Şimdi Ara

SSD’ye Windows Kurmak ( Yardım Gerekli )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
20.911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi forumlar arkadaşlar; bilgisayar donanım işlerinde biraz zayıfım. Birkaç sorum olacak.

- Yeni aldığım notebook’da 128 gb ssd + 1 tb hdd var. Fredos olarak geldiği için uefi’den win10 kuracağım. Windows’u ssd’ye kurmak istiyorum. Bunun için kurma alanı geldiğinde 128 yazan ssd’ye tıklayacağım değil mi? Diski bölmeme gerek var mı? Hdd’yi bölmeli miyim? Bölmez isem SSD’im C dosyası olacak ve Hdd’de 1 tb boyutunda D dosyası olacak galiba?

- Kurulum tamamlandıktan sonra hızlı çalışmasını istediğim programları da ssd’ye kuracağım. Bunlar fazla değil okul için gerekli olan 2-3 program. Geri kalan program, oyun, film..vs’leri de hdd yönlendirmek istiyorum. Bu nasıl olacak? İndirme ayarlarını HDD’nin bulunduğu ismi vererek mi? (Örneğin oyun indirirken/yüklerken D’yi seçmek gibi)

Bilgileriniz doğrultusunda kendim yapmak istiyorum. Teşekkürler şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi claven -- 20 Şubat 2018; 2:15:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ssd yi bölme, evet 128 gozukene atacaksin. hdd yi 500/500 gb olarak bölebilirsin yükleyecegin program oyun vs dosyalariyla depolama yapacagin dosyalar karmakarisik gozukmemesi icin. birine yukleme digerine yedekleme yaparsin yani. ssd ye ne kadar yazım yaparsan ömrü o kadar azalır taban limitleri var 30 tb falan gibi yazım yaptığın miktar onu gecince performans kaybetmeye baslar. dedigin sekilde indirmelerini yuklemelerini falan hdd ye yonlendirmelisin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Format esnasında disk bölümleri kısmında, ssd'yi seçip alt kısımda yer alan yeni butonuna basarsanız kendisi 4 bölüm oluşturacak. Kurtarma-Sistem-MSR (Ayrılmış)-Birincil şeklinde karşınıza çıkacak. En alttaki (zaten diğerlerine isteseniz de kurulmaz) birincil yazan yere sistemi kuracaksınız.

Programların tamamını ise ssd'ye kurun. Zaten doğru düzgün yer kaplamazlar. Tüm programlar ssd de kurulu olsun ki ssd kullanmanın da bir anlamı olsun. Oyun ve diğer arşiv işlerinizi ise hdd'ye kurarsınız. Steam de dahil hdd'ye kurabilirsiniz. Sadece kısa yolunu atarsınız masaüstüne mis gibi de çalışır hepsi.

Benim sistemde benzer şekilde. 120 gb ssd 2 tb hdd var. Ssd de işletim sistemi ve tüm programlar var. Hdd de ise steam-oyunlar-programların setup dosyaları-film ve müzik gibi kişisel dosyalar kurulu. Gayette stabil ve temiz şekilde çalışıyorlar. Hdd bölümleme ise tamamen size kalmış.

• Çok teşekkürler arkadaşlar.

• MexeSs kullanıcısına yanıt
    Ben Disk 100 hatasından bıktığımdan dolayı hhd yi direk olarak iptal etmek istiyorum. Cd room kısmına takmayı düşündüm fakat tekrar disk 100 alırım diye komple iptal edip sadece ssd takmayı düşünüyorum.

Sistem ssd de olacak ama öteki hdd yi kullansak tekrar kitler mi disk 100 ile pc yi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rogue Agent

ssd yi bölme, evet 128 gozukene atacaksin. hdd yi 500/500 gb olarak bölebilirsin yükleyecegin program oyun vs dosyalariyla depolama yapacagin dosyalar karmakarisik gozukmemesi icin. birine yukleme digerine yedekleme yaparsin yani. ssd ye ne kadar yazım yaparsan ömrü o kadar azalır taban limitleri var 30 tb falan gibi yazım yaptığın miktar onu gecince performans kaybetmeye baslar. dedigin sekilde indirmelerini yuklemelerini falan hdd ye yonlendirmelisin

Bu arkadaşın söylediklerine bir şey hariç katılıyorum aynı fikirde olmadığım nokta şu HDD'yi 500/500 olarak ayrıma derim çünkü ayırdığında biliyorsun ki sistem belli bir yeri çöpe atıyor örnek 1000 gb ayırcaksın 480/480 veya 490 şeklinde ayırır bu rakamlar örnek rakammlardır ancak bu şekildi senin depolama alanından çalar bunu yapmak yerine HDD'yi D diski olarak ayırdığında içerisine büyük harflerle OYUNLAR , DOSYALAR vs. şeklinde ayırabilirsin şahsen ben böyle yapıyorum bende de 120 ssd ,1 TB Hdd var bu benim fikrim uygulaması sana kalmış , kolay gelsin.

• bayramcontay kullanıcısına yanıt
    onu ayirsanda ayirmasanda atiyor windowsta genelde 965 gb civarı olarak gorunur 1tb diskler

Hocam 240 gb ssd alsak 2 ye bölmeyin deniyor kendisini yormaması açısından. Boyut büyürse bölünebilir mi ?
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    Tamam o ayrı bir mevzu ama sen disk yönetiminden şimdi ayırmaya kalk örnek toplam 300 gb var ise 148 /148 olarak ayırmaya kalkacak dene gör
  • SSD'de bölsende bir şey farketmezsin ancak 240 gb veya 500 gb diskleri bölmek bana gereksiz geliyor 2 TB varsa böl derim ama düşük boyutlarda diski bölmek elinde ufak bir depolama alanın var zaten bunu bölmenin sana hiçbir artısı olacağını zanetmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayramcontay

SSD'de bölsende bir şey farketmezsin ancak 240 gb veya 500 gb diskleri bölmek bana gereksiz geliyor 2 TB varsa böl derim ama düşük boyutlarda diski bölmek elinde ufak bir depolama alanın var zaten bunu bölmenin sana hiçbir artısı olacağını zanetmiyorum

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayramcontay

Tamam o ayrı bir mevzu ama sen disk yönetiminden şimdi ayırmaya kalk örnek toplam 300 gb var ise 148 /148 olarak ayırmaya kalkacak dene gör

hacım kafan mı güzel 1 tb'ı da bölmediğin halde 965 olarak kullanacağını söylüyorum bölünce de 500/500 değil 480 küsür olarak çıkacak tabiki. orada 500/500 diye tanimlamakla kasettigim ikiye bolmesiydi.

• Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    Bende de sıkıntı var yanlışlıkla hdd ye kurmuşum windows u ne yapmam gerekiyor format mı atmalıyım yoksa windows kuruluyken tekrardan windows yazılımı yükleyerek ssd ye kurabilir miyim

Windows'u kurarken hdd ye kurmuşum ssd ye kurmak istiyorum format atmadan direk kurulum yaparak ssd ye kurabilir miyim hdd windows yüküyken umarım anlatabilmişimdir

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete56727278

Windows'u kurarken hdd ye kurmuşum ssd ye kurmak istiyorum format atmadan direk kurulum yaparak ssd ye kurabilir miyim hdd windows yüküyken umarım anlatabilmişimdir
    normal bir şekilde kurulum yap ssd ye. kurulum sırasında disk seçim bölümü geldiğinde hdd yi biçimlendir hiç kurulum yapmamış gibi olur temiz temiz ssd ye kurulum yapabilirsin sonrasında.
  • IIBurkiII kullanıcısına yanıt
    Bir şey daha soracağım bios da ssd gözüküyor ama bilgisayar bölümünde sadece hdd görünüyor

• nasıl yani ssd ye kurulum yapıldı mı ? kurulumu başarıyla yaptıktan sonra masaüstünde bilgisayar bölümüne girince C diski olarak ssd görülmüyor mu ?
  • Olayı çözdüm ya format atınca düzeldi

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.