çok ilgilenmiştim ama bagaj olayı ve motor yüzünden vazgeçmiştim. bu forumun xv ile ilgili bilgilendiriciliği yatsınamaz.
  • Ben yorumu fiyat üzerinden yorumladım esasında.
    Bu sayfalardaki yorumların elbette Xv almak istyenlere katkısı var bunu inkar etmek zaten saçmalık olur. Ben de araç alım sürecimde buradaki yorumlardan çokça istifade ettim.Buradan evvel subaru4ever sitesinden de birebir kullanıcıların kendi yorumlarından çok faydalandım.Buraya daha sonra geldim ben.
    Esasında burada ve diğer sitelerde yazılan yorumları okumadan Xv alacak arkadaş varsa ciddi söylüyorum almasın. Kullandığımız araç kendine özel, forumlarda yorum yazan kişiler de yine özel kişiler, yani sadece araç değil kişilik tanıtımıda yapıyoruz burada. 140 bin küsür nüfuslu bir ilçedeki tek XV sahibiyim(başka görmedim)bencillik diyeceksiniz kibir diyeceksiniz ama vallahi bunun böylece kalmasını isterim. Xv alacak kişi varsa, gelsin 360 küsur sayfayı okusun XV yi de öğrensin, kullanıcı profilinide görsün öyle alsın. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: uguroz76

Bayramdan önce 2.yıl bakımını bahsettiğiniz yerde 742 tl ye yaptırdım. Sadece yağ ve filtreler, ekstra yok.

Dostlar çok yazıldı ama sizlerin parasına da kıyamıyorum orijinal 5 lt motul resmi yağ şu anda 165 tl ye satılıyor.
    Ha araç garantili ve ben bozmam derseniz haklısınız. (Ben garantimi yaktım bu arada)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thai-Fun

quote:

Orijinalden alıntı: uguroz76

Bayramdan önce 2.yıl bakımını bahsettiğiniz yerde 742 tl ye yaptırdım. Sadece yağ ve filtreler, ekstra yok.

Dostlar çok yazıldı ama sizlerin parasına da kıyamıyorum orijinal 5 lt motul resmi yağ şu anda 165 tl ye satılıyor.
    Ha araç garantili ve ben bozmam derseniz haklısınız. (Ben garantimi yaktım bu arada)

link atar mısınız ?
  • quote:

XVnin ikinci el piyasasinda bu forumun da etkili oldugunu dusunuyorum.

XV ile ilgilo arastirma yapanin yolu bir sekilde buraya ugruyor cünkü

şahsen benimde almamda bu forumun bariz katkısı oldu . Elbette yolda çok görünmemesi de diğer bir etmen benim için
  • Arabanın sürekli dört çeker olmasının etkilerini göndelik sürüşte, özellikle şehir içinde pek hissetmiyoruz, doğruya doğru. Geçen gün bir olay yaşadım, o zaman süreki dört çekişin ne güzel bir şey olduğunu tekrar hissettim.

Tek yönlü, dar ve çok dik bir yokuştan çıkıyordum. Yolda bir kamyon durmuş ve mal boşaltıyordu. Yolun yaklaşık 2/3'ünü kaplamış. Kalan 1/3'ten geçmek için çok yüksek olmayan kaldırıma çıkmak gerekiyordu. İnsanlardaki bu rahatlığı gerçekten alnayamıyorum. Ben böyle bir durumda kalsam yerin dibine geçerdim herhalde. Adam büyük pişkinlikle yolu tıkamış, ne yapayım sığmıyor kamyon diyor. Neyse, önümde bir Megane ve bir Focus vardı. Kamyona doğru ilerleyip nerdeyse tekerlekler kaldırıma paralelken kaldırıma çıkmaları gerekiyordu. Patinajlar ve can çekişen uğultularla başardılar. Sıra bana geldi. Arabada iki arkadaşım vardı, paniğe kapıldılar nasıl geçeceğiz buradan diye. Yemin ederim düz yolda gitmekten hiçbir fark olmadan, patinajın emaresi bile belirmeden kaldırıma çıkıp inip geçtim. İnsanın hiç aklına gelmeyeceği durumlarda ve zamanlarda sürekli dört çekiş işe yarayabiliyor.

• Ben de 45000 bakımını bosch araba servisinde yaptırdım. Garanti konusuyla ilgili bana verilen bilgiyi size aktarayım.

Bosch servis sahibine bakımı sizden yaparsam garanti dışı kalır mı? diye sordum. Garanti dışı kalmaz, yapılan işlemelere dair belge düzenleyip veriyoruz. Rekabet yasasına göre garantinin devam etmesi lazım ama bazı yerler sıkıntı çıkarıyor dedi. Sonra başından geçen bir hadiseyi anlattı. Bosch serviste bakım yaptıran bir ford courier sahibinin aracı turbo arızası vermiş. Yetkili servis de bakım kendilerinde yapılmadığı için garanti dışı kaldığını belirtip parça parasını talep etmişler. Bunun üzerine bosch servis işleticisi ford servis yetkilisinin yanına gidip konuşmuş, yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu falan anlatmış ama nafile. Neyse en sonunda araç sahibi parasını ödeyip turbosunu değiştirmiş. Sonra tüketici hakem heyetine başvurup kazanmış ve 2500 tl civarı bedeli müşterinin hesabına yatırmışlar. Hakem heyeti kararını bizzat dosyada gördüm.

Hasılı arkadaşlar biraz uğraştırırlar ama hak kaybımız yok.

Bu arada ben tüm malzemeleri internetten satın alıp bosch araba servisine gittim ve sadece 30₺ işçilik ücreti ödedim. zaten motul 0w20 ellerinde olmdığı için yağı ben getirecektim ama sadece 3 filtre fiyat farkı 45 ₺ olunca onlardan almadım. Hem güzel yaklaşımları hem de fiyatı makule çekince ben de oradan silecekleri değiştirdim ve yedek antifiriz aldım.

3 lü filtre set 89₺
    5 lt Motul 0w20 yağ 150₺
    İşçilik 30₺

Bakım masrafı Toplam 269₺
    n11 den kazandığım ve sonra kullandığım 20 ₺ kuponu da sayarsak 45000 km bakımını 249₺'ye mal ettim.

n11 den aldığım yerleri tavsiye ederim. Mağaza yorumlarını da inceleyin. Babamın Toyota corolla arabasına şimdi filtre takımı aldım onu da ucuza getireceğiz inşallah.

Filtreler:https://urun.n11.com/filtre-setleri/subaru-xv-bosch-3lu-filtre-seti-P190269892

Motor yağı:https://urun.n11.com/motor-yagi/motul-8100-0w20-eco-lite-motor-yagi-4-lt-P175792642

Daha önceden uygun fiyata aldığım 4lt motor yağım elimde olduğu için bu 4 lt olanı aldım yoksa bizim arabalar 5 lt yağ alıyor bilginiz olsun. 750 ml daha önceden eksilmişti onun için almıştım. Şu an elimde 2 litre civarı yağ yedek olarak duruyor nolur nolmaz eksiltirse hazır bulunsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyyahul-alem -- 17 Eylül 2017; 10:40:40 >
  • oguzzhann1361 kullanıcısına yanıt
    http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/motul-8100-eco-lite-0w-20-5-litre-304830255

Ayrıca ekleyeyim, başlığın gerilerinde yazmıştım bu linkteki ürün tarafımdan MORTUL Türkiye yetkilisi ile görüşüp, orijinal olduğu onaylanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thai-Fun -- 18 Eylül 2017; 11:12:19 >
  • 2006 model Vito 111 cdi kullanıyorum. 3300 devirde 109ps güç ve 1600-2500 devirde 270nm tork değerine sahip. Boş ağırlık 1950kg.
    XV'deki 1.6 motorla performans açısından sıkıntı yaşar mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ılgaz94

2006 model Vito 111 cdi kullanıyorum. 3300 devirde 109ps güç ve 1600-2500 devirde 270nm tork değerine sahip. Boş ağırlık 1950kg.
    XV'deki 1.6 motorla performans açısından sıkıntı yaşar mıyım?

111 cdi, 100 km/s hızlanması 15 sn olarak geçen model mi? Eğer öyleyse XV ile bir performans eksikliği yaşamazsınız. Daha önce belirtildiği gibi yokuşlarda yığılma da olmadığından bir problem yaşayacağınızı sanmam. Yalnız, hızlı ivmelenmek isterseniz gaza fazla basmaya ve yüksek devire alışmanız gerekir. Yine de mutlaka test sürüşü yapın, alternatif olarak düşündüğünüz başka araçlar varsa onlarla da karşılaştırın bence.

• Merhaba.

Bir arkadaşım Subaru xv almayı düşünüyor. Ancak sisteminde navigasyon yüklü olmadığı gözüküyor.

Sisteme sonradan yazılım yüklenerek nevigasyon özelliği kazandırılabilir mi?

• ratsx kullanıcısına yanıt
    Güncel xv ler için harita mümkün değil. Sıfır düşünülüyorsa bir iki ay bekleyip yeni kasa alınmalı. Android auto ve Apple car play desteği geleceği için navigasyon derdi kalmayacak.

• Merhaba arkadaşlar, yeni kasa xv hangi fiyat aralığında gelir? Bilgisi yada öngörüsü olan var mı?

• waylander W kullanıcısına yanıt
    Piyasada bir sürü 1.6 dizel önden çekişli suv var ama arazi yeteneği sıfır. Çoğu 4 çeker dizel suv 2.0 motorla satılıyor ve bunlarda engelli indirimi yok. 1.5 dizel 4x4 Dacia Duster var ama güvenli değil. Suzuki modellerinde 1.6 dizel 4x4 vardı ama üretimden kalktı (s-cross).

Kararımı benzinden yana verdim. İlk olarak Ford Kuga ecoboost 4x4, Hyundai Tucson 1.6 turbo ve VW Tiguan 1.4 4motion modellerini düşündüm ama yakıt tüketimini görünce karar değiştirdim. Ben de Kuga-Tucson-Tiguan'a göre fiyatı ve yakıt tüketimi daha uygun, ağırlık merkezi yere yakın, 4x4'ü daha iyi olan bir model olarak XV Crosstrek modeline karar verdim. Zaten engelli olduğumdan motorlu taşıt vergisi ödemiyorum. 1.6 dizel olan ama araziye gelmeyen bir suv yerine 1 1,5 litre fazladan yakıt tüketen Subaru daha uygun geldi. MTV'ne vereceğim parayı da yakıta harcarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ılgaz94

Piyasada bir sürü 1.6 dizel önden çekişli suv var ama arazi yeteneği sıfır. Çoğu 4 çeker dizel suv 2.0 motorla satılıyor ve bunlarda engelli indirimi yok. 1.5 dizel 4x4 Dacia Duster var ama güvenli değil. Suzuki modellerinde 1.6 dizel 4x4 vardı ama üretimden kalktı (s-cross).

Kararımı benzinden yana verdim. İlk olarak Ford Kuga ecoboost 4x4, Hyundai Tucson 1.6 turbo ve VW Tiguan 1.4 4motion modellerini düşündüm ama yakıt tüketimini görünce karar değiştirdim. Ben de Kuga-Tucson-Tiguan'a göre fiyatı ve yakıt tüketimi daha uygun, ağırlık merkezi yere yakın, 4x4'ü daha iyi olan bir model olarak XV Crosstrek modeline karar verdim. Zaten engelli olduğumdan motorlu taşıt vergisi ödemiyorum. 1.6 dizel olan ama araziye gelmeyen bir suv yerine 1 1,5 litre fazladan yakıt tüketen Subaru daha uygun geldi. MTV'ne vereceğim parayı da yakıta harcarım.

İyi bir 4x4 arıyorsanız ve yakıt tüketimi sizin için önemliyse XV doğru bir tercih. Bahsettiğiniz benzinli modellerin XV'ye göre avantajı turbo motorlu olmaları ama performans en önemli kriterlerinizden değilse XV de yeterli olacaktır. Kuga ve Tucson'un yakıt tüketimi ile ilgili okuduklarıma göre XV ile aralarında önemli ölçüde fark var. Hatta Tucson'un önden çekişli ve atmosferik motorlu olanı bile XV'den fazla yakıyor. Ayrıca Hyundai'ın otomatik şanzımanları 4x4'te sıkıntı yarattığı için Tucson'u zaten tavsiye etmezdim. Tiguan'ı ise özel olarak araştırmadım ama vergisiz hali bile epey pahalıya geliyordur. Subaru, modellerini doğrudan sürekli 4 çeker olarak tasarlayıp ürettiği için aktarma sistemleri, önden çekişli versiyonu da olup sonradan 4x4'e çevrilen modellere göre hem daha verimli hem de daha hafif. Ayrıca CVT'yi XV'de yakıt tüketimini ön planda tutarak çok iyi bir şekilde uyumlandırmışlar.

Benzer veya daha düşük yakıt tüketimi olan 4 çeker Mazda CX-3 ve yeni Vitara var. Ama bu araçlar B, XV ise C segment olarak tanımlanıyor, iç hacim olarak aralarında önemli fark var. 4 çeker seçme sebebiniz araziye girmekse CX-3 zaten yere yakın ve araziye uygun da sayılmaz.

Tabii ki yakıt tüketimi rotanıza ve kullanım şeklinize çok bağlı. XV'ye alışıp uygun şekilde kullanınca çok makul değerler elde edebilirken faklı şekilde sürerek yukarıdaki araçlar için bahsedilenlerden yüksek değerler de görebilirsiniz. Ama kendi tecrübeme göre benim eski 1.6 atmosferik motorlu Golf 4'ümden yaklaşık 1,5 litre daha az yaktığını söyleyebilirim.

Son olarak, XV almaya kesin karar verirseniz yeni kasanın Türkiye'ye gelmesine az kaldı. Bence biraz daha bekleyin, yeni kasa alabilir veya bayiilerden ellerinde kalan eski kasalar için uygun fiyat alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waylander -- 20 Eylül 2017; 13:54:21 >
  • waylander W kullanıcısına yanıt
    Bugün Subaru Daloğlu'nu aradığımda yeni XV'nin kasım veya aralık ayında geleceğini söylediler.
  • Aracı bugün İstinye Bayraktar'a verdim 2. yıl bakımı için, 16.000 km'de.

• 
Sayfa: önceki 391392393394395
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.