Şimdi Ara

SSD'ye geçmeli mi? SSD ile ilgili herşey! (189. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.547
Cevap
73
Favori
550.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 187188189190191
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben de yeni corsair aldım win kurduk 1-2 gün iyiydi şimdi pc yi açıyorum direk güvenli modda açılıyo ,normal mod a tıklasam bile güvenli modda açılıyo ,bunu neden yapar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Reliq

quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

Arkadaşlar ADATA S599 256GB ssd'imle ilgili video çektim.

Formattan hemen sonra windows açılış hızını ve programlar ile birlikte açılış hızını gösteriyor. ( En son crysis 2 açılıyor. )

Cahilliğime verin, seçtiğiniz programların böyle başlangışta takıt rakır açılmasını nasıl sağlıyoruz acaba?

Şuanki 5400 rpm harddiskimde deniyeyim, daha sonra 1 hafta içinde alacağım ocz vertex 3 120 gb max iops ta denerim. İnsan 600 tl verince bir fark görmek istiyor

Başlat - Tüm programlar - Başlangıç dizinine sağ tıkla Aç de. O klasör içerisine açılmasını istediğin tüm programların kısayollarını at.

Bende Corsair Force GT var sata2 hızında kullanıyorum. 10-15 tane program koydum(ofis programları oyunlar vs.) saniyeler içerisinde açılıyor hepsi. Yalnız nedendir anlamadım normal kullanımda o kadar hızlı açılmıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

Ben de yeni corsair aldım win kurduk 1-2 gün iyiydi şimdi pc yi açıyorum direk güvenli modda açılıyo ,normal mod a tıklasam bile güvenli modda açılıyo ,bunu neden yapar

Başlat - Çalıştır - msconfig - Önyükleme

Eğer bu ekranda Güvenli Mod seçili ise pasif hale getirin. Bu sorunu çözecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Janti

quote:

Orijinalden alıntı: Reliq

quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

Arkadaşlar ADATA S599 256GB ssd'imle ilgili video çektim.

Formattan hemen sonra windows açılış hızını ve programlar ile birlikte açılış hızını gösteriyor. ( En son crysis 2 açılıyor. )

Cahilliğime verin, seçtiğiniz programların böyle başlangışta takıt rakır açılmasını nasıl sağlıyoruz acaba?

Şuanki 5400 rpm harddiskimde deniyeyim, daha sonra 1 hafta içinde alacağım ocz vertex 3 120 gb max iops ta denerim. İnsan 600 tl verince bir fark görmek istiyor

Başlat - Tüm programlar - Başlangıç dizinine sağ tıkla Aç de. O klasör içerisine açılmasını istediğin tüm programların kısayollarını at.

Bende Corsair Force GT var sata2 hızında kullanıyorum. 10-15 tane program koydum(ofis programları oyunlar vs.) saniyeler içerisinde açılıyor hepsi. Yalnız nedendir anlamadım normal kullanımda o kadar hızlı açılmıyorlar.

Programları koydum, bir süre sonra elektrikler kesildi. Unuttum tabi programları koyduğumu 5400 rpm harddiskime. Diyorum ne oldu bu pc ye 2dk da açıldı pc sonradan bir baktım yavaş yavaşş 1-2 program açılmayı başlıyor, sonradan dank etti. 5 dakika ya yakın sürdü 25 programın açılması, oyun falanda değil test programları atto, cinebench vs. Bi bu videoya bakıyorum birde benim pc ye, gerçekten mutlaka alınması gereken bir parça..

• quote:

Orijinalden alıntı: Janti

Başlat - Çalıştır - msconfig - Önyükleme

Eğer bu ekranda Güvenli Mod seçili ise pasif hale getirin. Bu sorunu çözecektir.

Teşekkürler ilk kurulum bi çok işlem yapınca sonradan aklıma geldi güvenli önyüklemeyi açtığım, unutmuşum
    Bende de sizin gibi force gt var(sata2 malesef) genel tweak harici şu ssdtweaker programının bi getirisi var mı yoksa genelde aynı işlemleri mi yapıyo
  • beyler az önce vatan'dan ocz agility 3 120gb aldım p6t anakartım var haliyle sata2 kullanmak zorundayım ama benim için pek önemli değil sata2-sata3 denicem az sonra işte
  • İlk sayfada yazan 10.000 yazma olayı ne kadar doğru? Geçen gün bir yazıda intelin ssdleri için günlük 100 gb yazma ile 5 yıl civarı dayanabileceğini söylediğini okudum.

"In the early days of flash SSDs managing this was a real headache for oems and users. The maximum number of write cycles to an address block - the endurance - was initially small (about 10,000 write cycles in 1994, rising to 100,000 in 1997)"

http://www.storagesearch.com/ssdmyths-endurance.html

1994 yılında olsaydık 10.000 doğru olabilrdi ama şuanda alakası yok bence.
    Samsung n150 plus netbook ile memoright 60 gb kullanmaya başladım. Aldığımdan beri cihazı haftada iki kere şarj etmeye başladım. Direk sleep konumuna alıyorum kapatırken. Mavi ekran vs hiç bir sorun yaşamadım. Cpu darboğaz yapıyor ama değer genede. Şarj, sessizlik, performans..

• quote:

Orijinalden alıntı: a.f.y.

affınıza sığınınarak soruyorum. Bir trim lafıdır gidiyor.

bu nedir?

çok önemli midir?

olmazsa ne olur?

cevaplar için teşekkürler

TRIM Desteği Nedir?

Windows 7'den önceki işletim sistemlerinde SSD ve sabit diskler üzerindeki dosyayı sadece sanal olarak silebilirsiniz. Gerçekte ise üzerine başka bir veri yazılıncaya kadar o dosyanın veri blokları diskte sürekli kalır. Geleneksel sabit disklerde silinmiş gibi görünen blokların üzerine rahatlıkla tekrardan veri yazılabilirken, SSD'lerde tekrar veri yazılabilmesi için 4KB'lık hücre bloklarının mutlaka boş olması gerekir. TRIM desteği olmadan yeniden yazma işlemi için öncelikle hücre bloklarındaki veriler okunmalı, sonra silinmeli ve en sonunda ise boşalmış olan hücrelere veri depolanmalıdır. Windows 7 ile beraber gelen TRIM komutu sayesinde diskteki dosyalar flaş yonga hücrelerinden tam anlamıyla silinir ve diskiniz bu işlemlerle uğraşarak zaman kaybetmez

• quote:

Orijinalden alıntı: selcuk_tr_31

quote:

Orijinalden alıntı: selmand

windowsu formatlamıştım bekleme modunu kapatmışdım ama uyku moduna almış sanırım onu unutmuşum açma düğmesine basınca açıldı sonra mavi ekran geldi

şimdi ssd yi görmüyor ocz vetex2.

ocz toolboxla da denedim ama ahala görmüyor ne bios da ne windowsda görmedi yapabileceğim bir şey varmıdır acil cevap bekliyorum.

Benzer bişiler bendede olmuştu en azından bios ssd yi görmüyordu.Hiç bir türlü çözemedim servise gönderdim bana yenisini gönderdiler.

ocz nin adi kalitesi yüzünden vidalar kafa yedi 3,5" kutusundan çıkartamadım buradaki hp servisine götürdüm oradaki adamda matkabı dayayınca kutuyu deldi

belki garanti kapsamı dışı kalmış olabilir.

azda değil ki fiyatları çamaşır makinası fiyatı neredeyse

• arkadaşlar forumda okuyorum doğal sata denilen bir kavram var. acaba benim kartım doğal sata denilen olayı destekliyor mu? marvell chipi var ancak hemen üstünde 2 tane de gene sata3 portu var yazıyor. sanırım doğal sata3 desteği var kartımda değil mi?
    http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3854#sp

Chipset:

2 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3_0~SATA3_1) supporting up to 2 SATA 6Gb/s devices
    3 x SATA 3Gb/s connectors (SATA2_2~SATA2_4) supporting up to 3 SATA 3Gb/s devices
    1 x eSATA 3Gb/s connector on the back panel supporting up to 1 SATA 3Gb/s device
    Support for SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10
    * When a RAID set is built across the SATA 6Gb/s and SATA 3Gb/s channels, the system performance of the RAID set may vary depending on the devices being connected.

Marvell 88SE9172 chip:

2 x SATA 6Gb/s connectors (GSATA3_5, GSATA3_6) supporting up to 2 SATA 6Gb/s devices
    Support for SATA RAID 0 and RAID 1

• arkadaşlar Merhaba, Harici USB bağlantısı olan SSD,almak istiyorum. harici kullanılan usb girişli SSD var mı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: durrsun

arkadaşlar Merhaba, Harici USB bağlantısı olan SSD,almak istiyorum. harici kullanılan usb girişli SSD var mı..

Harici kullanılan kutuların içinde USB3.0'a çevirici Sata2, sata3 olan görmedim. Sata2 kullanacaksanız alabilirsiniz.
  • yav arkadaşlar bugün sipariş verdiğim:

http://www.vatanbilgisayar.com/ocz-agt3-25sat3-120g-120gb-agility-3-serisi-sata-30-ssd-(525mb-okuma-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56519SSD üzerinde disk defragment

OCZ 120GB AGILITY 3 SERISI SATA 3.0 SSD'de disk birleştrimesi yapmayın diyor

benim anlamadığım SSD'ler mekanik olmadıkları için ömürleri daha uzun olmalı değil mi?
    kullandıkça eskiyor mu
    mekanik olmayan birşey eskiyorsa bu çok saçma birşey
    eskiyorsa nekadar sürelik bir ömrü vardır ve bad sektör filan mı oluyor acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

arkadaşlar forumda okuyorum doğal sata denilen bir kavram var. acaba benim kartım doğal sata denilen olayı destekliyor mu? marvell chipi var ancak hemen üstünde 2 tane de gene sata3 portu var yazıyor. sanırım doğal sata3 desteği var kartımda değil mi?
    http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3854#sp

Chipset:

2 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3_0~SATA3_1) supporting up to 2 SATA 6Gb/s devices
    3 x SATA 3Gb/s connectors (SATA2_2~SATA2_4) supporting up to 3 SATA 3Gb/s devices
    1 x eSATA 3Gb/s connector on the back panel supporting up to 1 SATA 3Gb/s device
    Support for SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10
    * When a RAID set is built across the SATA 6Gb/s and SATA 3Gb/s channels, the system performance of the RAID set may vary depending on the devices being connected.

Marvell 88SE9172 chip:

2 x SATA 6Gb/s connectors (GSATA3_5, GSATA3_6) supporting up to 2 SATA 6Gb/s devices
    Support for SATA RAID 0 and RAID 1

Aynen 2 adette doğal sata3 desteğin var

• quote:

Orijinalden alıntı: svstrgmr

yav arkadaşlar bugün sipariş verdiğim:

http://www.vatanbilgisayar.com/ocz-agt3-25sat3-120g-120gb-agility-3-serisi-sata-30-ssd-(525mb-okuma-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56519SSD üzerinde disk defragment

OCZ 120GB AGILITY 3 SERISI SATA 3.0 SSD'de disk birleştrimesi yapmayın diyor

benim anlamadığım SSD'ler mekanik olmadıkları için ömürleri daha uzun olmalı değil mi?
    kullandıkça eskiyor mu
    mekanik olmayan birşey eskiyorsa bu çok saçma birşey
    eskiyorsa nekadar sürelik bir ömrü vardır ve bad sektör filan mı oluyor acaba?

Disk birleştirmenin ömürlerinin uzun yada kısa olmasıyla alakası yok. Diske yazma prensipleri ssdlerde mekanik disklere göre oldukça farklı. Disk birleştirmesi mekanik diskler için faydalı ama ssdler için gereksiz. Nasıl bir olumsuz etkisi var bilmiyorum ama zaten gerek yoksa kullanmanın manası da yok.
    Ssdlerin ömrü (teoride) hddlerin ömürlerinden çok çok daha fazla. Pratikte ise ömürlerinin fazla olduğunu sadece yapısına bakarak da zaten anlayabiliriz. Hareketli parça olması, işlemlerin direk donanım üzerine yapılması (metal diske veri işleme) hdd nin zaten ssdden daha narin olduğunun göstergesi.
    Ssdlerde bad sector yoktur. Ona benzer bir durum varmış ama bildiğimiz bad sector değil.

• teşekkürler
  • @starex_01 teşekkürler mesaj için.

peki arkadaşlar bana ocz vertex 3 mü önerirsiniz yoksa corsair force gt mi? aslında ocz 90lık almayı düşünüyorum 300 liraya geliyor vatan indirimiyle. corsair ise 90lık yok 120lik var o da 410 liraya falan geliyor. ocz 120 de aynı fiyat.

aslında kafamda olan 90lık ocz almak. ilerde de ucuzlayınca 1 tane daha alıp raid yapmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

@starex_01 teşekkürler mesaj için.

peki arkadaşlar bana ocz vertex 3 mü önerirsiniz yoksa corsair force gt mi? aslında ocz 90lık almayı düşünüyorum 300 liraya geliyor vatan indirimiyle. corsair ise 90lık yok 120lik var o da 410 liraya falan geliyor. ocz 120 de aynı fiyat.

aslında kafamda olan 90lık ocz almak. ilerde de ucuzlayınca 1 tane daha alıp raid yapmak.

90 lık bir ssd sistem için oldukça yeterli. Ama bahsettiğiniz iki disk arasındaki farkı şahsen bilmiyorum.
    Bir de bu raide neden ihtiyac duyuyorsunuz? Raid mekanik disklerde yapıldığında ancak standart bir ssd nin 10da 1i kadar performans verebilir. Zaten bu kadar yavaş oldukları için raid yapılırlar. Ama ssd de raid neden yapıyor insanlar bunu çözemedim.
  • Normalde adetim değildir ama , İhtiyacı olan kullanıcılar için güzel bir fırsat, INTEL 320 Serisi 120GB SSD'mi satıyorum

http://forum.donanimhaber.com/m_57474852/tm.htm
  • 
Sayfa: önceki 187188189190191
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.