Şimdi Ara

Ssd önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
3.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, elimde 3 yıldır asus marka x550j modelinden var. İlk aldığımda 4gb ram alıp kensim takmıştım. Şimdi de ssd almak istiyorum. Laptopuma uygun hangi ssd yi seçmem gerekir. Veya sizce bilgisayarımın ihtiyacı olan başka parça var mıdır? Ssd önerisi Ssd önerisi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Yanlış yere mi açtım acaba?

• Bütçenize uygun bir 240 gb ssd almanızı öneririm. Samsung ssd ler genelde daha kaliteli.
  • bilgisayarın tam modeli yok yada anakartının adı ve modeli yok anakartında muhtamelen m2 portu yoktur olsa dahi m2 sata slotu vardır onunda bir manası olmaz işlemcin h serisi upgrade etme şansın yok dvd rom soketine bir tane hdd caddy aparatı alıp hdd nizi oraya takıp normal hdd yuvanızada ssd takıp kullanabilirsiniz x550jd olan varyantın anakartını görebildim onda harici bir sata yada m2 portu yokdu muhtamelen aynı anakartlar yada çok benzer dvd rom sökülüp o yuvaya hdd normal hdd yuvanızada ssd takmak mümkün olacakdır 8 ggb bellek varsa kafidir o işlemci varken ekstra para harcamanın manası yok
  • onr1818 kullanıcısına yanıt
    Elimde sadece o resimde yer alan bilgiler var. Pc den eskisi gibi anlamıyorum artık, yani bu pc ye ram taktığım gibi ssd takamaz mıyım?

• quote:

Orijinalden alıntı: Benkalender

Elimde sadece o resimde yer alan bilgiler var. Pc den eskisi gibi anlamıyorum artık, yani bu pc ye ram taktığım gibi ssd takamaz mıyım?
    ssd takmak için boş porta ihtiyacınız var he dersenizki ben hdd mi kullanmasamda olur eski harddiski söker atar yada harici disk yaparım dersenız baska ama hdd kalsın bana 120-240 gb ssd kapasitesi yetmez derseniz direk alıp takamassınız
  • Eski hdd yi istemiyorum 120 veya 240 gb yeter bana. Bu şekilde yapabikir miyim? Yapabilirsem nasıl? Hangi markalar uygundur?

• Biraz iyi olsun derseniz (çok fazla değişken olsa da) 3D Nand ve DDR tampon bellek bulunan güvenilir marka her hangi bir (ya da en ucuz) 240 gb SSD tercih edilebilir. Ki bunları da sadece performans serilerinde bulabiliyorsunuz. SSD teknolojisinin geliştiricisi bile Samsung ve Geçen yıllarda Samsung bariz öndeydi (M.2'ler de hala fark atmış durumda) ama sata bağlantının sınırlarını aşması mümkün olmadığından Sata SSDleri orada takılıp kaldı ve neredeyse bütün markaların iyi SSDleri o sınıra ulaştı. Yani artık farkeden pek bir şey yok. Muhtemelen bir kaç seneye sata için giriş seviyesi ve performans sınıfı ayrımı da kalmaz hepsi satanın izin verdiği maksimum hızları verir.
    Bu özellikleri içeren en ucun SSD James Donkey, çin markası bir SSD. tekrar gelirse muhtemelen 300 tl civarı olur. Biraz zor bulunuyor. Ne kadar güvenilir onu da bilemem. ONdan sonra da bugünlerde amazon.com.tr fiyatıyla (359tl) WD Blue 3D.
    Biraz daha kısayım dersen 300 tl civarı 3D Nand lı ama tampon belleği bulunmayan Toshiba TR200 veya Adata SU650 modelleri beğenilen modeller.

400 tl bandının üzerlerine çıkarsanız 860 EVO her türlü en mantıklı seçim gibi görünüyor. 20, 30 tl için Samsung tercih etmemek anlamlı değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axxxxa -- 6 Ekim 2018; 10:58:37 >

• axxxxa A kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim peki sizce bu ssd yi kendim takabilir miyim pc'me? Ya da uyumlu olanlar olmayanlar ayrımı var mı

• Benkalender B kullanıcısına yanıt
    Elinize daha önce hiç tornavida almamışsanız bile SSD takarken zorlanacağınızı zannetmiyorum. Cihazınızın altında zaten disk yuvası var yanılmıyorsam(ek: daha doğrusu disk yuvası için ayrı kapak). Amd sistemler için bazı SSD lerin iyi olmadığı söyleniyor ama intel tarafında böyle bir şey duymadım. Sizin cihazınız muhtemelen Sata3 6gb mıştır. Sata SSDlerden yüksek seviyede yararlanırsınız. Tabi bu işin uzmanı değilim. Kendim de bugün taktım. Satın alma öncesi biraz araştırdım hepsi bu.

daha iyi performans almak için yapmanız gereken ayarlar vardır bakarsanız webde bişeyler bulursunuz. Bazı SSD lerin yazılımları vs de oluyor bunları araştırabilirsiniz. Ben Mac bilgisiyara taktığımdan o konuları pek araştırmadım. Diski taktım, hiç bir ayar vs de yapmadım. Mevcut durum gayet memnun edici. İşlemci veya Ram kaynaklı dediğim yavaşlıkların takılmaların bile çoğu meğer HDD kaynaklıymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi axxxxa -- 6 Ekim 2018; 22:36:45 >
  • Çok teşekkür ederim yorumun için. Güzel bir marka-model öneriniz varsa araştıracağım alanı daraltabilirim. Teşekkürler şimdiden

• Son bir soru

https://www.incehesap.com/480-gb-james-donkey-jd480-ssd-disk-fiyati-38642/?utm_source=criteo&utm_medium=cpc&utm_content=300x250&utm_campaign=lowerfunnel

Bu ürün nasıl? Benim pc ye uyumludur değil mi?

• meeedeeet

Çok anlamıyorum ama size de bir yorum atayım. Resimde net seçemiyorum ama SSD yazan yer sanırım Sata arabirimi gibi görüyorum ki öyledir. Paylaştığınız disk bilgilerini çok yorumlayamasam da bu bilgileri aldığınızda sistemde bir sabit disk bir de dvd okuyucu olabilir. Anladığım kadarıyla sisteminiz sata 3 destekliyor ve üzerindeki disk ve dvd okuyucu sata1 ve sata2. Büyük ihtimalle cihazınız standart sata 3 SSDleri destekliyordur. Her türlü iyi bir SSD alırsanız sistemin izin verdiği ölçüde yararlanırsınız. PC model bilgilerini vs de girerseniz daha iyi anlayan arkadaşların yolu düşerse daha aydınlatıcı bilgi verebilirler. Mevcut bilgiler ışığında şahsi tavsiyelerim:

20 tl daha veririm bütçem rahat derseniz 419 tl -- Samsung 860 EVO

https://urun.n11.com/hard-disk/samsung-860evo-25250gbssdsata3-550520-mz-76e250bw-mz-75e250bw-P216558814

Biraz ekonomik davranayım derseniz tavsiyem: 359 tl WD Blue 3D

https://www.amazon.com.tr/Western-Digital-250GB-BlueSeries-WDS250G2B0A/

Daha da ucuz olsun derseniz şu sıralar stokta yok tekrar gelir mi bilemem ama geçen gün baktığımda incehesap.com da 280 tl idi James Donkey

Benkalender
    Uyum konusunda sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük. Sata3 intel sistemler için böyle bir şey duymuşluğum görmüşlüğüm yok. Eski tip bağlantılar için bazı ayrımlar vs var ama sizin cihazınızda bir sorun olmayacaktır. Cihazınız güncel bir cihaz. Linkini attığınız üründe bu konuda sıkıntı yaşamamanız gerek.

Benzer kapasitede benzer performanslı ürünler 800 tl civarından başlıyor. Ürün performans serisi SSD ler kıvamında. Fiyat performans olarak çok iyi olduğuna şüphe yok. Alanlar memnun görünüyorlar. İlk başta ben de bu ürünün 240 GB olanını almaya niyetlenmiştim ama aynı gün ben sipariş vermeden tükenmişti. Diğer taraftan markayla ilgili benim de şüphelerim yok değildi. Şimdi de o konuda bir şey söyleyemem. Çok hayati değere sahip veriler saklamayacağım diyorsanız ve 500 gb alacaksanız tercih edilebilir görünüyor.

• Teşekkür ederim dostum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.