Şimdi Ara

Şu an hangi kitabı okuyorsunuz? (740. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15.335
Cevap
107
Favori
443.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 738739740741742
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kirmizi Sacli Kadin-Orhan Pamuk.
  • Yolun Sonundaki Okyanus - Neil Gaiman
  • Aptalın Bilgelik Yolu 1 - Mirzakarim Norbekov
  • Şibumi - Trevanian
  • Okuduğunuz kitap hakkında yazmıyorsanız şuraya resim koymanın, isim yazmanın anlamı nedir ?
    Ne oluyor resim atınca?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rwenzori -- 23 Mart 2020; 14:14:54 >
  • Sabahattin Ali- İçimizdeki Şeytan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Filadam

tiyatrosunu izlemiştim oldukça güzeldi. Kitabı nasıl acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rwenzori

Okuduğunuz kitap hakkında yazmıyorsanız şuraya resim koymanın, isim yazmanın anlamı nedir ?
    Ne oluyor resim atınca?
    Okumayı düşünen, gözüne çarpan kitap nasıl diye soru soruyor, cevap veriyoruz. Ya da kendi okumayı düşündüğümüz kitapları görünce fikir alıyoruz. Başka bir anlamı yok.
  • Peaky kullanıcısına yanıt
    Şuan ortasındayım güzel gidiyor. Bitirmeden çok bir şey diyemiyorum kitap hakkında ama farklı bir kitap. Tiyatrosunu bilmiyordum merak ettim nasıl acaba :) teşekkürler bilgilendirme için

• Jack Rabbit Slims kullanıcısına yanıt

• Platon - Devlet

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu an hangi kitabı okuyorsunuz?

günümüz karantinasına da hafif benzediği için çok ilgimi çekti. şimdilik 100.sayfadayım herşey çok güzel gidiyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu an Böyle Söyledi Zerdüşt'ü okuyorum.

Bu kitap hakkında fikirlerim tazeyken bir şeyler yazmak istedim.
    Kitabın ilk bölümünü dün akşam bitirdim, bitirdikten sonra doğru mu yorumluyorum yazanları diye düşünüp araştırma yaptım Nietzsche'nin hayatı ve fikirleri hakkında ve doğru yorumladığımı anladım. Beni şaşırtan şu:

Türkiye'deki okuyucu kitlesinin Nietszche'nin betimlediği üstinsana tamamen zıt özellikleri olmasına rağmen nasıl okuyan herkes beğeniyor bu kitabı?

Kitaptaki tespitleri beğendim ancak Zerdüştün önerileri ve üstinsan meselesi için aynı şeyi söylemeyeceğim.

Bence bu insanlar, Pazaryerindeki Sinekler Üzerine ve Yeni Put Üzerine gibi bölümleri beğeniyorlar ve tüm kitabı beğendiklerini iddia ediyorlar. Başka türlü anlayamıyorum.

Nietzsche, sana küfür edene sen de küfür et diyor. Bu bana göre yanlış. Üstinsanın yapacağı iş de değil. Üstinsan sinek vızıltılarıyla uğraşır mı? Ciddiye alır mı? Bu adamı dikkate aldığını bağırmak olmuyor mu?

Merhamet hakkında söyledikleri var mesela. Güç hakkında söyledikleri. Tespitlerine yanlış demiyorum ama Nietzsche açık açık zayıfı hor gör, merhamet etme derken bunu nasıl bu kadar kişi beğenebilir?

Şunu da düşünüyorum; babası, kardeşi ölmüş,annesi ve kızkardeşinden nefret ederek büyümüş, aşık olduğu kadın tarafından kullanılmış, bir kenara atılmış, hayatı boyunca sağlık sorunlarıyla uğraşmış ve en sonunda delirmiş bir adam Nietzsche. Böyle olmasaydı, sevgisiz büyümeseydi, normal bir insan olarak sağlıklı bir şekilde yaşasaydı fikirleri böyle olur muydu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Einar Solberg -- 29 Mart 2020; 17:29:28 >

• Einar Solberg kullanıcısına yanıt
    Kimse gerçekten okumuyor ki, bir kaç özlü söz yeter bu kitleye. Gerçekten okuyan ya da okuduğunu anlayıp, irdeleyen yok. Çok takmamak lazım.

BB King ölür sanki herkes Blues delisiymiş de o radyodaki dandik parçalara "kopan" başkasıymış gibi davranıp adamın arkasından "ah king" falan diye sahte ağıtlar yakar.

Marquez ölür herkes en ince kitabını alıp okumaya başlar.

Herkes Metallica'nın Nothing Else Matters şarkısını bilip, dinlediğini iddia eder.

Bu örnekleri uzatabiliriz de, çoğu insan boş, en kötüsü de bunlar kendini entelektüel harika falan görüyor aslında bi eğitimsiz kitle var eleştirdikleri, ondan farkları yok, sadece bi model değişiği.

Çok fazla karakter var ve bazen isimleri, bazense soyadlarıyla yazılmış. %40'lardayım pek çekemedi beni ustanın bu kitabı.
  • The Mandalorian kullanıcısına yanıt
    Devir gösteriş devri. Yaptıklarını yalnızca kendi için yapan insanlar azaldı iyice. Adamlar instagramda aforizma paylaşmak için kitap alıyor. İki tane aforizma görünce hayatımın kitabı moduna giriyorlar.
    1000kitap'ta çok kısa ve sığ bir yoruma denk geldim, adam kitabı 5 günde bitirmiş. Ben ilk 80 sayfayı 4 günde her bölümü en az 2 birçoğunu da 3 kere okuyarak bitirdim. Roman okur gibi felsefe kitabı okumak nedir? Millet tüketmeye odaklanmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: Einar Solberg

Devir gösteriş devri. Yaptıklarını yalnızca kendi için yapan insanlar azaldı iyice. Adamlar instagramda aforizma paylaşmak için kitap alıyor. İki tane aforizma görünce hayatımın kitabı moduna giriyorlar.
    1000kitap'ta çok kısa ve sığ bir yoruma denk geldim, adam kitabı 5 günde bitirmiş. Ben ilk 80 sayfayı 4 günde her bölümü en az 2 birçoğunu da 3 kere okuyarak bitirdim. Roman okur gibi felsefe kitabı okumak nedir? Millet tüketmeye odaklanmış.
    Evet böyle sırf tüketmek için ve gösteriş merakıyla kitap okuyan, müzik dinleyen hatta film, dizi izleyen çok insan var.

Belki bir kız düşürür ya da hava atarım diye, belki de sadece kendini yüksek görmek için ama okuduğunu anlamadan okuyan da çok, sadece bize has bir şey mi bilmiyorum.

• Spinoza'ya başlamadan önce onu daha iyi anlayabilmek için tevrat'a başladım, ilk ciltteyim.

(yalniz simdiden cok varoluşçu tuhaf yerlere denk geliyorum hani bazı kısmı al okut birine kaynak da verme imkanı yok kutsallardan tahmin yürütmez.)

• 
Sayfa: önceki 738739740741742
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.