Şimdi Ara

SSD mantıksız geliyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
1.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fbg0

bi bitmediniz ya, kafanda bi kalıp var ve onun kırılmasını istiyorsun. insanlar seni ikna etmek zorunda mı? , böyle konular açıp zamanımızı çalıyorsun

Sonuçta ikna etmek isteyen zorla ikna etmiyorya sen uğraşmak istemiyorsan uğraşmazsın ama ben uğraşmak ikna etmek istiyorum. İlerde bir günde seninde aklına birşey takıldığında sende yazma biz seni ikna etmek zorundamıyız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dBZerodealer-

quote:

bi bitmediniz ya, kafanda bi kalıp var ve onun kırılmasını istiyorsun. insanlar seni ikna etmek zorunda mı? , böyle konular açıp zamanımızı çalıyorsun

Sonuçta ikna etmek isteyen zorla ikna etmiyorya sen uğraşmak istemiyorsan uğraşmazsın ama ben uğraşmak ikna etmek istiyorum. İlerde bir günde seninde aklına birşey takıldığında sende yazma biz seni ikna etmek zorundamıyız?

sen beni istesende ikna edemezsin zaten, ben bilmediğim konular hakkında önyargılı konular açmam
  • Kısaca söylemek gerekirse:

SSD candır.

Alırsın 120-128 GB bir SSD sonra da 2 TB 3.5'' harici HDD misler gibi takılırsın.
  • Millet sagdan soldan okudugu yanlış bilgiler ile geliyo burda konu açıyorlar. 3 senedir ssd kullanıyorum hızı hala ilk gün ki gibi.
  • quote:

quote:

quote:

sen beni istesende ikna edemezsin zaten, ben bilmediğim konular hakkında önyargılı konular açmam

Okuduklarını bile yanlış anlamışsın. Seni ikna etmek zerre umrumda değil. Ben konuyu açan arkadaşı ikna etmekten bahsediyorum. Kimse burda seni ikna etmek zorunda değil diyorsun bizim adımızıda konuşuyorsun sana böyle bir hak verdiğimi hatırlıyorum benim adıma konuşma hakkını.
    İkna etmek istemiyorsanda konuya mesaj atmak zorunda bile değilsin. Kimseyi böyle boş şeylerle uğraştırma ergenliğin bittiğinde gel yardımcı olalım
    Şİmdi git ötede oyna
  • hocam bu hdd den çektiğim yeter valla çok yavaş geliyor.. format atsan bile hızlanmıyor.. çok yavaş veri okuyor artık devir ssd devri varsın 5 sene dayansın 5 sene sonraya kim öle kim kala bir makina aldın diye illa 30 sene kullancaksın diye birşey yok 5 sene sonra zaten değiştirirsin.. ister istemez yani ssd pcnin gerçek yüzünü gösteriyor mesela antivirüs ile taratıyorum çok kasıyor hdd çok meşgul oluyor.. ssd de bunun yarısı olsa valla kafi olur flim izlerim hiç değilse gerçekden pc alırken ssd de almak lazım
  • secure erase yaparsın hiç birşey olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker_mania

quote:

Orijinalden alıntı: bronzeage

4 aydır ssd kullanıyorum. televizyonu açar gibi pc 'yi açıyorum

temiz kullanırsan uzun yıllar kullanırsın. ben aldıktan sonra 1 kere Windows 7 kurdum. 7/24 pc açık. tekrar format atmadan anakart ve işlemciyi değiştirdim sata3 'e geçtim. Windows'ta diske yazımı azaltmaya yönelik bazı ayarlar yaptım. Örneğin;

- Windows Temp klasörünü mekanik diske taşıdım.
    - Defrag devre dışı bıraktım.
    - Mavi ekran hataları almadığım için Kernel Dump dosyalarını devre dışı bıraktım.
    - Chrome tarayıcının geçici dosya depolama ve indirme klasörünü mekanik diske taşıdım.
    - Torrent'ler mekanik diske.
    - Windows Pagefile (takas dosyası) mekanik diske taşıdım.
    - Tek gecelik(!) programları ve oyunları mekanik diske kuruyorum.
    - Windows'un açılışında çalışması gereken programları SSD'ye kuruyorum.
    - Windows Log, Antivirüs Log 'larını devre dışı bıraktım.

yaptığım düzeltmeler bunlar. bu konuda diğer arkadaşların da tecrübelerinden faydalanmak isterim.

sen ssd nın omrunu uzatmak ıcın tadını kacırıyorsun be kardesım :D oyunlar falan ssd ye yukle bari de loadıng hızlarının tadını cıkart. ayrıca dedıgıne tamamen katılmıyor degılım bu torrent dosyaları falan ssd yı cok yoruyormus devamlı uzerıne verı ayzılan dosyalar...

Epeyce mantıklı.

Ben SSD ihtiyacı duymadım.
    İnternetteki kimi testlere göre 120 GB bir diske günde 20 GB yazsan 10 yıl falan gidiyor deniyor. Yukardaki şekilde idareli kullanılırsa gideceği kesin.

Ancak yoğun kullanımda bu olmaz. Mesela SWAP file kullanımı. Bellek düşükse sadece 1 saatte yazar o kadar veriyi. Veya torrent. Video kodlama. Özellikle Photoshop. Bu tür işlerde veri ram belleğe sığmadığından sürekli bir disk takası olur. Veya sürekli değişen geçiçi veriler diske yazılır. SSD için zulümdür bu.

Yukardaki hebsaba göre biz günlük yazma olayını 100 GB yapsak ömür 2 sene olacak denebilir mi ? Ki ben 100 GB miktarını geçerim genelde. Veya render, encoding, photosop, torrent vb olayının dibine vuran için 1 yıl denebilirmi.

Sonuçta sadece program kurma ve yükleme işini SSD ile yapıp yorucu sanal bellek, geçici dosyalar vb başka diske taşır, encoding vb gibi aşırı okuma-yazma döngüsü kuran işleri üzerinde yapmazsanız SSD gayet iyidir. Böyle dikkatli bir kullanım halinde zaten "ölmeden" önce yetersiz hale gelecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 7 Mart 2013; 12:49:29 >
  • 11 ay once ocz vertex3 120 gb aldim.bir kere bile pc ye format atmadim.ilk aldigimda windows puani 7.9 du.simdi 7.8 e dustu.format atsam tekrar 7.9 a cikar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

quote:

Orijinalden alıntı: ilker_mania

quote:

Orijinalden alıntı: bronzeage

4 aydır ssd kullanıyorum. televizyonu açar gibi pc 'yi açıyorum

temiz kullanırsan uzun yıllar kullanırsın. ben aldıktan sonra 1 kere Windows 7 kurdum. 7/24 pc açık. tekrar format atmadan anakart ve işlemciyi değiştirdim sata3 'e geçtim. Windows'ta diske yazımı azaltmaya yönelik bazı ayarlar yaptım. Örneğin;

- Windows Temp klasörünü mekanik diske taşıdım.
    - Defrag devre dışı bıraktım.
    - Mavi ekran hataları almadığım için Kernel Dump dosyalarını devre dışı bıraktım.
    - Chrome tarayıcının geçici dosya depolama ve indirme klasörünü mekanik diske taşıdım.
    - Torrent'ler mekanik diske.
    - Windows Pagefile (takas dosyası) mekanik diske taşıdım.
    - Tek gecelik(!) programları ve oyunları mekanik diske kuruyorum.
    - Windows'un açılışında çalışması gereken programları SSD'ye kuruyorum.
    - Windows Log, Antivirüs Log 'larını devre dışı bıraktım.

yaptığım düzeltmeler bunlar. bu konuda diğer arkadaşların da tecrübelerinden faydalanmak isterim.

sen ssd nın omrunu uzatmak ıcın tadını kacırıyorsun be kardesım :D oyunlar falan ssd ye yukle bari de loadıng hızlarının tadını cıkart. ayrıca dedıgıne tamamen katılmıyor degılım bu torrent dosyaları falan ssd yı cok yoruyormus devamlı uzerıne verı ayzılan dosyalar...

Epeyce mantıklı.

Ben SSD ihtiyacı duymadım.
    İnternetteki kimi testlere göre 120 GB bir diske günde 20 GB yazsan 10 yıl falan gidiyor deniyor. Yukardaki şekilde idareli kullanılırsa gideceği kesin.

Ancak yoğun kullanımda bu olmaz. Mesela SWAP file kullanımı. Bellek düşükse sadece 1 saatte yazar o kadar veriyi. Veya torrent. Video kodlama. Özellikle Photoshop. Bu tür işlerde veri ram belleğe sığmadığından sürekli bir disk takası olur. Veya sürekli değişen geçiçi veriler diske yazılır. SSD için zulümdür bu.

Yukardaki hebsaba göre biz günlük yazma olayını 100 GB yapsak ömür 2 sene olacak denebilir mi ? Ki ben 100 GB miktarını geçerim genelde. Veya render, encoding, photosop, torrent vb olayının dibine vuran için 1 yıl denebilirmi.

Sonuçta sadece program kurma ve yükleme işini SSD ile yapıp yorucu sanal bellek, geçici dosyalar vb başka diske taşır, encoding vb gibi aşırı okuma-yazma döngüsü kuran işleri üzerinde yapmazsanız SSD gayet iyidir. Böyle dikkatli bir kullanım halinde zaten "ölmeden" önce yetersiz hale gelecektir.

Alıntıları Göster

Bılmıyorum mesela kullandıgım bır kac program avr bır grubu da adobe grubu dreamwıever flash photoshop after effect ve ıllustrtor. photoshopa gore daha cok hdd yı takasa kullanan bır programım avr kıa dı fusıon dur. onunla alınan render de ssd bıle can cekısıyor dusunun artık.
    buna göre ortalama bır yıldır kullanıyorum gecen yıne bır arkadasın soylemı uzerıne tekrar benc ettım sonuc aynıydı. hatta ıopslar alındıgından daha yuksektı. cok ılgıncıme gıttı.
    ayrıca soyle bır dusuncem var bır ton para verdım bu ssd me kullandıgım vıdeo edıt veya effect programalrı gıbı programalrda kullanmayacaksan enden alayım dıye dusunuyorum. varsın 2 yıl gıtsın fakat parasının hakkını versın. sonucta cok tıtız kullandıgımı da dusunursek yuakrıda yazıldıgı gıbı bır gun elektrık bı dusecek veya anlık bır hatadan dolayı daha hakkını vermeden veda edecek bana. kullanmadıgım mala para odemek sacma gelıyor sadece. ha bu arada bu benım 3. ssd ım. aldıgım hafta 3 kere degıstı.
    malıyet mantıgıyla bakıyorum işe aslında malıyetını karsıladıgında ıstedıgı an bozulabılır. profesyonel oalrak benım ıcın zaman cok cok onemlıdır. normal hdd normal dedıgım black serısıydı wd nın bır sure dayanabıldı sıstem dıskı olarak kullanmaya. sonra veda ettı...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Okuduklarını bile yanlış anlamışsın. Seni ikna etmek zerre umrumda değil. Ben konuyu açan arkadaşı ikna etmekten bahsediyorum. Kimse burda seni ikna etmek zorunda değil diyorsun bizim adımızıda konuşuyorsun sana böyle bir hak verdiğimi hatırlıyorum benim adıma konuşma hakkını.
    İkna etmek istemiyorsanda konuya mesaj atmak zorunda bile değilsin. Kimseyi böyle boş şeylerle uğraştırma ergenliğin bittiğinde gel yardımcı olalım
    Şİmdi git ötede oyna

ben oraları geçeli çok oldu ama bu çirkef tutumundan dolayı anlaşılıyor ki sen hala oralardasın. Profil gizlemeler falan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fbg0 -- 7 Mart 2013; 15:38:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Şİmdi git ötede oyna

ben oraları geçeli çok oldu ama bu çirkef tutumundan dolayı anlaşılıyor ki sen hala oralardasın. Profil gizlemeler falan

Profilimi ister gizlerim ister gizlemem bu seni zerre ilgilendirmez bu bir. Ama yinede söyliyim neden gizlediğimi hiçkimsenin o an hangi konuda olduğumu hangi konulara baktığımı hangi konulara cevap yazdığımı bilmesine gerek yok istersem öğrenirler. Sen profilini gizlesen ben sana birşey deme hakkına sahip değilim aynı şekilde seninde bu konu hakkında tek bi kelime etmeye hiçmi hiç hakkın yok
  • Gözüne vur gözüne !!!
  • quote:

Gözüne vur gözüne !!!

Nerede tartışma varsa, gaz vermeye gelen bir Melik Ulupınar vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: N.Aksel

quote:

Gözüne vur gözüne !!!

Nerede tartışma varsa, gaz vermeye gelen bir Melik Ulupınar vardır.

Yahu başka türlü bitmiyor !!!

Sayfalarca kavga okuyoruz, sayfayı kaydırmaktan fare tekeri eskidi.
  • quote:

Yahu başka türlü bitmiyor !!!
    Sayfalarca kavga okuyoruz, sayfayı kaydırmaktan fare tekeri eskidi.
    Elimdeki iki farenin tekinin tekeri forum yüzünden bozuldu.
  • 1.5 yil once vatandan Corsair Gt 120 gb almistim. 16 gb corsair ramlerle beraber tabiri caizse mac os u aglatiyorum. Evdeki samsung lcd tv daha yavas aciliyor kapaniyor eminim..

Bu arada parallel birlikte windows 7 uzerinden solidworks cizimlerimi ve matlab projelerimi yapiyorum..

Hic format atmadim ve performansi hala ilk gunki gibi.. Tek derdim biraz daha kapasite olaydi iyiydi :))) 120 yetmiyor bi sure sonra. external hdd ile bayiyor. Ozellikle torrent tutkunlari en az 240 gb almali diyorum.

Son olarak macbooku calisir durumdayken kapagi kapatip cantaya atmak (tabi sleepe geciyor) ayni hizda geri cikarmak falan cok keyifli. Cihazda sallana donen ses cikaran hicbirsey yok duyan(yani duyamayan :p ) ipad kullaniyorsun zanneder :)

Bu anlattiklarimin keyfi cidden farkli bu yuzden 120 gb corsair ssdye verdigim 440 liranin 1 kurusuna dahi acimiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YEY -- 16 Mart 2013; 4:52:33 >
  • 5400 rpm ile 7200 rpm HDD arasındaki fark bile rahat hissediliyorken SSD nasıldır kim bilir. Bana da çok cazip geliyor da alırsam netbook'a alacağımdan nereye taksam diye düşünüyorum. Sonunda DVD RW kısmını çıkaracağım sanırım. Aynı özellikteki ancak SSD'li netbookların performansını görünce içim gidiyor.
  • İmzamdakini kullanıyorum pc açılışı 17 saniye kapanışı 7 saniye.Bir daha hdd mi asla!! Program kuruyosun ışık hızında.Format desen yine öyle.
  • bekle bekle yeminle sonu yok ben en sonunda 2 tane force gs alıp işi bitirdim. Bir kampanya bulursan ssd al gitsin, yurt dışında 900gb küsür ssd var da ne oluyor, fiyatlar yine astronomik
    yine astronomik. Kim gelir de o fiyatlara o diskleri alır. Daha 480 - 512 GB diskleri burda zar zor alıyor millet.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.