Şimdi Ara

'Sony Vegas' Çözümleri (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.224
Cevap
39
Favori
269.206
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1-En üstte bir sürü ikon var. Onlardan ortada gibi olanı. Fareyi üstüne getirince ne olduklarını yazıyor. "Ignore Event Grouping" olanı!

2-Diyelim ortadaki video.
    Önce onu tıkla
    videonun sonunda 2 işaret var. Alttaki + işaretine benzeyeni, Event FX, onu tıkla!
    Buradan da brightness / contrast onu tıkla sonra da OK de!
  • sony hdr-hc9 vegas pro9 kamerayı gormuyor i link kablo ile bağliyorum
  • HC9 üzerinde yapman gereken bir ayar var!
    i-link dönüşüm le ilgili bir yer. İster m2t ister dv.olarak aktarabiliyorsun! Eğer bu ayar "dv olarak aktar" da kalmış ise o zaman m2t olarak bişi göremiyor tabi Vegas!

Korna Kamil Gırgır'da mı vardı? Değilse, Fırt'ta?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

HC9 üzerinde yapman gereken bir ayar var!
    i-link dönüşüm le ilgili bir yer. İster m2t ister dv.olarak aktarabiliyorsun! Eğer bu ayar "dv olarak aktar" da kalmış ise o zaman m2t olarak bişi göremiyor tabi Vegas!

Korna Kamil Gırgır'da mı vardı? Değilse, Fırt'ta?

gırgırda vardı usta
    saol vegas kamerayı gordu şimdide
    kamerada çektiğim goruntulerde tarih cikmiyor
    yani çekerken kamerada tarih yok ayarınıda bulamadim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kornakamil -- 24 Ekim 2009; 21:40:17 >
  • Bilmiyom valla!
    Ama şuraya bir sorayım :
    http://www.sonycreativesoftware.com/forums/ShowTopics.asp?ForumID=4

Soru tam olarak şu diye anlıyorum:
    Çekerken tarih 'i de kaydettin, görüntünün üzerine, şimdi capture ederken bu tarihi de istiyorsun?
  • Soruyu bi da okudum HC9'da çekerken tarihler de gözüksün istiyorsun?

Benim HC9E'yi bir karıştırayım bakayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MIND GAMES -- 24 Ekim 2009; 22:00:45 >
  • quote:

Soruyu bi da okudum HC9'da çekerken tarihler de gözüksün istiyorsun?

Benim HC9E'yi bir karıştırayım bakayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kornakamil -- 24 Ekim 2009; 22:08:01 >
  • Heh, bu işi sayende öğrenmiş oldum! Yoksa merak edeceğim yoktu!

HC9 kayıt yaparken, hem saati ve tarihi hem de çekim bilgilerini otomatik olarak kaydediyormuş zaten!
    Bunları display etmek için,
    play / edit mode
    kaseti oynatmaya başlıyorsun
    p-menu
    veri kodu
    kapalı / tarih - saat / kamera ver. (beğendiğin seçiyorsun)

I love my HC9E!
  • quote:

Heh, bu işi sayende öğrenmiş oldum! Yoksa merak edeceğim yoktu!

HC9 kayıt yaparken, hem saati ve tarihi hem de çekim bilgilerini otomatik olarak kaydediyormuş zaten!
    Bunları display etmek için,
    play / edit mode
    kaseti oynatmaya başlıyorsun
    p-menu
    veri kodu
    kapalı / tarih - saat / kamera ver. (beğendiğin seçiyorsun)

I love my HC9E!

harikasin valla ellerine sağlık
    bir sorum daha var vegas dvd yapmiyormu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kornakamil -- 25 Ekim 2009; 20:52:29 >
  • Vegas'la beraber gelen DVD Architect var. Son sürümü 5.0b. Bununla son derece profesyonelce DVD'ler ve Blu Ray DVD'ler hazırlayabilirsin!
    Ama eğer bu program karmaşık gelirse, Vegas'ta her neyi render edersen mpeg2 olarak render et. (4:3 veya 16:9).
    Bu mpeg2 lerle istediğin DVD yapma programda DVD yapabilirsin! Ben uzunca bir süre Nero 7 ile yapmıştım DVD'leri.

Ama hep farkındaydım, daha profesyonel görünümlü bişiler istiyordum, sonunda azmettim DVD Architect'i söktüm!

Bu yaz kendime GG'den LG 6x Blu Ray yazıcı aldım! DMS'den de boş BD'ler!
    İlk denememde başardım Blu Ray yakma işini!
  • DVD Architect'i işin içine karıştırmadan, sadece Vegas pro 9'la, CD, VCD, Blu Ray yapabiliyorsun!
    Mesela bu yaz bir arkadaşa karışık CD yaptım! Sonuçta 80 dakikalık CD, hepsi tek parça gibi oldu, şarkıların geçişleri çok güzel oldu, müziğin istediğim herhangi bir yerine de konuşmalarımı ekledim!
  • selamlar
    Daha önce sorular sormuştum ve hemen gelen cevaplarla sorunumu çözmüştüm bu yüzden öncelikle teşekkür etmek istiyorum.

Bir kaç sorum daha olacak:

1)Kayıtlarımı Canon hg-10 ile yapıyorım,kamera full hd kayır yapıyor.Sorum şu,render yaparken kullanabileceğim en kaliteli format (ses ve görüntü olarak) hangisidir?Boyut önemli değil,en kaliteliyi arıyorum.Ve bu render lanmış dosyayı hangi program ile çalıştırabilirim?

2)Diğer sorum şu;
    Mesela bir kurgu çalışmamda bütün efektleri,geçişleri ve müzikleri ayarladım.Bu çalışmamı başka bir tamamladığım kurguya eklemek istiyorum.O eklemek istediğim kurguyu artık "tek parça halinde,bir bütünmüş gibi"diğer kurguya nasıl ekleyebilirim?
    (Tabiyki o kurguyu kesip diğerine yapıştırdığımda o kurguya ekleniyor.Ancak eklediğim kurguyu herhangi bir yere sürüklemek istediğimde sadece başındaki parça geliyor,bütün olarak hareket etmiyor.)

3)Son sorumda şu;
    İki tane videoyu yarı saydam şekilde nasıl iç içe gösterebilirim?

Biraz acil,cevaplarsanız çok sevinirim.

Teşekkürşler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mystrious_man -- 26 Kasım 2009; 1:58:32 >

• 1)"Render as" deyince "Custom" var, burada video quality bir uçta "low" diğer uçta "high"...
    Aynı yerde constant bit rate ve de variable bit rate var, constant, 9.800.000 seçilecek,
    bu yazılanlar "video" kısmındaydı.
    Bir de "advanced video" kısmı var, burada DC coefficient yazan yer var! 9 Bit demekte, istersen bunu 10 bit'e çıkartabiliyorsun!
    Not:Bütün bunları teorik olarak yazıyorum! Fiilen denemiş değilim, hepsini birden! Sen istersen kısa kısa 20 saniyelik denemeler yap sonuçları gör!
    Bizlere de bildirirsen seviniriz!

2)Buna daha geçende rastlamıştım burada, benim de ilgimi çekmişti!
    http://www.sonycreativesoftware.com/forums/ShowMessage.asp?MessageID=683373&Replies=4
    Birisi "nest" etmekten bahsediyor, yeni bir proje açıyorsun, öncekileri buna nest ediyorsun??
    bir başkası ise copy paste etmekten (bunun sakıncası şuymuş, paste ederken bazı özellikler kayboluyormuş)

3)Timeline 2 ayrı video, alt alta,
    bunların solunda "Level" yazan sürgü gibi bir şey var!Bunlarla oynayınca elde ediliyor.
    İşler karışırsa, istediğini elde edemezsen, üsttekini alta, alttakini üste al!
    Gene bu Level in yanında compositing mode denen bir yer var. Onu tıklayınca en üstte 3D source alfa falan diyor.
    Bunun altında da bir sürü seçenek var! Bunlardan iki tanesi Darken ve Lighten. Yazı falan yazarken bunlar çok işime yaramıştı!

• 2) için ek:
    (Tabiyki o kurguyu kesip diğerine yapıştırdığımda o kurguya ekleniyor.Ancak eklediğim kurguyu herhangi bir yere sürüklemek istediğimde sadece başındaki parça geliyor,bütün olarak hareket etmiyor.)
    ctr-A hepsini seçmiş oluyorsun, timeline de ne varsa
  • 1) için ek:
    "bu render lanmış dosyayı hangi program ile çalıştırabilirim"
    http://forum.donanimhaber.com/m_32974212/tm.htm
    Burada ve daha önce gene burada linkini bulamadım şimdi, epey bir yazıldı çizildi.
    İşin püf noktası, sanırım, uygun codec ler var mı yok mu makinede!!!
  • MIND GAMES cevapların için gerçekten çok teşekkür ederim,bilgin ve ilginle bize çok yardımcı oluyorsun.

1)render konusunda bahsettiğin yeri buldum,ancak ek olarak şunu sorayım;kayıt türü olarak ne seçmeliyim,hangi format daha kaliteli sonuç verir?
    2) "nest" ne demek bilmiyorum malesef?
    3)iki videoyu timeline da alt alta koyuyorum ancak "Level yazan sürgü gibi bir şey" i bulamıyorum.Sol tarafta şu sürgüler var;"fade offset","snap offset".Yani"level"ı bulamadım malesef.
  • 1) Ya aslında bu AVCHD kayıtların huyu suyu hakkında fazla bir tecrübem yok! HDV olsaydı kayıtlar, onlar daha bir durmuş oturmuş!
    Ben olsaydım HG 10 dan gelen ne ise aynen ona devam ederdim. 1920x1080 PAL ya da NTSC. Kayıtların gene bilgisayar ortamında gösterileceğini varsaymaktayım??
    Gerekli yerlerde biraz brightness ve contrast la oynardım! Düzeltme yapma açısından!

2)Bu konu aslında bana da gerekli olabilecek bir şey! Yarın falan deney yapıcam. 2 ayrı projeyi bir diğer üçüncüde birleştirmeye çalışıcam.
    Başarırsam nasıl olduğunu anlatırım!

3)Fade offset yazan yerin hemen solundaki bölme! Ünlem işareti gibi bir işaret var! Level 100.0 % yazmakta!
  • selam, video konusu ve sonyvegas topigi sadece3 sayfa mi olmus :)
    bende panasonic GH1 var , foto makinasi aslinda ama 720p 60fps video da cekebiliyor,avc ve ac3.
    video sirasinda aparture veya manuel odaklama veya fps degistirebiliyorum.

artik bu topige cok sIk ugrarim,simdi 3 sayfanin ciktisini alip okuyucam :) benim de bildigim bisiyler olabilir hem,

okumadna once ya cevabini bulamazsam diye yaziyorum,
    60fps videyu %33 yavaslatarak 20 fps yaptim, sonra da, video propertiesden bunu 40 fps olarak isaretledim daha smooth bir goruntu icin.ayni kareleri 2 defa tekrar ediyor yani.
    sesi ise hic senkronizasyonu olmuyor tabi, sesi de videoyu hangi skilde degsitirdiysem o sekilde yavaslatmasini istiyorum, nasi lyapabilirim? tabi yavaslayinca kalinlasacak, hizlaninca incelecek ses bunu biliyorum,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 3 Aralık 2009; 22:23:27 >

• Selamlar...
    Bikaç sorum daha olacak;

1) Tartışma programlarında gördüğümüz gibi bir ekranı 2 ye 3 e nasıl bölebiliriz?

2)Bir videoyu tersten nasıl oynatabiliriz,yani sondan geriye doğru nasıl oynatabiliriz?
  • 2) Timeline'da videonun üzerine gelip sağ klik, buradan "reverse"

1)Timeline da 2 veya 3 veya kaç tane istenirse o kadar video, hepsi alt alta
    videonun üzerine gelip sağ klik "video event pan/crop"
    çizgi çizgi bir yer açılacak
    köşelerden bir yerden dışarı doğru sürükleyince görüntü küçülmeye başlayacak.
    Bu küçülen görüntü istenilen, uygun bir tarafa/köşeye sürüklencek.
    Alttaki video seçilecek bu kez. Gene bu yapılanlar aynen tekrarlanacak, istenilen köşeye sürüklenecek!
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.