Şimdi Ara

## Su soğutma hakkında merak edilenler ve satın alma Rehberi## (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
12
Favori
47.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok çok faydalı bir konu olmuş, dizüstünde bu ısınma sorununu çok çektim gına geldi artık diyebilirim, masaüstüne geçince bu sistemi uygulamaya çalışacağım.

Kesenin ağzını açarak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatihkaraca

quote:

Orjinalden alıntı: arcis

http://www.thermaltake.com/product/Liguid/Upgrade/cl-w0037/cl-w0037.asp

Volcano 4005 hakkında düşünceleriniz neler?Tahminime göre düz bloklardansa yapraklarla çıkan suyun ısısının düşürülmesi mantıklı geliyor.

Evet bu ürün hakkında benimde bazı sorularım var.

Thermaltake BigWater 780e kullanıyorum. CPU bloğu yerine bu ürünü kullanırsam, üründeki su borularının uzunluğu nedeniyle pompayı zorlama ihtimali varmı?

Ayrıca ürün 15.3 cm uzunluğunda ve 874 gram ağırlığında. Bu ağırlık anakarta bir zarar verirmi? Zarar vermemesi için anakartı yatay olarakmı konumlandırmak lazım? Çünkü dikey olduğunda ürünün yapısı ve ağırlığı nedeniyle aşağıya doğru ciddi bir esneme yapacak gibi görünüyor...

bu ürünü sıvı soğutma bloğu olarak tavsiye etmiyorlar....
  • Dayanamadım ve yazıyorum.
    Hocam ellerine sağlık beni uzun süreler düşündüren birçok sorunun cevabı yazının içersinde mevcut hatta neredeyse hepsi var. Ellerine emeğine sağlık çok anlaşılır bir yazı olmuş.

yalnız birşey var ?? şimdihttp://www.firebal.net/asp/listgroup.asp?group=POMPA ye bakıyordum birde ne göreyim Eheim 1046 Pompa yuh ulan dedim bu pompanın aynısını İstanbul / maltepede ki akvaryumcudumdan 65 ytl ye aldım (Özel getirttim bu arada orda kutusu vardı EHEİN alman markasıdır ve akvaryum dünyasında herkes bilir bu markayı.) akvaryumun Akıntı motoru niyetine. Üstelik birtonda aparatı kutusunda geldi. Şimdi benim sorum şu pompa aynı model olduğuna göre.
    Bir süre sonra çalışmaktan akvaryum pompalarının devri düşer nekadar eheimde olsa sıvı soğutmada suyun akıntı hızı önemli ise bu durum çok etkilermi bizi.
    ikinci sorun ise bu aletler su pompası sonuçta eğer suyun akıntı hızı hızlı olduğunda daha iyi oluyorsa aynı fiyata çok daha güçlü pompa alıp taksak sistemin su taşıyıcı bağlantıları üzerinde sorun çıkartırlarmı? (bir hortumu musluğa takıp musluğu açar ve hortumun cunu kapatırsak musluktan ayrılır :)) Buna göre sistmdeki su pompası debisi çok fazla olursa bağlantılar üzerinde patlama yaparmı? )

Birde bu tür pompalar su içersinde çalışırlar genellikle ısındıkları için su aynı zamanda onları soğutur peki bu durumda bu motorların arasına akvaryum motorunu koyan arkadaşlar bu cihazın su dışında ısınma oranı daha fazla olucaktır kaç dereceye çıkar bilmiyorum ama dönem hızı felan düşünülürse sistemi uzun bir çalışma sonucu işlemciden daha çok ısıtacağından eminim çünki bir çok model su pompası akvaryum dışında yatak sarar ve yanar.

Gidip bir akvaryumcudan su dışında çalışabilir bir pompa almak daha mantıklı gibi geldi bana hemde bu model kafamı karıştırdı aynısının evimde akvaryumumda kullanıyor olmam daha feci kafamı karıştırdı.
    benim merak ettiklerim bunlar.
    adı geçen motor Eheim 1046 Pompa. karışıklık olmasın diğer modeller.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ecarpar

Dayanamadım ve yazıyorum.
    Hocam ellerine sağlık beni uzun süreler düşündüren birçok sorunun cevabı yazının içersinde mevcut hatta neredeyse hepsi var. Ellerine emeğine sağlık çok anlaşılır bir yazı olmuş.

yalnız birşey var ?? şimdihttp://www.firebal.net/asp/listgroup.asp?group=POMPA ye bakıyordum birde ne göreyim Eheim 1046 Pompa yuh ulan dedim bu pompanın aynısını İstanbul / maltepede ki akvaryumcudumdan 65 ytl ye aldım (Özel getirttim bu arada orda kutusu vardı EHEİN alman markasıdır ve akvaryum dünyasında herkes bilir bu markayı.) akvaryumun Akıntı motoru niyetine. Üstelik birtonda aparatı kutusunda geldi. Şimdi benim sorum şu pompa aynı model olduğuna göre.
    Bir süre sonra çalışmaktan akvaryum pompalarının devri düşer nekadar eheimde olsa sıvı soğutmada suyun akıntı hızı önemli ise bu durum çok etkilermi bizi.
    ikinci sorun ise bu aletler su pompası sonuçta eğer suyun akıntı hızı hızlı olduğunda daha iyi oluyorsa aynı fiyata çok daha güçlü pompa alıp taksak sistemin su taşıyıcı bağlantıları üzerinde sorun çıkartırlarmı? (bir hortumu musluğa takıp musluğu açar ve hortumun cunu kapatırsak musluktan ayrılır :)) Buna göre sistmdeki su pompası debisi çok fazla olursa bağlantılar üzerinde patlama yaparmı? )

Birde bu tür pompalar su içersinde çalışırlar genellikle ısındıkları için su aynı zamanda onları soğutur peki bu durumda bu motorların arasına akvaryum motorunu koyan arkadaşlar bu cihazın su dışında ısınma oranı daha fazla olucaktır kaç dereceye çıkar bilmiyorum ama dönem hızı felan düşünülürse sistemi uzun bir çalışma sonucu işlemciden daha çok ısıtacağından eminim çünki bir çok model su pompası akvaryum dışında yatak sarar ve yanar.

Gidip bir akvaryumcudan su dışında çalışabilir bir pompa almak daha mantıklı gibi geldi bana hemde bu model kafamı karıştırdı aynısının evimde akvaryumumda kullanıyor olmam daha feci kafamı karıştırdı.
    benim merak ettiklerim bunlar.
    adı geçen motor Eheim 1046 Pompa. karışıklık olmasın diğer modeller.

Selamlar, sorularınıza hızlıca cevap vermeye çalışacağım.

1) Devir hızının düştüğü bir gerçek ama çok fazla etkilemeyecektir.
    2) Suyun debisi ne hızlı ne de yavaş olmalı o yüzden aldığımız pompanın gücüne göre suyun akışını gözümüz ile takip edebileceğimiz bir seviyede çalıştırmamız gerekiyor.
    3) Ben bu yazıyı hazırladığım zaman ülkemizde pompa sıkıntısı vardı, şu anda su soğutmalar için özel olarak üretilmiş pompalar mevcut. İmkanınız varsa o pompaları kullanmanızı öneriyorum. Liang bu pompalara güzel bir örnek mesela =)
  • Hocam çok sağol birde buradan yazıyorum ama fazla olmuyorumdur umarım. konu açtım bunun ile ilgili olarak
    http://forum.donanimhaber.com/m_27638849/mpage_1/key_//tm.htm#27638849 diğer arkadaşlarda bakarlarsa sevinirim.
    Şİmdi sistemde tofaş radyatörü kullanacağım 21 cm olduğu için 2x 8 cm fan takabiliyorum üzerine fiyatıda 45 ytl. pompa olarakda yukarıda adı geçen pompayı kullanmayı düşünüyordum senin bu yazını gördükten sonra vaz geçtim onuda hallederim sorun değil. ama şu boru olayını hala bilemiyorum hem ürünlere yorum yapıp hemde şu boru olayını söylersen çok sevirim yoksa kafama göre bir borumu almalıyım ?? hepsine uyuyormu yada biraz dar kesin bir boru alıp ısıtarak felan zorlamı sokayım sağlamlık açısından silikon bile sürerim vallaha sistemim uçarsa yanarım
  • sıvı haznesini tencere, kap gibi açık bişey kullanıp, içine kalıp kalıp buz atsam nasıl olur arkadaşlar yeni öğreniyorumda bu su soğutma işini dün gece yatarken aklıma geldi
  • abi yazıların yarısından çoğunu okudum herkes çok güzel yazmış lafı dolandırmadan söyliyim ben sitenize yeni üye oldum pc me su soğutma kurmak istiyorum çoğu şey tamam fakat benim ekran kartıma uygun blok bulamadım bu araba ekran kartı ati radeon X1650 buna uygun blok bilin abimiz kardeşimiz arkadaşımız varsa litfen yardım edin bide mümkünse Türk sitesi olsunda ben birada olsa milliyetçi bi adamım ondan yani saygılarımla
  • Sistemde uç noktaya geldik... artık su soğutma mecbur oldu. bi yerlerden araştıralım derken buraya çıktık. emeği geçen herkese tşk.
  • katılıyorumthermaltake nin yaptığı hazır sıvı soğutma paketleri rezalet şöyle güzel sağlam sorunsuz bir su sistemi 500ytl tutuyor
  • htpc icin olmaz diye düsünüyordum ki nette arattim yapmis elemanin biri nette buldum.Elemanin kasasi Silverstone LC-20M HTPC case (silver).benim kasaya benziyor belki bende yaparim.Asagida resimleri koydum 1kac tane merak eden falan olur diye.

## Su soğutma hakkında merak edilenler ve satın alma Rehberi##

• elinize sağlık.
  • Herkese kolay gelsin arkadaşlar sıvı soğutma olarak yardımınıza ihtiyacım var.Hava soğutma konusunda üstad olsamda sıvı soğutmada bilgi 0.Araştırıyorum araştırıyorum ama hep bir yerde takılıyorum yada bulamıyorum.Sistemimiz yüksek bir sistem , maddiyat önemli değildir CPU ve VGA için block onun dışında gereken işte , kelepçeli kitleme sistemleri hortumlar rekorlar pompa radyotör.Bunların her birinin en iyisinden bana söylerseniz çok müteşekkir kalırım.İşlemcim ve ekran kartım için en iyi soğutmayı yapmak istiyorum ses önemli değil sıcaklık önemli benim için.Maddiyat dediğim gibi gene önemli değil her malzemenin en iyisi olsun.Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esTFyz -- 11 Nisan 2009; 5:18:16 >
  • quote:

Bu radyatörlere benzer başka markalarında modelleri mevcut. Ayrıca oto kalorifer radyatörü olan radyatörleride kullanabilirsiniz. Daha ucuz olan bu radyatörler içinde en ünlüsü Tofaş Radyatörüdür.

güzel bir yazı olmuş
  • Blok testlerini nerde bulabilirim?
  • arkadaslar ucuz su sogutma ıstersenız benle ırtıbata gecın yardımcı olayım sadece 150 $ tum takım ıcınde sadece ekran kartı blogu yok
  • Arkadaşlar benim aklıma birşey takıldı

Şimdi bir su haznesi hazırlasak (rezervuar deniyor sanırım ) . Bu su haznesini 2'ye bölsek soğuk suyu aşağıdan göndersek sıcak suyu da yukarıki bölüme göndersek nasıl olur ? Yukarıki bölüme de radyatörü koysak
  • eline sağlık faydalı bir konu olmuş
  • ya birşey sorucam merka ediyorum
    tüm forumLarı gezdim satış sitelerini gezdim
    yanlz 1155 p ye göre cpu blogu bulamadım..
    benm işlemcim i5 2500k 3.33 turbo boost 6 mb cacheye sahip
    buna göre cpu blogu nereden buLabiLirim ?
    yada varmı
  • arkadaşlar birkaç öneri/uyarı

metal bazlı termal pasta kullanmayın,yanlışlıkla başka yere bulaşırsa kısa devre yaptırabilir,aynı zamanda tam performans göstermeleri iyileşmeleri lazım,1.5 ay geçmesi gerekir ve 6 ay ila 1 sene arasında yenilenmesi gerekir
    yeni nesil elektrik iletmeyen ve iyileşme süreci olmayan ve yenilenme gerektirmeyen termal pastalardan kullanın

kurulum yapmadan önce su bloğu ve çipset üstündeki ısı teması sağlanan yüzeyi kaliteli bir ince zımpara(kum oranı en düşük olanlardan) ile çok çok hafifçe zımparalayıp performansı arttırablirsiniz (elleriniz hassas değilse kesinlikle yapmayın )

eğer sadece saf su kullanıyorsanız,su kabının içine saf gümüş bir parça koyup suyun zaman içinde saflığını yitirmesini yavaşlatabilirsiniz

rekorların etrafına tesisat bandı sararak sızma riskini minimuma indirin

kesinlikle boyalı sıvı kullanmayın,eğer renkli birşey istiyorsanız borularınız renkli olsun

sistemi ilk kurduğunuzda damlayabilecek yerlere havlular koyarak 8 saat sürekli çalıştırıp test edin ondan sonra kullanmaya başlayın

- edit -

ram ve hdd blokları sadece su akşını kısıtlar,bu parçalar su soğutma gerektirecek kadar ısınmazlar,ramlerinizin soğutucu bloğu vardır hdd'ler içinde 3.5 slotlarına takılan fan,yanlarına eklenen 5.25 slotuna sabitleyici/soğutucu,yada kasa ön fanınızın arkasına koymak gibi çözümler kullanabilirsiniz

anakartta ileri derecede overclock yapmıyorsanız voltaj regülatörü,kuzey/güney köprüsü parçalarına su soğutma gereksiz olur,eğer yapacaksanız termal macun sürülmeyen yerlere "thermal pad" denen zımbırtıdan kullanmalısınız

cpu + gpu soğutuyorsanız 360 radyatör kullanmanız iyi olacaktır,sadece cpu için 240 yeterli olacaktır

radyatör çıkışından boruyu Y bağlantı ile ayırıp 2 ayrı parçaya yollamanız sonrada o parçaların çıkışlarını y bağlantı ile birleştirip su kabına bağlamanız 2 parçanında soğuk sıvı almasını sağlar

eğer mümkünse radyatörlerinizi kasa dışına alıp basma/çekme konfigürasyonunda iki tarafına da fan takın,kasa içinde radyatör olduğu zaman fanlarınız çekme konfigürasyonunda ise kasa içine sıcak hava gider,fanlarınız basma konfigürasyonunda ise daha az soğutma olur

radyatörlerinize mümkünse düzenli hava akımı veren fanlardan takın,böylece hava daha az dağılır ve daha iyi soğutma olur,düşük cfm fanlardan kaçının

su kabı her zaman pompadan yüksekte olmalıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DonkeySpeed -- 12 Temmuz 2011; 23:26:11 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.