DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Su Arıtma Sistemleri Hakkında Bilmedikleriniz.
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
147
Cevap
10
Favori
118.324
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Bilim ve Teknoloji >> Su Arıtma Sistemleri Hakkında Bilmedikleriniz.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Onbaşı
   23 Mesaj
   12 Aralık 2008 22:18:35 Konu Sahibi
   Bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Artık bazılarının bir kaç şeyi bilmeleri gerektiği kanısındayım. Su arıtmanın ne olduğunu ayrıntıları ile sizlere anlatacağım. Kendim bizzat bu sistemin piri olan Taiwan şirketlerinin çalışma prensiplerine kadar araştırdım. Kötülemek adına değil ama gerçekleri bilmeniz gerekiyor.

   Bu yazıyı yazdığımda beni su damacanası satan birisi zannedeceksiniz. Ama değilim. Ben çıkar amaçlı hiçbir şey düşünmüyorum. Önemli olan Türk halkının bilinçlenmesidir. Verdiğiniz paraya yazıktır. İnsanlar kandırılıyor. Gerçek fiyatı her şey dahil 500 TL ( orijinal parçalar olacak Çin malı değil) cihazı evinize gelerek uzay aracı gibi tanıtmalarını gerçekten gülerek izliyorum.

   Bir Reverse Osmosis su arıtmanın eksileri nelerdir?

   1. Tanıtım uzmanları evinizde geldiğinde kullanıcıyı ipnotize etmek için 3 tane sözde sağlık bakanlığından onaylı testlerini sizlere gerçekleştiriyorlar. Elektroliz denilen aleti suyunuza soktuklarında suyu içindeki partikülleri ve iyonları birbiriyle çarpıştırarak; suyun içindeki yararlı ve zararlı maddeleri sizlerin gözünün önüne çıkarıyorlar. Sizler ilk gördüğünüzde sudan iğreniyorsunuz sonra düşünmenize bile fırsat bırakmadan sizlere cihazı kakalamaya çalışıyorlar. Araçlarına bindiklerinde "nasılda kitledim felan" dediklerini buradan duyur gibiyim.

   Elektroliz testi doğrudur ama sizleri yanıltmasın. Suyun içindeki bütün mineraller yanıyor olmaktadır. Yararlı ve zararlı hepsini yakmaktadır. En çok yararlı olan maddeler yanmaktadır.

   TDS, PPM, MİNERALLER, SAF SU

   2. Pipiem değerlerini TDS metre denilen suyun içindeki toplam çözülmüş partiküllerin oranını gösteren bir cihaz ile bizlere suyun ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu söylüyorlar.

   Pipiem değeri Reverse Osmosis denilen cihazlarda kurulum tamamlandıktan sonra 2 gün sonra 00,9'a kadar düşmektedir. Buda size içinde mineral olmayan su içirmeye çalışmak demektir. Doğru mudur bu? Yanlıştır.

   Saf su hiçbir işe yaramaz. Çünkü çocukların gelişimde bulunan florür'ü tamimiyle alıyor. Raporlarına bakabilirsiniz. ! Ayrıca sadece suda bulunan kalsiyum oranını azaltmaktadır. Bu da kasların kasılıp gevşemesinde, kemik ve iskelet sağlığında, dişlerin oluşumunda önemli rol oynayan mineralden çoçuklarınızın mahrum kalmasına sebep olacaktır.

   Saf su ile gelişen çocukta bilinç kaybı olmakta, ömrü kısalmakta, kemik gelişiminde zayıflıklar olmakta, idrar yollarında sürekli yanma olmaktadır.

   Buyrun Ekşi Sözlük;
   https://eksisozluk.com/saf-su--111701

   FİLTRE TEKNOLOJİSİ HAKKINDA

   1. Filtrelerin birisinde bulunan porselen parçaçıkları suyun tatlı olarak çıkmasını sağlamaktadır. Saf su olduğundan eğer su arıtmadan çıkan suyu 1 gün dışarıda bekletirseniz suyun yeşile döndüğünü göreceksiniz. Deneyin. Almadan önce suyu koyun ve bekletin.
   2. Kendinize bir TDS metre satın alın. TDS metre eğer 0,21 altına düşerse cihazınız içtiğiniz sudaki mineral kaçırmasına müsaade etmektedir. Bu yüzden cihazdan çıkan suyu cuzi bir ücretle bir labaratuvardan test ettirin. Yalnız test ettirirken mutlaka aynı gün aynı saat içerisinde CAM şişede götürmeniz gerekmektedir. Götürürken kesinlikle IŞIK VE GÜNEŞE MAĞRUZ KALMAMALIDIR.
   3. Tüm filtreleri sürekli test ettirmeniz gerekmektedir. Eğer test ettirmezseniz çoçuklarınızın gelişiminden mağrum kalırsınız.

   ABARTI CİHAZLAR, ÇİN MALI FASON CİHAZLAR

   3. Gene sizlere uzay aracı olarak tanıtılan cihazlarda bir sürü modül eklendiğini söylüyorlar. Kaçak su sensörü, filtre sensörü felan. Hepsi palavra.

   Kaçak su sensörü = eminimki çoğu kişinin evinde çalışmamaktadır. Saten evini su basanları hiç saymıyorum buda genelde montajcı yüzünden oluyor..

   Filtre sensörü = önceden bazı firmalarda vardı. Aslında yok. Bir timer gibi cihaz konulurdu belirli zaman dilimde o cihaz sistemi kitlerdi. Ama 1 ay sonra kitlenen cihazdan ne anlarsınız :) komedi..

   4. 1300 YTL veya 1200 YTL bir milyar meblağ 900 YTL meblağ sunuyorlar size. Türk vatandaşlarını kandırmak ne kadar kolay değil mi. Buna fırsat bilen yan sanayi su arıtma cihazlarında Çin parçaları dayayarak 400 veya 300 YTL’ye su arıtma satıyorlar. Herkes rant peşinde.. Yazık..

   Amarikan patentli diyorlar felan cart curt. Ulan bende bir sticker bastırırım bütün filtrelerin üzerine bende yapıştırırım. Sonra su deposuna aldanmayın. Çin malı.

   Kısaca sizlere kesinlikle tavsiye etmediğim bir cihazdır.

   PATRONLARININ EVİNDE OLMAYAN, SADECE KİRLİ SU GİDER İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN KULLANAN FİRMALAR DA VAR. ADINI SAKLIYORUM FAKAT İlk 3 'ün arasında.

   Ya arkadaşım. Siz hiç bunu satan bir insanın evine gittiniz mi? ( patronun) bakın bakalım evinde var mı? Yalan hikâye. Saf su çıkarıyor.

   Koca şirketin sahibinin evinde neden yok?

   Satıcılar neden geldiklerinde bin bir yalan söylüyorlar?

   Gerçekten bu cihaz 1000 TL eder mi?

   Sözde damacanaları kötülüyorlar. Ticari rant mıdır bu?

   İnsanların dinlerini istismar ederek ticari rantın kime ne faydası var?


   Bakalım delikanlı bir su arıtmacı karşıma çıkıp bunlara ne yanıt verebilecek. Raporlardan bahsetsin ne raporu. 180 YTL para vererek bende su tahlil raporu alırım.

   ÖNERİM:

   Gider yolu, çay gibi şeylerde su arıtma kullanabilirsiniz. Fakat SU İHTİYACINIZI MUTLAKA TANINMIŞ MARKALARDAN TEMİN EDİNİZ. Damacana almak yerine CAM ŞİŞEDE satılan CAM DAMACANA suları tercih ediniz. Suları getirirken mutlaka GÜN IŞIĞINA MARUZ kalmadıklarına dikkat ediniz uyarınız. Önerdiğim markalar arasında Nestle, Erikli gelmektedir.

   http://www.pinarsu.com....cXrrgsroGvVNJEvfIA%3D%3D
   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1825 Mesaj
   12 Aralık 2008 22:42:57
   Bizim evede gelmişlerdide babam almadıydı aslında bayada mantıklı bi şekilde anlatıp aldırıyolar... alan arakdaşlarımızda olduydu....

   Kapitalizmin bir ayağıda onlar olmuş... Para kazanma sevdasına yalancıda oluyolar ki sadece onlar değil... Normaldir bunlar yalan atmaları diye değerlendiriyorum - Sistem gerekği !- adam lar npsın ?
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5084 Mesaj
   12 Aralık 2008 22:47:12
   30 yaşındayım bu zamana kadar hiç su arıtma pazarlamacısıyla tanışmadım!
   Sabırsızlıkla bekliyorum.
   Bu arada ben de damacanacıyım.
   _____________________________

   dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü
  • Binbaşı
   1825 Mesaj
   12 Aralık 2008 22:50:10
   quote:

   Orjinalden alıntı: metalok

   30 yaşındayım bu zamana kadar hiç su arıtma pazarlamacısıyla tanışmadım!
   Sabırsızlıkla bekliyorum.
   Bu arada ben de damacanacıyım.


   bize tam 1 hafta gelip gittiler satalım diye ... Adam evde Hz.Ali nin fotografını görünce Ben de Aleviyim dmişti hiç unutmam ... İşte satış için adamlar kılıktan kılıga giriyolar ne yaparsın...
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3283 Mesaj
   13 Aralık 2008 01:12:50
   quote:

   Orjinalden alıntı: baddread   Alıntıları Göster   bize tam 1 hafta gelip gittiler satalım diye ... Adam evde Hz.Ali nin fotografını görünce Ben de Aleviyim dmişti hiç unutmam ... İşte satış için adamlar kılıktan kılıga giriyolar ne yaparsın...


   O adam eğer onu satamazsa işten çıkıcak. Bene geçen sene biraz paraya ihtiyacım olde ve birkaç işe girdim. Kapı kapı gezerek adını bile duymadığım , görmediğim bir diş macununu satmaya çalışıyorduk. Yok şöylede yok böylede, Mükemmel de vs de. Ben mümkün olduğunca söylemem gerekenleri söyleyip geçiştirmek istiyordum. Alaln alır almayan almaz banane. Ama Eğer çeşitli yalanlarla süsleyemezsen alana az oluyor tabi. Bir dairede e psikopatın biriyle karşılaştım hırpalamaya çalıştı. Ondan sona her kapıyı çaldığımda içerden ne çıkıcak acaba dedim tüm gün. 1 gün çalışıp, Bu iş bana göre değil dedim. Bir daha gitmedim. İnsanları kandırıyorsun& İnsanlara yalan söylüyorsun& onurunu , gururunu yok sayıyorsun & 3 kuruş para için.

   Bu mudur dedim kapitalizm. Kim kimi düdüklüyebiliyorsa!
   |
   |
   _____________________________

   Iletisim kurmayi guclestiren herkesi blokluyorm
  • Binbaşı
   1550 Mesaj
   15 Aralık 2008 17:30:25
   Benim evimde var. Gayette lezzetli. İkide bir tlf. açıp damacana alma derdim yok. çayımıda onla demliyorum ve mükemmel oluyor. Ekstra olarak suya para ödemiyorum. Damacana 7 ytl -erikli- olduğunu biliyorum. hergün veya iki günde bir o kdar para ödeyemem kusura bakmayın. Hem bazı damacana sularının nereden doldurulduğunu bile bilmiyoruz.

   Sistem Reverse Osmasis. Amerikada bir çok evde kullanılıyor. Suyu tam olarak arıtmıyor zaten. Zararlı bileşenlerin geçmesine izin vermiyor. Sağlıklı suyun değeri 1-50 arasıdır tds denen alete göre hatırladığıma göre. yapılan ölçümlerde 25 civarı oluyor. Saf su olmuyor merak etmeyin. 5 aşamalı olarak arıtıyor ve 11 lt lik deponun içine dolduruyor. Elektro şok olayıda safsata değil. Suya elektirik veriyor ve içimdeki zararlı bileşenleri yakıyor bu da suyun rengini değiştiriyor. Sonuçta burda böbreğinizi düşünün. O suyu nasıl işlediğini.

   Bu arada madem musluk suyu içindeki iyi veya zararlı yakarak rengini değiştiriyorda, arıtılmış suda değiştirmiyor? Ayrı bir konu...

   arıtıcıdan çıktıktan sonra pis su hiçbir şekilde taze suya karışmadan lavabonun altın dan hortumla su giderine bağlanıyor.

   Tabiki birçok belgesi var ama ben belgeyle ilgilenmiyorum. Damacanayada para ödemem.

   Hepsi kötü demiyorum kesinlikle ama piyasadaki bir kaç firma dışında güvenilmez kanısındayım.
   |
   |
   _____________________________


   Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

   Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin
  • Binbaşı
   1550 Mesaj
   15 Aralık 2008 17:53:16
   tıkla gör

   bu konuyu sen açmışın kapamışın. bari sağlam bir yalan uydurda inanalım. Neyin peşindesin söyle. Niye iftira ediyorsun, neye hizmet ediyorsun... Cevapla da ferahlandır bizleri...
   |
   |
   _____________________________


   Birilerinin menfaatine ters düşmediğin için seviliyorsan, Bırak nefret etsinler!!!!

   Hareket etmezsen, zincirlerini farkedemezsin
  • Yüzbaşı
   646 Mesaj
   18 Aralık 2008 19:52:53
   Ebeveynlerim 10 sene boyunca batı makina kalıp sanayi adlı bir firmada çalıştı. Pazarlamsını yaptı... Firma aynı zamanda su arıtma cihazları üretiyor ve annem-babam satıyorlardı.(sistem Reverse Osmosis) Hiç unutmuyorum şirketin büyük bir konferansı gibi birşeyi vardı. Orada şirketten üst düzey bi yönetici çıkıp ürünü tanıtmıştı. Ve arıttığı suyun içinde şunlar vardı: Önce belli bir miktar izmir hatay şebeke suyu doldurdu, bir tüp mürekkep döktü ve 1-2 yaşlarında bir çocuğu suyun içine işetti=). Ve bu suyu arıtıp içti. Ve bu suyu test ettirdiler. Normal çeşmeden arıttığı su ile bunun arasında bir fark yoktu... Suyun ne renginde bir şey vardı ne kokusunda...
   Kısacası ciddi anlamda mantıklı sorularınız varsa babama veyahutta anneme sorup bilgilerini size aktarırım.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1969 Mesaj
   18 Aralık 2008 20:16:26
   Ağbeyim çevre mühendisi. Satış yapmasa da illere su sağlayan su kaynaklarından gelen suyu arıtıp içilebilir değerlere ulaştırıyorlar. Yaptıkları suyu içtim, bir de çeşmeden akanı arasında çok fark var. Nedeni ise şehirlerdeki tesisatlar. Ev için mini arıtma cihazı istedik geçenlerde. Çeşmeden kurbağa yavruları geldi, henüz kıl kadar olan halleriyle tencerede yüzüyorlardı. Hamd olsun anadoluda Suyun Elektriğin ulaşmadığı köy kalmadı
   |
   |
   _____________________________

   hala sokaklarda mızıka çalıyoruz.
  • Yüzbaşı
   429 Mesaj
   27 Ocak 2009 22:26:41
   Damacanaların petrol kökenli olduğu için ömrünün 25 kullanımlık olduğunu biliyormuydunuz.Acaba hangi firma buna uyuyor
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   27 Ocak 2009 22:32:14
   quote:

   Orjinalden alıntı: ahweto

   Damacanaların petrol kökenli olduğu için ömrünün 25 kullanımlık olduğunu biliyormuydunuz.Acaba hangi firma buna uyuyor

   sağlık acısından tehikesi nedir kardes?
   |
   |
   _____________________________

   Gam mı ceylan gözlüler bizlere yar olmasa?
   Yeter ki kılıçlarla süngüler yar olmalı,
   Rahat yatakta ölmek sanki değil mi tasa?
   Savaş ve er meydanı bize mezar olmalı.
   H. Nihal ATSIZ
  • Yarbay
   2089 Mesaj
   27 Ocak 2009 23:10:43
   yaylada içtiğim su ile istanbulda içtiğim suyun farkını size kelimelerle anlatamam. 1 ay kaldım ve kapının önündeki, kaynaktan gelen çeşme suyuna aşık oldum. boş vaktimde canım sıkıldığında su içer olmuştum artık. öylesine mükemmeldi...

   istanbulda şişeden içtiğim suyun şekerli gibi acayip bir tadı var. musluktan içmeye kalktığım suyun rezilliği ise kokusundan belli.

   ama şehirde yaşıyoruz içtiğimiz su en fazla ne kadar temiz olabilirki?
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   27 Ocak 2009 23:55:53
   quote:

   Damacanaların petrol kökenli olduğu için ömrünün 25 kullanımlık olduğunu biliyormuydunuz.Acaba hangi firma buna uyuyor


   Saka damacalarını 5 kullanımdan sonra geri dönüştürdüğünü idda ediyor.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   673 Mesaj
   Eski Kullanıcı Adı:
   hakanto


   29 Ocak 2009 11:51:27
   valla kardeş umarım yazdıkların doğru değildir. o zman benim 1250 tl lik kazık yediğim anlamına geliyor. tabii kandırılmak ta cabası :(
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   18 Mesaj
   01 Şubat 2009 14:05:22
   bence yazdıklarının bazıları dogru bazıları yanlıs ben bu ısı 1.5 seneden berı yapan bırıyım suyu elektrolıze ederken soyluyorum suyun ıcındekı hersey yanar ıyı ve kotu hersey dıye bunu dmeyen arkadaslarımızda vardır elbette herkesın kendı sorumlulugu bu arada bu cıhazı satanların hepsı bu cıhazı kullanıyor en azından benım calıstıgım yerde herkes ve bunların yanında damacana satan buyuk bayılerınde kullandıklarını bılıyorum fıyatlara gelınce yuksek olabılır herkes sunu dusunuyor 300 tl uretılıyormus ama 1000 tl ye satılıyormus bana soylermısınız hangı urun dunyada uretıldıgı fıyata satılıyor elbet kar payı konulacak bedevaya verılıcek halı yok ya bunların burada herkese bı sey daha sormak ıstıyorum hıc arıtma cıhazlarından cıkan sulardan zehırlenen bırı veya bu suların mıkrop ıcerdıgını ıcılmemesı gerektıgını soyleyen bı yazı okudunuzmu ama bunlar damacana sularında benım duydugum haberler arıtma satanlar sankı kazıklama uzmanları gıbı tanıtılıyor herkse bence bu yanlıs sızler nasıl ısınızı yapıyorsanız bızde kendı ısımızı yapıyoruz bızler sızlere nasıl saygılı oluyorsak sızdende rıcam bızlere bıraz saygı lutfenn
   |
   |
   _____________________________

   тнєяє ιѕη'т α ρℓα¢є тσ ℓσνє ιη му ℓιƒє_!_!_!
  • Binbaşı
   1860 Mesaj
   05 Şubat 2009 10:03:33
   bende reverse osmos sistemiyle çalışan su arıtma sistemi var. mineralleri falan da süzdüğü doğru. zaten biz bütün mineralleri su ile amıyoruz ki... süt, maden suyu, meyve suyu ve daha bir sürü yiyecekten onlarca değişik mineral alıyoruz.

   bence arıtılmış su damacana sudan daha iyi. niye mi? çünkü buralarda hayat, saka, erikli gibi su markaları yok. sersu, karacadağ gibi ne olduğu belli olmayan, damacalarının temizliğinden şüphe ettiğim markalar satışta. musluk suyu deseniz çok kötü. onun için kendi şartlarımda en uygunu bu arıtma sistemini almaktı. yaklaşık 8 aydır kullanıyorum. lezzetinden çok memnunum. ayrıca sudaki kirecin hepsini alıyor. çaydanlıkların tabanında gram kireç yok ve çayın lezzeti çok iyi. tavsiye ederim
   |
   |
   _____________________________

   2005'ten beri burada !
  • Çavuş
   59 Mesaj
   05 Şubat 2009 10:57:37
   bence kaliteli su almaktan kaçının neden? çünkü büyük üretim yaptıkları için su kaynağından yeterli miktarda su alamıyorlar bunu önlemek içinde normal sondaj açıp ek su kaynakları oluşturuyolar herşeyin doğalı makbül olduğu için direk kaynağından şişelenen suları tercih etmemiz gerekir hiç bir işleme tabi tutulmadan (ozon, minaral denge gibi) dolum yapılan. o cihazdan çıkan suyun bir yararı yoktur bence minaral dengesi yok. suyun bize yararı zaten içindeki minaraller h2O olarak diğer sıvılardan dengeleyebiliriz ama o minaralleri alamayız(veyve suyu hariç tabi oda ev yapımı onuda minaralli suyla yapmak lazım :) )
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1860 Mesaj
   05 Şubat 2009 11:27:17
   @upgradetr ;

   maden suyundan mineral alamayacağımızı mı düşünüyorsun? yada yediğimiz sebze, meyve, etlerde minaral olmadığını mı?
   |
   |
   _____________________________

   2005'ten beri burada !
  • Çavuş
   59 Mesaj
   05 Şubat 2009 11:36:53
   şimdi sağlık konusunda pek bilgim yok ama su varken hergün 10 öğün ayrı yemek yiyemeyiz, soda içemeyiz o minaralleri almak için. su zaten ucuzdur hem sağlıklıdır benim görüşüm öyle. tek bildiğim saf suyun bize bir yararı olmadığı.
   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1057 Mesaj
   05 Şubat 2009 14:45:42
   Ben bu sistemin eğitimini aldım. Tavsiye ederim.. Sonuna kadarda kefilim.. Patronların hepsinin evinde vardı..

   Kesinlikle damacanaya HAYIR.. Kendi inanmadığım birşeyi başkasına satacak kadar onurumu kaybetmedim.

   Uzun uzun anlatmayacağım almayan almasın ama çamur atmayın...

   Filtreleme sonucu suyun insan için gerekli minaralleri kalıyor merak etmeyin... Şuan yazılım işi yapıyorum ama zamanım olsa akşamları tüm akrabalarıma almaları için gönüllü tanıtım yapardım inanın. Her evde olması gereken bir ürün.
   < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
   |
   |
   _____________________________

   Benim İçin Tek Sosyal Medya DONANIMHABER Ortamı, gerisi yalan,dolan.
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.