Şimdi Ara

Steam ve Tüm Dijital PC Oyun Fırsatları [ANA KONU]

14 Kayıtlı Üye (4 Mobil) ve 42 Misafir (8 Mobil) - 44 Masaüstü12 Mobil2 Android
5 sn
281.805
Cevap
2.177
Favori
14.603.200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 10836
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2919
  • Ortalama Mesaj Aralığı 24 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 19
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1969
  • Favoriye Eklediklerim 2229
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • b0Ni (4048 mesaj) Johnny Silverhand (3363 mesaj) XanthiN (2919 mesaj) Noctivagant (2728 mesaj) The Frost (1943 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (119857 mesaj) Mobil (36989 mesaj) Tablet (3664 mesaj) (73 mesaj) Mini (9726 mesaj) Uygulama (5045 mesaj) (301 mesaj) (746 mesaj)
  • @
417 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Dijital İndirme Kampanyaları >> Steam >> Steam ve Tüm Dijital PC Oyun Fırsatları [ANA KONU]
Giriş
    12746 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

İlginç. AMD RX 5700 kullanan biri olarak ben hep DX11 seçiyorum.   DX12 olarak oynadığım oyunlar, bilgisayarımın bir yerine adını hatırlayamadığım (shader cache olabilir) büyük bir dosya oluşturuyor ve her açışta bunu işliyordu ama DX11'de olmuyor. Hem DX12'nin performans açısından hiçbir olumlu etkisini görmedim, gerçi sonra test etmeyi bırakmıştım belki iyileştirmişlerdir.

|
    |
  • Yüzbaşı
    379 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: XanthiN

Bir oyun hem Directx 11 hem Directx 12 seçeneği sunuyorsa hangisini seçiyorsunuz ve neden?

GTX 1650 ti var ve Directx 11 seçiyorum daha stabil çalışıyor.

|
    |
  • Kurmay Yarbay
    7507 Mesaj

@XanthiN

DirectX 11 uzun bir süredir oyunlarda yer alan bir Api fakat günümüz oyunlarında DX12 ve Vulkan desteğinin arttığını görüyoruz. Bunun nedeni bu Apilerin günümüz teknolojilerini entegre etme konusunda daha uygun olması ve oyun motorlarının bu ölçüde daha fazla destek sunması, örneğin yeni neslin öne çıkan teknolojisi olan Ray Tracing kullanan bir oyunda DX12 yada Vulkan mutlaka yer alıyor. Bir oyun DX11 ve DX12 seçeneği sunuyorsa tercih için öncelikle oyunun içerdiği teknolojilerin bu Apilere olan gereksinimi ardından oyun motoru, sürücü optimizasyonu ve oyunun akıcılık olarak hangi Api üzerinden daha iyi bir deneyim sunduğuna bakılarak tercih edilmesi gerekiyor. Bazı oyun motorları DX11 ve DX12 konusunda seçicilerdir. Özellikle DX12 kullanan oyunlardan bazısı bölüm başlangıcında ön bellekleme yaparken bazı motorlarda ise bölüm içerisinde yüklemeler oluyor. Örneğin Unreal Engine 4 oyunlarında DX12 kullanırsanız bir yerden ilk kez geçtiğinizde takılmalar olduğunu fark edersiniz çünkü oyun motoru bölüm içerisinde ön bellekleme yaptığı için oyun sırasında takılmalara yol açar. Bu sorunu tüm UE4 oyunlarında gözlemleriz ve aynı bölgeden tekrar geçtiğinizde ise takılmaların olmadığını gözlemlersiniz. Bu nedenle UE4 oyunlarında gerekmediği sürece DX12 iyi bir deneyim sunmaz. Bir başka oyun motoru olan FrostBite Engine ise DX12 yi pek iyi kullanamayan motorlardan ondada DX12 aktifken sürekli stutter/kekeleme oluşur, DX11 de ise daha akıcı ama daha yüksek işlemci kullanımı görülüyor. Bir başka örnek Ubisoft'un Anvil Next 2.0 oyun motoru, Odyssey, Origins ve Wildlans'ta DX11 kullanıldı ve bu oyunların ortak sorunu çok yüksek işlemci kullanmasıydı fakat oyun motoruna Breakpoint'te Vulkan, Valhalla'da ise DX12 desteği gelince hem performansları arttı hem de işlemci kullanımları epey düzeldi. Bu örnekleri DX11 ve DX12 ikisi arasında tercih yaparken oyun motorunun etkiside olduğunu ifade edebilmek adına paylaştım. 

Gelelim hangisini kullanmamız gerektiğine, eğer yeni nesil bir kart kullanıyorsanız bu durumda tercihini DX12 yada Vulkan'dan yana kullanın. Bende bu ölçüde RTX 3070 kullandığım için haliyle RT destekli oyunları oynuyorum ve bu durumda DX12 yada varsa Vulkan kullanıyorum. Bu nedenle Nvidia'da DX11, AMD kartlarda DX12 daha iyi diye bir genelleme yapmak ve bu ölçüde tercih etmek sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Hangisini kullanmanız gerektiğine bu tarz genellemelere göre değil, kartınızın desteklediği teknolojilere, oyunların içerdiği Ray Tracing,Variable Rate Shading,DX12 ve DX12 Ultimate gibi yeni nesil teknolojilerine göre yapmanız gerekir. Bunlardan yararlanamayan eski nesil bir kart( Nvidia tarafında GTX 1XXX ler ve öncesi,AMD tarafında eşdeğer kartlar) kullanıyorsanız bu durumda DX11 tercih etmek daha iyi bir oyun deneyimi adına doğru tercih olacaktır. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 26 Eylül 2021; 18:18:35 >

• Teğmen
    203 Mesaj

hocam geforce now speed test yazsanız google'a zaten göreceksiniz global bir sorun o uygulamanın verdiği speed test sonucunun anormal derecede hatalı olması yeni bir olay değil. NVIDIA ayağıyla yapmış o speed test eklentisini, ona takılmayın.

32mbps hızınızla 30 fps 1080p'de sorunsuz neredeyse sorunsuz oynamanız gerekir. ayarınızı şu şekilde yapmalısınız.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/c0/6d/d0/c06dd01c6ce419ad59b70551f228de7d.png&t=0&width=480&text=1

en alttaki ayar, eğer sorun yaşarsanız açabileceğiniz ama açarsanız drop almayı kabul edeceğiniz bir ayardır. size kalmış açıp açmamak. zira 50 mbps'nin altında hızınız varsa geforce'dan kesinlikle mükemmel bir deneyim beklemeyin.

bir de bu ayarlarla deneyin. eğer yine sıkıntı olursa sorun konumunuzda veya iss'nizdedir. soruniss'nizin size 32 veriyor gibi gösterip yük altında düşük hız veriyor olması olabilir(bknz kablonet) veya modeminiz, iç tesisatınız sıkıntılıdır.

|
    |
    meqlotkobo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
    12746 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Harika bir yazı yazmışsın hocam, eline emeğine sağlık.  

|
    |
    Terminator T-800 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Kurmay Yarbay
    7507 Mesaj
    Chernobylite oyununa resmi Türkçe dil desteği eklendi.Oyuna gelen güncelleme ile bir süredir çeviri aşamasında olan Türkçe arayüz ve altyazı eklenmiş oldu.Konuda oyun daha önce konuşulmuştu bu nedenle çevirinin eklenmesini bekleyenler için paylaşıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
    2349 Mesaj

Oyun nasıl hocam? Oynadıysanız oynanış ve hikaye /hikaye sunumu hakkında ki düşünceleriniz neler? Açıkçası oyun benim baya ilgimi çekti ama AA bir oyundan öteye de gidemiyor gibime geldi oynanış videolarından.

|
    |
    Terminator T-800 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Kurmay Yarbay
    7507 Mesaj

Erken erişim sürecinde oynamıştım ve sürekli güncelleme geldiği için tam sürüme ulaşıncaya kadar devam etmedim.Oyunda bolca diyalog ve tercihler olduğu içinde Türkçe çevirinin çıkmasını bekledim.Yinede kısa süreli deneyimimde oyunun açık dünya yapısında hayatta kalma ögelerinin olduğu tek kişilik bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim.Oyun içinde çeşitli yoldaşlar katılıyor ve onları göreve gönderebiliyoruz.Ayrıca kendimiz kadar onlarında moral,açlık ve hastalık durumlarınıda görev başarımlarını yükseltmek için kontrol etmemiz gerekiyor.Bu açıdan bir yandanda rol yapma ögeleri içeriyor.Yeni ekledikleri içeriklere ise henüz bakma fırsatım olmadı.Erken erişimden tam sürüme ulaşıncaya kadar epey içerik aldı ve yeni içeriklerde gelmeye devam ediyor.

|
    |
    Hudson51 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    213 Mesaj

Syberia 1-2 oyunları steamde ücretsiz hesaba ekleyin dostlar zaman dolmadan

|
    |
  • Emekli Yönetici
    12746 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Syberia 1 ve 2 bedava

store.steampowered.com
    Syberia Giveaway
    https://store.steampowered.com/sale/2021microidssale
  • Emekli Yönetici
    12746 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    |
    |

• Yüzbaşı
    941 Mesaj

Stranded Deep co op gelmiş 2 kişilik heralde 3 4 kişi oluyor mu deneyen var mı?

|
    |
  • Yüzbaşı
    860 Mesaj
    MGS V indirime girmiş(13.75TL). The Definitive Experience paketini almanızı tavsiye ederim. Oyun mükemmel ve sanırım 100 saat civarı oyuna gömdüm. Oynamayan var ise kesinlikle denemesi gerekiyor :)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yarbay
    6277 Mesaj

Oyunun ilk 2 saati yani giriş bölümü bitene kadar güzelken ondan sonra sanki hep aynı şeyleri yaptırıyor gibime geldi
    Mekan bas adam kurtar falan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    CaptainErturan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    860 Mesaj

Evet dediğiniz gibi oyun sürekli olarak kendini tekrar ediyor ama bilmiyorum ama ben oyunu çok beğendim

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
    |
    |
    JaReD22 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    311 Mesaj
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5d/3d/0d/5d3d0d4b499e1060a3484aa076cc951c.png&t=0&width=480&text=1

Ücretsiz

|
    |
  • Yarbay
    3025 Mesaj

MGS V'i eklemiştim istek listesine, sanırım tek almayan ben kaldım  Steam indirim bildirimi gönderince 13 liraya aldım geçtim.

Definitive Experience'a bakınca daha çok görüntü için eklentiler var gibi? Online oynamam, öyle Barbi bebek gibi giyindirmem oynadığım karakterleri, tek bir görev paketi var gibi rehine kurtarmayla ilgili, kendini tekrar eden bir oyunsa sanırım ona da gerek yok. Var mıdır göremediğim artıları DE paketinde?

|
    |
    CaptainErturan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    169 Mesaj

@lethele @Dürüstİnsan Yani hocalar belki de ben beklentilerimi olması gerekenden yüksek tuttum bilmiyorum. Bazı içerik üreticiler öyle bi övdü ki sistemi açtım oynuyorum harika, hiç fark yok gibisinden. GFN için yapılan reklamlarda aynı şekilde.

Ben bu aralar çoğunlukla rekabetçi oyunlar oynuyorum. Zamanıma göre 1-2 el atıp çıkıyorum. Yaz başı ekran kartımı satmıştım, satmadan önce Apex Legends oynuyodum. Dedim gene oynayayım azcık. Daha öncede bahsettiğim gibi internet hızım 32-33 mbps falan, monitörüm 768p, ayarlarım alttaki şekilde.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/57/a1/b2/57a1b2480cdec88316dc9b4e785095db.jpeg&t=0&width=480&text=1

Bu ayar ile oyun oynarken ctrl-n basıyorum sağ yukarda Ping-Paket Kaybı-Fps değerlerini kontrol ediyorum. Ping ortalama 21, paket kaybı yok, fps 60-61. Yani bende tekrar belirteyim gerçekten de uygulama içindeki hız testi yanlış değerler veriyor, ordaki değerler dikkate alınmamalı.

Ama gel gelelim Apex Legends hala daha benim için akıcı değil input lag hissediliyo ve oyun akıcı değil sanki düşük fps ile oynuyorum gibi oluyo. Zaten garip bi şekilde oyun içinde de v-sync kapatmama rağmen fps 80'de kilitli. 80 fpsi geçmenin bir yolu varsa öğrenmek isterim.

Bende Ryzen 3 2200g apu bir sistem var, rekabetçi oyunlar özelinde şu anlık deneyimim ile konuşursam GFN ile Apex Legends oynamak yerine kendi sistemimin kaldırabileceği farklı oyunları oynamayı tercih ederim.

Rekabetçi olmayan bir oyunda denemedim ancak yukarda anlattığım olumsuzluklar muhtemelen rekabetçi olmayan oyunlarda rekabetçi oyunlardaki kadar göze batmaz. Yani rekabetçi oyun oynamayacak ve güçlü bir sistemi olmayan kullanıcılar muhtemelen memnun kalıyodur.

Tekrar Apex Legends deneyimime gelirsek belki anlayamadığım başka bir sıkıntı olmuştur yani bu akıcı oynayamama sorununun sebebi bu anlayamadığım sıkıntı olabilir veya aslında sistemin vereceği performans budur ben beklentilerimi çok yüksek tutmuşumdur bilmiyorum.

Bir de sanki uygulama üzerinden değilde Chrome'dan girince renkler daha canlı gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meqlotkobo -- 28 Eylül 2021; 10:57:41 >
    |
    |
    Bahsedilenler: lethele, Dürüstİnsan

• Yüzbaşı
    311 Mesaj
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/96/f8/0d/96f80d4d906db0e2a693ad969b6a37e2.png&t=0&width=480&text=1

Focus Entertainment mağazalarından bir alışverişe yanında Surge Steam Key veriyor. 0.66$'a şunu alarak yani 5,85TL'ye bu oyuna sahip olabilirsiniz.

Not: ben denemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerolona -- 28 Eylül 2021; 11:8:20 >

• Yarbay
    26700 Mesaj

@meqlotkobo

apex'in serverları bozuk 1 haftadır belki ona denk gelmiş olabilirsin, serverin yarısı ölene kadar 100+ ping ile takıla takıla oynuyorsun çoğu zaman. apex'in server seçme yerinden london seçerek dene birde orası daha iyi.

fps için vsync kapat, adaptive resolution fps target 0 yap ve steam başlangıç seçeneklerine "-high +fps_max 190" ekle düzelir büyük ihtimal. birde settings-gameplay-performance display'ı enabled yaparsan oyunun ping-fps bilgileri açılır, sorun apex kaynaklıysa o şekilde anlayabilirsin.

ben geforce now'u hiç denemedim ama pek rekabetçi oyunlar için kullanılacak bir sistem değil zaten.

Reklamlar
vp satın al
pubg mobile uc
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
1,343
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.