Şimdi Ara

Su soğutma ile ilgili birkaç soru?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
14
Cevap
1
Favori
1.147
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    2270 Mesaj
    (telefonla onay almada sorun yasadıgımdan dolayı aynı soruyu bırkac konu ıcınde daha sormus bulundum..ama artık onay sorununu hallettım..kimse demesin yani her yere yazmısın bu konuyu diye:)

Merhaba beyler..

su soğutma ile ilgili birkaç sorum olacak cevaplayabilirseniz sevinirim..

1-Su soğutma için gereken ana parçalar sunlar mıdır?
    -cpu blogu
    -su tankı
    -radyatör
    -pompa
    -kablo ve kelepceler

sadece işlemci için düşünülen su soğutma ıcın gereken parca lıstesı bu kadar mıdır?

2-Su soğutma sisteminde en önemli parca cpu blogundan sonra hangisidir?
    3-Su soğutma sisteminde ısının düsmesını etkıleyen en önemli parca radyatörün büyüklüğü mü?
    pompanın gücü mü?su tankının büyüklüğü mü?yoksa başka bırsey idir?
    4-SU sogutma sisteminde kullanılan bırkac boy hortum var sanırm..kalın hortum mu daha ıyıdır yoksa ınce mı?ya da bu durum
    direk olarak pompa ile mi ilgilidir?güclü pompa küçük hortum veya zayıf pompa büyük hortum tarzı bir ilişki mi vardır yoksa tam tersi mi?
    5-(4.soruyla da ilişkilendirilebilir)devir daim eden suyun hızının yanı debisı ısı dusurme de önemlı bır etken mıdır?su yavas fakat bolca mı akmalı yoksa
    hızlı ama yeterı kadar mı?ya da her zaman güclü pompa kalın hortum mu en iyi secım?
    6-yukarıda yazdıgım gıbı cpu blogu-su tankı-radyato ve pompadan olusan su sogutma sıstemıne istenıldıgı takdırde 4 ayrı radyator daha takılabılır mı?
    bunun ıcın pompanın güclü olması mı sart?pompan güclü olsun ıstersen 10 tane radyator tak düşüncesı mı gecerlı?
    7-Amd phenomx4 965 kullanıcısıyım..bu işlemci ile kurulan sistem için bana önerebileceğiniz en iyi 4 parca ne olabilir?
    SES SEVİYESİ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YER SORUNU GİBİ SEYLE PROBLEM DEĞİL..EN PERFORMANSLISINI ARIYORUM..

aklıma gelirse ekleme yapacagım:)

şimdiden tesekkurler

|
    |

AMD Phenom II X4 BE 965 4030ghz(260x15,5) 1.520v
    20c oda -idle 26c-load 44c(gpu idle 31-33-load 48-49)
    Ek sup. HF Nickel Benchtable Mod
    6870 crossfire (1000x1120,1.237v)2xEK-FC6870 Nickel
    XSPC RX480 Quad Radiator
    Swiftech MCP655 12v DC Pump - with Speed Controller
    8xScythe "slip Stream" 1900rpm 110cfm(down 1000rpm)

• Yarbay
    2270 Mesaj
    o kadar su sogutma kullanan var bu soruların bilinmemesi imkansız beyler...bi el atın su konuya..
    |
    |

XSPC RX480 Quad Radiator
  • Soğutma Uzmanı
    4045 Mesaj
    1.
    blok
    pompa
    radyatör
    hortumlar(slikon hortumlarda kelepçe kullanmana gerek kalmayabilir)
    su tankı

2.radyatörün kalitesi.

3.bloğun yapısından tut radyatörün ebadı, su debisi, kullanılan hortum kalınlıkları, yanlış pompa seçimi, iyi yapılamayan sirkülasyon vs. vs.

4.suyun debisini etkileyeceği için rahat bir su soğutma istiyorsan ebat büyük olmalı. ilk başlama için 1/4 rekor da fazlası ile işini görür zaten tek blok kullanacaksın.

5.her zaman güclü pompa kalın hortum mu en iyi secım

6. 10 adet radyatör takacağına chiller(komprasör destekli gaz soğutma) projesine girişmen daha mantıklı.

7. http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=14129
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=LN24617 (hazır sistemlere örnek) birde türk malı çok çok kaliteli yeni bloklar var bizzat takıp kullanıyorum.
    http://forum.donanimhaber.com/m_38717668/tm.htm burdan dilediğin bloğu gönül rahatlığı ile alabilirsin çok çok kaliteli işçilik.
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=LN27287
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=LN23597

bunların dışında sana önereceğim chiller sistemi madem yer gürültü kirliliği önemli değil burdaki chiller projelerine bak ve bu tarz birşeye başla

http://forum.donanimhaber.com/m_38369571/tm.htm burayı takip edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arbiter -- 26 Nisan 2010; 16:34:36 >
    |
    |

• Yarbay
    2270 Mesaj
    öncelikle cok teskkürler cevapların için..

Swiftech Apogee GTZ CPU Blok LGA 775 - 3/8" & 1/2" bu blok amd uyumlu mu?sitede acıklayıcı bırsey yok..intel uyumlu yazıyor ama yurt dısı sıtelerde amd ıcın aparatı var denıyor!! türkiyede gercekten sorunsuz ıs yapmak cok zor..

şu asamada radyatör sanırım en kolay bulunan ve sorun yaratmayan bır parca...gönderdıgın örnek stok da yok ama aynı ayarda baskası var sanırım daglar kadar fark etmez... stokta ki radyatör link sanırım daha bı kalıteli...

su haznesı de tamam zaten cok bir etkısı yok anladıgım kadarıyla bır ton adam su haznesız kullanıyor:)

pompa konusu karısık :)gönderdiğin linkte ki de stokta yok zaten olsa sasardım..saidewintercomputers.com a giriyorum agzım acık kalıyor hayret nasıl bir ülkeyiz anlamadım gitti.
    link
    stokda ki pompa

şimdi bu asamada parcalar assagı yukaır kaliteli oldu diyelim..diyorsun ki 1/4 rekor kullansan yeterlı..en performanslısı bu mudur?bu pompa ile enn performanslısı hangısı ıle onu alalım müdür?bir de şimdi 1/4 dedin bu tüm parcalara uyuyor mu?

ayrıca bu pompa sanırım dalgıc pompa degıl..yanı harıcı kıyıda kösede calısıcak suyun altında olmasına gerek yok degıl mı?

chiller projelerının her sayfasını inceledim ama hem alet edevat lazım hem masrafı ve emegı cok bir de ısı bılmek lazım..ben sımdılık performanslı bır su sogutma kullanayım belki bir sonrakı asamada chiller projelerı yapmaya baslarım...ya da buzdolabı ne zaman bozulursa..

aklıma gelmişken insan türk malı denınce güvenemiyor..adam 30 tl ye satıyor gerci cok bir para da degıl alıp deneyeceksın yanı..ilk etapda denenebılır fiyat abartı degıl cunku...

switftech den daha iyi mi performans verdi bu block sende ya?enteresan ?adamlar bu ısı bılmıyor o zaman:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atiktuk -- 26 Nisan 2010; 17:00:55 >
    |
    |

XSPC RX480 Quad Radiator

• Yarbay
    2487 Mesaj
    örnek bir aliş-veriş listesi farkli paröalar da tercih edilebilir. Kasan nasıl bir şey? Yapısı cok önemli montaj aşamasında
    Bütçen nedir bilemiyorum en iyi parçalari seömeye çaliştim.

Shopping Cart
    Item Options Unit Price Qty. In Stock Cost
    EK Waterblocks EK-Supreme HF - Full Nickel [remove]

$89.95 Yes $89.95
    Swiftech MCP655 12v DC Pump - with Speed Controller [remove]

$76.95 Yes $76.95
    Swiftech MCRES Micro Revision 2 reservoir [remove]

$22.95 Yes $22.95
    Swiftech MCR220-QP Quiet Power 2X120mm - Black [remove]

* Choose your fittings : x2 EK High Flow 1/2in. ID Barb (+4.50)

$44.45 Yes $44.45
    Tygon R3603 7/16in. ID 11/16in. OD Laboratory Tubing # AAC00034 [remove]

$2.65 Yes $26.50
    HydrX Extreme-Duty UV Coolant [remove]

$3.00 Yes $6.00

Subtotal: $266.80
    Total: $266.80

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YasiKa -- 4 Mayıs 2010; 1:43:53 >
    |
    |
    DFI LP UT CFX3200 DR-G | AMD Opteron 170 | HIS HD4670 IceQ 512 MB | Corsair TWINX2048 | Seagate 250 GB | Seagate Free Agent 1 TB | ASUS DRW-1814BLT | Thermaltake Armor VA8000BWS | Thermaltake ToughPower CM 750W | Thermaltake GammaPad | LG L1970HR-BF | Logitech G15 | Logitech G3 | Logitech S-220

• Yarbay
    2270 Mesaj
    tesekkurler bak bende su parcalarda karar kıldım en son...cpu blogunu aynı secmısız:)

hazne,hotrum ve rakorları buradan ,türkiyeden halledebilirim diye düşünüyorum..aslında bilsem neye hangi hortum nasil giricek ona göre belki hortumu da dısarıdan getirtiriim ve rakorları da vs ama hortum rakor konusunda bilgim yok..sectiğim parcalara bi göz atıp fikrini söylersen sevinirim..
    kasa konusunda problem yok yıllar önce almanya dan gelmiş olan big tower ım var..yer problem degıl hıcbırsekılde ses de öyle..

http://forum.donanimhaber.com/m_39354858/tm.htm
    |
    |

XSPC RX480 Quad Radiator
  • Yarbay
    2487 Mesaj
    laboratuar hortumu bulabilmen zor istersen uygun fiyatlı olan benim de şu an kullanmakta olduğum Durelene alabilirsin. Tygon marka pahalı geliyorsa tabii.
    hazne olarak da ya plexiden yaptırtıcan ya hic kullanmican
    yaptirirsan en az ayno paraya mal olur tabi 2. el uygun fiyata bulursan o başka.
    Rakor kesin dişardan getirt Radyatör icin ve pompa icin rakor lazim hazneler bazen rakorsuz satılabilir benim verdiğim linktekinde plastik ama sağlam rakorlari mevcut ancak 2 tane yedek getirtirsin sıkıntı olmaz

Düzeltme: yukarda listede verdiğim pompa icin rakor gerekmez dostum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YasiKa -- 4 Mayıs 2010; 22:47:44 >
    |
    |
    DFI LP UT CFX3200 DR-G | AMD Opteron 170 | HIS HD4670 IceQ 512 MB | Corsair TWINX2048 | Seagate 250 GB | Seagate Free Agent 1 TB | ASUS DRW-1814BLT | Thermaltake Armor VA8000BWS | Thermaltake ToughPower CM 750W | Thermaltake GammaPad | LG L1970HR-BF | Logitech G15 | Logitech G3 | Logitech S-220
  • Yarbay
    6808 Mesaj
    İşleri ucuza getirtmek istiyorsanız, her tesisatçıda satılan bakır rakorları tercih edin. Blok giriş çıkışlarındaki rekor delikleri çok buyuk ihtimalle standard ebatlardadır. Dolayısı ile tesisatçılarda satılan rekorlar da iş görür. Mesela Ankara Posta caddesindeki tesisatçılarda silikon hortum da bulunuyor. Son metresi 4TL'ye almıştım. Praktiker, Bauhaus gibi yerlerde tam şeffaf pvc borular da bulunuyor. Ancak PVC borular silikonlar kadar bükülmüyor ve rakor bağlantılarından su kaçırma ihtimalleri daha fazla... CNC'si olan plexicilerde su kutusunu çok ucuza getirebilirsiniz. Su kutusunu yapacak kadar plexinin malzeme maliyeti 20TL'yi geçmez. Neticede 6 adet yuzu olan bir kutu yapacaksınız. Bu yuzlerden hangilerinin nerelerine rakor deliği açacağınızı vs, belirleyin. CNC hepsini kessin, deliklerini açsın... İsterse köşelerine açı bile verebilir; ama gerek yok. Delikleri açılmış 6 plaka çıkınca, tek yapılacak şey plexi yapıştırıcısı ile yapıştırmak... Şerefli bir plexicide Toplam maliyet 40TL civarında olur... Ama Tabii ki 40-50Tl'ye ikinci el temiz su kutuları alınabilir.
    |
    |

• Yarbay
    2270 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: YasiKa

laboratuar hortumu bulabilmen zor istersen uygun fiyatlı olan benim de şu an kullanmakta olduğum Durelene alabilirsin. Tygon marka pahalı geliyorsa tabii.
    hazne olarak da ya plexiden yaptırtıcan ya hic kullanmican
    yaptirirsan en az ayno paraya mal olur tabi 2. el uygun fiyata bulursan o başka.
    Rakor kesin dişardan getirt Radyatör icin ve pompa icin rakor lazim hazneler bazen rakorsuz satılabilir benim verdiğim linktekinde plastik ama sağlam rakorlari mevcut ancak 2 tane yedek getirtirsin sıkıntı olmaz

Düzeltme: yukarda listede verdiğim pompa icin rakor gerekmez dostum

İŞTE COK GÜzel yazmıssın da bu noktada kafam karısıyor..su sogutmada kullanılan rakorlar her sistemde aynı mı?bunlar standart mı?ya da sadece ıslemcı ıcın olusturulmus bır duzende kaca kac ,kac tane rakor lazım?bunları bılemedıgım ıcın rakor olayına gırmıyorum ve hortum olayına da..bu sıstemde 1/4 dıye tabır edılen hortum mu kullanıcam en kalını sanırım..tek bır kalınlık mı gecerlı olacak tum sıstemde..yoksa pompa ıcın bu kalınlık azalırken radyatorde tekrar mı artacak..yanı bıelmıyorum detaylı kımse yardımcı olmadı nedense bu konuda bazı konularda 4-5 defa sorumu tekrar ettım ama yıne de bır sonuc cıkmadı..kaldı kı bak konunun ilk mesajlarında da sormusum cevap gelmemıs..

cpu blok :EK Water Blocks EK-Supreme HF Acetal + Nickel - universal Bilgi için tıkla
    Pompa:Eheim Pumpe 1250 Bilgi için tıkla
    TFC Xchanger - Quad Radiator 480

şimdi bu parcalardan olusan bir sistemde ne tür ve ne kadar rakora ıhtıyacım var?aynı zamanda hortuma da ...bunları yurtdısından getırtebılırım cunku..
    hazne olayına da 40-50€ vermek yerine dediğiniz gibi 40 tl ye tonla hazne var kadıköyde bulunabılır..cok da onemlı bır parca olmadıgı ıcın bır uyumsuzluk vs de söz konusu olmaz dıye dusunuyorum...
    |
    |

XSPC RX480 Quad Radiator

• Yarbay
    2270 Mesaj
    tonla rakor var hangisi bana uygun bana gerekli...

http://www.pc-cooling.de/Watercooling/Connectors/

aynı sekılde hortumlarda

http://www.pc-cooling.de/Watercooling/Tubings/

adamlarda 8/6,10/8,13/10,16/10 diye geçıyor anlamıyorum kı bu ısı hepsınden mı kullanılıyor bellı bır standardı yok mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atiktuk -- 5 Mayıs 2010; 20:40:54 >
    |
    |

XSPC RX480 Quad Radiator
  • Çavuş
    98 Mesaj
    Merhaba yeni konu açarak kalabalık etmek istemedim benden de bir soru.. Eheim pompaları suyun dışında kullanabilir miyim? Sistemim sürekli çalışmayacak günlük en fazla on dakka çalışacak bu pompa yanmadan dayanır mı? İkincisi su basınçlı gelirse zararı olur mu? seçtiğim pompa bu :http://www.petburada.com/?urun-detay_17442_Eheim_Compact_2000_Kafa_Motoru.html
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: atiktuk

tonla rakor var hangisi bana uygun bana gerekli...

http://www.pc-cooling.de/Watercooling/Connectors/

aynı sekılde hortumlarda

http://www.pc-cooling.de/Watercooling/Tubings/

adamlarda 8/6,10/8,13/10,16/10 diye geçıyor anlamıyorum kı bu ısı hepsınden mı kullanılıyor bellı bır standardı yok mu ?

Aslında rakam kargaşasından başka bir şey değil ama basit diyelimki id 1/4 od 1/2 rekor aldın bu rekorlara uygun hortum şekli 7/16 veya 1/2 dir neden 7/16 çünkü 1/2 den biraz daha sıkı tutar rekorları ve sızdırmazlıga faydası vardır.
    |
    |

• Teğmen
    246 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hifled

Merhaba yeni konu açarak kalabalık etmek istemedim benden de bir soru.. Eheim pompaları suyun dışında kullanabilir miyim? Sistemim sürekli çalışmayacak günlük en fazla on dakka çalışacak bu pompa yanmadan dayanır mı? İkincisi su basınçlı gelirse zararı olur mu? seçtiğim pompa bu :http://www.petburada.com/?urun-detay_17442_Eheim_Compact_2000_Kafa_Motoru.html

Bu gösterdiğin pompa gözvdenden alıyor suyu o yuzden rezarvuar içinde olması şart su emişinin rekor tarzı girişli olan pompalardan bulman lazım rezarvuar dışı kullancaksan.
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Su tanki (rezervuar)olmadan sistem kurulmazmi ?

Hazir sistemlerde rezervuar bulunmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    AMD FX F8 8350//GIGABYTE 970A UD3P//4X2 GSKİLL 1866MHZ CL9// SAPPHIRE R9 280X VAPOR X //SEAGETE BARRACUDA 1TB//ZALMAN Z3 PLUS//CORSAIR VS 650W //ASUS VS239HV 23. MONİTÖR //LOGİTECH G103 KLAVYE//LOGİTECH G300 MOUSE//Creative SBS-A220//3x12CM LFY FAN// SAMSUNG R510
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Orjinal Laptop Yedek Parça
Canlı Tv izle
Bey Azura
SEO
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,672
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.