Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Steam ve Tüm Dijital Oyun Fırsatları [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: The Frost, mehmetman Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 17 Misafir Kullanıcı, 19 Masaüstü Kullanıcı
239.621
Cevap
1.796
Favori
10.977.345
Tıklama
Giriş
    7926 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Sic Parvis Magna

Death Stranding ön siparişe açılmış fiyat konsol'dan 30tl ucuz sadece. 399tl cik.

https://store.steampowered.com/app/1190460/Death_Stranding/?fbclid=IwAR3W93yRxQffMsbWMu_M0EULq5HHuc0ivAfiR3ec2doM9CKwecJd3NGTDmo
    Epic fiyatı da aynı çıkmış. Steam forumunda biri bölgesinden dolayı yarı fiyatına geldiğini demiş ama sallamış da olabilirhttps://steamcommunity.com/app/1190460/discussions/0/1640927348818413246/?ctp=2

I'm Commander Shepard and this is my favorite Steam account on the Citadel

Origin: TheHumanSpectre UPlay: TheHumanSpectre Battle.Net: Shepard#22730

İzlediğim diziler için TV Time profilim

• Yarbay
    5644 Mesaj

Bu fiyatlara kim dur diyecek ki ?

179 oldu kim dur dedi,209 oldu kim dur dedi,250 oldu kim dur dedi,309 oldu kim dur dedi,349 oldu kim dur dedi ki 399a dur diyecekler.Ekonomi bu şekilde gittiği sürece bu fiyatları bile ararız.Keşke 399 olsaydı diyeceğimiz günler bile gelebilir.

Ülke olarak yolunmaya alışığız ve hiç sesimizi çıkarmıyoruz.Tamam vergi vereceksin ama adamlar verginin de vergisinin vergisini alıyor.Kim sesini çıkardı.Kimse.Dolar/Euro çıktığı yere sabitlenmiş.Gram aşağı oynamıyor.Eee haliyle bu da her şeye yansıyor oyunlara da yansıyor.Ülke batmış vergiler ile yama yapmaya çalışıyorlar.Ülkede yediğin ekmeğin bile ana maddesi yurt dışından alınıyor.

Uzun lafın kısası artık bu ülke şartları bu.Nefes almak bile lüks,ona da vergi vereceğiz yakında.Oyun oynamak lüks felan değil artık ultra lüks.Orjinal oyunculuk yavaş yavaş ölüyor eskiye dönüyor.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Bu ülkeyi bu hale getirenler utansın diyorum.Bunlar hep istikrardan.Ekonomi uçuşa geçtiği için Almanya kıskanıyor bizi.

Cyberpunk 2077 güncel kurdan hesaplanmadığı için diğer oyunlara nazaran daha uygun fiyattan geldi.3 sene önce 250 çok derdik şimdi iyi diyoruz.İndie oyunlar kaldı elde bir tek.Olası bir kur güncellemesinde onları da kaybederiz.Allah korusun.Onlar öyle kalsın bari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R-10 -- 8 Kasım 2019; 21:26:13 >
    Sic Parvis Magna kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    8151 Mesaj

benim bildiğim 505 games'in oyunlarını aral dağıtmıyor ülkemizde bu adamlar niye böyle 69 $ fiyattan ön siparişi açmış? oyun satın alırken kdv felan dahil sonuçta ekstra kdv+ötv felan mı geldi de haberimiz mi yok?

@R-10 : Hocam açık konuşayım ben eskiden konsol kullanıcısıydım şuan sadece exc oyun alıyorum zaten bu sene exc oyun çıkmadı days gone harici death stranding saymıyorum çünkü exc oyun değil. Seneye yaz aylarında the last of us part 2 çıkar birde ghost of tsushima var onları alırım konsol işini kökten bitiririm ps5'i alırsam çok sonra alırım iyiyce exc oyun çoğaldığı zaman akıl karı değil bir oyuna 400-500tl vermek insaf birazcık. Ekonomik durumumuz kötü eyvallah ama bu kadar da oyun fiyatları arttırılmaz ki? sanki fazladan ötv+kdv felan mı eklediler naptılar ?

bir oyun keyfim birde hafta sonu koşuya felan çıkar stresimi kafamı dağıtırım adamlar resmen oturun boş boş ahaber izleyin gibi der olayı oldu. TV'yi açıyorum her şey güllik gülistanlık dışarı çıkıyorum insanların yüzü gülmüyor yok neymiş ekonomide çağ atlamışız enflasyon felan düşmüş ulan iyiyce keriz yerine koyuyorlar doları 7 den 5.75'e indirdiler onu ballandıra ballandıra anlatıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sic Parvis Magna -- 8 Kasım 2019; 21:43:0 >
    |
    |
    Bahsedilenler: R-10 , Charles Bartowski kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İşlemci:Amd Ryzen 5 1600 |Anakart: Gigabyte B450M S2H | |Ram: Corsair 16gb (8x2) Vengeance Lpx 3000mhz | Ekran Kartı:Asus RX570 ROG Strix OC Gaming 4GB GDDR5 | |SSD: Samsung 500GB 860 Evo | Kasa: Corsair Carbide Series SPEC-Delta 550W 80 Tempered Glass RGB

AMD Ryzen İşlemci Kullananlar Kulübü

• Yarbay
    5644 Mesaj

Yukarıda yazdıklarımın üstüne çok şey var yazacak daha ama konu kirlenmesin.Yeni yılda dijital hizmet vergisi geliyor ve Steami de kapsayabilir bu vergi.Yani 399 499 olabilir yani
    https://www.donanimhaber.com/yurt-disindaki-sirketlerin-dijital-hizmet-vergisi-vatandastan-kesilecek--115592
    https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/spotify-uyelik-ucretlerine-zam-geldi-youtube-premium-spotifydan-daha-ucuz-oldu-5425131/
    https://www.haberturk.com/dijital-hizmet-vergisi-kimi-nasil-etkileyecek-haberler-2534003-teknoloji

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R-10 -- 8 Kasım 2019; 21:48:58 >
    |
    |

• Yarbay
    8151 Mesaj

Üzücü hocam ne diyim ya adamlar zam yaparak ülkeyi ayakta tutuyorlar hangi ülke bu kadar zam yapıyor ? venezuela ile dalga geçtik adamlar çikolata ile benzin alıyor. başımıza geliyor işte.

Konu kirlenmesin zaten yetirince doluyum daha çok yazarım da neyse yeri değil tadımız kaçmasın şurada 2 hafta sonra sonbahar indirimleri geliyor en azından çoğumuzun beklediği dönemler geliyor. Sonbahar indirimden sonra kış indirimleri var.
    |
    |
    R-10 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İşlemci:Amd Ryzen 5 1600 |Anakart: Gigabyte B450M S2H | |Ram: Corsair 16gb (8x2) Vengeance Lpx 3000mhz | Ekran Kartı:Asus RX570 ROG Strix OC Gaming 4GB GDDR5 | |SSD: Samsung 500GB 860 Evo | Kasa: Corsair Carbide Series SPEC-Delta 550W 80 Tempered Glass RGB

• Yüzbaşı
    309 Mesaj
    Başka ülkere bölgesel fiyat verip türkiyeye vermeyenler var. Örneğin capcom gibi. Steamdb den bakabilirsiniz. Resident evil 2 düşük ekonomili ülkelerde 20-30 dolara kadar düşüyor. Ama bizde 69 dolar. Standart fiyatın bile üzerinde. Başka bir örnek ise gta 5. Amerikadaki 30 dolar fiyatla aynı seviyede.

Birde death stranding, star wars jedi gibi oyunlar var. Bunlarda türkiyede 69 dolar, standart 60 dolar fiyatının üzerinde. Ama diğer ülkelere verilen fiyatlarda 60 doların üzerinde. 3 ülkeye 45 dolardan fiyat açmışlar. Diğerleri ise 55 dolar gibi 60'a çok yakın fiyatta. Ve 60 dolar ve üzerinde fiyat etiketi olan ülkelerde çok fazla.

İkinci durumdaki saydığım firmaların bölgesel fiyat politikası sadece bize değil. Çoğu ülkeye özel fiyat vermiyorlar. Aslında otomobil sektörü, teknoloji sektörü gibi alanlarda firmalar işini bulmuşlar. Üst sınıf ekonomideki ülkere daha kaliteli ve ergonomik ürünler satarken, orta ve alt ekonomideki ülkelere daha alt kalitedeki parçalardan bir şeyler üretip sunuyorlar. Oyun sektöründe ise her ülkede satılan ürün aynı. Orta sınıfa bazi şeyleri kısalımda satalım deme lüksleride yok. Bu durumda ise ya kârdan kısacaklar yada aynı fiyatı verecekler. Oyunlar demek ki satılıyor. Satılmasa bu firmalar ülkelere özel fiyat vermede daha seçici olurlardı.

İlk durum ise tamamen bizimle alakalı. Türkiyedeki dağıtımcısının buna sebep olduğuna eminim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yarbay
    4692 Mesaj

Mad Max kendini tekrar eden bir oyun. Onun dışında bence baya eğlenceli. Özellikle dövüş mekanikleri çok iyi. 240 Hz monitör ile oynarken adam dövmeye doyamıyordum. Şimdi 144 Hz monitör var aynı tadı vermiyor. Hikâye derinliği yok. Türkçe yama olmadan da oynanabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Bülent ORTAÇGİL
  • Yarbay
    8151 Mesaj

Teşekkürler hocam filmini çok sevmiştim aslında çerez niyetine alınabilir fiyatta uygun nasıl olsa.

Bu arada Cyberpunk 2077 43$ 'a denk geliyor. Death Stranding ile Star Wars Jedi Fallen Order 69$ bu 9$ nereye gidiyor? badem bıyıklılara mı? yoksa steam kendi cebine mi atıyor?

Sonra derler neden CD Projekt hayranısın ya arkadaş adamlar yapıyor. Hem özel fiyat yapıyorlar, hem de Türkçe yapıyorlar. Bu firma gibisi var mı ya? yok.

Benim bildiğim Witcher 2 çok fazla satmamamıştı ama ona rağmen adamlar Witcher 3'ü sonradan Türkçe yaptılar zamanında hatırlıyorum çoğu kişi mail ve twitter'dan yardırmıştı. Adamlar oyuncuları dinledi diğer firmalara mail atıyorsun cevap yok. Witcher 3 ülkemizde peynir ekmek gibi sattı PC tarafında daha çok ucuz 22,50tl ye felan almıştım.

Bu arada Witcher 3 ilk çıktığı zaman 59tl mi 69tl mi felandı. O zamanlar oyunlar 189-209tl civarında çıkardı. Ey gidi o günleri özledik 200'e razı haline getirdiler işte. 250TL şuan az geliyor 400 lere 500 lere göre.

Rockstar'ı çok severim oyunların hayranıyım ama gel gör ki bir kere bile Türkçe işine girmedi ülkemizde o kadar da çok GTA hayranı var ulan bari GTA 5'e Türkçe yapılsaydı çok mu zordu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sic Parvis Magna -- 8 Kasım 2019; 23:0:31 >
    |
    |
    -dehşet- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2501 Mesaj
    Hatırlatmakta fayda var, 505 games in yayınladığı başka bir oyun olan Control de 399tl den açılmıştı ve 99tl ye düşmüştü fiyatı. Ben yine böyle bir şey bekliyorum yoksa kimse almaz bu oyunu bu fiyattan.
    https://www.donanimhaber.com/Epic-Store-400-TL-lik-oyunun-on-siparis-fiyatini-99-TL-ye-indirdi--109933
    |
    |

Orijinalden alıntı: Charles Bartowski

Epic fiyatı da aynı çıkmış. Steam forumunda biri bölgesinden dolayı yarı fiyatına geldiğini demiş ama sallamış da olabilirhttps://steamcommunity.com/app/1190460/discussions/0/1640927348818413246/?ctp=2

Alıntıları Göster
    Doğru söylemiş. Bende hindistan üzerinden 23 dolara aldım fakat Epic düzeltmiş fiyatları 60 dolar yapmış.
    Intel i7 9700K * MSI Gaming X Gtx 1080 * Gigabyte Z390 Aorus Pro * Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz C15 * Samsung 850 Evo 250gb * WD 1TB * Seagate 1TB * Corsair H100i v2 * EVGA 750W P2 * Logitech G810 Orion Spectrum RGB * Zowie EC1-A * Corsair Void RGB * Corsair MM300 * Steam Controller * NZXT S340 Razer Edition * Benq Zowie XL2540

• Yarbay
    2670 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    RushComeBaby

Metro'yu da bu şekilde almıştınız sanırım siz değil mi hocam. Aynı hesabı mı kullanıyorsunuz hala. Siparişiniz duruyor mu hala. RDR2 olsa neyse de Death Stranding için uğraşılmaz bence.
    |
    |
    jedi39 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Yeni bir şey mi bilmiyorum ama Ubisoft, uplayde 60 dolarlık oyunlarının hepsini 269Tl ye sabitlemiş. Üstelik ekstra %20 indirim koduyla 215Tl ye geliyor oyunlar. Yine başka oyunlarda da fiyat değişimi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keremec -- 9 Kasım 2019; 1:57:9 >

İlginç. Ubisoft'tan beklenmedik şeyler. Şu Watchdogs a bir türlü isinamadim ya millet e3 de cok hypelandı. İkinci oyunu da oynamadım ilki güzeldi havası karakteri ile hoşuma gitmişti ikincisi de karakteri sevemedim yeni gelecek olan Cyberpunk 2077 özentisi gibi duruyor zaten ertelendi büyük ihtimal ertelenme sebebi Cyberpunk olabilir.

AC dışında ubisoft'un oyunları git gide degersizleşiyor gözümde. Farcry 5 ve New Dawn hiç ilgimi çekmedi. Şu cikicak İskandinav da gececek AC bekliyorum. Birde God & Monster iyi olur mu olmaz mi emin değilim tâbi.

|
    |
    keremec kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2501 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Sic Parvis Magna

İlginç. Ubisoft'tan beklenmedik şeyler. Şu Watchdogs a bir türlü isinamadim ya millet e3 de cok hypelandı. İkinci oyunu da oynamadım ilki güzeldi havası karakteri ile hoşuma gitmişti ikincisi de karakteri sevemedim yeni gelecek olan Cyberpunk 2077 özentisi gibi duruyor zaten ertelendi büyük ihtimal ertelenme sebebi Cyberpunk olabilir.

AC dışında ubisoft'un oyunları git gide degersizleşiyor gözümde. Farcry 5 ve New Dawn hiç ilgimi çekmedi. Şu cikicak İskandinav da gececek AC bekliyorum. Birde God & Monster iyi olur mu olmaz mi emin değilim tâbi.

Alıntıları Göster
    Şu aralar Watch Dogs 2 oynuyorum ve çok beğendim oyunu. Watch Dogs 1 gta v hacker modu gibiyken Watch Dogs 2 bildiğin gizlilik oyunu. Bölümler hep gizliliğe göre ayarlanmış. Silahı çıkardığımda genelde ölmüş oluyorum. Oyunun yarısından fazlasını bitirdim ve bayağı bir yan görev yaptım. Yan görevler de çok zevkli. Tek üzüldüğüm kısım araba mekaniklerinin çok kötü olması oldu. Polislerden kaçarken arabaları birbirine çarpıştırmak vs çok zevkli ama hem sürüş çok kötü hem de polisten de kaçılamıyor bir türlü. Ve evet karakterleri ben de beğenmedim. Cidden karakterlerin boşluğunu geçtim seslendirmeler falan da iyi değil ama pek takmıyorum çünkü bu oyundan öyle Mr robot gibi bir hikaye beklemiyorum amaç sadece eğlenmek . O neon ışık sevdası da moda oldu şu aralar oyunlarda, bir sürü bu havada oyun geliyor bakalım ne olacak.

Far Cry konusunda ise 4 te çok sıkılmıştım zorla bitirmiştim oyunu ama 5 i severek bitirdim. New dawn daha oynamadım ama father ın hatrı için düşünebilirim oynamayı. Ac Origins oynadım beğenmiştim, Odyssey daha güzel diyorlar onu da oynamayı düşünüyorum. Gods and Monster ise Witcher yaptık tuttu bu sefer de Zelda yapalım belki bu da tutar diye yapılmış gibi geldi bana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keremec -- 9 Kasım 2019; 2:29:15 >
    |
    |

• Teğmen
    159 Mesaj
    100 tane oynanmamış oyunlarınız var zaman zaman yazıyorsunuz sırıtma işaretiyle ama yeni çıkan oyun fiyatından yakınıyorsunuz ... ? Size iyilikde yaramıyor.

|
    |

Orijinalden alıntı: R-10

Yukarıda yazdıklarımın üstüne çok şey var yazacak daha ama konu kirlenmesin.Yeni yılda dijital hizmet vergisi geliyor ve Steami de kapsayabilir bu vergi.Yani 399 499 olabilir yani
    https://www.donanimhaber.com/yurt-disindaki-sirketlerin-dijital-hizmet-vergisi-vatandastan-kesilecek--115592
    https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/spotify-uyelik-ucretlerine-zam-geldi-youtube-premium-spotifydan-daha-ucuz-oldu-5425131/
    https://www.haberturk.com/dijital-hizmet-vergisi-kimi-nasil-etkileyecek-haberler-2534003-teknoloji

Alıntıları Göster
    Aynen öyle. Daha bu fiyatlar, Dijital Hizmet Vergisi eklenmemiş fiyatlar. Steam'i de kapsayabilir değil, bizzat kapsıyor. Dijital ortamda satış yapan tüm firmaları kapsıyor. Sadece bir şart var, Türkiye'de yıllık 20 milyon TL'den, dünya çapında da yıllık 750 milyon Euro/Dolar'dan fazla satış yapan firmaları kapsıyor. Valve, sadece CS:GO ve DOTA'nın kozmetik ve kasa anahtarı satışından bu rakamların misli misli fazlasını kazanıyor Türkiye'de.

3 yıl içerisinde sırasıyla, 180 TL tavan fiyat önce 209 TL oldu, "oha artık" dedik. 1 sene geçmedi, 180 TL tavan fiyat birden 209 TL oldu, oyun firmalarına ve Aral'a sövdük. 209 TL'yi daha sindirememiştik birden 309 TL'leri gördük geçen sene. 3 sene.. Sadece 3 sene. Lise bile 4 senede bitirilirken, biz 3 senede oyun fiyatlarının 180 TL'den, 399 TL'ye çıktığını gördük ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki 399 TL'de son olmayacak. Yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek yeni vergilerle birlikte taban fiyatı 499 TL olarak göreceğiz, çok değil 2-3 ay sonrasından bahsediyorum. (eğer şakkadanak 30 milyar euro satıp kuru düşürmez isek)

Hatta bir adım daha öteye gidiyorum. Bu kış indirimleri belki Steam'de doya doya (aslında bu tabir bile tartışılır ya neyse) yaşayabileceğimiz son indirim dönemi olabilir. Yeni yılla birlikte yeni vergiler, kur artışı vs. derken ben Steam'in de artık kuru 1.5 TL'de tutabileceğini sanmıyorum çünkü bir yandan da Epic Store baskısı var oyun yapımcılarına. Umarım böyle bir şey olmaz ama bir süre sonra Steam'in de artık adım atmaktan başka çaresi kalmayacak. Kaldı ki böyle bir şey olsa bile suçlu yine Steam olmaz. Gaben çıkıp "Siz bana kızacağınıza sürekli ekstra vergi getiren, sürekli TL'ye değer kaybettiren kişilere kızsanıza" dese, ne diyebiliriz?

Yazık, gerçekten yazık. Ülkedeki gençler zaten işsizlikten, parasızlıktan psikolojik olarak çökmüşken, kafalarını dağıtabilecekleri birkaç alternatiften bir tanesinin de artık ultra lüks bir şeye dönüşmesi.. Bu şekilde gençleri ya intihara, ya illegal işlere ya da uyuşturucu bataklığına bizzat devlet sürüklüyor. Yıllarca bilgisayar oyunları hep kötü gösterildi, olumsuz etkiliyor denildi, ama oyunlar aslında çocukların ve gençlerim dış dünyada karşılaşabileceği pek çok şeyden çok daha masum. Klişe bir örnek vardır, mutfak bıçağıyla bir insanı da öldürebilirsin ama çok güzel bir yemek de yapabilirsin. Bu, bıçağı tehlikeli yapmaz. Onu tehlikeli yapan insandır, insan beynidir. Oyunlar da böyledir. Ve son 3 yıldaki bu ekonomik gidişat, insanları (özellikle gençleri) hem teknolojiden hem de eğlenceden uzak tutmaya, sadece karın tokluğuna yaşamaya ve şükretmeye zorluyor. Teknolojiye erişimi olmayan bir nesil ve ülkeden teknoloji alanında gelişme beklemek, oyunlara erişimi olmayan bir nesil ve ülkeden dünyayla rekabet edecek oyunlar yapmasını beklemek en hafif tabirle ahmaklık olur.

Bu arada Control'ün 399 TL'den 99 TL'ye düştüğünü baz alarak Death Stranding'in de düşeceğini varsaymak doğru olmaz. Çünkü birçok açıdan çok farklı durumdalar. Öncelikle Control'ün Epic Store'un yanılmıyorsam ilk ya da ilk bir iki Exclusive oyunundan biriydi ve henüz Steam'de bile olsa 399 TL'ye satılmış bir oyun yoktu. Ayrıca konsollarda da daha ucuza satışa çıkmıştı. Ayrıca hype açısından da çok farklı oyunlar. Control insanların yana yakıla beklediği bir oyun değildi, o fiyattan satmak tam bir intihardı, ki güncel kura bile vurunca bile 60€'dan fazla ediyordu. Control Epic Store exclusive olduğu için Epic Store istediği fiyata satabildi ama Death Stranding Steam'de de satılıyor. Ben pek bir şey beklemiyorum açıkçası, yapacaklarsa bile 349 ya da 359 TL'ye falan düşürürler. 300'lü rakamlardan aşağısını beklemek hayalcilik olur.
    |
    |

• Yarbay
    2418 Mesaj

Evet aynı hesabı kullanıyorum. Siparişimde duruyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    FORZAFATHER kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    8158 Mesaj

Nioh oynamadım hiç ama ne kadardır aklımda Sekiro tarzı oyunları çok seviyorum bundan da zevk alır mıyım?
    |
    |
    akif15 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
instagram takipçi
Masal
google reklamları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,423
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.