Şimdi Ara

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Personeliyim, Soruları Alayım (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
414
Cevap
5
Favori
17.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhabalar benim bir sorum olucakti ben parttime olarak calisiyorum ve buay 870 tl aldim ancak e devletten baktigimda prime esas kazanc 1045 tl olarak yatirilmis yani demek istediyim 1-)prime esas kazanc nedir 2-) benim masimla ayni olmak zorunda deilmi yoksa bu isyeri beni kekliyormu tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamlamoz -- 11 Nisan 2016; 0:25:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam merhaba,bir konuda gördüm sgk personeliyim sorularınızı alayım yazmışsınız.benim de bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

29 haziran 2015 yılında Lisans 'dan mezun oldum, 30 eylül son başvuru muhabbeti vardı hani,ondan 1 hafta sonra gidip gelir testi yaptırdım ve gss borcu ortaya çıktı 29 haziran 2015 den bu yana. Son 1-2 aydır GSS borçları silinecek deniliyor,yaşım 25 in altında şu an . Geçtiğimiz ay bir işe başladım 12 martta sgk girişim yapıldı ama GSS borcu işlemeye devam ediyor. İşe giriş yapılınca GSS yi durdurmak için başvuru yapmadım. Borçlar silinecek diye.

Şimdi benim SGK ya girişim yapıldı(işe başladım) diye borçlarımın silinmeme gibi bir durumu var mı acaba?

Bir de haftaya bu işten ayrılacağım ve sgk ile bağlantım kesilecek.

Sizce şu an ne yapmalıyım? Yeni işe girdim diye sgk ya gidip GSS olayını durdurmalı mıyım,bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

• mamlamoz M kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

1- Prime esas kazanç (Pek), üzerinden sgk primlerinin kesildiği brüt ücret demektir.
    2- Pek, brüt tutar olduğundan, maaşınızdan yüksek olmalıdır.
  • maliyeci18 M kullanıcısına yanıt
    Sorumu Aydinlattiginiz icin tesekkür eder saygilarimi sunarim.

• 25 olduk Pazartesi ilk iş nereye gideceğim sgk mı sosyal yardımlaşma mı?
  • Arkdaslar muhasebe bilgisi olan biri pm atabilir mi acaba

• Selamlar,

Bir kamu görevlisi 10 yil kamuda calisarak, daha sonra istifa edip disaridan primini odeyerek gununu tamamlarsa yasini doldurmadan emekli olabilir mi?

Mesela emekliligi 60 yas, 7200 prim gunu sartina bagli biri 10 yil kamuda hizmet edip, geri kalan gün borcunu kendi yatirirsa 45 yaşinda maaşini almadan enekli olabilir mi? Yani maasini almayacak ancak prim odemeden saglik hizmetlerinden esi ve cocugu ile faydalanabilecek mi?

• Hocam merhaba

22 Haziran 2016 tarihinden itibaren bi sigorta acentesinde sabah 08.30 akşam 19.00 arası 1000 TL ücret ile sigortasız olarak çalıştım.(yemek molamz yada ayrıca molamiz yoktu her an çalışcakms gibi hazır duruyorduk) Maaşım şubat ayında 1300 oldu sigorta girişim 22 Martta yapıldı. Ve 2 gün önce sigorta çıkışım yapıldı ay sonuda işten ayrılıyorum onlar çıkartıyor. Bende firma sahibine 22 hazirandan itibaren sigortalarımın yapılmasini talep ettim.

Eğer firma sahibi isteğimi yapmazda yada anlaşamazsam benim izlemem gereken yol nedir ? Ve hesaplalayabilirseniz benim fazla çalışmalarm ve firma sahibi geriye dönük yatırırsa ona maliyeti ne kadar olur hesaplarmsnz. Cumarteside 15.00 e kadar çalışmaktaym.

• merhaba

yurt içinde bulunmadığım döneme ait gss borcum mevcut bir dönem yabancı bayraklı gemide çalışmıştım sigorta yapmaları söz konusu değildi bunun için ne yapabilirim buna nasıl itiraz edebilirim.
  • 15 gün çalıştığım iş yerinden 784 lira ücret aldım.

İlk 2 gün haftasonu çalıştım yani shifte geçmeden. Sonraki 2 hafta ise shifte dahildim. Shift harici ilk iki gün normal mesaiden mi hesaplanır yoksa fazla mesaiden mi ?

İlk haftamda 53 saat çalıştım. İzin yapmadım.8 saat fazla mesai ücreti nedir ?

2. haftada 38 saat çalıştım. 1 gün izin yaptım. 1 gün de 23 nisandı. 23 nisanda 10 saat çalıştım. Ücreti nedir ?

Haftalık tatil günlerinde de ücret alıyor muyuz ? Alıyorsak ne kadar alıyoruz ?
  • maliyeci18 M kullanıcısına yanıt
    Selam. Bu linkteki konuma bir bakabilirmisiniz acaba. Çok önemlide.
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=117325595

Şimdiden çok teşekkürler.

• Hocam merhaba
    Ben sunu sormak istiyorum. Su an 26 yasindayim. 2006 yilinda 2 gunluk ssk ya girisim var. 2015 subattan itibarenden de calismaya basladim asgari ucretten primlerim yatmaya basladi. Simdi benim 60 yasina kadar primlerim duzenli olarak asgari ucretten yatarsa ne kadar emekli maasi alirim, maasim 3000 tlden yatarsa ne kadar emekli maasi alirim 5000 tlden yatarsa yaklasik ne kadar emekli maasi alirim.

• Cevabın için teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reid Rider -- 21 Haziran 2016; 12:34:27 >
  • Reid Rider kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

Yaparlar. Herhangi bir asgari gün şartı bulunmamaktadır.
  • @maliyeci18 Hacı abi, konunun açılmasından bu yana, 1 senedir aralıksız konu takibi ve bilgilendirmeler için seni tebrik ediyorum.

• Calistigimiz isyerinde sigortasiz emekli calistiriyorlar sikayet ettik geldiler isyeri biraz buyuk sadece calisanlarin listesini istemisler hic calisanlara bakmadan etmeden geri gitmişler. Neden böyle birşey yaptılar ? Emekliler elini kolunu sallayarak dısarı cıktılar hiç cıkmasalarmıs saten bakmadılar bile

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • pemaxs P kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

Bilmiyorum.
  • Merhaba;
    Düzenli bir işte çalışmıyorum. Sigorta da ilk işe giriş tarihim 2005 yılı gözüküyor, ancak ilk sigorta primim 2010 da yatmış.
    Emeklilik hesaplaması yapılırken, hangisi dikkate alınır.
  • Musab kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

Sigorta başlangıç tarihiniz, Hizmet Dökümünüzde ne olarak yer alıyorsa odur.
  • Arkadaşlar. ben 25 ağustos 1989 doğumluyum. gss prim borcum vardı yaklaşık 400 tl ve yapılandırılmış durumdaydı. Borçların silineceğini duyunca ödemedim. İş Başlangıç tarihimde 10 ağuston 2015. Ancak yapılandırılmış borçlar kısmına girdiğimde hala borç görünüyor. Silinen bir şey yok. Acaba 25 yaş ın altındaki yaşlardan mı bahsediliyordu. Yani ben İşe başladığımda 25 yaşındaydım ve 25 yaşın altındayken borcum oluştu benim. 25 yaşımdan sonra işe girdiğim için borcum olmaması lazım. Umarım anlatabilmişimdir bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bu 400 tl olarak gözüken borç normal mi?
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.