Şimdi Ara

Sony Xperia™ XZ1 (Sony Mobile) - ANAKONU (302. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
8.628
Cevap
66
Favori
437.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 300301302303304
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar diyelim 9.0 a gectik begenmedik diyelim 8.0 gecebilecekmiyiz istedigimiz zaman

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bayaltog kullanıcısına yanıt
    Şimdiden xperia firm ile android 8 indir kalsın bir kenarda. O zaman istediğinde dönebilirsin flashtool ile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black.adam24

Hocam Manuel kamera kullanımını anlatır mısınız ben bilmiyorum kullanımını da
    Merhaba..

Aslında bir DSLR makine gibi geniş ayarlar olmadığı için, telefonda manuele çoklukla gerek yok diye düşünüyorum.
    Eğer otomatik modda çektiğiniz fotoğrafa müdahele etmek isterseniz, ışık ayarını kısıp açarak bu mümkün oluyor zaten..
    Artı otomatik modda renk dengesine de müdahele ediliyor.
    Mesela günbatımı çekerken ben renk dengesini sıcak tonlara doğru çekiyorum. Yani kızıl tonlar..
    O zaman harika oluyor.

Manuel modda da bunları yapabiliyoruz ama ekstra olarak iso değerine müdahele edebiliyoruz.
    Ve gece pozlaması yaparken 1 saniyelik pozlamayı manuelde yapabiliyoruz.

Ben 1 saniyelik gece pozlaması dışında manuele bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Yine de şöyle tarif edeyim:

Kamera ekranında M yazan kısma gelin.
    Altta equlaizer işareti göreceksiniz, oraya girin.

EV yazan yer, pozlama süresi yani ışık ayarıdır. Onu kıstığınızda, enstantane yükselir. Açınca da düşer. Işığı da kısıp açmış olursunuz bir yerde..

WB yazan yer beyaz dengesidir. Yani renk ayarı.. Hani otomatik moddaki renk dengesi.. Kızıl tonlar, mavimsi tonlar vs..

ISO yazan yer, en çok gece çekiminde işe yarayan yerdir. İSO yüksek olursa, netlik şansı artar. Ancak çok yüksek olursa, hafif kumlanma olabilir fotoğrafta..
    Gece çekiminde isoyu düşürüp, pozlama süresini uzatırsak, pürüzsüz bir fotoğraf elde edilir.
    Fakat bunu yaparken telefonu bir yere veya tripoda sabitlemek iyi olur. Çünkü el titremesinden çok etkilenir.

AF yazan yer de, otomatik, manuel netleme veya geniş manzara netleme gibi işlevler görür. Bu kısmı değiştirmeye gerek yok.
    İleri düzey fotoğraf kullanıcıları daha çok buna çekim amacına göre müdahele ediyor.

* * *

Kısacası, otomatik yeterli bence..
    Sadece uzun pozlama gece çekiminde manuel denenebilir.

* * *

XZ1 ile Otomatik modda renk dengesini kızıla alarak çektiğim bir günbatımı fotoğrafı :

Sony Xperia™ XZ1 (Sony Mobile) - ANAKONU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fotbes -- 13 Kasım 2018; 23:47:14 >

• tolyo kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler kardeşim.. Fotoğraf konusunda her zaman sorabilirsiniz, nacizane ne biliyorsam artık..
  • fotbes kullanıcısına yanıt
    Reis teşekkürler iyi anlattınız da bide şu pie geleydi iyiydi ya

• Hocam nesne izleme açıkken ekrana dokunup odakladığımda renkleri daha doğru gösteriyor gibi geldi nesne izlemeyi kapatıp odakladığımda daha parlak çıkıyor daha çok ışıklı gibi sizce nasıl kullanmalıyım ( nesne izleme açıkken de tam istediğim yere basamıyorum bazen)

• quote:

Orijinalden alıntı: fotbes

Teşekkürler kardeşim.. Fotoğraf konusunda her zaman sorabilirsiniz, nacizane ne biliyorsam artık..
    Hocam fotoğrafların hoşuma gittiği için takip ettim yoksa bende anlarım az çok foto işinden sıkıntı yok evde Sony alfa 33 var bi tane 😉

• quote:

Orijinalden alıntı: tolyo

Hocam fotoğrafların hoşuma gittiği için takip ettim yoksa bende anlarım az çok foto işinden sıkıntı yok evde Sony alfa 33 var bi tane 😉

Alıntıları Göster
    Alpha 33?

Ooo bu güzel.. DSLR kullanan kişi zaten yol kat etmiştir.

Sanatsal tarzda çalışmalar da var mı?

Yoksa günlük hoby anlamında mı çekimler kardeşim?

• quote:

Orijinalden alıntı: usta121

Hocam nesne izleme açıkken ekrana dokunup odakladığımda renkleri daha doğru gösteriyor gibi geldi nesne izlemeyi kapatıp odakladığımda daha parlak çıkıyor daha çok ışıklı gibi sizce nasıl kullanmalıyım ( nesne izleme açıkken de tam istediğim yere basamıyorum bazen)
    Nesne izleme sırasında, o nesnenin üzerindeki ışık ve ton nasıl ise, kamera herşeyi ona göre ayarlıyor.

Yani nesnenin etrafındaki şeyleri yok sayıp sadece nesneye göre pozlama ayarlıyor.

Bu da aslında iyi.. Ama bazen de genel ortam için renk sapması yapabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Black.adam24

Reis teşekkürler iyi anlattınız da bide şu pie geleydi iyiydi ya
    Acele etmeye ne gerek var, eninde sonunda gelecek. Şahsen hiç düşünmüyorum bile..

Hatta belki gelince 8.0 sürümünü arar olacağız :)

• quote:

Orijinalden alıntı: fotbes

Alpha 33?

Ooo bu güzel.. DSLR kullanan kişi zaten yol kat etmiştir.

Sanatsal tarzda çalışmalar da var mı?

Yoksa günlük hoby anlamında mı çekimler kardeşim?

Alıntıları Göster
    Yok hocam malesef pek fırsat bulamıyorum günlük çekim bile nadir diyebilirim. Ama dediğim gibi fotoğraf nasıl ve hangi ayarlarla çekilir bilirim.

• Güncelleme kavramına çok anlam yüklemeyi bıraktım ben.. Ne varsa eski sürümde var diyenlerden oldum 🙂 Hangi cihazı güncellesem pişman oluyorum.. Muhtemelen Pie için de bu durum yaşanacak..

• fotbes kullanıcısına yanıt
    Bende takip etmeye başladım:)

• Seyisulnam kullanıcısına yanıt
    Pie'de beni heyecanlandıran sadece full hd slowmotion kaydı olması.. yoksa benim de zerre umrumda değil android 9'a geçmek..
  • Hocam acaba shutter speed değişmiş midir, internette 1-2 kişi xz1 compact üzerinden gösteriyor android pie ı ama kamerada manuel e geldiğinde shutter speed dışında iso vb diğer tüm ayarları ayrıca seçip bir şeyler yapıyor ama shutter speed e basmıyor ısrarla :/

• Sony Xperia™ XZ1 (Sony Mobile) - ANAKONU Xperia checkte bu update görünüyor nedir?

• cemozgendh C kullanıcısına yanıt
    Android 9 Pie gelecek olan sürüm numarası 47.2.A.0.306 Ancak bu sürüm şuan kısıtlı cihazlarda var. Bizim resmi türkiye xz1 cihazların da kodu G8341 olarak geçiyor. Ben bakıyorum sadece şuan dual modellere ve belirli yerlere verilmiş.

Sony Xperia™ XZ1 (Sony Mobile) - ANAKONU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OrcunFix -- 14 Kasım 2018; 18:32:4 >
  • cemozgendh C kullanıcısına yanıt
    Japonya içindir, docomo operatör şirketi yani.
  • Ata1234566 A kullanıcısına yanıt
    Shutter speed de değişiklik olmuş olsaydı videolarda ona değinirlerdi. Demekki bir değişiklik yok. Ne yazıkki

• 
Sayfa: önceki 300301302303304
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.