Şimdi Ara

Sorun Güç kaynağında mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle herkese merhaba ve iyi bayramlar.

Geçmiş dönemlerde okuldan ya da dışarıdan geldiğimde bilgisayar açılsın diye güç düğmesine basardım ve geçip içeride yemek yerdim. Geçen süre içerisinde PC uyku moduna geçtiği için, fareyi oynatarak ya da klavyedeki tuşlara basarak uyku modundan çıkartıp, PC açılış şifremi girip Windows'da oturum açardım.

Ama seyrek olarak PC'yi uyku modundan çıkaramadığım zamanlar oluyordu. bende kablosuz fare ve klavye kullandığımdan, PC'nin bunları algılamadığını düşünürdüm ve PC'yi yeniden başlatırdım, sonrasında bir sorun olmazdı. (Sadece PC'yi ilk çalıştırdığımda, oturum açmak için şifre girmeden önce olan kısım, windows'ta oturum açtıktan sonra uyku modundan çıkarırken hiç sorun oluşmadı)

2 gün önce yine böyle bir sorun yaşadım. Ama bu sefer tekrar başlattığımda düzelmedi. Bilgisayarın güç düğmesine bastığımda, monitör'ümün ışığı pc uyku moduna geçmiş gibi yanıp sönüyor ve ekrana hiçbir şey gelmiyor. Hep klavyeden kaynaklandığını düşündüğümden arada başka kablolu klavye taktım yine etki etmedi. 8-10 kere aç kapa yaptıktan sonra görüntü geldi ve ben o gün PC'yi kullandım. Akşam kapadım.

Ertesi gün açtım, yine aynı sorunu yapmaya başladı. Bu sefer aç-kapa yapmakla bir çözüm elde edemedim. Hiçbir şekilde PC açılmayınca internette çözüm aradım ama bulamadım. Bende kendi çözümümü bulmak için önce sorunun nereden kaynaklandığını bulmaya karar verdim.

-Önce ekran kartından şüphelendim, ekran kartımı sökmeden, monitöre giden kablonun ucunu ekran kartı yerine dahili ekran kartına taktım bir şey değişmedi.
    -Daha sonra RAM'lerden şüphelenip taktım çıkardım, yerlerini değiştirdim, tek tek denedim, sonuç değişmedi.
    -Daha sonra HDD'den şüphelendim. Hard diskin sata ve güç kablosunu sıfırıyla değiştirdim. Bu kabloları rahat değiştirebilmek için ekran kartını da çıkarmıştım. Daha sonra geri takmadım. PC'yi çalıştırdım ve dahili ekran kartını kullandığımda PC sorunsuz çalışmaya başladı. 10 kere res attım bir sorun yapmadı.
    -Ekran kartımı tekrar taktım. Yeniden aynı sorunu yaptı. Anakarttaki ekran kartı yuvasında sorun olabilir diye ikinci yuvaya taktım ekran kartını, PC yine açılmadı. Ekran kartında kullandığım DVI to HDMI aparatını DVI to Analog aparatı ile değiştirdim yine sonuç değişmedi. Ekran kartının çift çıkışı var diğerini denedim yine sonuç değişmedi.
    -Ekran kartını tekrar söktüm PC'den. Kusursuz çalışıyor.

Ekran kartımın üzerinde görünür fiziksel hiçbir hasar yok (Yanma, ezilme, yamulma, erime vs.) Sorun sizce ekran kartımda mı yoksa PSU ekran kartını yeteri kadar besleyemediği için mi PC açılmıyor? Çünkü ekran kartımı anakarta taktığımda ve güç kablolarını bağladığımda, dahili ekran kartını kullanmak istesem bile PC açılmıyor.

Ekran kartını daha sonra başka bir arkadaşımın PC'sinde deneyeceğim ama şu an öyle bir imkanım olmadığı için size sormak istedim. Donamımım şu şekilde:

İşlemci: AMD Phenom II X6 Black Edition 1090T
    Anakart: Asus M4A89GTD Pro/USB3
    RAM: 2*4GB GSKILL DDR3 1333MHz CL7
    Ekran kartı: Sapphire Radeon HD5970,
    PSU: EPSILON 800W 80+
    HDD: Samsung HD103SJ 1TB

Eksik bilgi verdiysem ya da aklınızda sorularınız varsa sorabilirsiniz. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

• up
  • Ekran Kartı Yanmış Olabilir.
    Seninkine Benzer Sorun Bendede Vardı
    1 Program Yüklüyordum Bilgisayar Donmuştu Ne Program Yükleniyordu Nede Bilgisayarda işlem Yapabiliyordum ctrl+alt+delete Bile çalışmıyordu Reset Attım Reset Bile çalışmadı Ekran Dondu Kaldı Fişini çektim Tekrar Başlattım Ekran Simsiyah Fişini çektim Akşama Kadar Dokunmadım Akşam Açtım 1-2 Satt Oynadım Normal Bi şekilde Kapattım Ertesi Gün Tekrar Ekran Simsiyah Gine Bekledim Akşama Kadar.sonra Açıldı 10 Dk Olmadan Mavi Ekran Video Memory .Sonra Tamirciye Götürdüm Adama Bunları Anlattım Dediki Ekran Kartın Ölmüş Dedi Bende Yeni Aldım.

Büyük ihtimal Ekran Kartın Problemli.
    Geçmiş Olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendi arızanı kendin bulmuşsun zaten.Ama öyle yapmasaydın ben de powerdan olabilir diyebilirdim.
  • Sorun ekran kartında. Arkadaşın kasasında denedim aynı sorunu orada da yaptı. Bu hafta içi servise vereceğim bakalım bir şey çıkacak mı, olmadı yeni kart almak zorundayım.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için bir fikir olur belki.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.