Şimdi Ara

sql farklı tabloların countlarında matematiksel işlemler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar alis ve satis tablolarım var. İki tabloda urunID var. Ben alis ve satis tablosunda aynı urunID ye sahip olan verilerinin farkını almak istiyorum.

select COUNT(urunID) from alis where urunID=1

yaptığımda sonuç 4 geliyor

select COUNT(urunID) from satis where urunID=1

yaptığımda sonuç 1 geliyor

fakat

select COUNT(alis.urunID) - COUNT(satis.urunID) from alis cross join satis where alis.urunID=1 and where satis.urunID=1

yaptığımda sonuç 0 geliyor

nerede hata yapıyorum ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brhmthmhrl -- 5 Ağustos 2017; 15:1:37 >

• Özür diliyorum ancak soruyu 4 defa okudum sorgulara baktım bir şey anlamadım. Count ederek kaç ürün olduğunu sorgulamışsın. Tablo 1 de bulunan fakat 2 de olmayan kayıtları mı listelemek istiyorsun?
  • Çok basit mantıkla iki sorguyu çıkarmayı deneyiniz.

Select (select COUNT(urunID) from alis where urunID=1) - (select COUNT(urunID) from satis where urunID=1) as fark

Ama daha güzel bir çözümü de olabilir. Araştırmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lextor L kullanıcısına yanıt
    ilki alış tablom diğeri satış tablom

aynı ürüne ait kayıtları çıkararak (alış - satış) ile stokta kalan sayıyı bulmak istiyorum.

Bütün alisları ve satışları tek tek kayıt ettiğim için aynı ürüne ait kaç ürün olduğunu bulmak için count ile sorgulayıp birbirinden çıkarmak istedim
  • hyrgul H kullanıcısına yanıt
    Denedim hocam çalışmıyor...
    " Msg 102, Level 15, State 1, Line 1
    Incorrect syntax near '-'. "

hata veriyor
  • MSSQL de denedim ve çalıştı. Siz hangi veritabanı sunucusunu kullanıyorsunuz?

Bir de bu işi sql tarafında halletmek zorunda değilseniz kullandığınız dille de (php, c#, vb.) halledebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hyrgul H kullanıcısına yanıt
    Bende MsSql kullanıyorum... SELECT (...) As fark kısmı gözümden kaçmış. Yardımınız için teşekkür ederim hocam. vb.Net kısmında yapmak iki ayrı sorgu çalıştırıp işlem yapmak mantıklı gelmedi. SQL ile halletmenin daha doğru olacağını düşündüm...

Yardımınız için tekrar teşekkür ederim...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.