Şimdi Ara

Soyadımı değiştirmek için dilekçe verdim soruları alayım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
3
Favori
18.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet çok basit bir başvuru, nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe vermeniz yeterli ama hemen onaylanmıyor önce inceliyorlar kabul edilirse değişiyorlarmış, bana öyle söylenildi.

Başvuruyla ilgili soruları gönderebilirsiniz, ben bizzat dilekçeyi yazıp başvurdum çünkü

Edit; Bu arada sadece soyadı değil isim de değiştiriliyormuş, ama herkes değiştiremiyor bu kanun sadece şunlar için geçerli;

quote:

Soyadı Kanunu'na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebiliyor.
    Bunların dışındakiler yine mahkemeye gitmek zorunda.

Edit2: Karar çıktı soyadım değişti, artık tüm süreci öğrendiğim için tüm soruları cevaplayabilirim, gönderin gelsin sorular.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baygezen -- 9 Nisan 2018; 23:1:19 >

• Yillardir bu konuyu bende dusunuyorum, 10 harften olusan ve 3 sessiz harfin yanyana oldugu garip bir soyadim var, daha bir kere soyledigimde anlayip dogru yazabilen olmadi, hep mudahele etmem gerekiyor, devlet kurumlarinda da durum boyle, adam resmi evrak duzenliyor dilekce onayli form vb. gibi elle doldurulan, soyadim yanlis, esnaftan bir sey aliyorum haliyle fatura kesicek ben diyorum kayısı o anliyor hasandagı.

takip edecegim konuyu.
  • banka da hesapların aynı kalır güncelleme bankaya gitmez senin değiştirmen gerekir yani banka bilgilerini güncellemen gerekir güncellemesende sorun olmaz ama eft işleminde bankada hangi soyadın varsa o soyadla gönderim yapmalılar yoksa para isim uyuimazlığından karşo tarafa iade edilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soyisim değilde isim değiştiriliyor mu

• quote:

Orijinalden alıntı: Thyron

Soyisim değilde isim değiştiriliyor mu

Bir defaya mahsus ikisi de değişebiliyor, bununla ilgili geçici kanun çıkardılar. Haberi şurada;http://www.hurriyet.com.tr/uygulama-basladi-bir-defaya-mahsus-isim-ve-soyadi-degistirebiliyor-40725229
  • Soyadın ne

• quote:

Orijinalden alıntı: Metufkcr

banka da hesapların aynı kalır güncelleme bankaya gitmez senin değiştirmen gerekir yani banka bilgilerini güncellemen gerekir güncellemesende sorun olmaz ama eft işleminde bankada hangi soyadın varsa o soyadla gönderim yapmalılar yoksa para isim uyuimazlığından karşo tarafa iade edilir

Sağol hocam ayın yirmisinde az da olsa bir para gelecekti, tam o esnada soyadım değişirse para iptal mi olur acaba diye merak ediyordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baygezen -- 4 Şubat 2018; 14:33:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Simone Simons

Soyadın ne

şakir

herkese çay şakir'e yok diyorlar şeklinde dilekçede özellikle belirttim durumu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baygezen -- 4 Şubat 2018; 11:36:54 >
  • baygezen kullanıcısına yanıt
    bankada kayıtlı soyadın ile yollasınlar parayı

• Ohaa hocam Allah razı olsun haberim yoktu bundan. Adımı değiştiricem bende inşallah dedemin adını almak istiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Trezeguet17

quote:

Bir defaya mahsus ikisi de değişebiliyor, bununla ilgili geçici kanun çıkardılar. Haberi şurada;http://www.hurriyet.com.tr/uygulama-basladi-bir-defaya-mahsus-isim-ve-soyadi-degistirebiliyor-40725229

Kim bilir neden böyle bir kanun çıkardılar durduk yere

• Yenisini sen mi belirledin, ne seçtin?

• Yillardir bu konuyu bende dusunuyorum, 10 harften olusan ve 3 sessiz harfin yanyana oldugu garip bir soyadim var, daha bir kere soyledigimde anlayip dogru yazabilen olmadi, hep mudahele etmem gerekiyor, devlet kurumlarinda da durum boyle, adam resmi evrak duzenliyor dilekce onayli form vb. gibi elle doldurulan, soyadim yanlis, esnaftan bir sey aliyorum haliyle fatura kesicek ben diyorum kayısı o anliyor hasandagı.

takip edecegim konuyu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: baygezen

quote:

Orijinalden alıntı: Simone Simons

Soyadın ne

şakir

herkese çay şakir'e yok diyorlar şeklinde dilekçede özellikle belirttim durumu.

:D :D hocam ailen ne dedi

• quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

quote:

quote:

Haberde yazıyor hocam işte; imla hatası, komik anlamı olan veya yanlış anlaşılmalara sebep olanları bir defaya mahsus değişeceğiz demişler. Bence oldukça yerinde, bir insan niye ömrünün sonuna kadar istemediği bir ismi taşısın ki? Sonuçta kendi seçimi değil, o yüzden ben doğru buldum.

• quote:

Orijinalden alıntı: forumkeeper02

Yenisini sen mi belirledin, ne seçtin?

Evet hocam ne isterseniz onu seçiyorsunuz, ben miroğlu olmasını istedim.

Kabul edilirse miroğlu yasalarını hep beraber yeniden yazacağız.
  • Kötü bir anlamı yok ama belki ileride bende değiştirmek isteyebilirim, soyadım herkeste var, çok sıradan geliyor.

Bankalar, operatörler, abonelikler, resmi evraklar, ehliyet, ruhsat (askerlik, diploma vb) bayağı karışır ortalık! Tamam TC kimlik no ile eşleştiğinden basit gibi görünebilir ama bu değişikliği banka vb kurumların uygulaması bakalım bu kadar basit olacak mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam ben soyadımı değiştirmek için nufüs müdürlüğünde çalışan birine sorduğumda bana mahkeme ile değişir demişti siz nasıl yaptınız acaba tekrar gitmeyi düşünüyorumda

• quote:

Orijinalden alıntı: RedManetics

hocam ben soyadımı değiştirmek için nufüs müdürlüğünde çalışan birine sorduğumda bana mahkeme ile değişir demişti siz nasıl yaptınız acaba tekrar gitmeyi düşünüyorumda

bu kanun yeni çıktı o yüzden sadece dilekçe vererek değiştirebilirsin, tabii uygun bulunup kabul edilirse.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: straptezlo

quote:

quote:

Haberde yazıyor hocam işte; imla hatası, komik anlamı olan veya yanlış anlaşılmalara sebep olanları bir defaya mahsus değişeceğiz demişler. Bence oldukça yerinde, bir insan niye ömrünün sonuna kadar istemediği bir ismi taşısın ki? Sonuçta kendi seçimi değil, o yüzden ben doğru buldum.

Doğruyu yanlışı konuşmuyorum. Kim bilir ne oldu da böyle bir kanun geldi diyorum malum ohal istedikleri kanunu çıkartabiliyorlar

• Merhaba.Siz değiştirdiğinizde diğer aile üyelerinizin de değişiyor mu soyadı(anne,baba)?

Bir de değiştirmek için çok büyük bir gerekçemiz olmak mı zorunda?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.