Şimdi Ara

Sözel Tercih Sıkıntısı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    kardeşim, ben sana bilgiyi burada anlattım diye hatırlıyorum bile bile yazmanızı istemedim . ama yine de başka seçenek bulamayıp yazılmış ben de zamanında mecburen reklamcılık yazmıştım çünkü sözelde yazılacak bir bölüm dahi yok . bilgi tarih için değil bilgi reklamcılık söylüyorlar 2 yıllık aslında diye ben de belki burayı okuyan olur da seneye vs yazmazlar diye belirttim

bilgi tarihte okuyan arkadaşım hocaların birçoğunun ideolojik takıntıları olduğunu hatta sınıfta milliyetçi bir kardeşimizin hocanın konuşmalarından dolayı ağladığını dahi söyledi birçok arkadaşı da bölümden memnun değil. boğaziçi sana zaten gelecek kardeşim ama rahat ol sen
  • hzbilalkeskn kullanıcısına yanıt
    Boun tarih öğrenci kalitesi yıl geçtikçe düşüyor ve daha da kötüsü muhafazakarlaşıyor. Okul ise malum rejimin saldırısı altında direnmeye çalışıyor olsa da özgürlüğü ve kalitesindeki kısıtlanmalar fark ediliyor diyeyim siz anlayın. Bunu bizzat son aylarda defalarca kez WhatsApp konuşmalarında tartıştık şu sıralar son senesine giren başarılı bi' çocuk ve yine aynı bölümden 1 akademisyen ile. İnsanların taşoda festivallerine dahi karışılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Syme -- 17 Ağustos 2018; 17:4:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Syme kullanıcısına yanıt
    öğrenci kalitesini ideolojik görüşüyle mi ölçüyoruz hocam ? ilk 2 bine giren her kimse o giriyor boğaziçi tarihe neden muhafazakarlar girebilsin ki sadece ayrıca diğer söylediğiniz şey tüm türkiye'de hissediliyor
  • dücimanuel D kullanıcısına yanıt
    Hocam Yeditepe'de okuyan arkadaşım da orasını yazma demişti :d. İnşallah dediğiniz gibi olur da Boğaziçi gelir bana.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Gidersem ortamı onlara bırakmayacağımdan eminim hocam :d

Kalite değil de her 3 görüşten de aşırı olan insanlar sıkıntılı hocam

inşallah kardeşim ben şahit olduklarımı yazıyorum kimse okuduğu okulu bırakıp da yeniden sınava girmek istemez ama maalesef durum bu bilgi üniversitesi iyi bir okul değil ve öğrenci kalitesi demişken sınıfların sadece yüzde 5 ya da 10'u tam bursludur gerisi 50 burslu ve 25 bursludur yüzde 50 burslu giren öğrencilerin sıralamaları da malum .
  • quote:

Orijinalden alıntı: dücimanuel

kardeşim, ben sana bilgiyi burada anlattım diye hatırlıyorum bile bile yazmanızı istemedim . ama yine de başka seçenek bulamayıp yazılmış ben de zamanında mecburen reklamcılık yazmıştım çünkü sözelde yazılacak bir bölüm dahi yok . bilgi tarih için değil bilgi reklamcılık söylüyorlar 2 yıllık aslında diye ben de belki burayı okuyan olur da seneye vs yazmazlar diye belirttim

bilgi tarihte okuyan arkadaşım hocaların birçoğunun ideolojik takıntıları olduğunu hatta sınıfta milliyetçi bir kardeşimizin hocanın konuşmalarından dolayı ağladığını dahi söyledi birçok arkadaşı da bölümden memnun değil. boğaziçi sana zaten gelecek kardeşim ama rahat ol sen
    Şu mesajın her kelimesine katılıyorum, bilgi liboş ve kürtçü yuvası ayrıca öyle olmayanlar da dahil kitlesi bommboş dolayısıyla bazen irrite oluyorum, Kadir Has hocalar bazında da öğrenci kalitesi ve dersler bazında da daha kaliteli olduğu gibi komple Atatürkçü aydın bir yer oradaki tüm kankalarım memnun ben okulundan bölümünden bu kadar memnun başka bi şey daha görmedim WhatsApp'ta anlatıyorlar özeniyorum, Atatürkçü özgürlükçü takılıyo adamlar istediği alanda uzmanlaşıyor olay artık mesela medya planlamada e adamlardan da oraya yönelen oluyor haliyle derslerle şeylerle. Ayrıca evet reklamcılık 3. ve 4. sınıflar bi şey katmaz boş beleş geçer zaten 4'te okulu takan uğrayan olmaz sektörde tutunmaya bakar 3'te de okula gelip gider okul ona fazladan bi' şey katmadan. Bu bilgi reklamda da böyledir bau reklamda da, aslında gayet makul ve konsantre olarak gayet de 2 seneye sığacak şeyi gerek aynı şeyin lacivertini ders diye koyup gerek gereksiz seçmeli yükü koyarak arttırırlar. Kadir Has'taki 4'lere bakıyorum mis gibi ajansla kaliteli markalara 360 derece reklam kampanyası yaratarak mezun oluyor adamlar. Mesela bu sene oradan bir arkadaşım concept ajans ve vestel pazarlama ekibine bitirme projesini sundu isteyen projeyle isteyen tezle mezun oluyor bizde hep teorik, sektöre girince sudan çıkmış balığa döndüm o sırada oradan kankamla aynı ajansta stajdaydık anlatıyordu sektöre hazır pratik bilgiyle ya da isteyen yüksek lisansa yönelik teorik bilgi ve tezle mezun oluyor adamlar, onun dışında reklamcılık hakikaten boş geçiyor bilgideyim mesela dışarıdan etiketi var ama balon bu koca sene neden geldim 2den farklı neyde geliştim belli değil 4'te yine aynı şekilde olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Syme -- 17 Ağustos 2018; 17:19:1 >

Orası gelirse de bölümü birinci bitirmekle uğraşacağım hocam. İnşallah Boğaziçi olur.

tabi kardeşim kimse aşırıya kaçmamalı ayrıca üniversitelerin bu tip yerler olmaması gerektiğini de düşünüyorum ben 70'lerde bunlar oldu da ne oldu ülkeye ne fayda getirdi sadece darbeleri getirdi...
    hocam ilk sene de boştu gördüğüm kadarıyla bir derste hoca caps yapmayı vs öğretiyordu fotoğraf vs çekiyorsun bunlar da içi dolu değil açıkçası ama bu bölümde okuyanların yapması gereken de dediğiniz gibi ajanslara vs kapak atmaya bakmak umarım siz başarılı olursunuz bu alanda
    Yok estağfurullah kastettiğim o değildi, kastettiğim şuydu 4. sınıfındaki kankam 4 sene içindeki tersine evrimi ve yozlaşmayı ve yoksunlukları ve özgürlüğe müdahaleyi anlattı sürekli inanamadım her seferinde, örneğin bu seneki taşoda festivaline varan müdahaleler vb. Ayrıca belki onların komplo teorisidir ama bilerek kontenjan yükseltme taban düşürme ve ödenek kısmalarla sürekli sıkıştırma ve baskı altında hissediyorlar, ösym ve güç erkleri eliyle oraya kafayı takmışlar diyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Syme -- 17 Ağustos 2018; 17:25:8 >
    Doğrudur hocam ama ben devlet üniversitelerinin ekseriyetinin böyle olabileceği kanısındayım bir de burada öğrenci çok önemli ilk 2 bine girenler içinde her türlü adam var o sebeple çok problem olacağını düşünmüyorum öğrenci boyutunda ama yönetim tarafında sıkıntılar olduğu aşikar zaten rektörler artık Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor bütün üniversitelerde bunun sonuclarına da anlattıklarınız da Girit’e maalesef ama bu boun ile sınırlı değil tahminimce

• Beyler ben de sözelde tercih yaptım sıralamam 48k Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 55K ile kapatmış kesin gelir mi sizce azda olsa içimde tedirginlik var

• Kesin gelir hocam, rahat ol.

• 25 kyım 16 klık yer gelirmi? hacettepe ve ege üniv türkce ögretmenliklerini yazdım.

Abartmıssın biraz. Bilgi iyi bir okul degil demek için aksam saatlerinde bilgide kotü seyler yasamıs olmak lazim. Dunya siralamasında ozellerde koc bilkent sabanci'dan sonra 4. Bilgi. Ülke içerisinde yapılan gözde üniler calismasinda da devlet ozel karisik olarak bilgi 3. sırada.

Ögrenci kalitesi ise pek de sinav sonucuna gore olculebilecek bir sey degil. Hele su kadar burslu geri kalani %50 demek hic dogru degil. Bilginin %50 bolumleri bile tam burslu olan baska okullara gore oldukca cok tercih edilebilir durumda cunku. Bunun disinda Bilgi'de diger özeller gibi bir ticarethanedir bunu unutmamak lazım. Sanki tek bilgi'de burslu kontenjani 3-5 kisiymis gibi yapmak hiç dogru değil. Açın bakın neredeyse tüm ozellerde en az kontenjan burslu kısma ayrılir ve bu da %50-%25'e göre dogal olarak azdir zaten. Normal olan bir seyi carpitarak neyi amacladin anlamadim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sozelcidonanimhaber -- 18 Ağustos 2018; 3:31:50 >
  • sozelcidonanimhaber S kullanıcısına yanıt
    hangi sıralamalarda kardeşim bir görelim aleste mi ilk 3'te kpss'de mi nerede ilk 3'te bir kaynak atabilirsen sevinirim

http://tr.urapcenter.org/2017/2017_t1.php urap'ta türkiye geneli 66. vakıflar arasında 22.

http://yok.gov.tr/documents/10279/43653871/vakif_yuksekogretim_2018.pdf ales eşit ağırlık'ta 43. vakıflar arasında 20. (sayfa 131)

ales sayısal 71. vakıflar arasında 30. ( sayfa 132)

ales sözel 22. vakıflar arasında 9. (sayfa 133)

öğrenci başına düşen kitap sayısında 36.(sayfa 110)

öğrenci başına giden cari gider 31. ( sayfa 113) - heralde en pahalı üniversitelerde 3. ama para harcanmıyor sanırım :)

tam bursluluk oranında 41. ( sayfa 116)

öğrenci başına düşen kütüphane alanı sıralamasında 52 yani sondan 6. (sayfa 107)

öğrenci başına düşen alan sıralamasında da 52.

bu da dünya çapında yapılmış bir sıralama : http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/603479/Bes_Turk_ilk_500_de.html

https://www.ntv.com.tr/galeri/egitim/dunyanin-en-iyi-universitesi,E_ME2Ap-u02IQJ8l0dZ6Ew/q7PDtbr0ZUyP4_UqNF7tWQ

ayrıca bilgi en kalabalık üniversiteler arasında 2.

bilgisayar mühendisliği , tarih, reklamcılık, medya ve iletişim birçok bölümden arkadaşım var bu insanların bir kısmı yeniden sınava girdi bir kısmı da bu yıl okul değiştirecek ben bizzat yaşadıklarımı anlattım üstte öğrenci kalitesi vs dendi ben de vakıf üniversitelerinin durumunu bilgi özelinde anlattım...

gözde üniversite dediğin nedir hocam herkes kampüsünden bahseder durur bilginin akademik başarıları yukarda verdim aleste...

kral çıplak hocam ne kadar uğraşılsa boş

bu balon patlar yakında

https://www.topuniversities.com/university-rankings/eeca-rankings/2018

QS'in ne olsuğundan bahsetme gereği duymuyorum. Zaten attığın dosyayı biraz daha dikkatli inceleseydin YÖK'ün de QS sıralamalarını verdiğini görmüş olabilirdin.(Kaçırdıysan sayfa 119) 2016 ve 2017'de olduğu gibi 2018'de de BİLGİ; Koç, Sabancı ve Bilkent'ten sonra 4. Geliyor. Aynı dediğim gibi. Listeye farklı yıllarda Özyeğin, Atılım, Başkent gibi okullarda girmiş. Şurada burada 3.dür 4. dür dememişim. O kadar liste atmışsın ales kpss urap vs ales'te 3. dür kpss'de şöyledir falan da demedim. Bu listeleri atman çok anlamsız oldu.

Şimdi diger yazdıklarına gelecek olursak. Aslında hepsine verilebilecek tek cevap var ve sen vermişsin zaten. Okul kalabalık...

- Öğenci başına düsen kutüphane alanında sondan 6. Demek kolay, duyan da okulun kutüphanesi yok sanacak :) 2bin m2 alana sahip bir kutuphanesi varmis. Diger okullara bakinca gayet normal ve yeterli olduğu gozukuyor. Sadece bazi okullar'in kutuphanesi listenin geneline gore anormal derecede buyuk. 5bin 8 bin 12bin m2 gibi. Onlar da geri kalan 46'sı değil haliyle sabancı bilkent falan . Bilgi'nin gerilerde olma sebebi "ogrenci basina dusen m2

uzerinden hesap edilmesi. Unutmayalim Bilgi en kalabalik 2. Okul

- Öğrenci başına düsen kitap sayisı da maalesef yine oldukca yanıltıcı. Bunu anlamak icin basılı kitap sayisina bakmak yeterli. 130bin. Liste'de bulunan bir iki anormal veri disinda en yuksek sayilardan birisi bu. Peki yanılgıya dusuren nokta ne ? Bilgi en kalabalık 2. Okul.

- Ogrenci basina dusen alan sayisi olayi tam muallak. Bir sure khas'ta bulundum ama okulun icinden cikip oturacabilecegin dogru duzgun bir yer bile yok. Halbuki okulun 130bin m2 acik alani varmis. Bilgi ise 98bin m2 açik alana sahipmis bu tablolardaki verilere gore. Simdi bir yerde ulkenin sayili kampuslerinden birisi santral digeri cibali ? Hangisi bu verileri yansitiyor. Ogrenci basina dusen alan olarak khas 40 m2 bilgi 8 m2. Cibali ? Santral ? Komik oluyor...

- Tam bursluluk olayi dedigim seyi karsiliyor iste. Bir kac okul disinda vakif unilerinde bu olay aynidir. Tam burslu kontenjani az %50-%25 bolumleri kontenjani fazladir. Oransal olarak okullarin %10-%20 arasinda TB ogrenciye sahip oldugu goruluyor. Bilgi 41.'ymis. Simdi sıkı dur.

Sabancı TB ögrenci sayisi 82/54. sırada

Yeditepe TB ögrenci sayisi 405/56. sırada

Bahceshir TB ogrenci sayisi 336/59. Sırada

Ozyegin TB ogrenci sayisi 131/65. Sirada.

Ve BILGI TB ogrenci sayisi 542... Bu TB ogrenci sayisi neyi gosterir bilmiyorum ama listenin geri kalanina gore en yuksek TB ogrenci sayilarindan birisi. Yine de ne bilgi ne de diger okullar listede gerilerde olmasina ragmen kotu diyemeyecegin okullar.

- Son olarak ögrenci basina cari gider tablosuna bakacagiz ama yoruldum valla. Okul pahali mi ? Evet, cok pahali. Peki bu ogrencisine para harcamiyor demek mi ? Hayir. Listede geride olmasi bunu gostermez. En kalabalik 2. Okul olmasina ragmen 12.720 lira harcanıyormus ogrenci basina.

1) Bilkent'in ogrenci sayisi 12.700 ve ogrenci basina harcaması 27bin lira civarı. Bilgi'nin ogrenci sayisini 28bin'den 14bin'e cekince cari gider ne hikmetse birden 25bin liraya firliyor. Ama yetmez okulun ne kadar harcama yaptigini daha da iyi aciklayabiliriz.

2) Koc'un ogrenci sayisi 6.662 bin ve ogrenci basina harcama 60bin liraymis. Bilginin ogrenci sayisini 14binden 7bine cekersek ogrenci basina harcama da 25binden 50 bine yukselecek. 50 binden daha yuksek olan var mi peki bakalim ?

3) Sabanci'nin ogrenci sayisi 4800 civari ve ogrenci basina gider duz 50 bin civari. Sayiyi 7bin'e cekersek cari giderin 50k altina dusecegini ben mi soyleyeyim sen mi hesap edersin.

Konya gida ve tarim listenin basinda yer aliyor fakat ogrenci sayisi 220 kadarmis. Gormezden geliyorum. Fakat gormezden gelemeyecegimiz bir sey daha var ki BILGI, en pahali 3. Okul oldugu gibi aldigi parayi da ogrenciye harciyormus. Ogrencisine en cok para harcayan da 3. Okulmus. Zira listenin geri kalaninda degil 50bine yakin 25 bine yakin okul bulmak bile cok zor.

Yazim yanlislari icin kusura bakmayin. Goz tirmaliyordur mutlaka. Fakat yalan yanlis bilgiler kadar goz tirmaladigini dusunmuyorum. Meseleyi kisisel algilama. Senin de yanlis bildigin, algiladigin seyler varmis. Umarim senin icin de okulu arastirip merak eden insanlar icin de olmasi gerekeni olmasi gerektigi gibi ortaya koymusuzdur.

• sozelcidonanimhaber S kullanıcısına yanıt
    Okulun kalabalık olması direkt olarak eğitime etki eder hocam akademik başarıları da ortada ales ortalamaları ortada... Örneğin Şehir üniversitesi'nde öğrenci sayısı 5 bin Bilgi'de 30 bine yakın Şehir'in ales ortalamalarına bir bakın misal şehir tarih ve Şehir edebiyat Boğaziçi'ne yüksek lisansa her yıl öğrenci gönderiyor bilgi gönderebiliyor mu buna da bir bakın.

sadece bir listede ilk 4'e girmiş olması geri kalan akademik istatistikleri değiştirmiyor.

tam burslu öğrenci oranında kaçıncı olduğunu da gördünüz. sonlarda...

kalabalık olmasının sonuçlarını da gördünüz kütüphane vs bakımından kütüphanenin büyük olması ortalamayı değiştirmiyor , okul kalabalık napalım işte bu kadar öğrenci varsa mecburen ortalamalar da düşüyor demek doğru değil . okul zamanı santral kampüse gidip bir kafeye oturursanız izdihamı göreceksiniz hatta yaya trafiği bile oluşabiliyor .

Hazırlık kampüsüne gidin bir bakın derim öğrenciler sabahçı öğleci şeklinde okuyor resmen sınıflar yeterli olmadığından... 2 saat öğle arası vermek zorunda kalıyor okul birileri yemeğe giderken öbür öğrenciler giriyor o kadar kalabalık ki...

bilgi üniversitesi iyi bir okul değil dedim çünkü bir üniversitenin önceliği akademik başarı olmalıdır kampüsündeki starbuckslar değil. tam burslu öğrenci sayısındaki azalma okulun kalitesine inanılmaz derecede yansımış durumda tabi ki benim sözüm ilk 10-20 bindeki insanlaradır yani iyi devlet üniversiteleri tutuyorsa bilgi üniversitesi yazmalarını asla tavsiye etmem bilkent koç seviyesinde değildir ancak tabi ki gelişim üniversitesi seviyesinde de değildir vasat bir üniversite olmuştur benim görüşüm bu sene bırakan ,eski bir öğrencisi olarak.

yazdıklarımda art niyet, mübalağa yoktur dediğim gibi hiç kimse iyi bir puanla girdiği üniversiteyi bırakıp da tekrar sınav zulmüne katlanmak istemez umarım sizler beğenirsiniz.

son olarak da bir misal vereyim : bir adam düşünün cebinde 5 tlsi var bunun 3 tlsini bağışlıyor bir adam da var cebinde 20 tlsi var o da 4 tlsini bağışlıyor sizce hangisi daha büyük ? tabi ki 4 tl veren daha büyük gözüküyor ama vicdanen bakarsak 5 tlsi olan adamın yaptığı bağışın çok daha kıymetli olduğu ortaya çıkacaktır, sizin yaptığınız tam burslu öğrenci oranı da buna benziyor bu şekilde yapılan bir örnekleme asla doğru sonucu göstermez oranlar doğru sonucu gösterir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dücimanuel -- 18 Ağustos 2018; 15:22:2 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.