Şimdi Ara

SSD Satmak ve Veri Güvenliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
404
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, elimdeki ssdmi artık ihtiyacım kalmadığı için satmak istiyorum. Ancak içerisinde başkası için bir değeri olmasada benim için önemli sayılacak veriler mevcut. Bu verileri ssdyi alacak kişinin eline geçmeyecek şekilde ssdden nasıl temizleriz? Yani eğer risk var ise satıştan vazgeçebilirimde, üstüne veri yazma olayını biliyorum ama bunu nasıl ve kaç defa yapmak lazım?

• Secure Erase işlemi geri döndürülemeyecek şekilde kalıcı olarak siliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 15 Ekim 2017; 14:53:39 >
  • Ssdler üzerinde recovery imkanı daha zordur, alacak kişinin hızlı format atılmış bir ssdden bile eski verilere ulaşması çok zor olacaktır, ulaşsa bile veri bütünlüğü olmayacağından ulaşılan veriler bir işe yaramaz.

Siz yinede secure erase yaparak olayı tamamiyle garantiye alabilirsiniz. Wipe disk programını kullanabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim, bende öyle düşünüyorum ancak yinede hep bir acaba şeklinde kalıyor aklımda. Satsamda satacağım rakam çok üst bir rakam olmayacağı için ve diskin kullanımı da 8 tb civarında olduğu için acaba kenarda dursa mı diyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _AveNTuriN_

Çok teşekkür ederim, bende öyle düşünüyorum ancak yinede hep bir acaba şeklinde kalıyor aklımda. Satsamda satacağım rakam çok üst bir rakam olmayacağı için ve diskin kullanımı da 8 tb civarında olduğu için acaba kenarda dursa mı diyorum.

İlerde ihtiyacınızın olma durumu olacaksa bence satmayın köşede dursun, malum dolar dengesiz ilerde almak istediğinizde fiyatlar can yakabilir.
    Yani evdeki diğer bilgisayara takabilirim uygun zamanda, ancak 3 sene geçti alalı 840 evo 120 gb, 8 tb yazma yapılmış hata vs yok ama acaba bozulur mu bir süre sonra diye üdşünüyorum. Yani şuan 170-180 liraya satabilirim gibi. Hazır para ediyorken versemde lazım olursa garantili bir şey mi alsam yoksa kalsada boşuna 70-80 lira vermesem mi garanti için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _AveNTuriN_

Yani evdeki diğer bilgisayara takabilirim uygun zamanda, ancak 3 sene geçti alalı 840 evo 120 gb, 8 tb yazma yapılmış hata vs yok ama acaba bozulur mu bir süre sonra diye üdşünüyorum. Yani şuan 170-180 liraya satabilirim gibi. Hazır para ediyorken versemde lazım olursa garantili bir şey mi alsam yoksa kalsada boşuna 70-80 lira vermesem mi garanti için.

Hayır kendi kendine bozulmaz, ihtiyacınız yoksa ilerde daha yüksek kapasiteli güncel bir model ssd alacaksanız karar sizin.

İşin o kısmı var tabiki ilerde satmak istediğinizde değeri düşecektir.
    Anladım, şimdilik dursun o zaman. Çok büyük bir rakam değil, o yüzden belki başka bilgisayarda kullanırım duruma göre. Teşekkürler ilginiz için.
  • Hocam kullanmasanız da elektriğe bağlı dursun. İlk kullanımdan sonra uzun süre elektriksiz kalan SSD'lerde hücreler ölmeye başlıyor bilginize...
  • wakari_mayo kullanıcısına yanıt
    Bu nokta önemli, bunu gözden geçirmek gerekecek. Çok teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.