Şimdi Ara

Styraporla Mantolamanin Zararlari (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
483
Cevap
14
Favori
59.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bu yalıtım konusunda dandik işler ekonomik seviyeden kaynaklanıyor. Ben avrupa'da 150 senelik bir otelde kaldım,öyle bir izolasyon var ki,kalorifer yanmadan içerisi 22c civarı oluyordu. sonra anladım ki binanın duvarları 60cm kalınlığında. sanırım olay buradan anlaşılıyor bizde maliyet olmasın diye duvarlar 20cm gibi dandik tuğlalar ile örülüyor.
  • Sayin Alperen, sayin Engin

Iceriden styraforla isi yalitim yapmis biri olarak deneyimleriniz buraya aktarmaniz iyi olur. Burda okuyan insanlar icin oldukca önemli.

Küfü kestigi kesinlikle dogru. Yanliz aklima su soru geldi:
    Ya öleceksin yada zatüre hastaligini kabul edeceksin. Bunlardan hangisini secersin? Bizler hep beraber ne onu nede öbürünü isteriz, bütün dertlerden temizlenmis , saglikli olmak isteriz.

Sizler deneyimlerinizi burda aktarinki, ev yapanlar yada yaptiranlar bunlari bilsinler.
    Bizlerin anlatmasi baska, sizlerin deneyimleriniz daha olumlu.
    Tabiki yaptiginiz icten izalasyon bir paraya ve bir sürü insaata yol acti. Zamaninda yapan firma dogru yapsaydi??
    Hep keskelerle ugrasacagimiza Isi en bastan saglama yapmak lazim.

Su an iceride küf kesildi ama , eger dikat ederseniz kalorifer sönünce odada sogur. Yanincada cok sicak olur.
    Oda ya sicak yada soguk olur. Icerdeki nem orani sicakliga bagli oldugu icin havada kuru olusur ve dudakda kuruma ve catlaklar olusur.
    Oda suyu vucutdan ceker.
    Koku sorunu dahada önemli. Evdeki her malzeme, kumas, mobilya , koltuk, masa hemen hemen her sey disari koku salar. Ev esyasi alirken bence kokluyup alin . Ayrica hacim iceriden naylon gibi izole oldugu icin bu kokular ortamda kalir.

Sizlerin cocuklari hepsi birer birer prens ve prensestir benim icin. Bir sey olmaz demeden onlarin sagliklarida önemli.
    Zararli olan her seyden uzak durmak en iyisi.

Yalitimin en güzel yolu dis duvarlarin kalin olmasidir. En az 40 cm delikli dis duvar tuglasi. Bu 50, 60, 70 cm olsun. Eminim diger yalitimlarin hepsinden daha saglam , daha ucuz , insan sagligina ve cebine daha uygundur.

Dogru olan zamanla kendini gösterir. Yanlis olan bir sürü rezilik insanin basina yol acar.
    Oysa cözüm zaten Anadolu mimarliginda var. Yüzyillarca ayakta, saglam, saglikli bir sürü örnek var. Biz hic birini görmeden yabanci firmalarin satigi sagliksiz malzelelere adeten saldiriyoruz. Bizler bakiyoruz ama göremiyoruz. Oysa hep gözümüzün önünde ve daha ucuz.
    Ama pazari yok, reklami yok.

Daha iyi bakmak ve görmek dileklerimle

Selamlarimla

www.mimaryuksel.com
  • Yüksel bey önemli bir konuya Dikkat çekiyor.Yanlış uygulama ile İnsana gelecek zararı sorgulamalıyız.Özellikle çocukların saglıgı burda çok önemli.Özellikle son yıllarda niye Bronşit ve solunum yolları rahatsızlıgı çogaldı?
  • Sayin Loko,

Sizinde binalarda sagilk konusuna deger vermeniz cok anlamli.
    Sagligin cok önemli oldugunu herkes biliyor farkinda, yaptigimiz binalarda olusan küfden cocuklarin cigerlerinin etkilenmemesi imkansiz.

Sizin bu duyarliliginiz , Trabzon Spor yöneticisi olmaniz, toplumun diger insanlarina örnek teskil edecekdir.
    Duyarliliginiz ve burda bana verdiginiz katkilardan dolayi tesekür ederim.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey
  • Merhabalar.
    Bu yazıyı okuduktan sonra apartmanımızı straforla kaplattırmaktan vazgeçtik. Alternatif olarak izolux adında bir kaplama türü karşımıza çıktı. ürünün sitesi :http://www.izolux.com.tr/ bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
  • hikaye kardeşim benzeri olan mantosürü kullandım tamamen hikaye
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen_69

hikaye kardeşim benzeri olan mantosürü kullandım tamamen hikaye

Katılıyorum.

Bu tarz sıva türü malzemeler eğer normal yalıtımda varsa ve onun üzerine uygulanırsa belki biraz faydallı olabilir.Yoksa tek başına yeterli olmaz.
  • daha önceki sayfalardan anladığım kadarıyla 15 cm lik tuğlanın üzerine ne kaplarsan kapla hikaye..duvarın kalınlaşması en sağlıklı çözüm gibi..yaparlarmı bilmiyorum ama ytong la falan kaplansa daha iyi olur gibi.
  • Degrli arkadaslar

Bir iki konuda tekrar aciklama yapmak istiyorum.

a)Dis cepheyi gaz beton ( Ytong) gibi malzemelerle kaplamak kesinlikle
    strafor gibi malzemelerlen kaplamakdan daha iyi. Yanliz burda iki konuya dikkat etmek gerekiyor.

1- kalinlik ve maliyet . en az 15 cm kalinliginda yapilirsa bir anlam ifade eder. Buda ucuz degil.

2- Reklami yapilan sayfadaki gibi gaz betonlar bir taraftan gaz isiticisiylan isitin, diger taraf etkilenmiyor. Yani yalitim icin tam istenmiyen bir sey. Duvar malzemesi isiyi depolamali. Ortamda obsorbe etmeli sonrada geri vermeli. Bu olmazsa evlerde baraka iklimi dedigimiz birden bire isinan yada soguyan hava olmasi anlamina gelir.

Bunlarin disinda önemli konuda .

b)Bana göre en önemli bir elestiri, Duvar kalin olursa yer kaybetmezmiyiz.
    Tabiki kaybederiz. Ama biz bina yapiyorsak, dayanaikli, saglikli, 100 yil dayanikli olacaksa , buda olmali. Anadolu evleri kalin duvarli ve yüz yillardir ayakta ve sagliklilar. Hemde,Kislarin sicak, yazlarin serin.

Duvar kalinlastirmayi mevcut binaya yaparsaniz sadece bahceden yer kaybetmis olursunuz.
    Yer kaybi söz konusu degil.

Diger baska bir konuda:
    c) Konuyu teknik olarak bilenler icin bir konuya deginmek istiyorum.

Malzeme isi yalitim katsayilari : O malzemenin laburatuarda üretildikden sonra ölcülen isi gecirmezlik kat sayisi. Bu katsayi sadece binalarda benim dedigim yalitim icim yetersiz. Bu
    Katsayiya o malzemenin isiyi hangi sürede kac derece emdigi veya geri verdigini göstermiyor.
    Bu katsayi ilen beraber diger isiyi depoliyabilme katsayi sinida satin alicilar bilmeli.

Sonucta üretiginiz isi icin para harcadiniz. O yalitim malzemeside sizin para vererek isitiginiz malzemedir.

d)Günes altinda birakilan taslar, deniz kenarindaki kumlar enerjiyi iyice emerler, günes gidince sonra yavasca geri verirler.
    iste bu isi alip vermedeki katsayi önemli. Biz insanlarin vucudu magaradaki taslarin bu isi alip vermesine göre duyarli ve hasastir.
    Saglikli ve ekonomik yasmak istiyorsak Duvarlari kalinlastiralim, Bu duvarlari nemden . yagmurdan koruyalim. Lotus efektli gözenekli, nefes alan boyalar ilen boyuyalim.

e)Ayrica eski insanlarimiz binalarina kirec boya yaparlardi. Pilasik boyayida bence evlerimizden atmamiz lazim.

f) Nasil Marle,( Eski plastik yer karolari) bir zamanlar moda ise simdi strafor ve plastik boya moda.
    Bunlar sagliga zararli. Ne oldu ziftlen yapistirilan plastik marle lere??? Yapanlar 5 sene sonra cikartdi firlati, cöpe attilar. Su andaki Laminatlarda sagliksiz.

bilgilerinize arz olunur

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey
  • quote:

Orijinalden alıntı: mimaryüksel

Degrli arkadaslar

Bir iki konuda tekrar aciklama yapmak istiyorum.

a)Dis cepheyi gaz beton ( Ytong) gibi malzemelerle kaplamak kesinlikle
    strafor gibi malzemelerlen kaplamakdan daha iyi. Yanliz burda iki konuya dikkat etmek gerekiyor.

1- kalinlik ve maliyet . en az 15 cm kalinliginda yapilirsa bir anlam ifade eder. Buda ucuz degil.

2- Reklami yapilan sayfadaki gibi gaz betonlar bir taraftan gaz isiticisiylan isitin, diger taraf etkilenmiyor. Yani yalitim icin tam istenmiyen bir sey. Duvar malzemesi isiyi depolamali. Ortamda obsorbe etmeli sonrada geri vermeli. Bu olmazsa evlerde baraka iklimi dedigimiz birden bire isinan yada soguyan hava olmasi anlamina gelir.

Bunlarin disinda önemli konuda .

b)Bana göre en önemli bir elestiri, Duvar kalin olursa yer kaybetmezmiyiz.
    Tabiki kaybederiz. Ama biz bina yapiyorsak, dayanaikli, saglikli, 100 yil dayanikli olacaksa , buda olmali. Anadolu evleri kalin duvarli ve yüz yillardir ayakta ve sagliklilar. Hemde,Kislarin sicak, yazlarin serin.

Duvar kalinlastirmayi mevcut binaya yaparsaniz sadece bahceden yer kaybetmis olursunuz.
    Yer kaybi söz konusu degil.

Diger baska bir konuda:
    c) Konuyu teknik olarak bilenler icin bir konuya deginmek istiyorum.

Malzeme isi yalitim katsayilari : O malzemenin laburatuarda üretildikden sonra ölcülen isi gecirmezlik kat sayisi. Bu katsayi sadece binalarda benim dedigim yalitim icim yetersiz. Bu
    Katsayiya o malzemenin isiyi hangi sürede kac derece emdigi veya geri verdigini göstermiyor.
    Bu katsayi ilen beraber diger isiyi depoliyabilme katsayi sinida satin alicilar bilmeli.

Sonucta üretiginiz isi icin para harcadiniz. O yalitim malzemeside sizin para vererek isitiginiz malzemedir.

d)Günes altinda birakilan taslar, deniz kenarindaki kumlar enerjiyi iyice emerler, günes gidince sonra yavasca geri verirler.
    iste bu isi alip vermedeki katsayi önemli. Biz insanlarin vucudu magaradaki taslarin bu isi alip vermesine göre duyarli ve hasastir.
    Saglikli ve ekonomik yasmak istiyorsak Duvarlari kalinlastiralim, Bu duvarlari nemden . yagmurdan koruyalim. Lotus efektli gözenekli, nefes alan boyalar ilen boyuyalim.

e)Ayrica eski insanlarimiz binalarina kirec boya yaparlardi. Pilasik boyayida bence evlerimizden atmamiz lazim.

f) Nasil Marle,( Eski plastik yer karolari) bir zamanlar moda ise simdi strafor ve plastik boya moda.
    Bunlar sagliga zararli. Ne oldu ziftlen yapistirilan plastik marle lere??? Yapanlar 5 sene sonra cikartdi firlati, cöpe attilar. Su andaki Laminatlarda sagliksiz.

bilgilerinize arz olunur

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

yüksel bey merhabalar, başka bir topikte yazmıştım sizin topiğe tartışma çıkmaması için girmiyorum demiştim. yazımı okuyup görürseniz yanlış anlamayınız kimseden çekincem yok. sizi üzmek gibi bir durumum hiç olamaz. zaten sizden desteğimi çekmiş değilim bilmenizi isterim. fikirlerinize katılıyorum. günümüz şartlarına aykırı gibi gözüksede. hala mecburiyetten dolayı bana soran arkadaşlara strafor sprey poliüretan köpük tavsiye etsemde. sizde katılırsınızki mümkün olmayan şartlar var oldukça, mecburuz. sizin bu günkü açıklamanızda şu pasaj oldukça önemli. Malzeme isi yalitim katsayilari : O malzemenin laburatuarda üretildikden sonra ölcülen isi gecirmezlik kat sayisi. Bu katsayi sadece binalarda benim dedigim yalitim icim yetersiz. Bu

daha önce yakınyazılarınızda demiştiniz evleri yalıtımlı olupta çabuk soğuma durumları olanlar ve havasızlıktan dolayı ısınmada koku durumu olanlar yazsınlar demiştiniz. daha önce yazmıştım. birkez daha evet. çok çabuk soğuyor. ve ısındıkçada hava boğuluyor birkez daha belirtmiş oldum:)) ama hiç faydası yok diyemem tabiki ısı açısından straforun. dezvantajlarının yanında.

yüksel bey, demiş olduğunuz dıştan duvarlarımızı kalınlaştırma işlemide oldukça zor bir durum. mantıksız değil ama ne devlet izin verir (duvar örme işlemine kesinlikle belediyeler izin vermez tahmin ediyorum. olaki aşılacak bir made varsa yeni ruhsat vs zorlukalrla ücret artar) nede çok özür dilerim artık kafayı biraz kırmış gibi gözüksemde. binalardaki örümcek kafalı zihniyetleri aşabilmek mümkün değil. en basit strafora razı olmayan zihniyetler dah kapsamlı bir işleme hiç razı olmazlar. ayrıca demiş olduğunuz sistem bana göre en fazla 4-5 katlı binalarda uygulanabilir. mesela bizim oturduğumuz binalar 10 kat.

birde yüsel bey her ne olursa olsun sağlığımızı düşünüyorsak ömür Allaha ait. verilen ömrümüzde kendimize zarar vermememiz mutlak günahtır. benim sigara içmem gibi:)) şuan sizin kalın tuğla duvar öneriniz her ne kadar olsada straforlara göre daha fazla ısı kaybına sebep olacaktır. bence 40cm dahi ince çünkü 1m duvar örmek meseleside çok zahmetli olur.. keşke mali durumumuz halk olarak iyi olsada bu durumu biraz daha fazla yakıt yakarak atlatabilsek diyorum. aksidurumda şuan tam uygulanmasada strafor meseleleri. gidşat ileride daha çok uygulanacağı yönünde. bu durumdada sağlığımız kaybedeceğiz 3-5 kuruş kar edeceğiz diyerek. konu başka yere gidecek bir birne bağlı gözüksede. keşke devlet çok büyük teşviklerle güneş cenneti olan ülkemizde her binanın elektrik üretimi için gerekli teknolojileri desteklese. üretime girse hatta. hem fosil yakıtlardan kurtulsak hemde paramız bizde kalsa. bu durumda sağlığımızdanda olmamış oluruz.

bu arada burdan duyurulur. xps eps tartışmasında ben daima xps in ısı geçrirmi dah düşük diyordum karşı çıkılan durumlar vardı. iddiacı olmadım kafam karışmıştı çünkü. çok sağlam bir dostumdan aldığım bilgiyi aktarıyorum isim vermek istemiyorum. devletin ts826 standardında istanbul için vermiş olduğ 4cm strafor kalınlığını izoder yapmış olduğu testlerde eps yumuşak beyaz veya kırçıllı köpük için en az 8cm ye yükseltmiş (xps sert renkli köpük için 6cm) not:pürüz yüzeyli xps dahi düz yüzeyli xps e göre daha fazla avantajlı imiş. merak edenler artık izoderi arayıp sorabilirler. ben hiç çekinmem izoder tarafındanda damgalıyım. konuşmak istemedikleri yerlerde dahi üstlerin defalarca gittim. gerekli tahsilim yok ise bir yer bana bunu anlatmalı kardeşim dedim. bu değerler henüz devletin sitesine girmesede yakında girer zannımca. çünkü bu kalınlık avrupada 16cm olarak uygulanıyordu belli ısı geçrimindeki straforlar için. daha oralara gelemesekte. genede güzel bir adım.
    yüksel bey ve tüm arkadaşlara, saygı ve sevgilerimle.
  • yüksel bey size daha evvel demiş olduğum yurt dışında çalıştığım şirket. hiç strafor kullnmadan beton üstüne taş kaplama yapıyordu demiş olduğum yapılardan birisi. (bizim şirkete aite değil o bölgeden) sırf bizim şirket değil israilde genelde yapılaşma bu şekilde.
     Styraporla Mantolamanin Zararlari
    bizim şirket ayrıca bir gökdelen yapıyordu ordada strafor görmedim ama inşaat daha kaba durumdaydı biz dönerken sonrasını bilmiyorum.
    not bu taşlar çok kalın değil en fazla 5-6cm ama beton perde duvarlar kalındı onların kalınlığıda ytong kadardı bire bir saha görevlisi olmadığım için ancak gözlemliyordum.
  • Merhaba sayin müdürüm,

eklemis oldugunuz son resimler aslinda bir iki konuda cok seyi anlatmama yardimci olacak.

1- Binanin Perde betonla yapilmasi ardindan bu gibi taslalarla kaplanmasi göze cok güzel gözüküyor.
    Bu yapida pahali olan tas isciliginin yeni teknoloji ve imkanlarla neler yapabildiginin göstergesi.

Disardan bakisda mimari bicim olarak tam bir kale görünümü olusturmak istemis.
    Bu yapilar Boya, badana masrafi acmadan yillarca bu güzelikde kalabilirler
    Önceden dogru secim yapildiginda, zamanla dogru is yapildiginin kaniti, arkasindan sürekli masraf yapmamaktir.

Cakma isler( Strafor la kaplama ) gibi sürekli sorun yaratir. Bu yalitim sekli ilerde terk edilecektir.

2- Bina isi yalitimi acisindan, Bu bina kisin bile günesden gelen isiklari, isilar icinde saklar, enerji diye iceri verir.. Iceride bedava sicakliktir.
    Yazin ise serin tutar.

3- Teasdüf eseri yagmur sonrasi cekilen bu resim, Nem ilen sicaklik, küf, bozulma, kirlenme ilgili konuda cok güzel örnekde teskil ediyor.
    Burda kulanilan taslarin , yagmur sonrasi islandigi. Islanan tasin bile bize isi kaybina, kirlenmeye, hatta malzemenin dogal tasda olsa pul pul dökülmesine neden olacakdir.

Bu nedenle yapilan bu güzel uygulamada eksik olan dis cephelerin su itici, nefes alan malzemelerle cilanlanmasi gerekmekdedir.
    Böyle olsaydi bu bina daha mükemmel olurdu.

4- Yazinizda cok keskeler okudum. Keske Istanbulda yalitim yer konusu söyle yada böyle olsa.
    Benim anlatmak istedigim su: Biz dogru isi bir bileleim. Sorun nedir bir anliyalim. Cözüm her bina, her sartda olusturulur.
    Insanlar sorunu bir görsünler, anlasinlar . Ben dogru saglikli yapinin hedef olmasi gerektigine inaniyorum.
    Benim keskelerle iliskim yok. Insan kendine hedef koymali.

5- Bina kalinligi 1 metre olmasina gerek yok. en az 40 cm isi yalitimi icin özel üretilmis , pisirilmis taslar istenirse üretilir. Arz talep meselesi.

6- Türkiye sirf istanbulun bazi bölgelerinin semtlerindeki binalar ilende olusmuyor. Türkiye cok büyük. saglikli saglam, dayanikli binalar yapmak istiyen binlerce insan var.
    Bu insanlara tünelin ucunuda göstermek zorundayiz.
    Dogru ve saglam isten asla vaz gecmemek dileklerimle

saygilarimla

mimar yuksel özbey
  • quote:

Merhaba sayin müdürüm,

eklemis oldugunuz son resimler aslinda bir iki konuda cok seyi anlatmama yardimci olacak.

1- Binanin Perde betonla yapilmasi ardindan bu gibi taslalarla kaplanmasi göze cok güzel gözüküyor.
    Bu yapida pahali olan tas isciliginin yeni teknoloji ve imkanlarla neler yapabildiginin göstergesi.

Disardan bakisda mimari bicim olarak tam bir kale görünümü olusturmak istemis.
    Bu yapilar Boya, badana masrafi acmadan yillarca bu güzelikde kalabilirler
    Önceden dogru secim yapildiginda, zamanla dogru is yapildiginin kaniti, arkasindan sürekli masraf yapmamaktir.

Cakma isler( Strafor la kaplama ) gibi sürekli sorun yaratir. Bu yalitim sekli ilerde terk edilecektir.

2- Bina isi yalitimi acisindan, Bu bina kisin bile günesden gelen isiklari, isilar icinde saklar, enerji diye iceri verir.. Iceride bedava sicakliktir.
    Yazin ise serin tutar.

3- Teasdüf eseri yagmur sonrasi cekilen bu resim, Nem ilen sicaklik, küf, bozulma, kirlenme ilgili konuda cok güzel örnekde teskil ediyor.
    Burda kulanilan taslarin , yagmur sonrasi islandigi. Islanan tasin bile bize isi kaybina, kirlenmeye, hatta malzemenin dogal tasda olsa pul pul dökülmesine neden olacakdir.

Bu nedenle yapilan bu güzel uygulamada eksik olan dis cephelerin su itici, nefes alan malzemelerle cilanlanmasi gerekmekdedir.
    Böyle olsaydi bu bina daha mükemmel olurdu.

4- Yazinizda cok keskeler okudum. Keske Istanbulda yalitim yer konusu söyle yada böyle olsa.
    Benim anlatmak istedigim su: Biz dogru isi bir bileleim. Sorun nedir bir anliyalim. Cözüm her bina, her sartda olusturulur.
    Insanlar sorunu bir görsünler, anlasinlar . Ben dogru saglikli yapinin hedef olmasi gerektigine inaniyorum.
    Benim keskelerle iliskim yok. Insan kendine hedef koymali.

5- Bina kalinligi 1 metre olmasina gerek yok. en az 40 cm isi yalitimi icin özel üretilmis , pisirilmis taslar istenirse üretilir. Arz talep meselesi.

6- Türkiye sirf istanbulun bazi bölgelerinin semtlerindeki binalar ilende olusmuyor. Türkiye cok büyük. saglikli saglam, dayanikli binalar yapmak istiyen binlerce insan var.
    Bu insanlara tünelin ucunuda göstermek zorundayiz.
    Dogru ve saglam isten asla vaz gecmemek dileklerimle

saygilarimla

mimar yuksel özbey

estağfirulah sayın yüksel, bey bu konuda müdür sizsiniz.

yüksel bey, keşkelere mecbur olmuş olsamda kendi adıma. bu yazım ışığı göstermeye engel değil. bu konuyu yanlış anlamayınız. biraz kırılmış gibi gördüm sizi. veya yanlış anladım.. umarım öyel değildir. üzülürüm yoksa.

yüksel bey, keskelerimi özellikle bir protesto olarak almanızı arzu ederim. durumları biliyorsunuz maalesef bu yönde yönlendiriliyoruz. her zaman söylerim yazarım topiğinize. eninde sonunda geçte olsa demiş olduğunuz yola geleceğiz ama iş işten geçmeden gelesek derim. diyorumda.

ülkemiz tabiî ki istanbuldan ibaret değil ama maalesef ülkemiz yöneticileri insanlarımızı hala tek dişi kalmış canavarlara özendirmekten geri durmuyor. ben endişelerimi belirtmek zorundayım. siz diyorsunuz hadi strafor yaptık varsayalım o bile avrupada 16cm uygulanıyor diyorsunuz. burada en basit devlet onu bile yanlış uygulatıyor ve övünüyor ama gelip kontrol bile etmiyor ne yapılyor ne deiliyor diyerek.

burada insanımızada çatıcam beni yanlış anlamayınız..ben sizin önerilerinizi anlatıyorum güzel örnekler vererek 40 santim tuğla diyorum, diyorlar ona güçmü yeter strafor daha ekonomik. fiyat konularını bende bilmem sizin gibi tabiiki.

diyorum köyünüzdeki eski evleriniz tarihi yapılarımız. evet diyorlar köylerdeki evleri için doğru diyorlar ama orda kendimiz yapıyorduk kerpicimizi burada nasıl kalın tuğla alınsın maliyete yansır vs ben bu durumları dah ziyade yeni yapılar için söylüyorum. çok özür dilerim deli diyorlar. eğerki birde var olan yapılarımız için desem kırmızı araba çağırıcaklar emin olun. ama ben kademe kademe giderek onuda diyorum. kızınca deli diyen kendisine der diyorum çünkü belli adımları ancak insanları sakinleştirerek atabilirsiniz.

her şeyi bir kalemde silersem en az sizin bilginizde ve eğitiminizde ve tecrübenizde olmalıyımki açıklama yapabileyim. ben şuan sadece sizlerden aldığım bilgileri paylaşıyorum. şimdi bana deli diyen bu adamlara nasıl kızmıyim nasıl demiyim demekki kötüye layıksınız, aslında iyiye layıkken bu inatla tepiyorsanız bazı gerçekleri. kötüyü hak ediyorsunuz..

yüksel bey, aslında bu konuda parayı vs bahane etsede inansımız. bu değil aslında asıl olan bencillik.. ben karamsarda değilim hala, ama insan kızıyor. insanımızın kendine saygısı kalmamış komşusunun hakkını yemek bir tarafa dursun. kendi yaşadıkları binanın güçlendirmesine bile karşılar.

bakınız bazı fotoğrlar yayımlıycam.. görünüz neden devlet konusunda keşke dediğimi.. devlet asli görevini yapacak olursa ben bu fotoları götürüp teslim edebilecek bir birim bulabilirim hemen.

tamam burada konumuz strafor ama ilintisiz şeyler değil yazacakalrım. zaten size çok evvelden foto sözlerim var onlardan bir bölüm olsun.. zaten öyleydi sadec foğraflar daha yeni.. konumuz strafor olsada sonuçta bina.. bana göre duvarları vb yanında binaların diplerine kadar girmeliyiz bu konuda çünkü bina diplerinde d bazı firmalar strafor ve membran kullnıyorlar.. bina sonuçta toprağın altındada yaşamalı.. hadi strafor kullanmadık duvarlarda.. sağlığımız kazandık ama dipten aşağı oturduk, bunlarda önemli.

bakınız dışardan emilen suya bu durumdayken süs düşünp binaya söve yapan zihniyetlere ne müstehaktır acaba herkeze sorarım.

süslü olcaz ya üstü şişhane altı çok affedin piçhane çökerse çöksün.

depomuzda güzel galiba kaçıryor beton nede olsa. yüksel bey diğer evdede daha önce benzer bir resimden bahsetmiştim hatırlarsınız.

buda sevgili yöneticimizin bıkkınlığını gösteren yazılar. sanki yöneticilk yapmak zorunda verirsin adam gibi özel şirkete her şeyin kanun dairesinde yönetilir. oraya para makbuzu asmazsın şuraya şu parayı verdim diyerek. ne kaşe var ne banka hesabı nede defterler onaylı. ama çok fazla para çıkıcak ya. şirket nizami gününde toplayacak ya kafalarına göre hareket edemeyecekler. çok olsada en fazla 10 tl fark eder 20 ise 30 ödenir.. bu kavgalarda olmaz. adam gibi bir şirket bulunursa her daim denetimi kabul eden. ki var artık bu şirketler direkt internet sitenizden kendi binanıza bağlanabiliyorsunuz.

okadar aksi insanlarki kavga döğüş telekom fiber getirttim. hemde direk santralden geliyor. yani mahallenin bir bölümüne kadar dslam kutuya gelipte ordan eski hatla dağılmıyor.. ben içeri girmek pahasına yazmadığım yer kalmadı bu sistemi getirtmek için.

yönetici demiş biz istemiyoruz. amaç hem iç tesisat bozulacak. hemde en büyük korkuları olan. para alırlarmış. telekom enerji faturasına kadar kendisi ödüyor halbuki. okadar anlattık zamanında imzayı bile biz atmayız sen at dediler. uyanıklar ya sözde. ben atarım dedim ne olacakki anlatılandan yazandan hariç neye imza atar insan.. telekom imza bile almadı ben iyice bastırınca kopmalardan dolayı. gelip yöneticiyi zorlamışlarki aniden pat diye geldiler. akşam üstü eve geldim internet çalışmıyor telefona baktım kesik. cepten santarli aradım sizin binadalar haydi güzünüz aydın dediler. bende aşağı inim ozaman dedim.

indim aşağı, gelen ekip.. sizin bina yöneticiniz manyakmı diyor. dedim manyaklık özel mesele. aptal olabilir. aptallıktan şeytanlık yapabilirler dedim.. dedim bugü bağlanmaz heralde. yok birazdan biter dediler e dedim evler ekep 5 kaplo çekecektiniz nasıl yetişcek.. dediler var olan tesiasat bağlycaz..neden evlere kadar bağlamıyorsunuz öyle yapcaktınız diye sordum. razı olmamışlar ama randıman vermezse bildirin yapıcaz onuda dediler.. adam bide sövdü razı olmayanlar iş başlayınca kesşke öyle yapsaydınız demişler. bende tabi e yapsaydınız dedim. adam yazılan ve yüklenen malezeme ona göre değişemeyizki dedi.

çünkü ilk etapta telekom evin içine kadar fiberi getirp bırakcaktı iç tesistlar iptal olcak diye haykırmışlardı. telekom razı olmuş var olan tesista bağlamaya.. ben hemen aradım.. dediler düzgün çalışmazsa gene yapıcaz bu işlemi çünkü en yeni sistem kuruldu. aslında itiraz etmeselerdi tüm dairelere kadar girse daha sağlıklı olacaktı. siz bildiriniz durumu o işlem kolay dediler. bakınız, şuan kopmalar var hala.. genel olarak olmadığına inandığım zaman. birgün çağırıp bina dibinden eve net ölçüm yaptırıcam. olmadımı işlem tttnet dağıtıcak ortalığı mecbur. ama gene ben suçlu olucam. böyle insanlar neye nasıl razı olur sayın arkadaşlar.. karşımızda baz istasyonu var gebermeye razılar direkt gören daireler.. çıtları çıkmıyor.. yese birtanede gelin bizim binaya kurun derler.. bazı mbesil zihniyetler..

bakınız. hastanede olduğumuz bir zaman..en alt kat bina iç boşluktan anten kablosu indiremiyor. yönetici umrusamayınca adam sallaıyor aşağıya kabloyu. eve geldik komşu çıkmış neden izn verildi rüzgardan camlar vuruyor görüntüyü bozuyor. dedim görmedim ben bişe. bir baktım resimdeki görüntü. dedim sizler neden engel olmadınız söyledik kovdular diyor.. eski yönetici baya bir adam korkutma huyu vardı dedim düzgün söylenemzse adam kovar tabi..

ben söyledim yöneticiye bana ne bizi kovdu. sen söyle. dedim ben halledrimde bu binanın sorunu sen yapcaksın senin görevin. aldım zorla indirdim aşağıya. yöneticiye bana hiç bişe demedi yapamdık dedi. yönetici dedi tamam ben yaptırcam. dedim kimi kovdu adam düzgü konuşunca. ama yönetici yapmadı inat ya orda mahçup oldu. bende inat ettim üstüne gittim yok evde yok yok şu yok bu.. birgün yine tuttum yöneticiyi indik aşağı. yöneticinin çoluk çocuğu hanımı peşimde. vay onlar kürt çoluk çocuğumuzumu öldürtceksin. anlayışa ve bananeciliğe bakın. dedim yenge hnm caminin hocasıda kürt, ardında saf tutuyoruz lütfen bu tip saçma düşünceleri geçelim. yıllardır burda bu adamlar. hadi senin dediğin gibi olsun peki ozaman sizin canınız canda bizimkisi patlıcanmı..

amaç o değil. eşi acayip sinsi ve hak yiyici. hep benim dediğim olsun senem dolsun kaçim diye uğraşıyor. eşinide tembihliyen odur. görün nekadar acayip yerlere çekerek yönetimin içine ediyorlar. eski yöneticiyi inat olsun diye bu resimden dolayı savcılığa verdim. henüz sonuç yok savcı direkt sulh hukuka aktarabilir deniyor. alsınlar başlarına belayı sonasında. tüm bina incelemeye girerse. zaten bişe çıkmazda bu dileçeden ben sırf ileriye yönelik delil açısndan savcılığa verdim. ben kendim sulh hukuk mahkemesinden işe el koydurtmaya mecbur kalabilirim. ozaman mecbur kötü ceza yiycek bina. durumu olmayanları düşünüyorum. çoktan yaparım bu işlemi yoksa. varın düşünün bu insanlarla ne yapılabilir:((

varın düşünün diyorum yine çatım akar en güvendiğim adama söylerim o bile bana derki.. zor yürüdüğümü gördüğü halde.. aktıkça çık sıva der.. hangi kanunda yazıyorsa toplantı bile düzenlemezler. (bende inadına onların yaptığı toplantılar gitmem. inadına derim defterleri onaylatın vs..) çünkü komşuları için ceplerinden para çıkacak an alt katın hali ortada fotolardan belli. evlerine girip çeksem foto farklı bir görüntü yok. çünkü bu bölümün arkasına daire yapılmaması gerekirken aç müteahhit daire yapmış.. binadakiler, ordaki gariban için bizemi sorduda aldı daireyi derler.. en üstler içinde aynı şeyi söylerler çatı katı alınırmı? bende derim ben almadım ama anasını sattığımın ozaman yıkalım buraları bina çatısız kalınca gene çatı yapmıycakmısınız deyip aşırı şekilde gerizekalılklarını yüzlerine çarpıyorum tabi kötü oluyorum.. artık demek zorundayım, en iyiye layık olmamız lazım ama anlamayan insanlara söylenecek bir şey yok..

bu durumlarda kanunun katı kuvveti devreye girmesi lazım aklın yoluna itirazın başka çaresi yok.. tabi sağda solda başka işler karıştırmayan kendini övemeyen devlet zihniyetimiz olması lazımki dzügün kanun çıkarsın ve uygulasın. uymayanlarda anlasınki, insan oğlunun her konuda özgür olmaması lazım.. budurm özgürlük değil terbiyesizliktir çünkü.

unutmadan yüksel bey 1m duvarı kafa karışıklığndan söyledim. kendi kafamca düşünürken avrupada duvarlar 60-70 cm imiş. ama straforlu. sizin sistemi bir an düşünürken. dedim biz stfaor kullnmayacaksak daha kalın olmalı. ama siğzin sistemde ısı geçirimi olması gerektiğini es geçmişim. selam ve saygılarımla. umarım sizi üzecek bir yazı olmaz bu yazım. ama affınıza sığınarak şu sözünüze bir yorum getirsem. türkiyede sağlıklı bina yapacak binlerce insan var. demişsiniz. evet var ama güçleri yetmiyor önleri açık değil desem. parası olan zaten yapar haliyle. tekrar selam.

yüksel bey, buda bitmek üzere olan bir inşaat. sevgili müteahhit beyin kullandığı duvar kalınlığını görün. gri strafor kullanmış oda kesin 3cm dir. istanbul için 4cm olması gerekirken.. ts826 standardına göre.. tutmuş müt. bey. parafetmi deniyor çatı duvarlarına?

duvarlara ve altına oralarad saçak deniyor sanırım. strafor yapmamış. ne olcak ordan alınan soğuk teras ve altındaki dairenin imanını belliycek. diyorum ya madem strafor kalınlığını diğer ülkelere göre eksik düzenliyorsun, be sayın erk koyucu büyüklerimiz. bari var olanı tam uygulayın.. hadi adam 1cm çaldı yutturdu size ama boşluk bıraktırmayın her yeri kapatın. mesela bu binanın dip temelininde dışına izolasyon yapılmadı. sen devletsen ne diye birde vatandaşa 2017 den itibaren binalar Asınıfı B sınıfı etiket vercem diye kanun çıkarıyorsun çıakrdınsa tabi.. tek başına duvardanmı ibaret yalıtım dediğimiz mesele. altta bir video var.

http://www.uzmantv.com/bir-binanin-su-yalitiminin-iyi-yapildigini-nasil-anlayabiliriz

burda dıştan dip yalıtımla ilgili çizgi görüntüleri var.

http://www.uzmantv.com/iyi-yapilmamis-su-yalitimi-sonradan-duzeltilebilir-mi

burda ise içeri su alan bina temelinin içten kristalize malzeme ile onarımı var. yüksel bey bu onarım doğrumudur yoksa binanın temeli dışarıdan giydirilmelimidir bence çok önemli vereceğiniz cevap.
  • Sayin Aytekin,

Uzun yaziniz ve eklediginiz Fotograflariniz oldukca capici. Cok seyide acikliyor.

Aslinda insanin istanbul ortaminda pisikolojik sagligini koruyabilmesi oldukca zor. Bence sakin olup saglikli , soguk kanli düsünmekde fayda vardir.
    Insan belirli bir program ve hedefle istedigini elde edebilir. Bina yöneticisinide yönetebilmek sizlerin elinizde.
    Sizde ondan paralari nereye verdiginin hesabini isteyin.
    Yönetici ve Devlet yönetimi hakinda cok sikayetci oldugunuz acik ve tamamende size hak veriyorum.

Uzman tv nin önerilerine bir baktim. Sanirim cok kilcal damarli sizintilar icin belli belirsiz bir seyler öneriyor . Ne oldugu kesin belli degil.
    Nedenide Basincla gelen suyun hangi kalinlikdaki duvar catlagindan geldigi, bunu nasil geri ittigi cok havada kaliyor.

Beton duvarda nemi kesmenin en az 100 cesit yolu ve degisik malzemeleri var.

Aslinda üniversitelerin, belediyelerin, yada devletin aydinlatici vidiolar cekmesi cok daha güzel olacak.

8 ayda istanbula geliyorum. Umarim avrupa yakasinda bulusup cay icebiliriz.

selamlarimla.

mimar yüksel özbey
  • quote:

Sayin Aytekin,

Uzun yaziniz ve eklediginiz Fotograflariniz oldukca capici. Cok seyide acikliyor.

Aslinda insanin istanbul ortaminda pisikolojik sagligini koruyabilmesi oldukca zor. Bence sakin olup saglikli , soguk kanli düsünmekde fayda vardir.
    Insan belirli bir program ve hedefle istedigini elde edebilir. Bina yöneticisinide yönetebilmek sizlerin elinizde.
    Sizde ondan paralari nereye verdiginin hesabini isteyin.
    Yönetici ve Devlet yönetimi hakinda cok sikayetci oldugunuz acik ve tamamende size hak veriyorum.

Uzman tv nin önerilerine bir baktim. Sanirim cok kilcal damarli sizintilar icin belli belirsiz bir seyler öneriyor . Ne oldugu kesin belli degil.
    Nedenide Basincla gelen suyun hangi kalinlikdaki duvar catlagindan geldigi, bunu nasil geri ittigi cok havada kaliyor.

Beton duvarda nemi kesmenin en az 100 cesit yolu ve degisik malzemeleri var.

Aslinda üniversitelerin, belediyelerin, yada devletin aydinlatici vidiolar cekmesi cok daha güzel olacak.

8 ayda istanbula geliyorum. Umarim avrupa yakasinda bulusup cay icebiliriz.

selamlarimla.

mimar yüksel özbey

sn yüksel bey, inşaAllah sizinle en azından bir çay içecek kadar görüşmemiz mümkün olur
  • Yazılarınızın tamamına katılıyor altına izninizle imzamı atıyorum.

Doğal yaşamdan yapaya geçtiğimizden sağlığımızı günden güne kaybediyoruz. Mimar olarak yapay malzemelerden kaçınmanızı tebrik ediyorum.
  • bütün bunlara ben de katılıyorum ancak içinde bulunduğumuz sistemi değiştiremeyip mecburen ayak uydurmak zorunda kaldığımı da belirtmek isterim.

bu bağlamda bir sorum olacak;

Binanın çatı katında oturan bir sakininin yalıtım amacıyla çatı arasına sprey poliüretan denilen yalıtım malzemesini sıktırması yalıtıma ne kadar etki eder?
    binada beyaz köpük diye tabir ettiğim styrapor kullanılmış.
    Bu özelliklerdeki bir dairenin ısı kaybı çatıdan mı yoksa pencerelerin olduğu duvardan mı çok olur?
  • sayin UK

Su ana kadar cok az degendigim bir konu olan cati ve yalitimi konusuna degindiniz.

Cati konusuda aslinda oldukca önemli bir konudur. Türkiye de cati egimleri cok az yada hic olmadigi icin, karedeniz haric kimse cati katini fazla önemsemiyor.

Aslinda cati ve yapimi oldukca önemli bir konu. Nedenleri kisaca sunlar:

1- Isinan hava yukari cikar. Eger yalitimi yoksa yada cok azsa parayla istigimiz sicaklik burdan kacar gider.
    2- Yazin kiremitlerin isinmasiyla iceriye sicak hava verir. Kilimalar calismak zorunda kalir.
    3- iyi baglanmadimi sidetli rüzgarlarda nereye ve kimin üzerine düsecegi belli olmadan parasüt gibi ucup gidebilirler.

Yukardaki nedenlerden dolayi cati yapimi ve yalitimi cok önemlidir. Burda cephedeki kalinlikdan daha cok kalinlik ve yalitim yaparsak daha mantikli olur.

Isi yalitimi konusunda ise: Eger cati katinda oturuluyorsa sirf merteklerin arasina yalitim degilde kiremitin altina da yalitim yapilmasi , bu yalitiminda nefes alacak sekilde olmasina özen göstermek gerekiyor.

Mertek kalinligini en az 16 cm olmali. Bu kalinlik camyünü gibi malzemelerle kapatilmali.

Bana göre binanin hic bir yerinde cati dahil ne strafor ne türevi köpük malzemeleri isi yalitimi olarak kulanilmamali.

selamlarimla

mimar yüksel
  • iyi günler,

yeni çıktığım giriş katındaki öğrenci evinde, odalarımın bir yüzü toprağa bakıyor. yar duvarı ya da istinat duvarı olarak tanımlanan duvardan bahsediyorum. bu duvarı strafor ya da benzeri ile yalıtmışlar. ancak kolonlar bu yalıtım işlemine tabi tutulmamış.

özellikle bu kolonlar üzerinde, bina eski olduğundan, yağmura ve topraktan gelen diğer sıvılara bağlı olarak, çiçeklenme, tuz kristallerinin oluşması şeklinde problem yaşıyorum, içi boşluklu banyo lifine benzer oluşumlara neden olan bu durum, kenarlardan straforlanan yüzeyin üzerine taştı ve akıl ve ruh sağlığımı olumsuz yönde etlimeye başladı. zor nefes alıyorum, kendimi kötü hissediyorum, o kristallenmeye benzer organik ya da inorganik formları gördükçe ruhum daralıyor, evde duramıyorum. öğrenciyim, bu çileye katlanmak zorundayım.

elbise, yeni aldığım ve üzerine titrefdiğim yatağımın, elektronik cihazlarım(ın taşınabilşir hdd) rutubetten çürümesini engellemek,
    kötü görüntünün bir daha oluşmamaması için, bu konuda belirtildiğinin aksine, istisna olaak tüm toprağa bakan yüzeyi en iyi straformala ile yalıtmam gerektiğini düşünüyorum.

önerileriniz?

nem alıcı mı almak gerek, yoksa duvara içeriden yalıtım mı yapmak gerek?

teşekkürler.
  • nem alıcı belli bir yere kadar fayda verir.Sizin yapmanız gereken yalıtım yaptırmak.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.