Şimdi Ara

Spor Yaptığım Gün Kaç Gr Protein Almalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
16.361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler 5 aydır evde fitness yapıyorum. biceps,triceps,bilek,omuz,biraz göğüs ve sırt kaslarını çalıştırıyorum.
    kilo 64 , kollarım 31 cm.

program şu şekilde:  Spor Yaptığım Gün Kaç Gr Protein Almalıyım?

Sorum ise şu: spor yaptığım günler kaç gram protein almalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netstat -- 28 Ekim 2014; 15:18:51 >

• Spor günü yada dinlenme günü protein miktarı azaltılıp arttırılmaz, karbonhidrat arttırıp azaltılır.
    Yazmış olduğun kilona göre günlük 90-100 gr hayvansal protein yeterli.
  • Hayvansal veya bitkisel protein farketmez, vg dergileri bile bunu söylüyor artık. Protein proteindir. ama miktar doğru.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Magnetic Monopole

Hayvansal veya bitkisel protein farketmez, vg dergileri bile bunu söylüyor artık. Protein proteindir. ama miktar doğru.

Dergiler her haltı söyler bakmayın siz onlara.
  • Demek istediğim, dergiler bile hayvansal veya bitkisel proteinin fark etmediğini yazıyor. Ki fark etmiyorda zaten. Vücudun proteini parçaladıktan sonra hayvandan mı gelmiş ottan mı umursamaz.
  • quote:

Demek istediğim, dergiler bile hayvansal veya bitkisel proteinin fark etmediğini yazıyor. Ki fark etmiyorda zaten. Vücudun proteini parçaladıktan sonra hayvandan mı gelmiş ottan mı umursamaz.

Siz bilirsiniz istediğiniz gibi beslenin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CON VAYNE

Spor günü yada dinlenme günü protein miktarı azaltılıp arttırılmaz, karbonhidrat arttırıp azaltılır.

hocam peki 100 değilde 40 gr civarı alsam spor yapmadığım günler kaslarda küçülme olur mu yoksa yavaş mı gelişim olur?
  • Yavaş gelişim olur. Toplam enerji ihtiyacının üstünde aldığın ve ağırlık çalışmasına devam ettiğin sürece kasların küçülmez kolay kolay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnesCimen

quote:

Orijinalden alıntı: CON VAYNE

Spor günü yada dinlenme günü protein miktarı azaltılıp arttırılmaz, karbonhidrat arttırıp azaltılır.

hocam peki 100 değilde 40 gr civarı alsam spor yapmadığım günler kaslarda küçülme olur mu yoksa yavaş mı gelişim olur?

Kafalarınızın karşımaması için öncelikle yukarıdaki kardeşimin hayvansal bitkisel fark etmez cümlesini kısaca değineyim.
    Bu besinlerdeki proteinlerin kalitesi, amino asit zinciri, çeşit ve miktarları birbirlerinden farklıdır. Sindirilebilirlik açısından en uygun olanı yumurta, et, süt ve benzeri hayvansal kaynaklı yiyeceklerden elde ettiklerimizdir.
    Et, balık, süt ve bunların türevlerinden elde edilen protein iyi kalitede protein kabul edilir. % 75 - 80'i vücut proteinine dönüşür.
    Hayvansal kaynaklı proteinler elzem amino asitler açısından yeterli düzeydedir. Düşük kalite protein diye sınıflandırdığımız bitkisel kaynaklı proteinlerde bazı elzem amino asitler yetersiz bulunmakta ve sindirimleri de güç olmaktadır. Bitkisel kaynaklı proteinlerin % 40'ı kullanılabilmektedir. Mesela kullanılabilirlik açısından tavuk yumurtası örnek proteindir, % 98'i vücut tarafından kullanılır.

EnesCimen sorunun cevabı ise spor yapan birisinin minimum kilosu kadar gram cinsinden protein tüketmesidir. Küçülme olmaz ama recovery tabir edilen kasların yenilenme ve gelişmesi safhası yavaş ilerler toparlanamayan bir vücudu üst üste antrenmana maruz bırakmakta sürantrenmana neden olur.

• Eğer yoğun bir şekilde çalışıyorsanız, kas gelişimi ve korunumu açısından vücut ağırlığınızın kilogramı başına 2.22 gram protein almanız gerekir.

http://donusumnoktasi.com/gerekli-besinler/protein/protein-ihtiyaci.html
  • quote:

Hayvansal veya bitkisel protein farketmez, vg dergileri bile bunu söylüyor artık. Protein proteindir. ama miktar doğru.

Protein proteindir doğru. Bitkisel veya hayvansal olması bir şeyi değiştirmez.

Ancak aminoasit aminoasit değildir. Kas gelişimi açısından diğerlerine nazaran daha çok iş yapan aminoasitler hayvansal proteinlerde bulunur.
  • bu muhabbet sağda solda çok dönüyor. buna türkiyede ve internet ortamında tam doğru cevap verecek kimse olduğunu sanmıyorum. çünkü türkiye de yıkılamayan yerleşik kalıplar var,bilimsellikten uzak kulaktan kulağa dönen muhabbetler var. bitkisel ve hayvansalın farkı yok diyenler neye dayanarak diyor? 6 ay boyunca bitkisel protein 6 ay boyunca hayvansal protein ile spor yapıp aradaki farkı mı incelediler? yoo. forumlarda ki "üstat" lar öyle üfledi,öyle kaldı. söyle bir parantez açalım; Sergio Oliva 1.8 gram protein aldığını söylemiş. düşün yani adamın vücudu tescilli. bizim ahmet mehmet e 1.5 gram çok bile,altı üstü plaj vücudu yapacak.
  • The Sovereign kullanıcısına yanıt
    Dergilere körü körüne inanmadan biraz bilimsel olarak araştırırsan göreceksin ki, hayvansal ve bitkisel proteinler farklıdır. Aminoasit değerleri yüzünden. Normal sağlıklı bir yaşamdan kastın varsa sıkıntı yok diyebilirim. Lakin kas gelişimi istiyorsan eğer, bunu mercimekle yapamazsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Steelbb

Dergilere körü körüne inanmadan biraz bilimsel olarak araştırırsan göreceksin ki, hayvansal ve bitkisel proteinler farklıdır. Aminoasit değerleri yüzünden. Normal sağlıklı bir yaşamdan kastın varsa sıkıntı yok diyebilirim. Lakin kas gelişimi istiyorsan eğer, bunu mercimekle yapamazsın.
    Hocam 4 yıl geçmiş konuyu açalı, güzel hortlatmışsın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Steelbb S kullanıcısına yanıt
    4 yıl önceki mesajımı anlamamışsın. Dergiler BİLE derken dergilerdeki broscience'i küçümseyerek yazdım. O gereksiz saçma dergiler bile bu ayrımın gereksiz olduğunu söylüyor. Zamanında kas gelişimi istiyordum ve mercimekle yaptım.
  • The Sovereign kullanıcısına yanıt
    Hortlatmaya bir hortlatma da ben yapayım, baska bir konuda da yazdım, kendim profesyönel vücut geliştiriciyim 180 boy 100 kilo yağ %10 civarı avatardan görüyorsunuz vücudumu (yarışmalara katılmıyorum) Tuluğ hocadan tutun, şu anki birçok yarışmacı arkadaşka aynı ortamda calismalar yaptım. Yüzlerce desem az olur binlerce türkiye ve dünya capinda body building yapan profesyönel arkadasim var. 33 yasindayim bugüne kadar 1 tane bile TAHIL İLE BODY BUILDING YAPAN PROFESYONEL görmedim ya da duymadım. Duyduklarım sadece gündemden para kazanmak icin dergilere röportaj veren vlogger blogger tiplerdi. Bu kadar....baska birsey yazmama gerek yok siz dilediğinizi sevmekte özgürsünüz :)
  • spordan sonra yemek yeyip yanında ayran içiyorum sonrada 1 adet muz ile ya ülker içim ya da sek proteinli süt içiyorum 30 gr protein ve zabalayın kayfaltıda da 3 yumurta zeytinyağı ve yumuşak peynir yiyorum 3 ayda 70 den 80 e çıktım ve kas da yaptım diyeceğim o ki protein spordan sonra bol almak şart mümkünse doğal olsun
  • frozensoul kullanıcısına yanıt
    Doğal bir sporcu için pek bir fark olmayacaktır, sizin alanınızın dışı burası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: frozensoul

Hortlatmaya bir hortlatma da ben yapayım, baska bir konuda da yazdım, kendim profesyönel vücut geliştiriciyim 180 boy 100 kilo yağ %10 civarı avatardan görüyorsunuz vücudumu (yarışmalara katılmıyorum) Tuluğ hocadan tutun, şu anki birçok yarışmacı arkadaşka aynı ortamda calismalar yaptım. Yüzlerce desem az olur binlerce türkiye ve dünya capinda body building yapan profesyönel arkadasim var. 33 yasindayim bugüne kadar 1 tane bile TAHIL İLE BODY BUILDING YAPAN PROFESYONEL görmedim ya da duymadım. Duyduklarım sadece gündemden para kazanmak icin dergilere röportaj veren vlogger blogger tiplerdi. Bu kadar....baska birsey yazmama gerek yok siz dilediğinizi sevmekte özgürsünüz :)
    Açıkçası et, tahıl, sebze hepsi bir yere kadar bir üst seviyeye çıkmak için kreatin, bcaa, taurin, arjinin ve çok daha fazla suplement almak zorundasın hele sizin gibi 100 kilo %9-10 yağ oranı için kesinlikle anabolikler şart şimdi size sorsak ben doğalım diyeceksiniz orası ayrı ama kim steroid kullanıyorum der ki?

• Protein sentezinin oluşabilmesi için 21 tane aminoasit gereklidir. Siz bu aminoasitleri sadece hayvansal proteinden karşılayamazsınız. Her zaman altını çizerek söylüyoruz denge denge denge diye. Sadece bitkisel yesen de olmaz sadece hayvansalla da olmaz. Dengelemek lazım fakat hayvansal tabii ki besin kalitesi, aminoasit profili olarak bitkiselden daha iyidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.