Şimdi Ara

Stokçuluk Günah Mıdır? (12.10.2018 Cuma Hutbesi) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
6.525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
45 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 18-21 aralik surecinde kulink ne dedi,"allah gunah isleme hakki vermis,gunah isleme hakkina mudahale edemzssiniz bunu elinden alamazsiniz,en buyuk gunah budur"nokta.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Suyheuti

Namaz kılmamak için bahanelere sığınıyorsun gibi geldi bana. İbadet Allah ile kul arasında olan bişeydir. Bu zatlar dini ayağa düşürdü, reklam ve propaganda aracı olarak kullanıyorlar diye dinden soğumak kavramı yakışık almıyor.

Ayrıca stokçuluk meselesine gelince, bu olaya karşıyım ama belli bir dayanağı olmadan bunlara günah demek adilikten başka bişey değil. İslamda bunun günah olduğuna dair hiçbişey yok. Adam malını alır, istediği zaman satar, kimse karışamaz. Stokçuların piyasayı bu şekilde şekillendirebilmesi ise devletin ayıbı ve acizliğidir. Başka açıklaması yok.

Alıntıları Göster
    Size öyle gelmiş fakat namaz kılmıyorum demedim, camiye gitmiyorum dedim. Yani namazımı evde kılıyorum.

Beni bu zatların dini kullanmasından dolayı dinden soğuyanlarla karıştırmanız yakışık almamış, dinden soğumadım. Soğusam ibadetlerimi aksatmadan devam etmezdim.

Diğer kısımlara katılıyorum.

• Concordato kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz doğru ama yine de gitmemeniz için bahane olmamalı sonuçta siz Allah rızası için gidiyorsunuz. Cami çıkışında dua ederken ıslah olmaları için dua edip çıkarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Yine de sizin hayatınız bir şey diyemem ama bazı şerfsizler yüzünden namaza gitmemek yakışıkalmıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lepton355

Dediğiniz doğru ama yine de gitmemeniz için bahane olmamalı sonuçta siz Allah rızası için gidiyorsunuz. Cami çıkışında dua ederken ıslah olmaları için dua edip çıkarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Yine de sizin hayatınız bir şey diyemem ama bazı şerfsizler yüzünden namaza gitmemek yakışıkalmıyor.
    Yakışıkalmayan durum, camiye siyasetin sokularak, insanların bir şekilde soğutulmasıdır ve bunun vebali er geç ödenecektir.
  • Staocılık günah mıdır yazıyor zannettim
  • ve soyle buyurdu: herkimki bir musluman stokculuk yaparsa cennette hicbir mukafattan yararlanamayacak ordaki stokcularda ona mal vermiyecektir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Stokçuluk, var olan malın piyasaya sürülmeyerek az bulunmasını sağlamak ve ihtayaca dönüşerek fiyatının artmasına sebep olmaktır. Bu sebeple borsa var. Eğer ben 2 ay sonra toz biberin fiyatının 2 katına çıkacağına inanıyorsam vadeli opsiyon borsasında 2 ay sonraya satış emri veririm kazanırım. ama piyasadaki toz biberi toplayıp saklarsam hem onun kullanıma girmesini engellemiş olurum hem de fiyatının normalden fazla yükselmesine sebep olurum. Çok basitçe ben sakladığım için fiyatı artar ve bu da haksız kazanç sağlamama yol açar.
  • Islama göre bir urun %10 kar ile satilmali. Stokculuk hem etik degildir hemde ahlaksizliga girer. Dolayisi ilede günahtir.

Dini bakis acisini bir kenara birakacak olursak kanuna aykiriligi varmidir bilemeyecegim, sonucta serbest piyasa ekonomisi var. Bu stokculuk ekonomik dengesi bozuk olan ulkelerde ortaya cikan bir durumdur, bunun gunahindan önce ülke ekonomisine bu dengesizligin icine sokanlarin gunahinida arastirmak gerekir. Sonuc itibariyle etki tepki meselesidir. Stokculugu savunmuyorum, ama siyasiler krizler firsattir diyerek halkina örnek olursa esnafida stokculukla cevap verir, yoksa nasil firsatcilik yapacak? Demekki balik bastan kokuyor, en bastakiler krizin firsatindan yararlaniyor, mesele alttaki esnafa gelince kiziyorlar. Onun icin saglam ülke saglam ekonomide mevcuttur!
  • Stokçuların zoruna gitmiş anlaşılan bu hutbe

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hz. Ömer (R.a) anlatıyor: "Resulullah (S.a.v) buyurdular ki:

"Malını satışa arzeden rızka erer, muhtekir (pahalanması için satmayıp bekleten)de lanete uğrar."

Hz. Ömer (R.a) anlatıyor: "Resullullah (S.a.v)'ı işittim, buyurdular ki: "Müslümanlara bir gıda maddesinde ihtikarda bulunanı Allah Teala cüzzam ve iflasa mahkum eder."

Müslüman olan stokçuluk yapmaz arkadaşlar. Değilseniz zaten daha önemli sorunlarınız var.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

Stokçuluk günah falan değil.

Ha etik mi dersiniz? Bence değil.
    Dedi bilgisiz.

• Halk açken saray yapmak makam aracı israf yapmak günahmıdır?

• Ömerayhan kullanıcısına yanıt
    Tamam.

Günah olduğuna dair ayet ya da hadis gösterde utanayım.

Bekliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Stokçuluktan yöneticilerin yiyicilerin önce bir sürü haramları günahları var onlar ne olacak?"
  • quote:

Tamam.

Günah olduğuna dair ayet ya da hadis gösterde utanayım.

Bekliyorum
    Öncelike bir üstteki mesajımı oku. Yok beceremezsen, alttakileri oku.

"Pazara mal getiren rızıklandırılmış; ihtikar (stok ve karaborsa) yapan lânetlenmiştir." (İbn-i Mâce, Ticaret, 6)
    ------------------
    Kur'an-ı Kerîm'de Musa peygamber'in kavminden olan Kârûn'un zenginliğinden söz edilir. Hazinelerinin anahtarlarını bile bir grup insan güçlükle taşıyabiliyordu. Ancak Kârûn, bu servetini ve ekonomik imkânlarını zulüm aracı yaptığı için kınanır. O, karaborsacılığın, mâlî ve ekonomik zulmün bir sembolü olmuştur (bk.el-Kasas, 28/78, 83; M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, V, 37, 55).
    ------------------
    "Bir kimse müslümanların yiyeceğini depolar ve onları piyasaya sürmezse, Allâhü Teâlâ onu cüzzam hastalığı ve iflasla karşı karşıya getirir" ( Dârimî, Büyû', 12).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömerayhan -- 15 Ekim 2018; 14:17:33 >

• Ömerayhan kullanıcısına yanıt
    Hadis doğru mu kesin değil, konu zaten oldukça şaibeli. Ayet zaten yok.

İslam geleneğinde stokçuluk yok diyebiliriz ama dinde böyle birşey geçmiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hadis doğru mu kesin değil, konu zaten oldukça şaibeli. Ayet zaten yok.

İslam geleneğinde stokçuluk yok diyebiliriz ama dinde böyle birşey geçmiyor.
    Hayırdır hadis ilminde aştın mı?

Kaynak olarak kütübü sitteden verdim. İbn Mace.

Sonrakinde de Dârimi'den verdim. Ki bir kesim ibn maceninki yerine Dârimiyi sayar 6. Kitap olarak.

Sen bu kitaplarda bulunma şartlarını ve ikisinde de aynı anda bulunması ne anlama geliyor biliyor musun?

Neyse cahille bu kadar muhataplık fazla. Blok.

• Eskiden kıraathanelerde spontane şekilde siyaset yapılırdı şimdi devlet eliyle camilerde siyaset yapılıyor.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.