Şimdi Ara

ssd SCSI disk olarak görünüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evet arkadaşlar win7 64 bit ultimate kullanıyorum. anakartım msi b75 p45. kullandığım ssd hem aygıt yöneticisinde hem de örneğin asssd programında SCSI disk device olarak görünmekte. bunu nasıl çözebilirim?
    teşekkürler

• bu bir sorun deilki dostum.diskin tam performansda çalışıyor ahcı modunda oldugundan ve driveri kurulu oldugu için yani sorun yok SCSI yazmasında
  • quote:

Orijinalden alıntı: Can_R6

bu bir sorun deilki dostum.diskin tam performansda çalışıyor ahcı modunda oldugundan ve driveri kurulu oldugu için yani sorun yok SCSI yazmasında

anladım ama sorduğum kişilerde böyle birşeye rastlamadım, acaba ahci modu mu kapalı bende?
    yani bu durumun ahci ile mi ilgisi var?
  • cagriyil C kullanıcısına yanıt
    Selam
    Sisteminizde Hard Diskinizin SCSI olarak gözkmesinin nedenini aşağıdaki resimde anlatmaya çalıştım...
    Şunu iyi bilmenizde fayda görüyorum. AHCI modunda kurulan her HDD SCSI(çok hızlı anlamına gelir) olarak sistemde gözükürler..

Sizler bilmezsiniz elbette. Bir zamanlar SCSI HDD'ler vardı ve normal IDE HDD'lere göre biraz pahalı idi. Bu HDD'ler genelde Amiga ve IBM sistemlerde çok kullanılırdı.
    Neyse; siz aşağıdaki resme bakın ve okuyun. Buradan gerekli bilgiye ulaşacağınızı sanıyorum..
    Bilginize ve kolay gelsin..

Forumdaki sorun nedeniyle resim ekleyemedim ama aşağıdaki linke tıklayarak bakabilirsiniz..
    Resim:http://yadi.sk/d/Q-ZSypECFTiPu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay_KG -- 5 Ocak 2014; 0:44:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Selam
    Sisteminizde Hard Diskinizin SCSI olarak gözkmesinin nedenini aşağıdaki resimde anlatmaya çalıştım...
    Şunu iyi bilmenizde fayda görüyorum. AHCI modunda kurulan her HDD SCSI(çok hızlı anlamına gelir) olarak sistemde gözükürler..

Sizler bilmezsiniz elbette. Bir zamanlar SCSI HDD'ler vardı ve normal IDE HDD'lere göre biraz pahalı idi. Bu HDD'ler genelde Amiga ve IBM sistemlerde çok kullanılırdı.
    Neyse; siz aşağıdaki resme bakın ve okuyun. Buradan gerekli bilgiye ulaşacağınızı sanıyorum..

Forumdaki sorun nedeniyle resim ekleyemedim ama aşağıdaki linke tıklayarak bakabilirsiniz..
    Resim:http://yadi.sk/d/Q-ZSypECFTiPu

hocam hdd derken ssd yi de kastediyormusunuz onu anlamadım.. yani ssd SCSI den daha hızlı değil mi zaten?

• quote:

Orijinalden alıntı: cagriyil
    hocam hdd derken ssd yi de kastediyormusunuz onu anlamadım.. yani ssd SCSI den daha hızlı değil mi zaten?

elam
    Sizin daha iyi anlayabilmeniz için üstteki mesajıma eklediğim resimle anlatmaya çalıştım ama yine anlamadığınızı görüyorum..
    SSD veya HDD her neyse, eğer @BIOS ayarlarından AHCI modu ile kurulmuşsa, tüm veri depolama birimleri(SSD veya HDD) Windows tarafından SCSI olarak gözükürler..

Eğer bunu da anlamadıysanız size söyleyecek veya yazacak tek cümle ya da satır yazım yoktur..

Resme Buradan Bakınız..

• quote:

quote:

elam
    Sizin daha iyi anlayabilmeniz için üstteki mesajıma eklediğim resimle anlatmaya çalıştım ama yine anlamadığınızı görüyorum..
    SSD veya HDD her neyse, eğer @BIOS ayarlarından AHCI modu ile kurulmuşsa, tüm veri depolama birimleri(SSD veya HDD) Windows tarafından SCSI olarak gözükürler..

Eğer bunu da anlamadıysanız size söyleyecek veya yazacak tek cümle ya da satır yazım yoktur..

Resme Buradan Bakınız..

aslında hata bende, görme engelli olduğumu baştan söylemem gerekirdi :) resim koyduğunuzu ekran okuyucu programla sonradan farkettim.. kusura bakmayın lütfen.
    bir sorum daha var; bu marvell sata kontrolü mevzusu tam olarak nedir?
    teşekkürler

• quote:

aslında hata bende, görme engelli olduğumu baştan söylemem gerekirdi :) resim koyduğunuzu ekran okuyucu programla sonradan farkettim.. kusura bakmayın lütfen.
    teşekkürler

Ben de sizin görme engelli olduğunuzu bilemezdim elbette. Siz kusura bakmayın..

Marvell sürücüye gelince;
    Anakarttaki ek ve ekstra portlara takılan HDD veya SSD donanımları için kullanılır. Aslında normal kullanıcılar buna gerek duymazlar. Çünkü günümüzün mevcut anakartlarında en az 4 adet SATA portu içermektedir ve bulara da RAID 0,1 vs.. kurulmaktadır ki, marvell sürücülere ihtiyaç duyulmadan RAID yapılabiliyor.

Eğer 4 adetten fazla HDD veya SSD takacaksanız, marvell portlarına takacağınız HDD için de sürücüsünü yüklemeniz gerekir. Performans açısından bu çok önem arzeder..

• quote:

quote:

teşekkürler

Ben de sizin görme engelli olduğunuzu bilemezdim elbette. Siz kusura bakmayın..

Marvell sürücüye gelince;
    Anakarttaki ek ve ekstra portlara takılan HDD veya SSD donanımları için kullanılır. Aslında normal kullanıcılar buna gerek duymazlar. Çünkü günümüzün mevcut anakartlarında en az 4 adet SATA portu içermektedir ve bulara da RAID 0,1 vs.. kurulmaktadır ki, marvell sürücülere ihtiyaç duyulmadan RAID yapılabiliyor.

Eğer 4 adetten fazla HDD veya SSD takacaksanız, marvell portlarına takacağınız HDD için de sürücüsünü yüklemeniz gerekir. Performans açısından bu çok önem arzeder..

anladım hocam.. yabancı forumlarda disklerin SCSI olarak gözükmesinin sebebi olarak marvell portunun olabileceği şeklinde yazılar okumuştum, o sebeple sordum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.