Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Su!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
2
Cevap
0
Favori
192
Tıklama
Cevapla
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  310 Mesaj
  2070 yılından gelen mektup doğruluğunu kanıtlamaya başlıyor sanırım çok korkutucu...  Dünya genelinde 1 milyar 400 milyon kişinin temiz içme suyundan mahrum olduğu günümüzde dakikada 15 kişi sağlıksız su tüketimi sonucu hayatını kaybediyor.16-22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM), tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle dünya genelinde günden güne artan su krizine dikkat çekiliyor.

  BM verilerine göre, dünyada 1 milyar 400 milyon kişi temiz içilebilir sudan mahrum. Yine dünya nüfusunun yüzde 40'ına denk gelen 2 milyar 600 milyon kişi de arıtılmamış sağlık açısından sakıncalı suyu tüketmek zorunda.

  Sağlık şartlarına uygun olmayan suların neden olduğu kolera, ishal ve tifo gibi hastalıklardan da sadece 1dakikada 15 kişi hayatını kaybediyor. Bir diğer ifadeyle yılda yaklaşık 8 milyon kişi sudan kaynaklanan hastalıklar sonucu ölüyor.Dünyadaki su krizine çareler arayan BM'nin Milenyum Kalkınma Hedeflerine ulaşılması için her yıl bu alanda 30 milyar dolarlık bir yatırım şart. Dünya Su Konseyi, 2015' kadar yıllık 30 milyar dolarlık yatırımla da ancak temiz içilebilir su bulamayanların yarısının sağlıklı suya kavuşabileceğini bildirdi.
  Dünya nüfusunun artmasına bağlı olarak 20. yüzyılda su tüketimi tam 6 kat arttı. 1950'de kişi başına düşen su tüketim miktarı 16 bin 800 metreküp iken bu miktar 2000'de 7 bin 300 metreküpe düştü. Dünya nüfusunun 8 milyarı bulmasının beklendiği 2025'te ise kişi başına su tüketiminin yaklaşık 4 bin 800 metreküpe düşeceği tahmin ediliyor.

  Günlük su tüketimi Afrika kıtasında kişi başına 10-20 litre arasında değişirken Avrupalıların kişi başına günlük su tüketim miktarı 200 litre, Kuzey Amerika ve Japonya'da ise tam 350 litre.

  Suların kullanımı konusunda şimdiden bir çok bölgedeki ülkeler arasında tansiyon yükselmiş durumda. ABD'den Ortadoğu'ya, Güney Asya'ya kadar geniş bir alanda küresel ısınmaya da bağlı olarak susuz ülkelerin sayısı artıyor. Uzmanlar, su krizinin muhtemel "su savaşlarına" neden olabileceği uyarısında bulunuyor.
  BM'nin raporunda su krizinin, su kaynaklarının yetersizliğinden ziyade suyun kötü kullanımından kaynaklandığı da belirtiliyor.

  BM Dünya Su Konseyi, su ile ilgili alanlarda yatırım yapılmasıyla yılda 1.5 milyondan fazla kişinin kurtarılabileceğini belirtiyor  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  848 Mesaj
  bende su ile ilgili şunu alıntı yaparak aktarayım.

  1990'lı yılların başında New york kentinde baş gösteren su sıkıntısı, nüfusun artmasıyla birilikte çok daha

  ciddi sorunları da beraberinde getirmeye başlamış ve yöneticileri yeni çözüm yolları aramaya zorlamıştır.

  Günlük % 7 oranındaki su talebi artışını karşıyabilmek için su tüketimini azaltma yolu seçilmiş ve bunu için

  öncelikle kentin banyolarında kullanılan klozetler daha az kullananlarıyla değiştirilmiştir. Böylece kentin su

  tüketimi % 29 oranında azalma sağlanmıştır.


  ayrıca aşağıda verdiğim linkte su kaynaklarını verimli yararlanma yöntemleri ile ilgili araştırma mevcut.

  http://www.meteor.gov.tr/2005/arastirma/iklimdegis/suvak.pdf  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waterman -- 20 Mart 2006; 10:54:53 >
  |
  |
  _____________________________
  Waterman derki : " Rast gitmeye görsün bir kişinin işi, mermeri keser dişi. Ters gitmeye görsün bir kişinin işi, muhallebi yerken kırılır dişi...... "
 • Teğmen
  246 Mesaj
  Bir de hala anlayamadağım şu mesele var, deniz suyunun arıtılıp temiz-içilebilir su olarak kullanılması konusunda sanırım bazı engeller varmış, bunun hakkında bilgisi olan var mı? ayrıca dünyanın büyük bölümü denizlerle kaplı olmasına rağmen bu suların ancak %5'i kullanılabilirmiş...durum vahim arkadaşlar malum küresel ısınma gelecekte bizi daha fazla tehdit edecek...Şunu unutmamak lazım geleceğin petrolü, hatta çoğu ülke için bugünün petrolü SU'dur...
  |
  |
  _____________________________
  "Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmalısın"
  Honoré de Balzac
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
google reklamları
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
haberler
üniversite
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,758
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.