Şimdi Ara

Spotify Turkcell Müzik ve Apple Music karşılaştırılması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
4.452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar yaklaşık olarak 2.5 yıldır spotify kullanan birisi olarak gerek spotify'ın arayüzü sıktığından gerekte bazı şarkıları bulamadığımdan Apple Music'i denemeye karar verdim.
    Kullandığım Cihaz: Lg G3
    Kullandığım Kulaklık:Apple Earpods
    Kullandığım Operatör:Turkcell
    Android Sürümüm: 5.0

Spotify:

YAZA ÖZEL 3 AY BEDAVA OLDU
    + Yönleri:
    -Yıllardır piyasada olmuş olmanın verdiği tecrübe
    -Listelerinin fazla olması
    -Ses Kalitesi
    -Pc Programı
    -Kişiye özel liste

- Yönleri:
    -Yıllardır aynı arayüz
    -Bazı parçaların bazı versiyonlarının olmaması
    -Bazı albümlerin geç gelmesi*
    -Türkçe şarkıların olduğu liste az

Öncelikle Spotfiydan bahsetmek isterim yaklaşık olarak 2.5 yıldır kullanıyorum. İlk başta şunu söylemek isterim gerçekten piyasadaki en iyi servislerden birisi. Liste sayısı, ruh hali oldukça fazla hatta koşarken adım sayınızı ölçüp ona göre ritimde şarkı bile veriyor. Aradığım şarkıların %99'unu buluyorum arada bulamadıklarım da olsa Youtube ile açığı kapatıyorum :) Ses kalitesinden bahsetmem gerekirse oldukça muazzam kalitede ses veriyor (tabi iyi bir kulaklık kullanmak da önemli) bağımlılık yapıyor bence şahsen Spotify'ı kapattığım ve o ses kalitesine alıştığım için geri açtırdığım bile oldu.İndirme veya mobil veri üzerinden dinleme kalitenizi yönetebiliyorsunuz.
    Pc ve Web versiyonu ile birlikte çalışıyor olması da ayrı bir güzellik telefon üzerinden Pc, Akıllı TV gibi akıllı cihazlardaki hareketlerinizi yönetebiliyorsunuz. Playstation'dan Android Carlara kadar çok geniş bir kullanma yelpazesi var.Aynı zamanda Facebook'a bağlayarak anlık olarak ne dinlediğinizi paylaşabiliyorsunuz ve MusicMatch programı ile şarkı sözlerini anlık olarak görmeniz mümkün.
    Bu tip platformlarda listelerde kaybolarak yeni şarkılar keşfedebiliyor ve yeni türden müzikleri dinleyebiliyorsunuz ve kişiye özel listelerle size bir nostalji havası yaşattığı oluyor.Boş vakitleri değerlendirmek için oldukça güzel bir yol.

Son olarak şunu söylemek isterim eğer bu tarz bir üyelik almayı düşünüyorsanız 1.sıraya bunu koyabilirim.

Apple Music:

+ Yönleri :
    -Türkçe müzikelere yönelik listeler oldukça fazla
    -Arayüzü görüntüsü güzel
    -Müziklerin geleceği ilk platform olacağını düşünüyorum
    -Sanatçılara özel ve markaların listeleri

- yönleri:
    -Halen Beta sürüm
    -Sanatçı profillerine girmek istediğimde programın kapanıp açılması ve hiçbirşekilde girememem
    -Yavaş bir arayüzü var donmalar vb. oluyor
    -Çevrimdışı kaydetme yapmayıp kaydetmiş gibi göstermesi
    -Web sürümüne yada Pc uygulamasını göremedim
    -Kişiye özel liste yok

Bir kaç haftadır kullandığım Apple Müzik adeta beni fıtık etti. Sanatçı profillerine girmeye çalıştığımda uygulama kendini kapatıp açıyor ve bazen bazı şeylere iki kez dokunmam gerekiyor.Spotify'a alışmış birisi için oldukça sinir bozucu bir durum.Listelere baktığım zaman özellikle Türk müziklerine göre Spotify'dan daha çok listeler var fakat ilk başta dediğim durum hepsine gölge düşürüyor.Sonbahardan beri beta sürümde olması Apple gibi bir şirket için bence utanç verici Apple kalitesini bu uygulamada göremiyorum.

Çevrimdışı dinlemeyi denediğim zaman da ayrı bir sinir oldum.İlk başta bahsettiğim açılıp kapanma durumunda yada programı aşağı küçültüp başka bir programa bakmak istediğimde listeyi indirmiş gibi gösterip mobil veri açık bir şekilde dinlediğimde internetten yediğini anlamam çevrimdışı moda almamla oldu eğer bu özelliği kullanmasam belki de internetimi hortumlayacak.
    Ses kalitesi Spotify'a göre kötü hatta bazı şarkılara diğer parçalara göre sesi kısık denk geldim ve spotify gibi Apple Music'de de bazı şarkıların eksikliği var.*
    Son olarak şunu söylemek isterim Apple Music Apple kalitesini bu uygulamaya yansıtmadığı sürece Spotify'ı tahtından indiremez ve tercih sırasına koyacak olsam 3 numara olurdu.

Ve son olarak... Turkcell Müzik:

+ Yönleri:
    -Fizy ile birleşmesi
    -İnternet paketinden veya TL'den yemiyor ama sadece bağlantı istiyor.
    -Diğerlerine göre değişim hızı
    -Yeni yapılacak olan 4.5G konserleri
    -Web sürümü ile uyumlu

- Yönleri:
    -Kişiye özel liste yok.
    -Eksi yön sayılmaz ama Pc uygulaması olmalı

Bu uygulamayı sonbahardan beri takip ediyorum.Bir zamanların efsanesi Fizy ile birleşmesi büyük avantaj.Sonbahardaki hali ile şimdiki hali arasında dağlar kadar fark var. Eskiden donmalar kapanmalar çok olurdu hiç stabil değildi. Fakat şimdi oldukça seri bir uygulama oldu. Eskiden web sürümündeki fizy listelere(ruha haline göre, pop, rock vb listelere) ulaşamıyordum yada bulması zordu artık bilmiyorum ama şimdi tamamiyle web sürümü ile uyumlu bir hal aldı ve bugün 4.5 G konserlerini vereceğini duydum artık sadece ses mi yoksa videolu yayın mı bilmiyorum bunu pazar günü kullananlar söyler :)

Bu uygulamanın en sevdiğim özelliği hiçbir şekilde internet paketinden yemiyor :) Wifi bulamayan yada uğraşmak istemeyen Turkcell kullanıcıları için tercih edilebilir bi konumda Diğer 2 uygulamada olduğu gibi albüm bulma konusunda bunda da sıkıntı var.*
    Bana kalırsa bu uygulama bu gelişme hızında Spotif'ı zorlayacak ve bence zorlamaya başladı. Tercih etme konusunda 2. sıraya koyarım fakat Spotify'ı zorlar.

(*Sıla Mürekkep albümü gelmedi daha Murat Boz Janti albümü geldi ama çıktıktan bir kaç hafta sonra geldi işin garibi Serdar Ortaç Gıybet hemen geldi muhtemelen prodüksiyon şirketlerinin telif olayı ile ilgili)

Arkadaşlar kusura bakmayın resim boyutlarını tam ayarlayamadım.Maksadım sizi bilgilendirmek ve seçiminize yardımcı olmaktı umarım yardımcı olabilmişimdir ufak tefek hatalarım olabilir siz söyledikçe düzeltirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sahinturk00 -- 23 Mayıs 2016; 21:13:43 >

• Up!
  • Deezer,Tidal'da katılmalı listeye Deezer gayet güzel tavsiye ederim.Ses kalitesi az farkla spotify'dan önde ama sanatçıları bulmak biraz zor yoksa şarkı sayısı daha fazla diye biliyorum spotify'dan.
  • Spotify ilk çıktığından beri kullanıyorum. Apple Music çıktığında, Apple'dan kötü ürün çıkmaz diyerek heyecanla Türkiye'de de kullanıma açılmasını bekledim. Açıldığı gibi Spotify'ı zaten seven biri olarak denemeye başladım.

Apple Music'e ilk kayıt olduğunuzda size tarzınızla ilgili sorular soruyor hatta beğendiğiniz sanatçıları bile soruyor. Böyle olduğunu görünce, daha ilk aşamadan bunları sorduğuna göre güzel güzel şarkılar önerecek sandım ancak ana sayfada sürekli olarak Britney Spears, Miley Cyrus gibi popçuları görüyordum. Yeni açıldı neyse dedim ama bu uzun süre böyle devam etti ve yabancı forumlarda da durumun böyle olduğunu öğrendim.

İşin kötüsü ; Türkiye'de kullanılmaya başladıktan 1 hafta sonra artık ana sayfamda bana önerdiği şarkıcıların, listelerin Demet Akalın, Murat Boz gibi tipler olduğunu görünce artık tamamen soğumuştum ama kafamdaki Apple algısına yakışan şeyler olmadığı için "Neyse en azından ben kendim tarzımı bulur, dinlerim" dedim. Ama gel gör ki tarzlar sekmesine adamlar Alternatif, İndie, Deep House gibi tarzları koymamışlar. Yani ben çoğunlukla İndie dinleyen bir insan olarak kendime uygun listeler bulamıyordum. Bütün elektronik altyapılı şarkıları Elektronik Müzik olarak dayatmaları da cabası.

Sonuç olarak Apple Music, Apple'ın Steve Jobs'tan sonraki halinin kanıtıdır. Bu kadar beceriksizlik içerisinde yüzen bir müzik programı kullanmadım. Spotify candır, bir daha da vazgeçmem..

Not : Apple Music'in masaüstü uygulaması mevcut, Itunes üzerinden kullanılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Markus Schulz

Deezer,Tidal'da katılmalı listeye Deezer gayet güzel tavsiye ederim.Ses kalitesi az farkla spotify'dan önde ama sanatçıları bulmak biraz zor yoksa şarkı sayısı daha fazla diye biliyorum spotify'dan.

Affınıza sığınarak soruyorum, bir forum yöneticisinin Türkçe'yi düzgün kullanamaması çok acı değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seslerin efendisi

quote:

Deezer,Tidal'da katılmalı listeye Deezer gayet güzel tavsiye ederim.Ses kalitesi az farkla spotify'dan önde ama sanatçıları bulmak biraz zor yoksa şarkı sayısı daha fazla diye biliyorum spotify'dan.

Affınıza sığınarak soruyorum, bir forum yöneticisinin Türkçe'yi düzgün kullanamaması çok acı değil mi?

Elbette öyle Ama forumdaki görevim üyelere dil ve anlatım dersi vermek değil.Şikayetlere bakmak,üyeleri uyarmak ve düzeni sağlamak.

• quote:

Deezerda denemiştim 1 yıl önce şarkı bulma konusunda baya sıkıntılı idi
  • quote:

Orijinalden alıntı: seslerin efendisi

Spotify ilk çıktığından beri kullanıyorum. Apple Music çıktığında, Apple'dan kötü ürün çıkmaz diyerek heyecanla Türkiye'de de kullanıma açılmasını bekledim. Açıldığı gibi Spotify'ı zaten seven biri olarak denemeye başladım.

Apple Music'e ilk kayıt olduğunuzda size tarzınızla ilgili sorular soruyor hatta beğendiğiniz sanatçıları bile soruyor. Böyle olduğunu görünce, daha ilk aşamadan bunları sorduğuna göre güzel güzel şarkılar önerecek sandım ancak ana sayfada sürekli olarak Britney Spears, Miley Cyrus gibi popçuları görüyordum. Yeni açıldı neyse dedim ama bu uzun süre böyle devam etti ve yabancı forumlarda da durumun böyle olduğunu öğrendim.

İşin kötüsü ; Türkiye'de kullanılmaya başladıktan 1 hafta sonra artık ana sayfamda bana önerdiği şarkıcıların, listelerin Demet Akalın, Murat Boz gibi tipler olduğunu görünce artık tamamen soğumuştum ama kafamdaki Apple algısına yakışan şeyler olmadığı için "Neyse en azından ben kendim tarzımı bulur, dinlerim" dedim. Ama gel gör ki tarzlar sekmesine adamlar Alternatif, İndie, Deep House gibi tarzları koymamışlar. Yani ben çoğunlukla İndie dinleyen bir insan olarak kendime uygun listeler bulamıyordum. Bütün elektronik altyapılı şarkıları Elektronik Müzik olarak dayatmaları da cabası.

Sonuç olarak Apple Music, Apple'ın Steve Jobs'tan sonraki halinin kanıtıdır. Bu kadar beceriksizlik içerisinde yüzen bir müzik programı kullanmadım. Spotify candır, bir daha da vazgeçmem..

Not : Apple Music'in masaüstü uygulaması mevcut, Itunes üzerinden kullanılıyor.

Hadi onu geçtim tutuyorum misal serdar ortaç seçiyorum bana ana ekranda 90'lardaki albümünü gösteriyorum
    Bu arada sanatç profiline girmeye çalıştığında kapanıp açılıyor muydu sende?

• fizy'e üye oldum direk 4.5g aboneliğim açıldı. sonra iptal edip 3g'ye döndüm. bir de turkcell abonelerine sarki dinlerken kota'dan yemiyor kesin değil mi? :) kontorlu olsa neyse de faturalı oldugu icin insan tirsmiyor değil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Weezer -- 31 Mayıs 2016; 16:45:01 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Weezer

fizy'e üye oldum direk 4.5g aboneliğim açıldı. sonra iptal edip 3g'ye döndüm. bir de turkcell abonelerine sarki dinlerken kota'dan yemiyor kesin değil mi? :) kontorlu olsa neyse de faturalı oldugu icin insan tirsmiyor değil :)

Ben kullanıyorum hiç yemiyor bu arada neden 3g

• 4.5 da çabuk gidiyormuş paketler:)

• quote:

4.5 da çabuk gidiyormuş paketler:)

aslında kullanan adama bağlı çabuk gitmesinin sebebi hızlı olmanın verdiği bir durum nasıl geçtiğini anlamıyrsun
  • ücretsiz derken aylık 6.99 tl ödemesi varmış. ben tamamen ücretsiz sanmıştım

• seslerin efendisi kullanıcısına yanıt
    Aynen dediginiz gibi Spotify candır.1 seneden beri crack versiyonunu kullanıyorun ihtiyacımı da fazlasıyla karşılıyor zaten.Valla beleş kullanmak müthiş bir şeymiş sayın yönetici

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 1 Haziran 2016; 9:54:34 >
  • quote:

ücretsiz derken aylık 6.99 tl ödemesi varmış. ben tamamen ücretsiz sanmıştım

Babalarının hayrına değil ki çok güzel fiyat önceden 10₺idi al derim

• quote:

Orijinalden alıntı: kdr-2015

Aynen dediginiz gibi Spotify candır.1 seneden beri crack versiyonunu kullanıyorun ihtiyacımı da fazlasıyla karşılıyor zaten.Valla beleş kullanmak müthiş bir şeymiş sayın yönetici

Valla ortada güzel birşey var ise hakkını vermek lazım cracklı olmaz

• Craklı ama şarkıları indiremiyorum yani internetsiz bir işe yaramıyor.Ama olsun ayda 4-5 gb harcamaya fazlasıyla deger nasıl da olsa beni böyle kurtarıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 1 Haziran 2016; 20:15:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdr-2015

Craklı ama şarkıları indiremiyorum yani internetsiz bir işe yaramıyor.Ama olsun ayda 4-5 gb harcamaya fazlasıyla deger nasıl da olsa beni böyle kurtarıyor

1 GB internet yaklaşık olarak 15TL
    Sporify ve Apple Music 10 TL
    Turkcell Müzik 6.5 TL
  • Spotify evde çok dinliyorum dışarıda da arada bir paketten kullanıyorum ama çok azZaten telefonda 100 kadar mp3 var (yarısını orjinal disklerden ripledim) onları da wifi alanı olmayınca dinliyorum

• Spotify candır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.