Şimdi Ara

SSD Sıcak Fırsatlar [ANA KONU] (665. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.969
Cevap
719
Favori
1.708.488
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 663664665666667
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam 250 liraya kadar m.2 bulma imkanımız var mı? Yoksa bunu alıp geçeyim mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: qzwxec

Cache değil zaten WD Green'de fiziksel cache yok. QLC olayı ise farklı; hücreye yazılan veri sayısı ile ilgili. SLC olmayan disklerde, her hücrenin 1 bitten fazla veri kapasitesi vardır, bunlardan QLC'de 4 bit. 480 GBlık bir QLC diskte, ilk 120 GBlık veri, her hücreye birer bit olmak üzere yazılır. İkinci 120 GBlık veri ise, her hücreye yazılırken, her hücredeki eski 1 bitlik veri silinir ve yeni 1 bitle birleştirilerek 2 bit olarak yazılır. Üçüncü 120 GBlık veride her 1 bit, eski 2 bitle birlikte 3 bit, son 120 GBlık veri ise eski 3 bitlik veriyle birleştirilerek 4 bit olarak yazılır. Diskin yazma hızı aslında hep aynı, ama hücrelerin ikinci katına denk gelecek şekilde, %25'i dolu bir QLC diske 10 GBlık bir dosya attığınızda, diske 20 GBlık veri yazılmış olur. Diskin %75'i doluysa, 10 GBlık filmi diske eklemek için 30 GBlık silme, 40 GBlık yazma işlemi yapılır.

Cache olayının yazma etkisi de burda; sistem, diskin en az %25'i doluysa, yani her yazma işlemi için hücrelerden veriyi silip tekrar yazılmak üzere cache'e almak zorunda kalıyorsa, bunu cache kapasitesi kadar paketler halinde yapıyor. Hi-Level Ultra'da 64 MB cache var, her seferinde diskten cachede kalan boş yer kadar veriyi silip, gelen veriyi de ekleyip tekrar yazıyor. WD green'de cache yok, disk üzerindeki bir bölümü cache olarak kullanıyor.

Bundan etkilenmeyen tek disk türü, SLC, her hücreye sadece 1 bit yazılan disklerdir ki fiyatları absürd. 128 GBlık bir SLC SSD, 1 TBlık QLC fiyatında, haliyle 1 TB QLC alıp 250 GBlık olarak kullanmak, çok daha mantıklı olacaktır.

Pekala, basitçe sorayım.

Büyük dosyaları taşımak için hangi ssdyi almalıyım?

Söylediğiniz şeyi test ettim ve çok çok haklısınız. 5 gblık dosyayı tekrar tekrar attım ve yazma hızı sürekli düştü.

Anladığım kadarıyla 110gb görünen wd Green ssd benim bu konuda işime yaramayacak, ne tavsiye edersiniz 240 gn civarında?

Hani hu tür çözümler olmaz diyorsanız taşınabilir SSD de alabilirim.

• dış kapının iç mandalı kullanıcısına yanıt
    SLC SSD alamayacağınızı varsayıyorum, dediğim gibi, fiyatları absürd; Intel X25-E 32 GB, 250 $. Bunları, saniyelerin maliyet demek olduğu işlerde kullanabiliyoruz ancak.

En hızlı ve ekonomik çözüm; NVMe destekli bir USB-C kutu alıp NVMe bir disk takmak; USB'ninse maksimum hızı 1 GB/s olduğu için, şu sıra ön bellek kullanmayan 2 GB/s civarında hızları bulunan pek çok ucuz NVMe diskten birini takıp diskin doluluğuna yakın bile en kötü 500 mb/s civarında hız almak mümkün.
  • quote:

SLC SSD alamayacağınızı varsayıyorum, dediğim gibi, fiyatları absürd; Intel X25-E 32 GB, 250 $. Bunları, saniyelerin maliyet demek olduğu işlerde kullanabiliyoruz ancak.

En hızlı ve ekonomik çözüm; NVMe destekli bir USB-C kutu alıp NVMe bir disk takmak; USB'ninse maksimum hızı 1 GB/s olduğu için, şu sıra ön bellek kullanmayan 2 GB/s civarında hızları bulunan pek çok ucuz NVMe diskten birini takıp diskin doluluğuna yakın bile en kötü 500 mb/s civarında hız almak mümkün.
    Bunu USB 3.0 çıkışına sahip bir leptopta kullandığım zaman hız kaybım ne kadar olur?

• 550TL'den samsung evo 860 500gb aldım. iyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum. sanki bir şey lazımsa hemen almalı, beklenirse ya fırsat kaçıyor ya da döviz uçtuğu için alınamaz hale geliyor gibi hissediyorum.
  • arkadaşlar merhaba hali hazırda 240gb m2 ssd'si olan laptopa sahip bir kullanıcıyım. Bilgisayarımda bu birim dışında bir depolama birimi yok bende Hdd icin ayırılmış yere bir tane 240 gb'lık 2.5'luk Ssd almak istiyorum. Çok bir bütçem yok acaba ne önerirsiniz? Sandisk - Kingston arasında hangisini tercih etmeyeliyim. teşekkürler şimdiden. :)
  • designr kullanıcısına yanıt
    Nerden aldınız ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • vc1903 kullanıcısına yanıt
    O satıcı hakkında bir kaç yerde olumsuz yorum okumuştum bir araştırın isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blade_gs -- 9 Nisan 2020; 12:54:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blade_gs

O satıcı hakkında bir kaç yerde olumsuz yorum okumuştum bir araştırın isterseniz.
    sanırım yurtdışı satıcı gümrükte vs takılabiliyor gibi yorumlar okumuştum bende mümkün oldukça uzak durmak lazım
  • Yalnız benim linkini attığım satıcı direk amazon.

• Nereden aldınız??
  • dış kapının iç mandalı kullanıcısına yanıt
    USB3.0 ile 5Gbit
    USB3.1 ile 10Gbit
    Thunderbolt ile 20-40Gbit

Bu değerleri 10a bölerek yaklaşık MB/s değerini bulabilirsiniz.

PCIe 3.0-x4 diskler 32Gbit, PCIe 3.0-x2 diskler ise 16Gbit bandwidthe ihtiyaç duyarlar.

Buna göre kaybınızı hesaplayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dış kapının iç mandalı

Bunu USB 3.0 çıkışına sahip bir leptopta kullandığım zaman hız kaybım ne kadar olur?

Alıntıları Göster
    USB 3.0 dediğiniz, ilk nesil USB 3.0 ise, yani yeni adıyla USB 3.1 Gen 1 ise, 5 gbps (625 mb/s) ile sınırlı olur. Cache belleği olmayan ucuz NVMe disklerin 500 GB olanlarında yazma hızı 1500-2000 MB/s civarında, sizin sistemde 625 mb/s ile başlar, diskin yarısından fazlasında bu hızda devam eder, dolumuna yakın, 375 mb/s olur.

USB 3.1 Gen 2 olsaydı, hız limiti 10 gbps (1250 mb/s) olurdu.

Tabii bunlar teorik hızlar. Bilgisayardaki USB kontrolcüsü, kutunun USB kontrolcüsü ve dönüştürücüsü, kablo kalitesi, atılan dosyanın biçimi gibi pek çok değişken bu hızları aşağı çeker. O yüzden USB 3.0 için 625 mb/s yerine, düz hesap 500 mb/s derler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qzwxec -- 9 Nisan 2020; 14:41:19 >

• mehmetozturk154 kullanıcısına yanıt
    blade_gs B kullanıcısına yanıt
    vatan, web'e özel stok vardı bitmiş.
  • vc1903 kullanıcısına yanıt
    İlk tıkladığımda x dijital store mağazasını gördüm. şimdi tıkladığımda Amazon yazıyor doğrudur yanılmış olabilirim sıkıntı yok o zaman.

• Ben bir türlü yakalayamacağım bu kampanyaları herhalde.

• quote:

USB 3.0 dediğiniz, ilk nesil USB 3.0 ise, yani yeni adıyla USB 3.1 Gen 1 ise, 5 gbps (625 mb/s) ile sınırlı olur. Cache belleği olmayan ucuz NVMe disklerin 500 GB olanlarında yazma hızı 1500-2000 MB/s civarında, sizin sistemde 625 mb/s ile başlar, diskin yarısından fazlasında bu hızda devam eder, dolumuna yakın, 375 mb/s olur.

USB 3.1 Gen 2 olsaydı, hız limiti 10 gbps (1250 mb/s) olurdu.

Tabii bunlar teorik hızlar. Bilgisayardaki USB kontrolcüsü, kutunun USB kontrolcüsü ve dönüştürücüsü, kablo kalitesi, atılan dosyanın biçimi gibi pek çok değişken bu hızları aşağı çeker. O yüzden USB 3.0 için 625 mb/s yerine, düz hesap 500 mb/s derler.

Alıntıları Göster
    Aşırı net bilgi, ekran görüntüsü alınacak kadar teşekkür ederim.

Daha sonra USB 3.1 gen 2 bir leptop aldığımda (type c sanırım bu) yazma hızı 1200 civarı olacaktır ve aslında şu an için de geleceğe yönelik de çok iyi bu.

Bende ana amaç 4k film taşımak, o zaman 256lık bir nvme disk de işimi görecektir 100gb veriyi 600küsür ile yazsa bana yeter de artar bile.

Doğru anladım değil mi mantığı?

Sırf bu şekilde taşınabilir SSD yapmak için cache belleğe sahip hızlı bir ssd almaya gerek var mı pekala? Yoksa ucuz yollu bir nvme alıp geçmek mantıklı olur mu?

https://www.hepsiburada.com/hikvision-e2000-256gb-3100mb-1300mb-s-m-2-pci-e-nvme-ssd-hs-ssd-e2000-256g-p-HBV00000PRFSH?magaza=Teknorya

Gibi bir ssd ve kutusu iş görür mü konuyla alakalı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dış kapının iç mandalı -- 9 Nisan 2020; 17:44:0 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blade_gs

İlk tıkladığımda x dijital store mağazasını gördüm. şimdi tıkladığımda Amazon yazıyor doğrudur yanılmış olabilirim sıkıntı yok o zaman.
    Bu x digital store hollanda merkezli yabancı bir firma. Kendilerinden ssd almak gibi bir hataya düştüm, gümrüğe takıldı. Sorun olmaz vs dediler oyaladılar 1 ay bekledim, amazona yazdım iade etti parayı.

Uzak dursun almayı düşünen arkadaşlar.
  • invadersmustdie kullanıcısına yanıt
    Aynısı tecrübe ettim. Takip numarası girmişler 1 ay bekledim gelen giden yok. Sorduğumda su gün gelecek diye sallıyorlar. DHL ile görüştüm ürünü kargoya bile vermemişler aslında. Satın alırken mutlaka dikkat etsin herkes

• 
Sayfa: önceki 663664665666667
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.