Şimdi Ara

'Sony Vegas' Çözümleri (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.224
Cevap
39
Favori
269.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tamam kardeş programı kaldırıp tekrar kurdum, problem çözülmüş oldu, ben biraz kurcalamışım heralde başlarda o yüzden o yeni proje açma penceresinde senin dediğin o seçenekler görünmüyodu şuan görünüyo teşekkürler...
  • Rica ederim! Her zaman buyur!
  • Birde şunu merak ediyorum, müziğin ritmine göre resim ve video değiştirme işlemi yapabiliyormuyum?
  • 1-Fotoların hızının değiştirilmesi:
    Options
    Preferences
    Editing
    New still image lenght
    Buradan ister 2 saniye, ister 0.2 saniye... isteğe ve ihtiyaca göre...

Dikkkat: Diyelim 5 saniye ile başladın. Fotoların belli bir kısmını.
    Diğer bir kısmını 2 saniye yapmak istersen önce save et (veg file olarak) kapa ve tekrar aç ve "2 saniye olsun" diye o zaman komut ver!

2A-Videoların hızının değişmesi
    Timeline'da video'yu aç, üzerine tıkla
    Ctr + sol klik + cursor'ı videonun en sonuna tak, sağa doğru sürükle.
    Kırık çizgiler, zig zag lar ortaya çıkması lazım. Eğer varsa, tamamdır, video slow motion hale geldi demektir.
    Hızlı çekim haline getirmek içinse, sola doğru sürükleyip de...

2B-Velocity ekleyerek
    Videonun üzerine sağ klik.
    Insert/Remove Envelope
    Velocity

Ortada düz bir çizgi çıkacak.
    Bunun üzerine 4-5 ayrı tıkla. Her tıkladığında birer minik kare oluşacak.
    Bu karelerden tutup ister aşağı, ister yukarı sürükle.
    Çıkmış olan düz çizgi artık düz çizgi olmayacak!!!

3-Sesin şiddetini alçaltıp yükseltmek:
    Audio kısmına tıkla
    Insert (En yukarıda, soldan 4.)
    Audio Envelopes
    Volume.

Gerisi 2B'de anlatıldığı gibi.

Mesela fon müziği buna konuşma eklemek istiyorsun, müzik konuşmaları bastırmasın diye müziğin şiddetini buradan azaltıp/normal hale getirebilirsin!
    Ya da diyelim hubble'dan nebula resimleri indirdin.
    Uzaklardan sesler duyuluyor, derinden derine,
    nebulaya yaklaştıkça müzik / sesler artıyor uzaklaştıkça azalıyor falan gibi. Buradan ayarlayabilirsin.

• Sony Vegas mov uzantılı hd video editleyebiliyor mu ?
  • Evet. Sony Vegas Pro 9.
    Lakin pc'nin konfigürasyonuna göre, crash'ler meydana gelebiliyor.
    Tavsiyem, ilk iş, mov.ları Sony MXF'e çevirmek.(mpeg2 bazlı getirmek).
    2 seçenek veriyor program : 422 50 (CBR) HQ ya da Main 35 (VBR) HQ

Aslında ben de sormuş olayım: CBR ile VBR nin farkı ne? ya da birbirine olan üstünlüğü ne?
  • CBR ,constant bit rate yani sabit veri hızı,VBR ise variable bit rate yani değişken veri hızı anlamında.

CBR yöntemi ile sıkıştırılırken video başta ayarlamada seçtiğimiz olan sabit veri hızında encode ediliyor.VBR yönteminde ise encode edilen videonun içeriğine göre değişken bit hızları kullanılıyor.Mesela durağan bir sahnede daha fazla sıkıştırma sağlanırken hareketli ve karmaşık sahnelerde kaliteyi sağlamak adına sıkıştırma daha az seviyede tutuluyor.Videonun toplamında ortalama olarak belirlenen bit hızı tutturulmaya çalışılıyor.Bir nevi sahneye göre değişen dalgalı bir veri hızı grafiği oluşuyor.Zaten bu yöntemde,convertte kullanılan programa göre minimum ya da maximum bit değerleri girilebiliyor.Ya da program bunu kendi algoritmasına göre otomatik hesaplıyor.
    Diğer bir deyişle VBR bir bakıma daha verimli ve daha akıllı bir sıkıştırma yöntemi.Ama işemci gücünü daha çok harcıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

Rica ederim! Her zaman buyur!

kardeş yaptığım hd formatındaki filmleri oynatamıyorum bu ne kaynaklı olabilir peki

Ekran Kartım Nvidia Ge Force GT130 ramla birlikte hafızası 1.7gb a kadar gidiyor, onunla kalmadım hdmı çıkışla full hd tv ye bağladım ama yinede oynatamadım...

K lite kullanarak Klasik media player ile başka full hd videoları oynatıyorum bir problem yok ama vegas 10,0 ile yaptığım hd videolar hiç oynamıyor, ha bu arada diğer yaptığım pal,ntsc videolarda sıkıntı yok onları izleyebiliyorum,,,
  • Valla tam bilemicem ama videoyu timeline'da açınca
    sağ klik
    en altta, properties
    en yukarıda media
    orada format ve attributes var.
    orada yazanları bi yazsana bana?

Bi de normal şartlarda video Vegas'ın kendi penceresinde oynuyor değil mi??
  • quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

Valla tam bilemicem ama videoyu timeline'da açınca
    sağ klik
    en altta, properties
    en yukarıda media
    orada format ve attributes var.
    orada yazanları bi yazsana bana?

Bi de normal şartlarda video Vegas'ın kendi penceresinde oynuyor değil mi??

Kardeş sağolasın onuda nihayet buldum... ilgin için teşekkürler...
  • arkadaşlar hepinize saygılar,birkaç sorum olacak:
    ben bir video hazırlıyorum. videomda kullanıcagım efecti müziklede orantılı yapmak istiyorum. müzikde bir yerde geçiş efekti gibi birşey war . müzik bir anda hızlıdan yavas oluyor işde tam orada ben videomda

http://img412.imageshack.us/img412/7995/basketg.jpg

böyl bir geçiş istiyorum bu geçişden sonrada aynı müzik efeti devam ediyor ondan sonra videoyu slayt gibi devam ettirip o müzik efecti geldiğinde resim in üzerinde yazı yazıp zoom un sola dogru kayması sonraki müzik efectinde yazı + zoom un saga kaymasını istiorum.bunu nasıl yapabilirim yardım edermisiniz..

eger anlattıklarım pek acıklayıcı olmadıysa..
    http://www.izlesene.com/video/oyun-o...-part7/1274228

Bu Videodaki 30-47 Sn. yi izlerseniz bnm yapmak istegim seyi görürsünüz şimdiden teşekkürler.

• http://img412.imageshack.us/img412/7995/basketg.jpg
    Bu resim için "radial blur" ü karıştırabilirsin biraz.
    Videonun en sonunda iki şekil var. Alttakini tıklayıca açılanlar içinde.

Diğer efectler için:
    gene aynı yerden,
    Sony Wave var. Key frame'leri kullanıp da.

Yazılar için, gene key frame'leri kullanıp,
    Media Generators'a girip buradan Noise Texture var. Buraları bir karıştır bakalım ne çıkacak. Ben de tam emin değilim.
  • arkadaşım ilgin için teşekürler,fazla net bilgiler olmasada yardımcı oldun,,bu konuda başka fikirleri, olan varsa cevaplarını bekliyorum. kolay gelsin
  • Arkdaslar Elimde 1.30 sny lik video var fakat bu videoda bir yeri sansürlemem gerek ufak bi yer video boyunca yanlız 50 sny boyunca sansürlüyebilirmiyiz bu mümkünmü..?
  • Arkadaşlar bende hatırlayabildiğim kadarıyla (evde olmadığım için :)) sony vegas 'ın 8 versiyonunu kullanıyorum.

1) AVCHD formatları desteklemiyor uyarısı alıyorum. Üst versiyona da yükseltmek istemiyorum. Bunu desteklemesinin bir yolu var mıdır?
    2) Panasonic TZ10'da çektiğim AVCHD formatındaki videoları hiç bir render işlemi kalitesi ve hacmi değişmeden) olmadan birleştirmek istiyorum. Bunu hangi ayarlarla yapabilirim?

Syg.
  • Bildiğim kadarıyla 8.c destekliyor.
    Üstelik bunda smart render da var diye biliyorum.

AVCHD'ler timeline yanyana, sonra "render" ama hiç bir ayar değiştirmeden.
    (Yani 50i ise gene 50i (60i yapmadan) / 720 yi 1080i yapmaya çalışmadan vb.)
    Arada bir ekranda "No Need Recompression" gibi bir ibare görünmesi lazım.
    Eğer gözükmüyorsa o zaman işi uzun demektir. CPU'nun işi!

Ama en kolayı Sony MXF ye çevirip sonra da gönlüne göre işlemek, kesmek biçmek!
    AVCHD'den kurtulmak yani.
  • Cok faydali bir konu olmus, emegi gecen herkese tesekkurler. Ama calismalarimizi internete verirsek ve burada paylasirsak daha da faydali olacagi kanaatindeyim. Ben iki ornek ekliyorum;

Namlu alevi;
    http://www.youtube.com/watch?v=jUKY3oQq6kY

Kaybolma;
    http://www.youtube.com/watch?v=jmXpq_90nZU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilalarabaci -- 7 Ekim 2010; 22:52:31 >
  • Arkadaşlar benim bu programla ilgil şöyle bir sorunum var.ben yaklaşık 20 tane kısa videodan bazı kesitler alıp bi edit yapmaya çalışıyordum.herşey iyi güzel derken bikaç gün sonra programı açtığımda inanılmaz bir yavaşlama oldu programda.file tuşuna bastığım anda bile direk kum saati oluyo fare ve 15 dakika bekletiyo öyle...acaba birçok video ses efekti falan kullandığım içinmi böyle oldu? ayrıca bilgisayara format attım bugün(bu sorun yüzünden değil:))ama hala aynı...lütfen bi çözüm yolu bulun:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: buraktat

Arkadaşlar benim bu programla ilgil şöyle bir sorunum var.ben yaklaşık 20 tane kısa videodan bazı kesitler alıp bi edit yapmaya çalışıyordum.herşey iyi güzel derken bikaç gün sonra programı açtığımda inanılmaz bir yavaşlama oldu programda.file tuşuna bastığım anda bile direk kum saati oluyo fare ve 15 dakika bekletiyo öyle...acaba birçok video ses efekti falan kullandığım içinmi böyle oldu? ayrıca bilgisayara format attım bugün(bu sorun yüzünden değil:))ama hala aynı...lütfen bi çözüm yolu bulun:)

arkadaşım biraz geç oldu ama genede yazayım belki başkaları dener ve yararlı olur görev yöneticisine gir oradan sony vegas işlemlerine geç sağ tıkla önceliği gerçek zaman olarak atamayı dene

• sony de bnde yeni sayılırım bi video yapacağım videoda bir meteor parçası yere düşecek o meteor parçasının yere düşüşünü nasıl yapabilirim aklıma bir kaç şey gelioda isteklerimi karşılayamıyor keyer yapıcam ama düzgün bi meteor düşüş efecti yok eğer sizde varsa keyer yapabileceğim bi efect paylaşırsanız çok memnun kalırım
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.