Şimdi Ara

Starlink Türkiye yer istasyonu kurulmuş. Testler başlamış.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
2.637
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gebze Bilişim vadisinde starlink yer istasyonları kurulmuş.

Webtekno videosunda 31.sn itibaren görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=saUXtOleEjA&feature=youtu.be

Uydu resimlerinde daha görünmüyor.

Malesef starlink bölgesel fiyatlandırmaya gitmedi. Bu fiyatlar ile ve ek vergilerimiz ile 1099 TL civarında olacağını tahmin ediyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 1099 tl ne abi ya

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • kykmert98 kullanıcısına yanıt
    Daha ilk cihaz parası var. 499$ yurt dışı ücretlendirmesi. Abonelik başlangıcı 5000 TL civarında olabilir.

• @Ö1f1

Üstatların yorumlarını merak ediyorum.

• yerel fiyatlandırma olmadan pek tercih edileceğini düşünmüyorum.

• Süperbox benzeri yapılar varken starlink'i kim kullanır buda saçma çünkü ping konusunda halen yüksek ve 5G geldiği zaman starlink'in önüne geçip hızlı bir şekilde insanlar kullanır.Kırsal'da yaşayan insanlar abone yoğunluğundan etkilenmeyecek zaten kırsal'daki bir insan altyapısı olmadığı için starlink alabilir.

dolar 8,37 * 99 dolar =828 TL civarı buna kurulum paketi 499 dolar dahil değil oda 4.176 TL felan.

Bunun yerine ben parasını ödeyipte evime fiber altyapı çektirsem daha uygun oluyor açıkçası en azından 1 sene fazla öderim sonraki yıllar daha ekonomik kullanırım.

Metro Ethernet çektirsem özel fiber altyapı şeklinde aylık ödeyeceğim ortalama rakam 800-1500 TL arası 12 ayda zaten 10-20 bin tl arası yapıyor sonrasında ise bireysel normal paketlere geçerdim veya Telekom ile anlaşıp evime fiber çektirirdim.

Starlink ülkemizde güncel döviz kuru baz alındığında çok mantıklı bir hizmet haline gelmiyor.

• NitroNos kullanıcısına yanıt
    Reddit de son zamanlarda kesinti sürelerinin baya düştüğünden bahsedilmiş. Kullanım alanında tamamen kırsal alt yapı olmayan yerler. Superbox son zamanlarda fiyatı çok arttı ve kırsalda Mobilde olsa bile 5g olacağını sanmıyorum. Ben ülkemiz gibi gelirseviyesi dolar bazında son sıralarda olan ülkelere giriş bile yapmaz dedim. Ama adamlar bir getiri düşünmüşki yer istasyonu kurmuş. Yurt dışındaki yer istasyonlarının yanında 4-5 çanak var. Resim ve videolarda göremedim.
    Üstat birde starlink genelde yer istasyonundan sonra Google fiberlerini kullanmış. Yurtdışı çıkışlarımız yerlerde. Gebze de bununla ilgili starlink veya Google yurtdışı fiber bağlantısı yapmış olabilir mi?

• Hayırlısı bakalım.

• Sansürsüz internete gireceğini hayal eden arkadaşlara bir bilgi vereyim:

Burası (ya da buradan sonra trafiğin toplandığı nokta) aynı zamanda internet trafiğinizin de sansürleneceği yer oluyor.

• gulnare G kullanıcısına yanıt

Trafik ülkemize giriyorsa mutlaka sansür girer ve izlenir.

Türk telekom magnet 179 tl , vodafone 159-179 TL yani illlaki türkcell kullanılması gerekmiyor starlink'in fiyatlarına göre daha uygun.

Bende süperbox limitsiz var hız limiti olmadan 290-300 tl.

• starlink yer istasyonu nedir direk uydudan almayacakmiyiz interneti uududan alacaksak yer istasyonu gereksiz

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • burakdc B kullanıcısına yanıt

Dünya yüzeyinde farklı bölgelerdeki uyduları görebilecek ve internet erişimi sağlayacak yer istasyonları olması gerekiyor. Dünyanın yuvarlak olmadığını düşünüyorsanız o başka :).

• burakdc B kullanıcısına yanıt
    Veri merkezi yerde. Bir şekilde uydu yerle iletişim kurup bize veriyi sağlaması gerekiyor. Oda bu vericiler ile sağlanıyor. Bu sayfada bilinen vericilerin konumları verilmiş. Türkiye yakında eklenir.

https://satellitemap.space/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gulnare -- 26 Ağustos 2021; 13:55:13 >
  • yazlık yerlerde ADSL bile doğru düzgün yok. Milyonlarca paraya ev alanlar takar anteni rahatına bakar.

• Merhaba hocam;

Estağfurullah. Bu yönde bir BTK düzenlemesi yapılacaktır diye düşünüyorum. Bu düzenleme fiyatları da belirlemiş olur, verilerin ne şekilde yönetileceğini de düzenlemiş olur. Ancak ne zaman bu yönde bir haber okuruz onu bilmiyorum. @sis651

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt
    Fiyat konusu sadece benim tahminim. Yer istasyonunun bu kadar çabuk kurulacağını tahmin etmiyordum. Fransa gibi bazı ülkeler test frekansların bile lisansına para aldı. Webtekno videosundan sonra bölgeden resimler internette dolanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gulnare -- 26 Ağustos 2021; 14:54:45 >

Teknokent bölgeleri özel koşullara sahip hocam. Ekstra vergi indirimleri, teşvikler vb. Umarım hayırlısı olur. Yerel bir fiyatlandırma şart ama. Starlink Türkiye yer istasyonu kurulmuş. Testler başlamış.  

Kendisine kırsal kesimde şato yaptıran zenginler için iyi bir bağlantı sağlayabilir. Öyle biri var bildiğim, dağ tepesi gibi yere şato gibi bir ev diktirdi. Bölgede de Vodafone'un 4G'si hariç çeken başka bir şey yok gibi. O kullanabilir mesela. Ancak sıkıntı şu ki, böyle insanlar da genelde İnternet düşkünü olmuyor. Olsa şimdiye evine metro çektirmişti zaten. :D

Çalışma olması güzel. Yoğun bir kullanım olmayacak olsa da böyle bir seçeneğin olması güzel. Tabi yer istasyonunun detaylarını bilmiyorum. Bizim kullanıcılarımıza sadece bu istasyondan gelen trafik mi iletilecek acaba? Yasal şartnamelere uyumlu olması için böyle bir şey yapıyor olabilirler. Yoksa teker teker indirirler o uyduları o gökten. Daha giderken roketlerler onları. :D

Fiyatlandırmaya gelince paramızın değeri bu şekilde olunca adamlara 100 birim olan bir paket, bize 1000 birim olabiliyor. Benim 100 Mbps fibere ödediğim 100 birime adamlar uydudan İnternet veriyor. Ama bizim birimimiz onların birimine karşı güçsüz olunca, bizim birimler onların bir birimi karşılamaya yetmiyor. :D

Yerel fiyatlandırma yapmamalarını anlıyorum. Öyle bir şey yapsalar, muhtemelen herkes bize rüşvet falan verip, kendisine Türkiye'den bir hesap açtırır. Bir daha kendi ülkesinin onda biri fiyatına kullanır hizmeti. :D Buna da izin vermek istemiyorlar. Sistemi belli bir bölgeye kısıtlamak da istemiyorlar muhtemelen.

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Kendisine kırsal kesimde şato yaptıran zenginler için iyi bir bağlantı sağlayabilir. Öyle biri var bildiğim, dağ tepesi gibi yere şato gibi bir ev diktirdi. Bölgede de Vodafone'un 4G'si hariç çeken başka bir şey yok gibi. O kullanabilir mesela. Ancak sıkıntı şu ki, böyle insanlar da genelde İnternet düşkünü olmuyor. Olsa şimdiye evine metro çektirmişti zaten. :D

Çalışma olması güzel. Yoğun bir kullanım olmayacak olsa da böyle bir seçeneğin olması güzel. Tabi yer istasyonunun detaylarını bilmiyorum. Bizim kullanıcılarımıza sadece bu istasyondan gelen trafik mi iletilecek acaba? Yasal şartnamelere uyumlu olması için böyle bir şey yapıyor olabilirler. Yoksa teker teker indirirler o uyduları o gökten. Daha giderken roketlerler onları. :D

Fiyatlandırmaya gelince paramızın değeri bu şekilde olunca adamlara 100 birim olan bir paket, bize 1000 birim olabiliyor. Benim 100 Mbps fibere ödediğim 100 birime adamlar uydudan İnternet veriyor. Ama bizim birimimiz onların birimine karşı güçsüz olunca, bizim birimler onların bir birimi karşılamaya yetmiyor. :D

Yerel fiyatlandırma yapmamalarını anlıyorum. Öyle bir şey yapsalar, muhtemelen herkes bize rüşvet falan verip, kendisine Türkiye'den bir hesap açtırır. Bir daha kendi ülkesinin onda biri fiyatına kullanır hizmeti. :D Buna da izin vermek istemiyorlar. Sistemi belli bir bölgeye kısıtlamak da istemiyorlar muhtemelen.

Valla yurtdışına çıkıp Türkiye'den Netflix, Spotify abonesi olanlar var. Uydudan internet ve bize özel fiyatlandırma olursa Avrupalı adamın bile dikkatini çeker. Örneğin 99 Euro vs. 99 TL. Sudan ucuz olur onlar için. Ki bizim için bile 99 TL artık herkes internete ödüyor. Ülkemizdeki ISS'ler zarar eder soluğu BTK'nın kapısında alırlardı.

Zaten internetimizdeki vergileri düşündüğümüzde bize özel fiyatlandırma ile full zarar ederler. Starlink yani Tesla nihayetinde kar amacı güden bir şirket. Şu anda Starlink'ten kar edebildiklerini zannetmiyorum o açıdan da bölgesel fiyatlandırma en azında başlangıçta imkansız.

Şu anda ülkemizde Google'ın herhangi bir fiber altyapısı yok. 2024-2025 hedefleri kapsamında Google'ın ülkemizi de kapsayan ülkelerarası bir fiber projesi var ama gerçekleşir mi kestirmek zor. O zamana kadar interneti dış dünyaya kapatmış bile olabiliriz. Starlink Türkiye yer istasyonu kurulmuş. Testler başlamış.   Ama Gebze'de Turkcell'in veri merkezinde TATA ve GTT'nin fiber hatları var direk onlardan kiralayabilirler. Gebze zaten yakın İstanbul'a kadar kendileri bile fiber yapsa ya da yerel firmalardan kiralasa o zaman seçenek daha fazla. Yurtdışı çıkışlarımız yerlerde trafiğinin %80'i yurtdışına olan ve nüfusu bizim kadar yüksek bir ülkeye göre firmalar gayet iyi idare ediyor. Çıkışlarımız bizim için yerlerde olsa bile kurumsal talep hemen karşılanır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.