Şimdi Ara

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Personeliyim, Soruları Alayım (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
414
Cevap
5
Favori
17.454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba başıma geleni anlatmak istiyorum 2015 başında 5bin türk lirası geçen bir genel sağlık sigortası borçum olduğnu gördüm. SKG gitim ordan '' sen süreki çalışdın bu borç silinir ama gelir testi yapman lazım '' dediler ve gitim gelir testi yaptım. Gelir testinde evde kaç kişi yaşıyorsa hepisinin gelirlerine bakıyorlar ( maaş,kira vs... araba,ev,tapu vs onlarıda gelirden sayılıyor ) sonra çıkan rakamı kişi başı bölüyorlar ve sizin aylık genel sağlık sigortası için ödemeniz gereken aylık miktar ortaya cıkıyor söyle: G1 G2 G3 G1 65.88TL aylık ! G2 197,64TL aylık G3 395.88TL aylık ! Bana G3 çıktı :-(

Sonra tekrar SGK gitim ve gelir testine göre tekrar borçu hesapladılar ve borçum 5bin türk lirasından cıktı 8bin tl yaklaşan bir rakama. (5bin türk lirası G2 için hesaplanmışdı ) Çok Şükür ben sürekli çalışdım ve tüm borçu sildiler ama çalişmiş olmasaydım muhtemelen ödemek zorunda kalırdım.

Şimdi Ekim 2015 işsiz kaldım ve Oçak ayından ihtibaren bana 395.88TL borç yazmaya başladı. Şubat 22 çok şükür yeni bir iş buldum ve çalışıyorum. ( Neden Oçak ? işden ayrıldınız zaman sigorta beli bir süre devam ediyor ve süre sonunda GSS devreye girip borç yazılmaya başlıyor ) Oçak ve Şubat için Borç yazıldı 800TL yakın bir rakam ve hiçde ödemek istemiyorum aslında ama DEVLET bizi zorla borça sokdu ! Harbiki hastanenin kapısına bile uğramadım bu olay 2012 başladığndan beri.

• quote:

Orijinalden alıntı: maliyeci18

Merhaba arkadaşlar.

Bu başlık altında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamında olan konular hakkında elimden geldiğince bilgi paylaşımında bulunmak isterim.

Merhabalar 2 sorum olacaktı.Ben 20 mayıs 1992 doğumlu dokuz eylül üniversitesi öğrencisiyim.Babam vefat etti,birde kız kardeşim var.Sorularım şunlar; Okumak için çalışmam gerekiyo,çalıştıgım yerde sigorta yaptırmak istiyor,sigortalı 1 sene boyunca çalışırsam babamdan aldıgım maaş kesilir mi ? (Babam SSK emeklisi bu arada)

Benim öğrenciliğim daha 3 sene sürecek bu durumda maaşım tam olarak hangi ayda ve yılda kesilecek çok teşekkür ederim şimdiden :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bornova17 kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Sigorta giriş işleminiz yapıldığı anda yetim aylığınız kesilir.

Yüksek öğrenimine devam eden erkek çocukları 25 yaşına kadar bu haktan yararlanabilir.
  • Jessie2012 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

Geçmiş olsun.
  • Hayırlı akşamlar,
    GSS ile ilgili bir soru soracaktım. 02.06.1997 doğumluyum. 02.06.2015 te 18 yaşıma girdim. 12.06.2015 te liseden mezun oldum. Gelir testi yaptırdım. Aylık 50 tl gibi ücret ödemem kararlaştırıldı. İlk günden itibaren hiç ödemedim. Yeni çıkan kanunla - liseden ve üniversiteden yeni mezunların 2 sene boyunca GSS sini devlet karşılayacak - SGK ya gidip güncellettim. Ancak SGK da çalışan personel benim 120 günlük borcu ödemem gerektiğini söyledi. Anlamadığım nokta şurası mezun olduğum tarihten itibaren 2 sene boyunca benim GSS mi devlet karşılamayacak mı? Karşılayacaksa ben neden 230 tl civarı bir parayı ödemek zorunda bırakılıyorum? Ya da personellerin yaptığı bir hatadan dolayı ödemek zorunda bırakılıyor olabilir miyim ? Çünkü işlemimi yaparken personel : "Bu arkadaşın işlemini kim yapmış" falan dedi. 230 liranın derdinde değilim. Ancak hakkımın yenmesine müsaade etmeyeceğim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

• Tekrar selamlar. Yaklaşık size 20 gün önce emeklilik işlemlerinde uygulanan prosedürleri sorduğumda verdiğiniz bilgiler sayesinde hiç sıkıntı yaratmadan emeklilik kayıt işlemlerini gerçekleştirdik. Bunun adına size teşekkür ederim. Lakin şöyle bir problem oluştu. Biz tahsis belgesini vs doldururken ilk yaşlılık aylığının bulunduğumuz ilçenin ptt şubesine yatırılmasını istedik. Babam pek internet olayından anlamadığından takibini ben yapmaktayım işin. E-Devlet üzerinden incelemeler yaptığımda 4A Emeklilik Bilgisinin ve 4A emeklilik kaydının tamamladığını görmekteyim. Sadece 4A Emeklilik Bilgisinde aylık tutar, kesintiler ve ek ödemeler kısmı boş. Bir sorun daha yukarıda da belirttiğim gibi ptt şubesi olarak belirtmemize rağmen ilk maaş Denizbank Eyüp/Alibeyköy şubesine verilmiş. İlk maaşı almadan E-Devlet üzerinden banka değişikliği yapamıyorum. Acaba devletin ilk maaşı ptt şubesine yatırmama nedeni nedir acaba? Birde aylık tutar vs vs belirtilmediği için sanırım daha maaş bağlanmamış veya bağlanmış mı emin değilim bunu acaba nasıl öğrenebilirim?

Tekrar teşekkürler.

• Merhaba.
    Annem vefat eden kocasından(babamdan) maaş alıyor.Ayrıca vefat eden babasından (dedemden) da maaş alıyor.Anneannem vefat etti.Annemin maaşında artış olur mu ve ne kadarlık bir artış olur ? Ayrıca bu artışın olması için başvuru yapmamız gerekiyor mu yoksa otomatik olarak artış olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uchiha-İtachi -- 24 Mart 2016; 13:10:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: genc_yazar

Hayırlı akşamlar,
    GSS ile ilgili bir soru soracaktım. 02.06.1997 doğumluyum. 02.06.2015 te 18 yaşıma girdim. 12.06.2015 te liseden mezun oldum. Gelir testi yaptırdım. Aylık 50 tl gibi ücret ödemem kararlaştırıldı. İlk günden itibaren hiç ödemedim. Yeni çıkan kanunla - liseden ve üniversiteden yeni mezunların 2 sene boyunca GSS sini devlet karşılayacak - SGK ya gidip güncellettim. Ancak SGK da çalışan personel benim 120 günlük borcu ödemem gerektiğini söyledi. Anlamadığım nokta şurası mezun olduğum tarihten itibaren 2 sene boyunca benim GSS mi devlet karşılamayacak mı? Karşılayacaksa ben neden 230 tl civarı bir parayı ödemek zorunda bırakılıyorum? Ya da personellerin yaptığı bir hatadan dolayı ödemek zorunda bırakılıyor olabilir miyim ? Çünkü işlemimi yaparken personel : "Bu arkadaşın işlemini kim yapmış" falan dedi. 230 liranın derdinde değilim. Ancak hakkımın yenmesine müsaade etmeyeceğim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

O kanun devreye girdi mi hocam girdiyse bende gidip sildireyim bari ?

• Girdi hocam yürürlüğe ama şaka gibi 230 tl borç çıkartıyorlar. Amaçları ne anlayabilmiş değilim
  • quote:

Girdi hocam yürürlüğe ama şaka gibi 230 tl borç çıkartıyorlar. Amaçları ne anlayabilmiş değilim

Bırakmayın peşini hocam neden ödemem lazım 2 yıl devlet karşılamayacak mı diyin zaten bişey diyemezler gerekirse şikayet ederim diye de karşı çıkın.
  • quote:

Girdi hocam yürürlüğe ama şaka gibi 230 tl borç çıkartıyorlar. Amaçları ne anlayabilmiş değilim

Hocam banada 120 günlük ödemek zorunlu dediler.kanun çıkmamıştı o tarihlerde falan filan diye.herkese öyle galiba napalım ödeyecez artık.
  • Arkadaşlar gelir testi yaptırdım, prim borcum yok ancak hastanede muayyene kaydı oluştururken gelir testi yaptırmam gerektiği yaziyo. Yani ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum. İlk ve son kez 2014 Aralık ayında gelir testi yaptırıp askere gitmiştim. Geldiğimden beri sigortalı bir işte çalışmadım.

1. Genel sağlık sigortasından yararlanmak için tekrar gelir testi mi yaptırımam gerek ?
    2. Testin geri dönüşü ne zaman olur ?
    3. Sonuç belli olduktan sonra başka bi işlem yapmama gerek var mı ?
    4. Gelir tespiti yapıldıktan ne kadar süre sonra genel sağlık sigortasından yararlanabilirim ?

Ameliyat olacağım için yüklü bir ücret ödemek istemiyorum hastaneye.
  • 2015 mayıs ayınsda işten ayrıldım 79 gün çalışmıştım işsizlik maaşı alabilirmiyim lütfen yardımcı olun...

• verdi001 V kullanıcısına yanıt
    Merhabalar;

Hayır.
  • quote:

Merhabalar;

Hayır.

Hocam öncelikle iyi günler.Size bir iki sorum olacaktı.
    1-Bugün dişçiye gittim ve gelir testine girmem gerektiği söylendi.Gelir testine nüfusa kayıtlı olduğum şehirde mi yoksa yaşadığım(okuduğum) şehirde mi giricem?
    2-Yaklaşık 5 gün önce 25 yaşıma girdim ve üni de okuyorum galiba 25yaş şartına takıldın.Şuan babam işsiz,ben ve kardeşim ünideyiz,üzerimizde arabamız yok sadece bir ev var,ailemiz 4kişi sizce hangi aralıktan ödeme yaparım?

• quote:

Merhabalar;

Hayır.

Neden geçen 1 ay çalışan dahi alacak dendi hocam?

Söz konusu tasarı henüz kanun haline gelmedi.

• maliyeci18 M kullanıcısına yanıt
    Hocam peki yasalaşırsa alabilirmiyiz.

Sadece kanun kapsamına alınan şartları taşıyanlar alabilir.

• quote:

Sadece kanun kapsamına alınan şartları taşıyanlar alabilir.

Anladım hocam teşekkürler sanırım alamayacaz biz.

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.