Şimdi Ara

SOUNDBAR [ANA KONU] (365. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: barisyeter Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
33.368
Cevap
471
Favori
1.642.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 363364365366367
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Siz zaten bu yorumunuza benim yazdığımı onaylamış durumdasınız.
    Söyle düşünün;
    Atmos için her HDMI kablo bile yetersiz kalıp , en üst düzey .b serisini almak gerekirken USB gibi basit bir kablo üzerinden bu datanin akacağına inanmak bence büyük hatadır .
    Bence soundbarlar DD+ (Xiaomi mi box bu sesi destekliyor) codecleri sanki Atmos gibi algılayıp ekranlarında gösteriyorlar.
    Özet ile USB üzerinden Atmos alinabilecegini düşünmüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • eiskent E kullanıcısına yanıt
    Sayın eiskent; Ben bu durumu bir arastirmak istiyorum. Zira TV üreticileri bence lütuf yapmıyorlar yada bilmeden bir özellik eklediklerini zannetmiyorum. Atmos var ise yazarlar yok ise yoktur.
    Fabrika verilerinde Atmos codece sahip olmayan ancak DD+ yada trueHD olan TV'ler bir soundbara bağlı ise bence soundbar bu codeci Atmos olarak algılıyor. Bununlsr ilgili birçok yazı yabancı forumlarda hatta DH AVR sayfasında dahi var. Siz ne düşünüyorsunuz?

• Xiaomi tv box s e usb den hdd bağladım atmos ses testi yaptım (m2ts) sorun yok atmos ses veriyor ancak mkv lerde dolby audio olarak görünüyor (Ben aradaki ses farkını algılayamadım)
    Not: hdmi arc üzerinden kullandığım hdmi kablo
    http://www.paugge.com.tr/paugge-hdmi-premium-sertifikali-4k-v2-0-hdmi-kablo-7na72b/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khaos -- 6 Ocak 2020; 11:4:8 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• M2ts için Mibox s in kodi üzerinden atmos u desteklediğini net bir şekilde ifade edeyim sadece şu sıkıntı var video yu açtığınızda ayarlar/ses ayarlarından atmos u seçmeniz gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khaos -- 6 Ocak 2020; 1:10:38 >
    Üstad "Q serisi samsunglar tv (q60 ve 70) uzerinden atmos ses destegi vermese de kendisine bagli cihaz atmos destekliyor ise ses gecisine izin veriyor. " demişsiniz ancak yinelemek istiyorum şahsen q70r tv ye atmos destekli samsung hw q70 soundbar ı taktım atmos medyanın sesini desteklenmeyen ses olarak tanımadı.

• khaos kullanıcısına yanıt
    Bende de Q80R tv ve Q70r soundbar var.

1.Netflix e girin. Underground u açın. Ses için 5.1 göreceksiniz

2.Şimdi Netflix ten çıkmadan ayarlardan ses ayarlarına gelin ve ses çıkışını soundbar seçin HDMI olanı seçeceksiniz.

3. Uzman ayarlarından Digital ses çıkış biçimine geldiğinizde oradaki seçenekleri aktif göreceksiniz dolby Digital + ı seçin

4.şimdi tekrar underground isimli filme dönün. Dolby atmos yazısını göreceksiniz. Filmi başlatınca soundbarda da dolby atmos yazısı çıkacak.

Bu gerçek dolby atmos değil diyenler var evet ama ses oldukça değişiyor 😊

Yanlış anlamışım desteklenmeyen ses olarak tanımadı demişsiniz yani sorun yokmuş. Benim yazdıklarım da Netflix ten dolby içerik nasıl ayarlanırsa referans olarak kalsın

Ifademde eksiklik oldugunu farkettim. Bunu netflix icin soyledim aslinda. Ornekler netflix uzerinden geldigi icin. Mesela bende ks8000 ve mu9000 var samsung tv. Ikisinde de yukardaki islemleri aynen yapmama ragmen atmosa gecmiyor. Belki hdmi kablosu problem olabilir. Dusuk ihtimal olarak veriyorum bunu.

Saygilarimla.

• shagg S kullanıcısına yanıt
    Bunu ancak Atmos sesi duyarak yorumlamak dogru olacak gibi. 5.1 gibi fiziki bir dagilim olmadigi icin alinan sesin atmos oldugunu betimlemek gerekiyor. Tavandan gelen sesin yarattigi etki bir balon icindeymis hissiyati. Yani odada etrafinizi ve basinizin ustunu saran gorunmez bir balon varmis gibi dokduran ses. Yoksa tavandan yansiyan sesi almak degil haklisiniz atmos.

Saygilarimla.

• quote:

Orijinalden alıntı: eiskent

Bunu ancak Atmos sesi duyarak yorumlamak dogru olacak gibi. 5.1 gibi fiziki bir dagilim olmadigi icin alinan sesin atmos oldugunu betimlemek gerekiyor. Tavandan gelen sesin yarattigi etki bir balon icindeymis hissiyati. Yani odada etrafinizi ve basinizin ustunu saran gorunmez bir balon varmis gibi dokduran ses. Yoksa tavandan yansiyan sesi almak degil haklisiniz atmos.

Saygilarimla.
    Atmos bir ses değil. Sadece bir bilgi.

Kaynak taraf Atmos bilgi ile hoparlörlere diyor ki
    'Arkadaşlar, odanın içinde şu bölgede, mesela sağ üstten inen bir yağmur nesnesi oluşturun size zahmet'

Veya 'hoparlör beyler, sol duvardan seken bir mermiyi izleyicinin kafasının üstünden diğer kenara geçirin'

Aslında Atmos verisi taşıdığı bilgiyle sese başka bir boyut kazandırıyor.

Şimdi Netflix olunca sorun şu: Netflix diyor ki ben bu sesin, nesnenin yerini yurdunu koordinatlarını hesap kitap işini TV cihazının içinde yaparım. TV cihazında yapamazsam o zaman ses çıkarırım ama harici bir ses düzenine Atmos bilgi yollamam.

Şimdi ideal olarak bir harici kaynak bulun, BluRay diyelim, o zaman Atmos bilgi sıkıştırılmadan ses düzenine transfer ediliyor. İyi bir sonuç alma şansınız var.

Netflix olunca ise 'kardeşim ben bu sesi sıkıştırıp yollarım zira ses eşittir bir sürü yüksek donanım kapasitesi ve internet bant genişliği, e bu da kimde var ki, ben sıkıştırıp az gelişmiş donanım içinde az internet hızı ile sizin TV cihazınıza yollayayım idare edin.'

Ha TV'de Atmos işleme yok ama harici ses sisteminde var, mesela AV receiver, soundbar filan cihazınız Atmos kabul ediyor, o zaman Netflix Atmosu yollasın siz TV yerine bir kabloyla harici sisteme gönderip Atmos işini yapın derseniz Netflix olmaz diyor. Netflix TV cihazına kadar kargo yapıyor, Eviçi kargo yok. Eh Samsung TV cihazında Atmos olmayınca kargo dışarıda kalıyor, eve girmiyor.

Piyasanın standart standartsızlığı. Birileri internetten ses görüntü sıkıştırıp yollama formatı belirlemiş. Mesela 8K izleyeceksin cihaz desteklemiyor. Atmos dinleyeceksin cihaz desteklemiyor.

Samsung ben tüketicime Atmos dinlettirmem kardeşim demiş. LG, Sony, Panasonic vs bize gel kardeş demiş. Netflix Atmos istiyorsan Samsung almamalıydınız. Şart mı Atmos? Tartışılır. Atmos ileri seviye bir detay. Ses olunca bu detaya giren, böyle bir ihtiyacı olan zaten görüntü olunca da Samsung almamalı çünkü görüntü konusunda o kadar detaycı isen Sony, Panasonic, LG ürünlerini almalısın. Yani Samsung akıllıca iş yapmış. Benim tüketicim orta sınıf, görüntü ve ses konusunda detay istemez ( keşke fiyat da ona göre ucuz olsaydı?) görüntü detayını istemeyen ses detayını ne yapsın, niye Atmos işine gireyim demiş ve koymamış.

Şuanda CES 2020 var. Samsung dahil herkes AV1 koymuşlar, bu görüntü kısmı, sorun çıkmazsa 8K izleme işi kolaylaşacak. Seste Atmos için ise birkaç gün daha bekleyeceğiz galiba. Diğer markalarda Atmos cihaz içinde dahil. Samsung ne yaptı göreceğiz.

• OMB O kullanıcısına yanıt
    Guzel ve bilgilendirici aciklama icin tesekkur ederiz.

Saygilarimla.

Atmos konusu tamam ama Samsung almayın LG alın demek anlamlı değil. Ne üstünlüğü var IPS panellerin VA panele? OLED tv diyorsanız ona da tamam ama malum sorun var OLED de de. OLED dışında o da en üst OLED ler Samsung Q80-90 serileri en iyi tv şu anda.

• ladinkayin L kullanıcısına yanıt
    Bence tv markasina cok takilmamak lazim bu konuda. Zaten goreceli olan ses konusunda uzun cumlelere yayilmis gorus ayriliklari varken, gozumuzun gordugunun digerinden daha ustun oldugunu da konusmaya baslarsak ozden uzaklasiriz.

Saygilarimla.

Öyle yapalım yoksa sonuçsuz tartışır dururuz.
    Kolay gele.

• quote:

Orijinalden alıntı: ladinkayin

Atmos konusu tamam ama Samsung almayın LG alın demek anlamlı değil. Ne üstünlüğü var IPS panellerin VA panele? OLED tv diyorsanız ona da tamam ama malum sorun var OLED de de. OLED dışında o da en üst OLED ler Samsung Q80-90 serileri en iyi tv şu anda.
    Ben Samsung almayın demedim. Netflix'ten Atmos istiyorsanız Samsung yanlış seçim dedim çünkü Atmos özellikli ses duyamayacaksınız. LG, Sony vs vs markaları deneyin.

Bende Samsung S10+ var, Atmos da var, cepten duyarsın ama Samsung TV cihazından Atmos kalitesinde ses duyamazsın. Yok.

OLED tartışmasına girmiyorum. Kötü ise Samsung cep telefonuma niye OLED ekran koymuş?

Tv de atmos olması önemli değil önemli olan görüntü kalitesidir. Oled lerde yanık problemi vardır samsung telefonumda da yanık oldu ekranı değişti sonra tekrar yanık olunca iphone geçmek zorunda kaldım. Bende xbox one x de var apple 4k player da ikisinde de atmos desteği vardır. Ben film ve netflix için apple tv kullanıyorum tv nin usb den oynatıcısıda var ama göründe çok çok fark oluyor o yüzden tv de film ve netfilix izlemiyorum ee bu durumda tv nin atmos desteğinin olması pek bir anlam ifade etmemektedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: guguk

Tv de atmos olması önemli değil önemli olan görüntü kalitesidir. Oled lerde yanık problemi vardır samsung telefonumda da yanık oldu ekranı değişti sonra tekrar yanık olunca iphone geçmek zorunda kaldım. Bende xbox one x de var apple 4k player da ikisinde de atmos desteği vardır. Ben film ve netflix için apple tv kullanıyorum tv nin usb den oynatıcısıda var ama göründe çok çok fark oluyor o yüzden tv de film ve netfilix izlemiyorum ee bu durumda tv nin atmos desteğinin olması pek bir anlam ifade etmemektedir.
    Doğru söylüyorsunuz, görüntü kalitesi daha önemli.
    Ancak kalite segmentinde eğer en üst düzey segment ele alınırsa o zaman Samsung marka almayacaksınız çünkü orta sınıf görüntü kalitesi elde edersiniz. Üst kalite görüntü işi Panasonic, Sony ve LG markalarının işi. Onlarda Atmos desteği de var.
    Atmos duyarlılığı hassas olan bir tüketici zaten Samsung TV almaz daha iyi görüntü veren markaları tercih eder.

OLED yanar konusu artık mitolojik bir durum. Bu yıl 600 milyon OLED telefon satılacak. Samsung LCD (QLED) TV satıyor ama garantisine yazmış okudum, 'uslu kullanın yoksa ürünümüz yanar ve garantiye girmez' demiş. Hatta bende eskiden Note 4 vardı (LCD) onun ekran da yandı. Şimdi OLED Samsung S10+ var 7 ay oldu hala temiz bakalım.

• guguk kullanıcısına yanıt
    Hangi tv var sizde Netflix filmlerini kalitesi düşük izleten?

Görüntü kalitesinden kastınız nedir? Herhangi bir test var mı link verebilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: ladinkayin

Hangi tv var sizde Netflix filmlerini kalitesi düşük izleten?
    Görüntüsü kalitesi düşük değil apple tv 4k ya göre düşük demek istemiştim. Bende 65ju7500 var yıllardır bu tv üzerinden usb ile film izlerdim ama apple tv 4k alınca arada görüntü farkı olduğunu gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guguk -- 7 Ocak 2020; 18:42:17 >
  • 
Sayfa: önceki 363364365366367
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.