Şimdi Ara

Şu yerli ve milli lafına sinir olmaya başladım, Türk malı deyin bitsin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
6.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
128 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk malı diyin, Türk üretimi deyin olsun bitsin. Ya da sadece yerli üretim diyin. Ya da sadece milli üretim diyin. Ne bu ya? Türk malı gayet güzel. Türk demekten niye bu kadar çekiniliyor anlamış değilim.

Türk diyemeyen adamin Türkiyeli demesi gibi bir sey. E onun icinde de Turk var onu da deme o zaman? Turk demekten erindin de Turkiyeli demekten mi erinmedin? Akil noksanligi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSB yazmayan adam -- 21 Ekim 2019; 10:32:19 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Eskiden Türk Malı ürünler şu şekilde belirtiliyordu

Sonradan ne olduysa şuna döndüler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 100 yıllık bir hazımsızlık değil miydi sebebi ? Ama dahili ama harici kesimler tarafından yok edilmeye çalışılan şey bir isim değil bir olgu.

• Geçen trt'de harekat hakkında konuşması için sözümona bir güvenlik uzmanı çıkarmışlar, sürekli "silahlı kuvvetler" deyip duruyor. Herifin ağzından Türk silahlı kuvvetleri lafını bir türlü duyamadım.
  • bende uyuz kapıyorum bir TÜRK vatandaşı olarak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Omega Speedmaster

Eskiden Türk Malı ürünler şu şekilde belirtiliyordu

Türk sözünden korkan hükümet olarak tarihe geçecekler.

• quote:

Orijinalden alıntı: tayfam_30

Bu mesaj silindi.
    Ağzına Türk kelimesini almaktan korkan, politikalarının tamamı din ve arapçılık üzerine kurulu olan, soydaşlarımız katledilirken umursamayan bir hükümetimiz varken niye destek versinler ki? Bize arapların destek vermesi lazımdı, 17 yıldır onların haklarını savunuyoruz.

• quote:

Eskiden Türk Malı ürünler şu şekilde belirtiliyordu

2003 yılında Türkiyedeki yabancı ortaklıklarda %50 yerlilik oranı kaldırıldı bu nedenle Türkiyedeki şirketlerin pekçoğu %100 yabancı olmaya başladı... temizlik ürünlerine baktığımızda percil, ariel vs nerdeyse tümü yabancı Türk demek komik olurdu

aynı şekilde denizbank, TEB, qnb finasnbank, hsbc,icbc vs daha doğrusu akbank, garanti ve ykb hariç nerdeyse tüm özel bankalar yabancı

gsm operatörlerin sadece turktelekom'un %30u hazinenin

fiat, renault, toyota, ford, mc donald, burger king 2003ten önce geldiği için %50si yerli %50 si yabancıydı (sonradan değişmediyse) fakat gelirse volswagen %100 yabancı olacak

Yani kuru fasulye, mercimek ,yoğurt ,ülker,eti,torku gibi gıda maddeleri dışında nerdeyse Türk malı basacak ürün kalmamak üzere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 23 Ekim 2019; 11:13:57 >

• Hem ondan, hem de şu "açılım" muhabbeti yüzünden her şeyden "Türk" ibaresi kalkti.

Firmanın yabancı ortaklı olması önemli değil, Bu topraklarda üretilen her mala "Türk Malı" yazılıyordu (eskiden)

Neymiş, "Türk" yazınca ırkçılık oluyormuş...Sanırsın ürünleri Marslılar üretti

Açılım bitti, icraati kaldı.

Yurtdışına gönderirken yine "Made in Turkey" yazıyorsun ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Omega Speedmaster -- 21 Ekim 2019; 8:19:54 >
  • Türklükten nefret eden, Türk'e düşman olanlardan ne bekliyorsun?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hem ondan, hem de şu "açılım" muhabbeti yüzünden her şeyden "Türk" ibaresi kalkti.

Firmanın yabancı ortaklı olması önemli değil, Bu topraklarda üretilen her mala "Türk Malı" yazılıyordu (eskiden)

Neymiş, "Türk" yazınca ırkçılık oluyormuş...Sanırsın ürünleri Marslılar üretti

Açılım bitti, icraati kaldı.

Yurtdışına gönderirken yine "Made in Turkey" yazıyorsun ama
    Made in Turkey'i Türkiye üretimli veya Türkiye'de üretilen gibi çevirebiliriz sanırım

fakat Valkwvogen Türkiyede otomobil üretse sahibi, yöneticileri yabancı olan ürünleri Türk malı yazmak komik olabilir sanırım aynı şekilde marlboro, parliemant sigaraları siemens-bosh ev aletleri,samsung-lg tv'leri Türk malı demek komik olabilir . Aslında şöyle olabilir %50den fazla yerlilik oranı olup yabancı şirketin ürünlerine ''Türkiye üretimlidir'' logosu yerli şirketlerin %50den fazla yerlilik oranına sahip ürünlere de '' Milli üretimlidir'' logosu belki daha uygun olur ama buna yabancı firmalar karşı çıkar

• Yerli mill diye birsey yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tükettiğimiz bir çok ürün yabancı markaların. Türk malı şu anki türkçe ile birazda garip kaçıyor sanki. Yerli üretim yerine Türkiye'de üretilmiştir olabilirdi ama.
  • tayfam_30 kullanıcısına yanıt
    Konuyla ne alakası var Güneydeki ümmetten de destek görmedik ama ümmetçiliğe devam ediyoruz kanka o ne olacak?
    Valla Göktürk Kağanlığı kurulurken de bütün Türkler destek vermedi. Selçuklu kurulurken de diğer Türk devletleri destek vermedi. Türk zaten istisnasız her şey hakkında gözünün üzerinde kaş var deyip bir kulp bulup karşı çıkıyor. Bütün Türklerin desteği gibi bir şey tarihte görülmemiş. Ben şurada dünyanın en yararlı işini yapayım ülkedeki Türklerin yarısı karşı çıkar bir sebepten. Şimdi buna göre ırkıma mı küsecem?
  • EmuDev E kullanıcısına yanıt
    Hocam genelde subaylar silahlı kuvvetler der konuşan kişi emekli subaydıysa gayet normal kaç tane subay gördüysem hepsi tskdan silahlı kuvvetler diye bahsediyor

• kola bile yerli oldu

burada yapılıyor diye
  • Sucre Maricruz S kullanıcısına yanıt
    Yine konuyla alakasız bir ileti. Hadi yaptırdım yüzde 99.9 rum çıktım diyelim ne olacak? Hani bir şeymiş gibi sürekli bunu öne sürüyorsunuz da boş iş bunlar. Türklük çekiklikse Çinli bizden daha Türk. Türk olabilmek için bu gerekiyorsa, gidip Moğol kızının tekiyle evlenip boy boy çocuk yapalım. O çocuklar da gidip Kazaklarla evlensin. Soyumuz komple çekik olsun. O zaman Türk diyebiliriz kendimize öyle mi? Dedeleri Türk değil ama çocukları Türk Böyle bir garabettir sizin dediğiniz. Sırf tipolojin uymuyor diye hiç ait olmadığın kültürlere kendini eklemlemek ezikliktir başka bir şey değil.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.