Şimdi Ara

Sorular Yanliş mi?(Biyoloji)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar bu soru nasil C şıkkı olabilir? E şıkkı metafaz olmayacak mi? Bekir avşarin çözduğu videoda E şikkindaki şekile metafaz diyordu?

Sorular Yanliş mi?(Biyoloji)
    Peki bu soru nasil A şıkkı oluyor? Trofik duzey arttikca enerji dusmuyor muydu? Yani karincayi yerse daha az enerji almayacak mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İlk soruda 2n= 2 yani 2 kromozom olacak ve bunlar eşlenecek
    Sen e diyorsun hem eşlenmemiş hem 4 kromozom var. C de eşlenmiş toplam 2 kromozom var

Diğer soruda ise normal kalıp soru gibi düşünüyorsun ayı hem meyve ot yiyebiliyor hem de karınca
    İnsan gibi düşündüm ben çünkü meyveden alacağımız bazı besinleri sindiremeyeceğiz.Bitki zaten çoğunluk nişasta ve selüloz diye düşündüm.
    Biraz muallakta bir soru gibi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meriç1210

İlk soruda 2n= 2 yani 2 kromozom olacak ve bunlar eşlenecek
    Sen e diyorsun hem eşlenmemiş hem 4 kromozom var. C de eşlenmiş toplam 2 kromozom var

Diğer soruda ise normal kalıp soru gibi düşünüyorsun ayı hem meyve ot yiyebiliyor hem de karınca
    İnsan gibi düşündüm ben çünkü meyveden alacağımız bazı besinleri sindiremeyeceğiz.Bitki zaten çoğunluk nişasta ve selüloz diye düşündüm.
    Biraz muallakta bir soru gibi.
    Ilk soruyu anladim teşekkürler.Ama ikinci soru cok sacma.Iyide Trofik duzey arttikca enerji dusuyor karincadan beslenirse daha az enerji almis oluyor?

• deliemre34 kullanıcısına yanıt
    hocam 2.soru biraz problemli duruyor bence de

• ilk soru doğruda ikinci soruda II. ve III. öncül kesin yanlış zaten ama I. de yanlış gibi duruyor.Aktarılan enerji basamak arttıkça azalır çünkü
  • Beyler gördüğünüz üzere Hiz ve Renk Biyoloji denemesinden bunlar böyle sacma sorular istemiyorsaniz almayin..

İlk soru c değil mi e olması imkansız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hdhdjdjdbdbd

İlk soru c değil mi e olması imkansız.
    Tamam onu anladim onda bir sorun yokmuş asil sorun 2.soruda.

Hocam konuya daha çalışmadım bence hepsi yanlış. Bugün çalışacağım bakalım bir istisna mı var?

• Besin zincirinde her aktarımda enerji seviyesi artar. Bahsettiğiniz olay 100 kilokalorilik enerjinin 10 kilokalorilik kısmının aktarılması. Yani ayı 5 gramlık karınca yediğinde 5 gramlık et oluşmuyor 500 gram yediğinde 5 gram et oluşuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Talatpasha

Besin zincirinde her aktarımda enerji seviyesi artar. Bahsettiğiniz olay 100 kilokalorilik enerjinin 10 kilokalorilik kısmının aktarılması. Yani ayı 5 gramlık karınca yediğinde 5 gramlık et oluşmuyor 500 gram yediğinde 5 gram et oluşuyor
    Besin piramidinde trofik düzey arttikça Enerji artmiyor, azaliyor.Bu teorinizi kanitlayip milyoner olabilirsiniz...

• Ayı karıncayiyeni yemek yerine direk karıncayı yiyerek aradaki enerji kaybını azaltır yani aldığı enerji artar diye düşünmüş soruyu hazırlayan kişi. Biliyorsunuz ki her trofik düzeyde bir üst düzeye geçerken enerjinin az bir kısmı aktarılır. Soru için örnek verecek olursak.

Ayı
    ^
    |
    |500 kj
    Karıncayiyen
    ^
    |
    |1000 kj
    Karınca

Karıncayiyen aradan kalktığında ayı 2 kat fazla enerji almış olacak. Sayılar farazi.

Lakin bence de sorulması mantıklı değil.
    Anlatamadım sanırım, birey başına düşen enerji artıyor yani örneğin pırasanın verdiği kalori ile etin verdiği kaloriye bak. Şöyle bir örnek verirsem daha iyi anlaşılır sanırım:100 kg ot 10000 kcal olsun bunun bir üst trofik düzeyde karşılığı 1 kg koyun eti. 10000 kcalın %10 unu aktarsın 1000 kcal aktarılmış olur. Böylece 1kg ot 100 kcal iken üst trofik düzeydeki 1kg etin karşılığı 1000 kcal olur.

• 2.soruda 2 ve 3ü anlamşsınız sanırım kesin yanlış,1.öncülde karınca bitki yer ve enerji kazanır,ayıda karıncayı yiyip hem karıncanın hem bitkinin enerjisini almış olur yani daha çok enerji almş olur,direk bitki yerse daha az enerji kazanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris7777

2.soruda 2 ve 3ü anlamşsınız sanırım kesin yanlış,1.öncülde karınca bitki yer ve enerji kazanır,ayıda karıncayı yiyip hem karıncanın hem bitkinin enerjisini almış olur yani daha çok enerji almş olur,direk bitki yerse daha az enerji kazanır.
    Trofik duzey arttikca aktarilan enerji daha az olmuyor mu? Yani demek istedigim basamak arttikca atiyorim en ustteki basamaktaki canli daha az enerji alacak beslenerek.

Hocam bugün selin hocadan çalıştım dediği şey trofik düzey arttıkça aktarılan enerji miktarı azalır dedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hdhdjdjdbdbd -- 20 Mart 2019; 16:53:37 >
  • Bence 1 de yanlış

• quote:

Orijinalden alıntı: deliemre34

Trofik duzey arttikca aktarilan enerji daha az olmuyor mu? Yani demek istedigim basamak arttikca atiyorim en ustteki basamaktaki canli daha az enerji alacak beslenerek.

Alıntıları Göster
    Şöyle diyim ; Karınca ot yedi ve karıncaya enerji aktarıldı,karıncanın bir miktar enerjisi vardı zaten ve otu yiyince enerji kazandı,ayıda karıncayı yedi karıncanın kazandığı ottaki enerji+karıncanın enerjisini aldı, ama sadece ot yerse sadece otun enerjisini kazanır , karıncayla daha çok enerji kazanmış olur.
  • Ayni şeyleri diyoruz hocam Bu arada Hocalara Geldik Biyoloji hocasida iyiymis oneririm.(Ismi sevval di sanirim)

• baris7777 B kullanıcısına yanıt
    O iş öyle değil her seferinde enerjinin yüzde onu aktarılır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.