Şimdi Ara

Su Arıtma Cihazı Topladım, Anlatıyorum (35. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
174
Favori
61.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
317 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sizde tank yoktu değil mi? pompa da yoktu yanlış hatırlamıyor isem, atık su oranınızı biliyor musunuz? pompalı sistemde tank kapalı vaziyette iken atık suyu oranı 1/4 ve üzerinde ise membran ömrünü tamamlamış demek, pompasız sistemde nasıldır bilmiyorum,
  • ZevkiSefa kullanıcısına yanıt

1/3 hocam. Ben gayet memnunum sistemden.

• ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt
    şu durumda membran sağlam gibi duruyor. Lakin Galip hocam daha net bilgi verecektir.
  • ÇevreMühendisi kullanıcısına yanıt

Tamamen ucuz diye Pentair tercih ettim hocam. İlk alırken incelemelerini okumuştum, filmtec daha iyiydi.

• Legolas246 kullanıcısına yanıt

Maliyetlerden ötürü ben de ileri de pentair almayi dusunuyorum

• Arkadaşlar merhaba. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama tankın hava basıncını artırıp atık suyun azaltılabileceğini okumuştum. 8 litre tabk var bende ve üzerinde yazılı hava basıncı 7 psi. Güvenli maksimum hava basıncı kaç olur bilen var mı? Ve gerçekten atık suyu azaltmaya faydası olur mu? (Pompa ve selenoid valf yok, shut-off valf var kullandığım sistemde)
  • prok P kullanıcısına yanıt
    Tankın basıncını arttırmak tanka depo edilen suyun miktarını azaltır. Erken kapatacağı için atık suyu azaltabilir. Tank max bence 20-25 psi geçmeyin fazlası depoya hiç su almamasına neden olabilir.
  • tersosmos kullanıcısına yanıt

Tank 8 litre. (dolu halinde 6lt civarı su oluyor içinde sanırım) Aktif olarak bir anda 2-3 litrenin fazlasını çektiğimiz hiç olmuyor. Kaldı ki tüm suyu kullansak bile yeniden dolum beklemeyi sıkıntı etmeyiz fakat tankın her 1.5 litre sonrası yeniden dolum yapması ve haliyle atık su oluşması gereksiz su sarfı oluyor. Depolama miktarının azalmasını sorun etmiyoruz. 15-20 psi aralığında bir deneme yapayım o zaman. Bakalım kayda değer atık su azalması olacak mı.

basıncını neyle yükseltiyoruz? lastik hava basıncı pompası var, onunla olur mu acaba 😄
    Olur hocam, herhangi bir hava pompası ile havayı yükseltebilirsiniz.
  • tersosmos kullanıcısına yanıt
    tamamdır Galip hocam, bu işlemi yaparken tank boş olmalı sanırım?
    Tank evet boş olması gerekiyor.
  • Legolas246 kullanıcısına yanıt

Hocam memnun musunuz ?

• Konu günceldir, çok memnunum. Herkese tavsiye ederim

• Herkese selamlar. Arıtılmış su musluğundan aldığım içme suyu tds 14, ph 9.0. Şebeke suyuna bağlı musluktan aldığım arıtılmamış suyun tds 208, ph 8.0. Arıtma musluğu çıkışında daha yükske tds için ne yapmalıyım?
    biocera var mı sisteminizde?

Evet, var.

Kullandığım sistem Royalgreen luxplus pompasız model. Yani, K5605, K5628, K5633, Filmtec membran ve Biocera alkali mineral filtre var sistemde. Sistem ile şebeke arasında da basit bir kaba tortu filtresi var.

Sıralama şöyle;

Kaba tortu filtre -> K5605 Sediment -> K5628 Gac karbon -> K5628 Gac karbon -> Filmtec membran -> Depolama tankı/ paralelde K5633 Tatlandırıcı (post) -> Biocera -> Musluk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prok -- 30 Mayıs 2022; 10:25:25 >
    arkadaşta da pompalı sı var ona bir sorayım tds kaç çıkıyor diye ama bizim buralarda şebeke suyu 300 üzerinde oluyor tds si, sizde şebeke suyunun kendisi de düşük olunca bioceraya o kadar yükseltebiliyor sanırım. Galip beye ulaştınız mı hiç, baya bilgili kendisi.

Evet, Galip bey gayet ilgili sağolsun. Görüştük, durumu değerlendirdik ve şebeke suyunun tds değeri yüksek olmadığı için arıtma sonrası tds 20 üzerine çıkamayabileceğini de söyledi bana. Benzer deneyimi olan, başka önerisi olan olursa diye başlık altına yazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prok -- 30 Mayıs 2022; 12:12:26 >
    membran sonrası su kaç tds çıkıyor sizde? beşin altında o zaman membran sonu?
  • 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.