Şimdi Ara

Spotify Türkiye ofisi kapanıyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
3.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu gidişle yakında dünyayla bağlantımız komple kopacak

• Youtube yasağı sebebiyle Netflix'in TR piyasasına girmesi çok gecikmişti. Girdiler girmesine ama şimdi de bu haber.

Bilemiyorum belki ticari kaygılardır ama torba yasanın etkisi olmadığını söyleyenler kimse kusura bakmasın benim gözümde zırdelidir. Spotify'ın yöneticisi olsanız siz de endişelenmez misiniz?

Bu torba yasalaşırsa sonrasında ne youtube açık kalır, ne de netflix ne de başka bir streaming servisi. Hayal görmeyin. Partizanlığın da bir adabı olur yahu! Ha şimdi vatan haini de ilan edersiniz beni.
  • biz türkiyede her türlü b.ku yiyelim, vergi kaçıralım, kimsede bize bir şey demesin, diyenler kaçıyor, bizdeki ahmaklar da bunu siyasete yoruyor.

• dijitalleşen dünyada artık böyle ofislere bile gerek kalmıyor. rtükle filan ilgisi olduğunu sanmıyorum. bir çok firma kendi merkezinde türk çalıştırıyor bu konularda (bknz: godaddy)

• Tek bir sebebi var oda vergi.

Eğer yabancı bir şirket Türkiye'deki faaliyetleri için TEMSİLCİLİK açarsa DAR mükellef sıfatında vergilendirmeye tabi olur. ANcak temsilciliği yok ise her hangi bir mükellefiyeti bulunmaz.

Zaten Bu yüzden booking.com'u yasakladılar zamanında vergi alamadıkları için. Diğer firmalarda bu yüzden Türkiye'deki temsilciliklerini kapatıyorlar.

Yani evet ülkemizde ki siyasi iktidarın uygulamalarından dolayı kaçıyorlar

ama hayır ideolojik, dış ilişkiler konularından dolayı değil, tamamen vergi oranları, yaptırımları ve yükümlülüklerinden sıyrılmak için.

Kısacası bizim ülkemizde yaşayan insanlar bu vergi oranlarına, zamlarına tepkisiz kalırken,

şirketler, bu şartlar altında vergilerin yüksek, karların az olduğu bir nokta da maliyet kısmak için gitmesinden kaynaklanıyor.

Mesela bir başka durum, QNB Finansbank'ın satılması. Ruslar, aşırı yüksek vergi oranları ile baş edemedi, Katarlılara sattı.

Tam ve Dar Mükellefiyet

Kanunun 1 inci maddesinde sayılan kurumlar, kanuni veya iş merkezlerinin Türkiye’de bulunup bulunmadığına göre tam mükellefiyet veya dar mükellefiyet esasında vergilendirilecektir.

Kanuni merkezden maksat, vergiye tabi kurumların kuruluş kanunlarında, tüzüklerinde, ana statülerinde veya sözleşmelerinde gösterilen merkezdir. İş merkezi ise iş bakımından işlemlerin bilfiil toplandığı ve yönetildiği merkezdir.

3.1. Tam mükellefiyet

Kurumlardan, kanuni veya iş merkezleri Türkiye’de bulunanlar, gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirilecektir.

3.2. Dar mükellefiyet

Kanuni ve iş merkezlerinden her ikisi de Türkiye’de bulunmayanlar, sadece Türkiye’de elde ettikleri kazançları üzerinden vergilendirilecektir.

3.2.1. Dar mükellefiyette kurum kazancı

Dar mükellefiyette kurum kazancı aşağıdaki kazanç ve iratlardan oluşmaktadır:

Vergi Usul Kanunu hükümlerine uygun Türkiye’de işyeri olan veya daimi temsilci bulunduran yabancı kurumlar tarafından bu yerlerde veya bu temsilciler vasıtasıyla yapılan işlerden elde edilen ticari kazançlar,
    (Bu şartları taşısalar bile kurumların ihraç edilmek üzere Türkiye’de satın aldıkları malları Türkiye’de satmaksızın yabancı ülkelere göndermelerinden doğan kazançlar, Türkiye’de elde edilmiş sayılmaz. Türkiye’de satmaktan maksat, alıcı veya satıcının ya da her ikisinin Türkiye’de olması veya satış sözleşmesinin Türkiye’de yapılmasıdır.)
    Türkiye’de bulunan zirai işletmeden elde edilen kazançlar,
    Türkiye’de elde edilen serbest meslek kazançları,
    Taşınır ve taşınmazlar ile hakların Türkiye’de kiralanmasından elde edilen iratlar,
    Türkiye’de elde edilen menkul sermaye iratları,
    Türkiye’de elde edilen diğer kazanç ve iratlar.
    Kurumlar Vergisi Kanununun 3 üncü maddesinde belirtilen anılan kazanç ve iratlar ile gelir unsurlarının Türkiye’de elde edilmesi ve Türkiye’de daimi temsilci bulundurulması konularında Gelir Vergisi Kanununun ilgili hükümleri uygulanacaktır.
    Dar mükellef kurum kazancını oluşturan kazanç ve iratlara ilişkin açıklamalar Tebliğin (22.2) bölümünde yapılmıştır.

• Arkadaşlar bu ve buna benzer hizmetler gelişmiş zengin ülkeler içindir. Çünkü ya vergi yoktur yada az vergi vardır. Bizim gibi Hindistanvari, Pakistanvari vb bir ülke için ve tonla paraya ihtiyacımız olduğu için bu hizmetler bize uymaz. Fazla maliyetden dolayı bu firmalar bir müddet sonra kaçarlar.

• Bir de Google play music vardı o ne oldu acaba gelse de denesek. Apple music var o da ne Android ne Windows da düzgün çalışmıyor, deezer desen tirt.

• Spotify ofisi kapatsın umrumda olmaz, hatta türk sanatçılarla işbirliği falanda yapmasın. Ben yine her ay abone olmaya devam ederim. Müzik platformu olarak rakipsiz, apple müzikte kullandım çok kullanışsızdı.

Netflix de akıllıysa çekilir tr pazarından. Designated survivor un skandal türkiye bölümüne kesinlikle ceza gelir. Netflix kullansamda Designated Survivor dizisini yayından kaldırmadığı için netflix e ceza kesilmesi taraftarıyım. Bu cezadan sonrada netflix kendi isteğiyle türkiye pazarından çıkar büyük ihtimalle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BB2CECC18 -- 9 Şubat 2018; 21:6:2 >
  • Ofisi kapatmak ne kadar çözüm olur orası tartışılır, ofis aç diye tuttururlarsa paypal gibi komple bırakırlar bu sefer.

Ben açıkcası temel olarak RTÜK sebepli değil de yeterince kar edememiş olmalarını daha olası görüyorum, döviz kuru yüzünden düşük fiyatlandırma
    yaptıklarında ülkemizden kazandıkları ücret çok komik kalıyordur. Şu aralar fiyatı bilmiyorum, uzun süre 10$=10tl gibi bir eşitlik sağlamışlardı.
    Ülkemizden 3$ kazanıyorlardı yani bir nevi. Üstüne ağır vergi yükü de binince Türkiye'den elde ettikleri gelir ofisin ve çalışanların giderini fazlasıyla çıkaracak
    seviyelerden uzak kalıyor olabilir. Veya çıkarsa bile elde ettikleri karı baltalıyor olabilir. Türkiye'de ücretli hizmet kullanımı zaten yaygın değil.
    İnsanlar ücret vermek yerine daha çok youtube'dan dinlemeyi veya mp3 indirmeyi tercih ediyor.
    Üstüne tabi RTÜK'ün son faaliyetleri de eklenince getiri-götürü dengesi göz önüne alınınca Türkiye pazarında ofis ve çalışan sahibi olmayı anlamsız bulmuş olabilirler.

• Kerim5100 kullanıcısına yanıt
    Hocam onu nasıl yaptınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nohouse kullanıcısına yanıt
    İlk kez üye olacaklara 3ay 0.99 totalde, sonraki aylarda ise 14 mü 15 lira mı öyle bir şey. Hâlâ devam ediyor mu bilmiyorum ama.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Led Zeppelin L kullanıcısına yanıt
    Anladim hocam saolun

• quote:

Orijinalden alıntı: Led Zeppelin

İlk kez üye olacaklara 3ay 0.99 totalde, sonraki aylarda ise 14 mü 15 lira mı öyle bir şey. Hâlâ devam ediyor mu bilmiyorum ama.

Yok Aralık tan önce abone olanlara 3 ay 99 kuruş mu neydi. İlk abone olanlara öyle bir fırsat var mı bilmiyorum.

• Kerim5100 kullanıcısına yanıt
    Her sene aynı kampanyayı yapıyor belli aralıklarla Spotify. İşte en son sizin dediğiniz gibi 2017 nin sonunda yaptı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatih7934

biz türkiyede her türlü b.ku yiyelim, vergi kaçıralım, kimsede bize bir şey demesin, diyenler kaçıyor, bizdeki ahmaklar da bunu siyasete yoruyor.

Sen öyle herkesten para koparmaya çalışırsan dünyadan dışlanırsın. Koskoca abd şirketleri düşük vergi için dandik ada devletlerini merkez gösterirken sıradan vatandaştan vergi alır gibi şirketlerden vergi istemek gülünç
  • Soğuttular beni ülkeden

• Arap aklı ve zihniyeti ile maalesef bu kadar. Biz bir arpa boyu yol alamayız. Tamamen ümidimi kestim bu ülkeden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

quote:

biz türkiyede her türlü b.ku yiyelim, vergi kaçıralım, kimsede bize bir şey demesin, diyenler kaçıyor, bizdeki ahmaklar da bunu siyasete yoruyor.

Sen öyle herkesten para koparmaya çalışırsan dünyadan dışlanırsın. Koskoca abd şirketleri düşük vergi için dandik ada devletlerini merkez gösterirken sıradan vatandaştan vergi alır gibi şirketlerden vergi istemek gülünç

sen diyorsun ki sıradan vatandaşı sömür ama koskoca şirketlerden vergi alma yada az al. koskoca abd ye bak bakalım bu gibi şirketlerden ne kadar vergi alıyormuş, verdiğin örnekte bu gibi şirketler sadece bizden kaçmıyorlar abd gibi ülkelerden de kaçıyorlar ada ülkelerine gidiyorlar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

quote:

sen diyorsun ki sıradan vatandaşı sömür ama koskoca şirketlerden vergi alma yada az al. koskoca abd ye bak bakalım bu gibi şirketlerden ne kadar vergi alıyormuş, verdiğin örnekte bu gibi şirketler sadece bizden kaçmıyorlar abd gibi ülkelerden de kaçıyorlar ada ülkelerine gidiyorlar.

Bütün dünyada böyledir. Abd vergi alıyor da abd şirketleri abd içinde merkez mi kuruyor? Onlar vergiden kaçtığı için düşük vergili ülkelerde faaliyet gösteriyor. Trump bunu değiştirmek için vergi oranlarını düşürüyor.
    Birçok ülke yabancılar yatırım yapsın diye bedava arsa, 5 yıl vergi almama teklif ediyor.

• OOOo oh iyi olsuncular da damlamış konuya. PTT MEssenger da yeter herkese. Boşa tartışılıyor bu forumda.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.