Şimdi Ara

Styraporla Mantolamanin Zararlari (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
483
Cevap
14
Favori
59.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • binada havalandırma sistemi yokken ne hava geçirmesini bekliyorsunuz ki? vede en çok merak ettiğim konu niye havalandırma sistemsiz bina yapıyorlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: loko

Nefes alabilir Malzemeler kullanarak tabi.Var olan Bina buna uygun degilse Havalandırma yapılır.Dahada anlamadım derseniz ,buyrun Misafirim olun bir Çay kahve içer konuşuruz.

Nedir bu nefes alan malzemeler. Yalıtım elemanı olarak taş yünü diyeceksiniz herhalde. Pekiyi diğer malzemeler ne olacak mesela tuğla, beton, sıva, boya kombinasyonu ne olmalı ?

Nefes alan bir duvarın dıştan içe hangi malzemeler seçilerek inşa edilmesi gerektiğine bir örnek verirmisiniz ?

Çay kahve için teşekkürler içmiş kadar oldum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Nefes alabilir Malzemeler kullanarak tabi.Var olan Bina buna uygun degilse Havalandırma yapılır.Dahada anlamadım derseniz ,buyrun Misafirim olun bir Çay kahve içer konuşuruz.

Nedir bu nefes alan malzemeler. Yalıtım elemanı olarak taş yünü diyeceksiniz herhalde. Pekiyi diğer malzemeler ne olacak mesela tuğla, beton, sıva, boya kombinasyonu ne olmalı ?

Nefes alan bir duvarın dıştan içe hangi malzemeler seçilerek inşa edilmesi gerektiğine bir örnek verirmisiniz ?

Bu konuda Mimaryüksel beyin Bilgilerinden faydalanmak lazım diye düşünüyorum.Ayrıca sizin sorunuzu cevap lamak için Detaylı Malzeme araştırması yapmak lazım.Malum her malzemenin anlatıldıgı gibi etki etmeyecegini biliyoruz.

• quote:

quote:

quote:

Bu konuda Mimaryüksel beyin Bilgilerinden faydalanmak lazım diye düşünüyorum.Ayrıca sizin sorunuzu cevap lamak için Detaylı Malzeme araştırması yapmak lazım.Malum her malzemenin anlatıldıgı gibi etki etmeyecegini biliyoruz.

loko,

Eski yazılanlara biraz baktım. mimaryüksel bey fikirlerini ziyadesiyle ifade etmiş bizlerde faydalanmışız. Zannederim ısıtma, havalandırma, iklimlendirme konularını mimarlıkta pek okutmadıkları için kendisiyle daha detaylı, yeri geldikçe malzemelerin sayısal özelliklerini kullanabileceğimiz bir değerlendirme yapma imkanı yakalayamamışız.

mimaryüksel bey duvar taş olsun, tuğla olsun diyor. Ne kadar kalın olursa o kadar iyi diyor tuğla olur ise 50 santim kalınlıkta duvar olsun en azından diyor. Yeterki styropor kaplamayın nefes alır diyor.

Bırakın 50 santim kalınlığındaki taş veya tuğla duvarı, bir sıra kalınlıkta delikli tuğla duvar örelim. Bu tuğladan ne kadar hava geçecekki ? Bırakalım nefes alan sıvayı, boyayı, taş yününü bir tarafa, daha bu tuğladan gram hava, gram nem geçmezki duvar nefes alsın.

Gerçekten duvardan hava geçeceğine inanan varmı ? Siz inanıyormusunuz buna loko. Yada anlatılmak istenen başka birsey varda benmi kaçırıyorum ?

Not : Bir yetişkin insan için kapalı ortama saatte 30 metreküp taze hava girmeliymiş, tabii bu kadar kavada dışarı atılacak. Bu kadar hava hangi cins "Nefes Alan" duvardan geçecek ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

loko,

Eski yazılanlara biraz baktım. mimaryüksel bey fikirlerini ziyadesiyle ifade etmiş bizlerde faydalanmışız. Zannederim ısıtma, havalandırma, iklimlendirme konularını mimarlıkta pek okutmadıkları için kendisiyle daha detaylı, yeri geldikçe malzemelerin sayısal özelliklerini kullanabileceğimiz bir değerlendirme yapma imkanı yakalayamamışız.

mimaryüksel bey duvar taş olsun, tuğla olsun diyor. Ne kadar kalın olursa o kadar iyi diyor tuğla olur ise 50 santim kalınlıkta duvar olsun en azından diyor. Yeterki styropor kaplamayın nefes alır diyor.

Bırakın 50 santim kalınlığındaki taş veya tuğla duvarı, bir sıra kalınlıkta delikli tuğla duvar örelim. Bu tuğladan ne kadar hava geçecekki ? Bırakalım nefes alan sıvayı, boyayı, taş yününü bir tarafa, daha bu tuğladan gram hava, gram nem geçmezki duvar nefes alsın.

Gerçekten duvardan hava geçeceğine inanan varmı ? Siz inanıyormusunuz buna loko. Yada anlatılmak istenen başka birsey varda benmi kaçırıyorum ?

Not : Bir yetişkin insan için kapalı ortama saatte 30 metreküp taze hava girmeliymiş, tabii bu kadar kavada dışarı atılacak. Bu kadar hava hangi cins "Nefes Alan" duvardan geçecek ?

Kaç gündür Mesajlaşıyoruz asıl inanmıyorum sorusunu sonunda sorabildiniz.Benim aklıma yatmıyor diye daha öncede sorabilirdiniz.Boşuna birşey anlatmaya çalışmamız gerekmezdi.Ben duvardan Hava geçiyor demiyorum.Evler Nefes alabilir diyorum.Bunlara Nem de dahil.Nefes alınabilirlik konusunda İnternetten araştırma yaptıgınız durumunda cevap alabilirsiniz.Yabancı sitelerde bu konuda çok Bilgi bulabilirsiniz.İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loko -- 2 Ocak 2014; 19:26:40 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

loko,

Kaç gündür Mesajlaşıyoruz asıl inanmıyorum sorusunu sonunda sorabildiniz.Benim aklıma yatmıyor diye daha öncede sorabilirdiniz.Boşuna birşey anlatmaya çalışmamız gerekmezdi.Ben duvardan Hava geçiyor demiyorum.Evler Nefes alabilir diyorum.Bunlara Nem de dahil.Nefes alınabilirlik konusunda İnternetten araştırma yaptıgınız durumunda cevap alabilirsiniz.Yabancı sitelerde bu konuda çok Bilgi bulabilirsiniz.İyi forumlar.

Yani tuğladan yeterli miktarda (30 metreküp/kişi/saat) hava geçer diyorsunuz. Bu bahsettiğiniz siteleri link verirseniz zevkle okurum.

Katılmak istemediğiniz bir diyalogda sizi zorla tutuyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Eğer eklemek istediğiniz başka bir şey yoksa burada bitirebiliriz isterseniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

loko,

Yani tuğladan yeterli miktarda (30 metreküp/kişi/saat) hava geçer diyorsunuz. Bu bahsettiğiniz siteleri link verirseniz zevkle okurum.

Katılmak istemediğiniz bir diyalogda sizi zorla tutuyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Eğer eklemek istediğiniz başka bir şey yoksa burada bitirebiliriz isterseniz.

cengiz abi diye hitap edecem , abi hava geçirgenliği konusunda tam bir bilgi sahibi değilim ama bir kaç gözlemden ve fikirlerimden bahsetmek istiyorum , sanırım o saatte 30 m3 hava en ideal durum oluyor , evet dediğiniz gibi heryer kapalı olduğunda bu mümkün olmaz , ama zaten heryerde yazar evinizi özellikle kış mevsiminde kapılar kapalı olduğunda sık sık havalandırın diye , bizde sık sık havalandırıyoruz , bu sırada ev taze hava ile doluyor , evde havasızlık hissettiğimizde havalandırıyoruz , ikinciside hani tuğla hava geçirirmi olayı , şöyleki daha önce yazdığım yorumlarda kullandığım ama izolasyon açısından pek faydasını göremediğim mantosür den bahsedecem ,bunu satan yerlere gidince size şöyle bir örnek sunarlar plastik bir kap içine mantosür doldurmuşlar al kısımda boşluk ve pompa var üst kısma su doldurmuşlar su alta sızmıyor , ama alttan pompa yaptıklarında bariz bir hava geçişi gözleniyordu , su içinde baloncuklar oluşuyordu , yani bu biraz malzemenin moleküler yapısı ile alakalı , molekül büyüklüğüne göre geçirgenlik değişir , yani hava belki sandığımızdan fazla geçiyordur , şimdi o mantosürden geçiyor hava diyelim ben onun üzerine iki kat silikon boya sürsem ne olur acaba bence ya hiç geçmez yada ,çok çok az diye tahmin ediyorum, sadece gördüklerimi paylaşayım dedim

• quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

loko,

cengiz abi diye hitap edecem , abi hava geçirgenliği konusunda tam bir bilgi sahibi değilim ama bir kaç gözlemden ve fikirlerimden bahsetmek istiyorum , sanırım o saatte 30 m3 hava en ideal durum oluyor , evet dediğiniz gibi heryer kapalı olduğunda bu mümkün olmaz , ama zaten heryerde yazar evinizi özellikle kış mevsiminde kapılar kapalı olduğunda sık sık havalandırın diye , bizde sık sık havalandırıyoruz , bu sırada ev taze hava ile doluyor , evde havasızlık hissettiğimizde havalandırıyoruz , ikinciside hani tuğla hava geçirirmi olayı , şöyleki daha önce yazdığım yorumlarda kullandığım ama izolasyon açısından pek faydasını göremediğim mantosür den bahsedecem ,bunu satan yerlere gidince size şöyle bir örnek sunarlar plastik bir kap içine mantosür doldurmuşlar al kısımda boşluk ve pompa var üst kısma su doldurmuşlar su alta sızmıyor , ama alttan pompa yaptıklarında bariz bir hava geçişi gözleniyordu , su içinde baloncuklar oluşuyordu , yani bu biraz malzemenin moleküler yapısı ile alakalı , molekül büyüklüğüne göre geçirgenlik değişir , yani hava belki sandığımızdan fazla geçiyordur , şimdi o mantosürden geçiyor hava diyelim ben onun üzerine iki kat silikon boya sürsem ne olur acaba bence ya hiç geçmez yada ,çok çok az diye tahmin ediyorum, sadece gördüklerimi paylaşayım dedim

Geç dönüş için özür dilerim Alperen,

Yaş olarak büyük ihtimalle burada neredeyse herkese abi olabilirim ama onun dışında öyle bir iddiam yok, teveccühün için sağol.

Bu 30 m3 banada çok fazla gelmişti. Bunu bir iş güvenliği uzmanından duymuştum. Bu tabiiki bizim ciğerlerimize 1 saat içinde giren hava miktarı değil ama bu sayının nasıl belirlendiğine bakınca anlaşılıyor. bunu şöyle düşünüyorlar;

Aynı kaptan hem su içip hemde buna geri işediğimizi düşünelim. İçilen suyu yeterince temiz tutmak için işte buna benzer şekilde içtiğimiz ve geri işediğimiz miktarın çok ötesinde büyük bir kap lazım, fikir kısaca bu.

Bu 30 m3 ortamda ne yapıldığına, ortamın büyüklüğüne göre değişiyor. Bunun tabloları var. Ben 10 m3 e razıyım.

Sizin mantosür olayına gelince; Bu nefes alan duvar ve yapı malzemesi hurafesi bu işin bilimi ve mühendisliğini yapan çevrelerde, üniversiteler gibi, varolan bir konu değidir fakat vatandaşın kendi başına bilinçsizce yoktan üretip büyüttüğü bu hurafeye bazı yapı malzemesi üreticileri balıklama atlıyor. Bunu pazarlama maksadıyla kullanıyorlar. Bunu yapan sadece mantosür değil. Galiba iki yıl önce idi. BauHaus'ta gördüm, eskişehirli büyük bir kiremit tuğla üreticisi bidiğimiz kırmızı tuğlalarının nefes aldığından bahsediyordu. Bundan yapılan duvarlar nefes alıp sağlıklı olacakmış. Ben buna kızıyorum, üzülüyorum.

Belki biliyorsunuzdur ben yıllardır bu forumda hava temizleme cihazları başlığı altında yaşadığımız ortamlarda sağlıklı hava kalitesinin nasıl sağlanabileceği konusunda paylaşımda bulunuyorum. O konuda en fazla anlatmaya çalıştığım şey piyasadaki hava temizleme cihazlarının %95,inin iddia ettikleri temizliği yapmak yerine aslında zarar verici olduklarıdır. Bu işin ticaretini yapanlar vatandaşın ihtiyacını sömürüyorlar.

Vatandaşında kıçını kaldırıp biraz bilinçlenmesi lazım. İnternet herkesin elinin altında okuyalım, öğrenelim. İnternette yazılan birbirinin zıddı şeyleri doğru değerlendirmek için yine internetten faydalanalım. Mesela burada 'Styraporla Mantolamanin Zararlari' şeklinde bir başlık var. Konuyu açan arkadaşımızın esas tezi styroporun nefes alan duvarları boğmasından ibaret. Kerameti ise sadece mimar olmasından menkul. Bu bazı insanlar için iddialarının doğruluğuna yeterli referans oluyor galiba.

Styroporu bir kenara bırakalım önce duvarlar nasıl nefes alırmış, ne kadar nefes alırmış buna bakmak lazım.

Böyle hurafeler böyle başlıklarla destekleniyor. Daha önce söylemiştim yine söylüyorum. önümüzdeki yıllarda "Nefes Alan Yapı Malzemesi" arzı patlaması yaşayacağız. Ey vatandaş ürününe böyle bir sıfat'ı uygun gören üretici, satıcı ve tüccardan uzak durun. Benden söylemesi.

Arkadaşlar gerçek bir havalandırma iklimlendirme tesisatına ihtiyacınız var, bu iş duvarlardan olmaz. Haa styropor'uda güle güle uygulayın, kullanın. Bu başlığı açan arkadaşın iddiaları maalesef temelsiz.

• öncelikle herkese merhaba,

Islerimin yogunlugu nedeniyle bu sayfayi takip edemedim,

Tekrardan sizlere katkida bulunabilirsem bana ne mutlu. Yurtdisindan katildigim icin türkce yazi karekterlerim yoktur, bu konuda kusura bakmayin.

Bilinmesi gereken su: Herkes her seyin en iyisine layiktir. Bina yalitimi konusunda yapilan yanlisliga kisa bir göz atarsak, yani sorun nerde basladi dersek, sorunun ne oldugunu anlarsak, ancak bir cözüm bulabiliriz.

Yoksa isi geceirmezlik katsayilari gibi gereksiz konularla bocaliyip dururuz.

Anadolu mimarliginda, binalarin isi yalitim sorunu yoktu, cünki duvarlar 70 cm kalinliginda idi. Sehrlesme baslayinca , arsa fiyatlarida artinca, kurnaz mutaahit, duvar kalinligini 13 cm düsürdü, Tasimasi icinde beton kolonlar kulanildi.

Isin garibi parasi olan zenginlerde , herkes gibi bunu dogru sandi. Bu ince duvarli evler ekonomikti, ama bir sorunu vardi, isinmiyordu ve soguktu.

Imdada gene kurnaz fikirli mütaahit yetisti. En ucuz malzeme strafor.
    Isi yalitim sorunu cözüldü, Herkes mutlu olmaliydi. Ama strafor baska sorunlara neden oldu. Bina naylonla kaplaninca, bidon gibi nefes almaz oldu, Ev kokudan durulmaz hale geldi.
    Nefes almayan evlerde nem sounuda bas gösterdi. Bu evler hamam gibi nefes alinmaz hale geldi.

Su an Amerikayi yeniden nasil kesfederiz gibi dis cephe malzemesi aranmaya baslandi.

Yeni ev yapanlara sesleniyorum, saglikli, sorunsuz evlerde oturmak istiyorsaniz cözüm eski anadolu evlerinini iyi özümserseniz bulursunuz.

selamlarimla

mimar yüksel özbey

• 9köy kullanıcısına yanıt
    9. köy merhaba,

umarim iyisinizdir, bence kimseye kizmaniza gerek yok. En iyisi her seyi oluruna birakmak lazim.

selamlarimla

mimar yüksel özbey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimaryüksel -- 19 Ocak 2014; 15:32:30 >
  • mimaryüksel M kullanıcısına yanıt
    yüksel bey, size birşey sormak istiyorum.

şimdi yapılan evlere göz attığımızda dış cephe duvarlarının kolonlardan yaklaşık 5 cm dışarıda olacak şekilde örüldüğünü, açıkta kalan kolon ve kirişlere 5 cm strafor yapıştırıldğını görmekteyiz.

duvarlara bimsblok, yada gaz beton kullanılıp sadece kolon ve kirişlere strafor kullanılıyor. bu ne derece doğru, sağlıklı? gaz betonda olsa aralardaki harçlar ısı köprüsü oluşturmuyor mu? yoksa gaz betonun kalınlığı, aradaki harçların oluşturduğu ısı köprüsünü absorbe mi ediyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimaryüksel

sn 9köy merhaba,

umarim iyisinizdir, bence kimseye kizmaniza gerek yok. En iyisi her seyi oluruna birakmak lazim.

selamlarimla

mimar yüksel özbey

hocam sizi görmek güzel usun süre sonra.
    umarım sizde iysinizdir işleriniz yolundadır. hocam herşey olurunda problem yok:)
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    sayin hardcse nikli arkadasim,

sordugun soruya söyle cevap vermeye calisyaim;

Uyanik Müteahit dogru dürüs ev yapmaktansa halen nasil göz boyarimda, milletin kafasini nasil karistiririm , En uzcuza mal edip, satin alani nasil kaziklarimin pesinde.

Kendisi dürüst olmayinca, yaptigi iste dogru olmuyor malesef. Neden Kolonlara 5 cm stropor yapistirmak zuorunda kalmis??
    Cevabi cok basit, Millet yapilirken binaya bakiyor. Biliyorlarki beton sogugu gözeneksiz oldugundan cabuk geciriyor. Yani sogukta kolon üsüyor ve sonucta terliyor.
    Bunu önlemek icin straforla hatayi örtmek; o uyanik müteahite göre en uygun cözüm.

Ayrica ince tugla duvarlardan da bikan milletede,(Modasi gectiginden) kandirmak icin gazbeton tugla ile gene göz boyuyarak sanki iyi malzeme kulandigini saniyor. Binayi satarkende tabiki yeminde ederek en iyi malzemeyi kulandigini söylüyor. Isin garibi bilgisiz oldugu icin bunada kendi inaniyor.
    Cok garip evet . Insan kendi yalanina kendide inaniyor.

Tabi gaz beton kulanirken, yapistirici olarak, özel harc kulanmasi gerekiyor. Ama gazbeton yapistiricisi pahali. Ne fark eder harc harctir deyip, Gazbetonu yakan, ona zarar veren cimento harcini kulaniyor. Isi yalitimida zaten dert ettigide yok, harcin isi gecirmesi tabii ayrica baska sorun. Ama yapistirici para. Parada önemli.

Yaptim oldu. Almanya yi almanya yapanda sanirim halk olarak bir kural koymuslarsa her kes uyuyor. Gazbetonu asla harcla kulanmaz, en ückagitci mütahiti olsa bile.
    Bilirki satin alan yanlis yaptigini kanitlarsa, (Verstekte Mängel) sakli hata kanitlanirsa. Duvarlar kople yikilip yeniden baska firmaya yaptirili, Icindekiler otelde kalsa bile, bütün masraflari uyanik müteahitten devlet seve seve alir.

Devleten, yasadan kimse korkmazsa, kimse kanunu uygulamazsa, islerimiz dürüst olmayanin insafina teslim etmis oluyoruz.

Oysa atalarimiz dogru binalari zaten yaptilar, Bu yapilar , kulanilan malzemeler binlerce yildir ayakta ve sagliklilar.

Sorunun cevabi aslinda bir soru yani, Yanlisin yanlisi dogru olurmu?

Selamlarimla

Mimar yüksel özbey

9 köy selamlar,

iyi oldugunuza sevindim.

Sizde her insan gibi , bedelini ödediginiz seyin en iyisi, en kaliteli olmasini istersiniz, bu sizin en dogal hakkiniz.

Hakinizi aramaniz sizin en dogal hakiniz. Kendi hakini sizden baska cok az insan sizin kadar duyarli.

Bu duyarli davranisinizi destekliyorum. Yanlisa karsi yaptiginiz elestirileri destekliyorum.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimaryüksel -- 19 Ocak 2014; 15:31:39 >
  • mimaryüksel M kullanıcısına yanıt
    tesekkurler yuksel bey.

isin garibi yeni yapilan binalar hep boyle. demekki herkes nasil daha fazla kar elde ederim derdinde.

dekoratif tas, cam balkon denen birsey cikti artik her evin disina bunu yapip allayip pulluyorlar distan luks gozukuyor. icerisine malzeme kalitesine isciligine baktigimizda hep cop.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eyvallah Yüksel bey hocam teşekkür ederim.

ama başıma dertte açıyorum sormayın. ismimi kullanmazsanız buradan devletten korunmam amacı ile faydalı olacak inanın mesajlarınıdan ismimi silerseniz nickimi yazarsanız gerçekten iyi olacak. bir çok eski mesajımı sildim o açıdan bazıları içinde yakında yönetimden rica edicem:)

geçende telefonla bimerden aradılar biraz sakin olun derdiniz nedir diye:) burdan felan bir kaç yazı kesip gönderdiydim sizmi yazdınız meselesi çıkacak diye biraz korktum (yazılar benim olmasada) yalan değil. ama durmam genede çevremden utanıyorum. neyseki şu son olaylar çıktı gerçi ban bişe ypmazlar oy potansiyelim peşimde oluşturabileceğim topluluk felan yokta :)

bizim yönetimlerimizi maalesef deli ediyor insanı hocam. ağzımı boza boza yaptırıyorum her işimi. geçen gün sahte bir nick aldım telekom için döşenecektim telekom bölümünden neyseki bimere attığım son mesajımdan sonra 20 gündür çözemediğim işimi 5 dk da çözdüler. aslında ufak tefek çalkantılar v seçimler devamlı olsa iyi olru galiba neler düşünüyorum işte ipe sapa gelmez:) tabiki hocam her şeyin iyisine layıkız ama herşey anlık yaşanıyor işte. inşa Allah zamanla düzeleceğiz.

bendende selamlar sayın hocam.

selamlar köylü,

sana 9. köy niki yakisiyor. sende 9. köyden kovulacaksin kesin. 10 köy de rahat edeceksin.

istanbulda 9. köyde olmaktansa; 10 köyde köylü olman daha iyidir.

10. köyde löylü olman bir onurdur. Orda bütün insanlar kurnaz sehirli degil, aksine gercekten iyi niyetli insandir.

Sehirdekiler insan olsa , yani ac gözler doysa, herkes köylü olur.

selamlarimla

mimar yüksel özbey
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

Eyvallah Yüksel bey hocam teşekkür ederim.

ama başıma dertte açıyorum sormayın. ismimi kullanmazsanız buradan devletten korunmam amacı ile faydalı olacak inanın mesajlarınıdan ismimi silerseniz nickimi yazarsanız gerçekten iyi olacak. bir çok eski mesajımı sildim o açıdan bazıları içinde yakında yönetimden rica edicem:)

geçende telefonla bimerden aradılar biraz sakin olun derdiniz nedir diye:) burdan felan bir kaç yazı kesip gönderdiydim sizmi yazdınız meselesi çıkacak diye biraz korktum (yazılar benim olmasada) yalan değil. ama durmam genede çevremden utanıyorum. neyseki şu son olaylar çıktı gerçi ban bişe ypmazlar oy potansiyelim peşimde oluşturabileceğim topluluk felan yokta :)

bizim yönetimlerimizi maalesef deli ediyor insanı hocam. ağzımı boza boza yaptırıyorum her işimi. geçen gün sahte bir nick aldım telekom için döşenecektim telekom bölümünden neyseki bimere attığım son mesajımdan sonra 20 gündür çözemediğim işimi 5 dk da çözdüler. aslında ufak tefek çalkantılar v seçimler devamlı olsa iyi olru galiba neler düşünüyorum işte ipe sapa gelmez:) tabiki hocam her şeyin iyisine layıkız ama herşey anlık yaşanıyor işte. inşa Allah zamanla düzeleceğiz.

bendende selamlar sayın hocam.

9köy,

Burada çok önemli bir konudan bahsediyorsunuz. Ben kendi gerçek kimliğimi forumlarda, internette gizli tututyorum. İmzama bakarsanız "cengizumur"un gerçek adım olmadığını, sadece nick'im olduğunu beyan ettiğimi görebilirsiniz.

Bunun bir sebebi tabiiki özelimi korumaktır. Benim tanımadığım insanların benim hakkımda bilgi ve ilgi sahibi olması fikri beni çok çekmiyor.

Diğer sebep ise forumda bir paylaşımda bulunurken sadece fikirlerimin ve söyledikerimin öne çıkması, soru sorduğumda sadece ne sorduğumun okunmasını istememdir. Hangi eğitimi aldığımı, ne iş yaptığımı, yaşımı çok gerekmedikçe paylaşmıyorum çünkü bunların forum katılımcıları üzerinde pozitif yönde bile olsa bir etki yaratmasını istemiyorum. Benim kim olduğumun değil, ne dediğimin okunmasını istiyorum.

Aynı şey karşımdakiler içinde geçerli. Keşke herkes nick kullansa. Mesela burada olduğu gibi mimar yüksel bey galiba gerçek kimliğini kullanıyor, resmide var. Bu bende gerilim yaratıyor çünkü onun düşüncelerine katılmadığımı söylediğimde sanki şahsiyetine karşı bir şey söylemişim gibi algılanabiliyor. Yoksa yüksel beyin kişiliğiyle ilgili hiçbir fikrim ve problemim yok. Ama yüksel bey forumda gerçek kimliğiyle var oduğu için bunu ayırmak zorlaşıyor. Onun için bir daha açıkça yazayım, yüksel beyin şahsiyetiyle bir alıp veremediğim yok. Sadece fikirleri hakkındaki fikirlerimi söylüyorum o kadar.

Önemli olan fikir, bilgi paylaşımı, tartışmaları kişiselleştirmemenin en önemli araçlarından biride nick kullanımına bağlı kalmak.

Herkese saygılar.

• Tekirdağlı-klimacı kullanıcısına yanıt
    Sayin Kilimaci,

merhabalar, uzun zamandir ayni soruyu soruyorsunuz, ama cevap hep ayni.
    Keske bir insaat mühendisine sorsan, cevabi benim verdiklerimle ayni olacak.

Kalinlik, agirlik tabiki binaya yük getirecek. Ama yükler topraga kalin duvarlar daha rahat aktardigi icin, binan daha saglam olacak.

Senin 13,5 cm yikilmaz dedigin evler depremde kirbit cöpü gibi yikilip giderken, Ayasofya, Selimiye camileri halen tas gibi ayakta.

Bu binalarin özeligi ne biliyormusun. Senin en iyi yaptigin kolonlarla, kolon araliklari en fazla 7 metre iken tavan dösemesi yapip , tavana lamba asabiliyorsun. Bu tarihi binalarin kolon araligi en az 30 m.
    Istanbulda duruyorlar gidip bakip, ölcebilirsin. Halep ordaysa, arsinda istanbulda.

Tekrar ediyorum, kalin duvarlar depreme daha dayanikli, kolonlu, iskelet betonharme binalardan daha saglam. Tabiki 5 kat yükseklikten sonra betonharme iskelet yapilar daha ekonomik. Ama yüksek binada olsa, iceride insan oturacaksa iskelet betonharme yapi en az 40 cm delikli tugla duvarla olmali.

Bunun disindaki tüm binalar bence ev degil, barinak.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

• cengizumur C kullanıcısına yanıt
    Cengiz bey,

Benim kimligimi saklamadigim , hatta resmimi bile koydugum dan: size verdigim rahatsizlikdan dolayi kusura bakmayin.

Kimligimi aciklamamin nedenlerim sunlar.

1- Insanlar karsilarinda nick degilde insan görmek istediklerine inandigim icin.
    2- Kimseyi yazdiklarimla kandirmiyorum, saklayacagim bir seyim yok.
    3- Yazdiklarim insan ayrimi yapmadan , her kesin en iyisine layik olduguna inandigim icin.
    4- Hic bir firmayi temsil etmiyorum, kimsenin malinida pazarlamiyorum.
    5- Hic bir gizli hesabim, hatta kisisel cikarim yok.
    6- Bu güne kadar kimseden yazdiklarim icin bir lira bile cikar saglamadim.
    7- Bu halkin parasila kurulmus üniversiteden mezun oldum. Bu halka karsi borcumu unutmadim.
    8- Yazdiklarimi her an her yerde bilimsel oldugunu, yüzüm kizarmadan savunacagimi biliyorum.
    9- Insan fikirlerine güveniyorsa, bu fikirlerini hic kimseden korkmadan, yüzü kizarmadan, her yerde , her mekanda savunmasi gerektigine inandigim icin.
    10- Yalan söylemek, cikar saglamak, birilerini kirmak, saygisizca saldirmanin, hesabini veremiyecegim konulari pervasizca yazmadigim icin.
    11- hesabini veremedigim fikirler yazmadigim icin.
    12- Hirsizlik yapanlarin tehditlerinden korkmadigim icin. Dogru duran insana hic bir hirsiz zarar veremedigini bildigim icin.

Bütün bu nedenlerden ötürü hic kimseden korkmadan anlim acik, kimligimi ve resmimi cekinmeden yayinliyorum.

Yani aptestimden kuskum yok. Namazim ise benimle Allah arasinda dir.

selamlarimla

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.