Şimdi Ara

[SS] Dolandırıldık! İlk Kez Duyduğum Dolandırıcılık Yöntemi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
143
Cevap
3
Favori
27.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
454 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili "mcrew"in tavsiyesi ile ön edit:
    - 309 TL'lik fatura iş için yurt dışı görüşmeleri yapıldığı içindir.
    - Konu paramızı geri almaya çalışmak için değil, insanlar görüp bilgilensin diye açılmıştır.

Selamlar arkadaşlar;

Ablamın başına gelen bir dolandırıcılık olayını sizlerle paylaşıyorum ki, siz de mağdur olmayın.

Bir gece saat 12'de ablam yanıma geldi ve telefon faturasının ödendiğini ama kendisinin ödemediğini söyledi.
    Sabah olunca müşteri hizmetlerini aradık, sadece faturanın ödendiğini daha fazla bilgi veremeyeceğini söyledi.
    Dolayısıyla biz de illa ki ödeyen dönüş yapar diye beklemeye başladık.
    Üç-dört gün sonra eve geldiğimde ablam bir adamın kendisini aradığını, asker olduğunu, ailesi yaşlı olduğu için yanlışlıkla onun yerine ablamın faturasını ödediğini söylediğini söyledi.
    Açıkçası benim aklıma hiç dolandırıcılık gelmemişti.
    Ablam bunun üzerine "Ben de sizin faturanızı ödeyeyim." demiş fakat adam "Benim faturam 370 lira. Aradaki farkı ödeyemem ayrı ayrı, size de parayı gönderemem çünkü ailem benim yerime ödüyordu." demiş.
    Dolayısıyla da ablam parayı adamın verdiği hesaba yollamış.
    Bugün bir mesajla faturasının ödenmediğini öğrenmiş ve bir de bakmış ki fatura tutarı "İADE" edilmiş.
    Ablam numarayı arayınca çoktan yeller esiyormuş.
    Hemen karakola gidip şikayette bulunmuş.
    Karakoldaki polis bunun yeni bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu söylemiş.
    Ablamın verdiği ifade aşağıdadır.
    Lütfen bu durumu herkesin görmesi için "Konuyu Öne Çıkarın."

[SS] Dolandırıldık! İlk Kez Duyduğum Dolandırıcılık Yöntemi!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sirreddot -- 20 Mayıs 2018; 9:40:53 >

• Ya ben sizi anlamıyorum ya. 309 Tl fatura niye gelmesin? Bu insan bir iş yeri çalıştırıyor. Yurt dışı görüşmeleri yapıyor. Paketi dahilinde de 309 Tl ödüyor. Bu ülkede bu şekilde fatura ödeyen milyonlarca insan var.

309 Tl fatura ödeyecek kadar zenginiz evet, eğitimli de bir insanız evet. Konuyu tekrar okursanız tüm teyitleri yaptığımızı da görebilirsiniz.

Dolandırıcıyı yakalatır mıyız bilmem aslında biz 300 liranın derdinde değiliz. Konuyu da daha fazla insan mağdur olmasın diye açtım. Yakalanırsa ne mutlu yakalanmazsa da dediğin gibi su içmelik bir durumumuz yok Allah'a şükür.

İyi niyetle mi yazıyorsunuz kendinizi mi tatmin ediyorsunuz anlayamıyorum bazen.
  • ödenen fatura nasıl iade oluyor ilk defa duydum
  • Şunu belirteyim, emin olunmadan resmi mercilerce işleme tutulan şikayet de şayet karşı tarafın olayla ilgisi olmaması sonucunda aleyhinizde bunu kullanacağı ihtimalini doğuruyor. Sanıyorum ki gerekli bulgularda kesin karar kıldınız. Meblağ her ne kadar düşük de olsa olayı sorgulayıp sonuç almanız çok önemli. Son olarak, hakkında kanıtlanmış suçlamalar olmayan birinin telefon numarasını paylaşmak da yine aleyhinizde karşı tarafın hak iddia edeceği sebeplerdendir. Daha önce başıma geldiği ve araştırmalar sonucunda tatlıya bağladığım bir mesele olduğundan hatırlatmak istedim. Ancak, bir dolandırıcı zor durumda kaldığında bu yolu deneyebilir. Tüm haklarınızı ve tedbirlerinizi iyi araştırın. Zira, şikayet formu bugün gelen mesajla aniden oluşturulmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neutumn -- 18 Mayıs 2018; 21:11:26 >
  • Bu yöntem maalesef yeni değil. Benim eski aracı alan polis anlatmıştı 2 yıl önce. Bana da o Zaman ilginç geldi. Faturayı yanlış yatırdım diye iade alabiliyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vay kezban vay, dolandıcının adı kezbanmış,

kartla ödeme yapan iade alabiliyor, sorarsa iade al diyeceksin, nasıl olsa alacak.

• Bununla ilgili forumda konu var. Forum uyesinin babasi da ayni yontemle dolandirildii. Sistemdeki acigi kullanarak para iadesi aliyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: neutumn

Şunu belirteyim, emin olunmadan resmi mercilerce işleme tutulan şikayet de şayet karşı tarafın olayla ilgisi olmaması sonucunda aleyhinizde bunu kullanacağı ihtimalini doğuruyor. Sanıyorum ki gerekli bulgularda kesin karar kıldınız. Meblağ her ne kadar düşük de olsa olayı sorgulayıp sonuç almanız çok önemli. Son olarak, hakkında kanıtlanmış suçlamalar olmayan birinin telefon numarasını paylaşmak da yine aleyhinizde karşı tarafın hak iddia edeceği sebeplerdendir. Daha önce başıma geldiği ve araştırmalar sonucunda tatlıya bağladığım bir mesele olduğundan hatırlatmak istedim. Ancak, bir dolandırıcı zor durumda kaldığında bu yolu deneyebilir. Tüm haklarınızı ve tedbirlerinizi iyi araştırın. Zira, şikayet formu bugün gelen mesajla aniden oluşturulmuş.
    Hocam selamlar,

Karakolla görüştüğümüzde özellikle durumu paylaşacağımı söyledim. Karakoldaki memurlar da soy ismi anlaşılamayacak duruma getirmemin yeterli olacağını söyledi. Telefon numarasının kapandığı için bir sorun çıkmayacağını belirttiler.

Bunun yanında telefonun kapandığı tarih de ablamın parayı gönderdiği günün akşamı.

Polis memuru şunu da söyledi, "Bu tarz durumlarda şikayet sonrası dolandırıcılar arayıp parayı geri gönderleri durumunda şikayeti geri çekmenizi isterler. Siz parayı geri isteyin fakat şikayetinizi çekmeyin."

• Hocam inanın ne gördüm ne duydum. İyi niyetimiz yüzünden yandık.
  • sirreddot kullanıcısına yanıt
    Eğer olayda 'sanıldığı' gibi bir amaç yoksa şikayetin geri çekilmesi makuldür fakat polisin de dediği gibi suçu işleyip, durumdan feragat amacı taşıyorsa şikayet sabit tutulmalı. Umarım atlatırsınız, geçmiş olsun.
  • Ödenen fatura geri nasıl iade oluyor
    Muhatap fatura sahibi değil mi 3, kişilerin ne dediği önemli değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dephyr -- 18 Mayıs 2018; 22:42:46 >
  • Keşke diğer konuyu görmüş olsaydınız. Ben o konuyu görüp aileyi bilgilendirmiştim.

Geçmiş olsun umarım yakalanırlar.

Edit:https://forum.donanimhaber.com/yeni-dolandiricilik-yontemi-ailenizi-uyarin--132691345
    Arkadaşa sorun belki onlar halletmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lars Mikael Akerfeldt -- 18 Mayıs 2018; 23:7:10 >
  • Arkadaşın dediği doğru bayadır da var bu yöntem. Faturayı yanlış ödedim diye başvuru yapınca ödeme iade ediliyor maalesef.
  • internet bankacılığında ödenen faturanın ödemesini bir tık ile iptal edebiliyorsunuz.
    muhtemelen öyle yapmıştır dolandırıcılar.
  • Bankaların internet bankacılıklarına bakın ödenmiş fatura iptal kısmı var. Yani 21'inde fatura ödemeniz var. 18'inde ödediniz, son güne kadar iptal edebiliyorsunuz ödenmiş faturayı.

Günde 100 200 kişinin faturasını ödeyip, gün içinde 10 15 kişiden geri dönüş alsalar deli para kırıyorlar. Bankalar ödenmiş fatura iptalini kaldırması lazım. Ödenen hiçbir fatura ücreti geri verilmemeli.
  • Allah'tan korku kalmamış, ne diyeyim geçmiş olsun.
  • Sonra neden insanlara iyi davranmıyorsun Angry Man?

Bunlar insan mı sizce alüminyum?

• otomatik ödeme talimatında böyle bir durum geçerli mi acaba???
  • vay beee

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bi konuyu anlamadım bu faturalar elektrik su doğalgaz içinmi geçerli yoksa sadece cep telefonu faturalarındamı yapıyorlar?

• Birkaç hafta once konusu açılmıştı birisi yine aynı şekilde dolandırılmıştı hatta o konu baya populer olmuştu. Keşke denk gelseydiniz de bu olayı yaşamasaydınız. Geçmiş olsun hocam

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.