Şimdi Ara

soru: motor takınca lcd neden saçmalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arduino ile kuluçka makinasının kontrolünü yapıcam arkadaşlar. ancak motoru devreye bağladığımda lcdde garip karakterler beliriyor. motor 220 voltluk. motorun gücünü röle ile açıp kapatıyorum. motoru bağlamadığımda herşey gayet güzel çalışıyor. resimlere göre fikri olan paylaşırsa sevinirim
     soru: motor takınca lcd neden saçmalar soru: motor takınca lcd neden saçmalar soru: motor takınca lcd neden saçmalar soru: motor takınca lcd neden saçmalar

• Güç yetmiyordur
  • Motora ait güç devresini ayırın, motorla ilgili kontrolünüzü opto+role ile yapınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Motorun elektromanyetik gürültüsünden Kaynaklanıyor. Kablo geçişlerine dikkat edin ve motor rolesini opto ile kontrol edin. Rolesini besleme devresi ile kontrol devresinin beslenmelerini izole edin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkür ederim arkadaşlar. motoru sistemimden ayrı çalıştırdığımdada arduinoyu etkiliyor. rölenin sorunu çözmeyeceğini düşünüyorum. yanılıyormuyum. motor değişikliği yanlış bir karar mı olur
  • sorunu hala çözemedim,
    motoru değiştirdim, %5 azaldı
    motorla devre arasına filtre koydum % 10 daha azaldı
    röleleri optocoupler ile sürdüm ve güçlerini arduinodan ayırdım bu işlem saat modülünün ve arduinonun kilitlenmesini engelledi diyebilirim
    ancak lcd hala sapıtıyor snubbler konusunda fikrinizi alayım dedim, rölelerin teması esnasında ortaya çıkan dalgalanma sebep olur mu, snubler bu sorunu çözermi
    teşekkürler
  • Arduino'nun güç devresi girişinde trafomu var smps mi ?
    Smps var ise girişi 1:1 izolasyon trafosu ile topraksız ayırmayı deneyebilir misiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antor -- 10 Ekim 2015; 23:43:03 >
  • ardunyoyu uydu alıcısına ait güç devresinden besliyorum. şu an yanımda değil devre ama trafo smps olması lazım. optocoupler eklemeden önce arduinoyu harici batarya ile çalıştırdığımdada bozuldu ama optolar varken denemedim pzt tekrar deneyeyim. rölelerde yük yokken herhangi bir sorun çıkarmıyor. yinede izalasyon trafosunu deneyeyim mi
  • 1-İşlemcinizin besleme pin aralıklarına 100 nf kondansatör takın.
    2-lcd in pinlerindeki besleme uçlarına 100nf takacaksınız.
    3-Karta giren 220v ac gerilimin uçlarına 275v /5mm varistör takın.
    4-Kullandığınız motorun gövdesine giren kablonun en yakın yerine 600 v/330nf kondansatör takın.
    5-Rolelerin bobin uçlarına 1N4007 diyot bağlayın.
    6-Rolenin kontakları arasına 600V/4N7 takın.
    7-Yaptığınız ne devresi olur ise olsun deney bordun da çalışma yapmayın parazit hem havadan hem devre üzerindeki kablolardan sistemin çalışmasını bloke eder bunu görmeniz için skop ile bakmanız yeterli olacaktır.
    8-Kart çiziminde devrenin besleme bağlantılarını kıssa ve kalın yapın sadece beslemesini.
    9-Lcd in boşta kalan pinlerini GND bağlayın boşta bırakmayın.
    10-78XX serisini kullanırken girişine 10mf çıkışına 100mf ve bunların hemen yakınına paralel olarak 100nf takın.

Bunları yaptığınız da göreceksiniz ki devre çalışırken saçma sapan çalışmayacak ve sistem bloke olmayacaktır.

Kolay Gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egealtay -- 11 Ekim 2015; 0:52:34 >
  • Merhabalar sitede yeniyim. Bende yaptığım bir projede 2 tane röle ile bir fan motoru birde lamba sürmekteyim. Fan motorum devreye girdiğinde lcd ekran karakterleri saçmalıyor. Optukuplör kullandım, besleme girişlerine 100nf kondansatör bağladım yine düzelmedi.Yardımcı olursanız sevinirim.
  • evrn19 E kullanıcısına yanıt
    Motor çalıştığında ve dururken EMK üretiyor genelde. Bu yüzden motora diyot bağlamak çok önemli. Sizin sorununuzu çözer mi bilmiyorum ama denemek lazım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.