Şimdi Ara

SONY VAIO Z SERISI Kullanıcıları Kulübü (Izlenimler,inceleme ve sorular)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
401
Cevap
4
Favori
50.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık 2 hafta önce Vaio SZ660N notebook'umu satıp yerine Z21XN/B modelini satın aldım. Tuşlarına alışmam iki üç günümü aldı, alıştıktan sonra gerçekten hızlı ve hatasız yazılabilen bir klavye dizaynı olduğunu anlamış oldum.

Öncelikle kullandığım cihazın özelliklerini yazmak istiyorum;
    Intel® Core™ 2 Duo İşlemci P9500 2.53 Ghz İşlemci, 4 Gb DDR3 1066 Mhz RAM, 250 Gb 5400rpm HDD G-Sensor HDD Şoka Karşı Koruma, Dvd-RW Dual Layer, 13.1” boyutunda sağlamlığı arttırılmış, LED teknolojisine sahip X-Black LCD 1600x900, NVIDIA® GeForce® 9300M GS Max.1500 MB and Intel® 4500MHD Max.1300 MB Hybrid Ekran Kartı, 0.3 Mp Motion Eye Dijital Kamera.

Şimdi ufak tefek ön izlenimlerimi sizinle paylaşacağım biraz karışık olabilir baştan söyleyeyim :)

SZ serisinden sonra ilk dikkatimi çeken klavye şekli, boyut, ekran çözünürlüğü ve ekran kalitesi oldu. SZ serisi ile Z serisini üstüste koyduğumuz zaman Z serisinin 3 parmak daha kısa olduğunu gördüm. Böylece ekran tam wide screen bir görünüm kazanmış. Tuş dizilimi değiştiğinden alandan epeyce bir kar edilmiş, mesela PgUp-PgDn gibi tuşlar bu modelde Fn fonksiyon tuşu ile çalışıyor, internette gezinirken çok kullandığım için hala tam alışamadım. Z serisi SZ serisine göre 200gr hafif ama elle tutunca öyle hissedilir bir fark yok tabi. Ekran çözünürlüğü 1600x900 ilk başta 13.1” bir notebook için küçük gibi gelsede gözünüz alıştıktan sonra ne kadar kullanışlı olduğunu anlıyorsunuz. İnternet sayfalarında ve özellikle film seyrederken bir harika.

Beni en çok etkileyen yanı cihazın ekran kalitesi oldu, ekran kalitesi gerekli ayarlar yapıldıktan sonra inanılmaz derecede fark ediyor. SZ serisi ile Z serisi notebook’u yan yana koyup aynı HQ manzara resmini açtığımda Z serisinin ekranındaki gerçeklik beni çok etkiledi. Gerçeğe yakın renkler, keskin bir parlaklık kontrast uyumu harika. HD Filmler,diziler bile artık daha renkli daha canlı :)

Notebook’ta yeni nesil Montevina işlemciye yer verilmiş, kullandığım model P9500 işlemcili olduğu için T9400 işlemci performansı yanında düşük güç tüketimi sunuyor. Bu da pil ömrünü olumlu yönde etkiliyor. Notebook Vista Business işletim sistemi yüklü olarak geliyor ve Vista performansı bile iyi diyebilirim. Yakın zamanda Windows 7’yi test etmeyi düşünüyorum (masaüstü bilgisayarımda test ettim ve oldukça hızlı geldi) sanırım bu notebook üzerinde epey performanslı olacak. Notebook çok çok sessiz çalışıyor gece sessiz ortamda çalışırken bile eğer dikkatimi vermezsem klavye sesinden başka ses duymuyorum. Yoğun bir işlem yapıldığında biraz ses çıkarıyor fanlar ama o bile çok değil. Normal kullanımda notebook neredeyse hiç ısınmıyor diyebilirim. SZ serisinde sol üst köşeler ve altı her zaman sıcak olurdu, bunda fanın hava üfleme kısmı dışında sıcağı bırakın ılık yer bile yok.

Cihazın ses düzeyide oldukça iyi, SZ serisinde yeterince tatmin eden ses kalitesi bunda da korunmuş hatta biraz daha iyileştirilmiş, film izlerken yada müzik dinlerken son ses açınca seste çatlamalar olmuyor.

Stamina – Speed modu yeni seride geliştirilmiş, eskiden geçişlerde bilgisayarı restart etmek gerekiyordu, artık bu geçiş işlemi restart gerekmeksizin 1-2 dk içinde gerçekleşiyor. Gerçekten önemli bir artı. Notebook’un sağ üst kısmına Eject tuşu konmuş, bu ince detayda hoşuma gitti, cihazın sağ tarafında dvd-rw üzerindeki küçüçük tuşu eğil-bul-bas eziyetinden kurtarıyor bizi, bu tuşla direk açabiliyoruz. Full HD desteği ile HDMI çıkışı sonunda eklenmiş, henüz denemedim ama televizyona bağlayıp film izlerken yada kullanırken çok iyi olacak. Eskisi gibi iki adet usb çıkışı var ama bu sefer biri sağ tarafta biri sol tarafta konumlandırılmış, bu da bence kullanışlı olmuş.

Memory Stick ve diğer hafıza kartları için okuyucu cihazın önünde hemen touchpad’in altında konumlandırılmış ve bunu hiç sevmedim hiç kullanışlı olmamış, hafıza kartı takıp çıkarırken cihaz zaten hafif olduğundan arkaya kaymasın diye ya arkasından tutmanız yada üstüne bastırmanız gerekiyor.Bunu yaparkende hafif önünü kaldırmak lazım cihazın. Gerçekten çok kullanışsız. Bu girişin solunda bilgilendirme ledleri (batarya,hdd,bluetooth…) hemen sağında ise wireless’ı açıp kapatmak için bir tuş bulunuyor.

Son olarak cihazın bataryasından bahsetmek istiyorum, cihazın üzerinde VGP-BPS12 5400mAh 6cell batarya geliyor. Öncelikle bu linkten paylaşımımı okumanızı istiyorum, bunu bilmeyenler olabilir. Ben her iki şekildede test ettim batarya ömrünü, ama yüzde 80’deyken kullanıyorum sürekli olarak. Bu şekildeyken yani direk ilk geldiği gibi iken DVD-RW sürücü kapalı, modem kapalı, ilink port kapalı,ekran ışığı yüzde 60’da işlemci tam performansta ve wireless sürekli açık olarak ortalama 5 saat – 5 saat 15 dk kadar batarya dayanıyor, kapalı olan opsiyonları açınca bu süre 1bucuk saat kadar kısalıyor ve ortalama 3 buçuk saat gidiyor. Batarya yüzde 80 değilde yüzde 100 dolu iken test ettiğimde ise süre 50 dk kadar arttı, ben daha çok beklemiştim ama 6saat – 6buçuk saat aralığını geçemedi.

Şimdilik ilk izlenimlerim bunlar, cihazı kullandıkça ve değişik şeyler aklıma geldikçe burada elimden geldiğince sizinle paylaşacağım. Sizde cihaz ile ilgili sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz. Başta da dediğim gibi biraz karışık bir yazı oldu ama kafanızdaki bir çok soru işaretini ortadan kaldıracağına eminim

Şimdi de birkaç resim paylaşalım :)

Touchpad alanı SZ serisine göre biraz daha geniş, tuşlar ise küçük. Kullanışlılık aynı.

Açma kapama tuşu yan tarafta, yeşil ve turuncu fosforlu rengi ise ayrı bir hava katmış.

Stamina ve fonksiyon tuşları, bu tuşlara istediğimiz uygulama yada kısayolu atayabiliyoruz.

Adaptör bağlantısı buraya konumlandırılmış.

Z serisi ile SZ serisi yanyana

Samsung NC10 10” Netbook ile Vaio Z serisi yan yana, ağırlık ve boyut olarak Z serisi göründüğü gibi neredeyse bir netbook gibi ama performans olarak netbook’ların çok çok üstünde

Ekleme 7 Mart 2009:

Son günlerde Z serisi kullanıcıları artmaya başladı bu yüzden başlığı sofokles2000'in önerisi üzerine Vaio Z Serisi Kullanıcıları Kulübü olarak değiştirdim. Bunun dışında ufak bir bilgilendirme daha yapmak istiyorum. Yaklaşık 10-15 gün önce Sony Eurasia yeni bir Z modelini satışa sundu, Z31XN/B modeli. Bu model çıktığından beri Z serisi almak isteyen arkadaşlar Z21XN/B modelini piyasada pek bulamaz oldular. İki model arasında çok büyük bir fark yok ancak fiyat farkı bana biraz yüksek gibi geldi, zamanla geri çekeceklerini düşünüyorum. Bu iki model arasında benim gözüme çarpan farklardan birincisi işlemci, ikincisi ise harddisk boyutu oldu. Z21XN/B modelinde P9500 2.53 Ghz işlemci ve 250 GB Hdd'ye yer verilirken Z31XN/B modelinde P9600 2.66 Ghz işlemci ve 320 GB Hdd'ye yer verilmiş.

Bu iki cihazi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
    Z21XN/B | Z31XN/B

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ngnzlr -- 7 Mart 2009; 16:19:22 >

• Dostum hayırlı olsun,FW mi almadan z serisi vardı bi ara kafamda...Ama fiyat beni aştığı için ve business işletim sistemiyle geldiği için vazgeçmiştim,canavar ya

Güzel inceleme olmuş
  • tam olarak almak istediğim laptop u almışsın bende yakında bi aksilik olmazsa alacağım hardiskinide 128 veya 256 lık ssd takcam bakalım...

Gerçekten ekran ve boyut olarak süper performans zaten çok iyi çok güzel bir tercih yapmışsın güle güle kullan
  • Süper alet güzel bir inceleme teşekkür ederiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serhat_katliam

Dostum hayırlı olsun,FW mi almadan z serisi vardı bi ara kafamda...Ama fiyat beni aştığı için ve business işletim sistemiyle geldiği için vazgeçmiştim,canavar ya

Güzel inceleme olmuş

Bende ilk başlarda FW serisine yöneldiysemde taşınabilirlikten vazgeçemedim bir türlü, çünkü dışarıda da çok kullanıyorum notebook'u, o yüzden uzunbir bekleyiş sonrası Z serisi aldım :)

quote:

Orjinalden alıntı: wolf1907

tam olarak almak istediğim laptop u almışsın bende yakında bi aksilik olmazsa alacağım hardiskinide 128 veya 256 lık ssd takcam bakalım...

Gerçekten ekran ve boyut olarak süper performans zaten çok iyi çok güzel bir tercih yapmışsın güle güle kullan

SSD'ler hala aşırı derecede pahalı ve Vista performansını beğenmeyen kişi çok kullanıpta, bu yüzden ben hiç düşünmedim bile. Seninde iyice araştırmanı tavsiye ederim :)

quote:

Orjinalden alıntı: yazaksami

Süper alet güzel bir inceleme teşekkür ederiz.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için.

• hocam ssde ler bayağı düştü dahada düşcek tabide şu samsung 256 gb lık bir model çıakretmış okuma yazma hızı 200 mb lar civarı bakalım acelem yok o konuda zaten...

Şu aleti aldıkmı zaten gerisi kolay aslında şuan ki xps1330 çok iyi bendeki ama bu sony ekranı vede 250 gb daha hafif oluşu tabi kasa kaliteside var yanında bakalım kısmetse alacaz...
  • Hayırlı olsun, inceleme ve karşılaştırma için teşekkürler. Ben de bu aralar Z ile SR serisi arasında gidip geliyorum. Morfare'de aralarında 1200 tl fark görünüyor, açıkçası oyun oynamayı pek düşünmüyorum sizce bu farka değer mi? Siz bu cihazı nereden, ne kadara aldınız?
  • İnceleme için tşkler, gerçekten çok güzel alet. Hayırlı olsun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ricketsia

Hayırlı olsun, inceleme ve karşılaştırma için teşekkürler. Ben de bu aralar Z ile SR serisi arasında gidip geliyorum. Morfare'de aralarında 1200 tl fark görünüyor, açıkçası oyun oynamayı pek düşünmüyorum sizce bu farka değer mi? Siz bu cihazı nereden, ne kadara aldınız?

Öncelikle teşekkür ederim. Bende SR serisine bakmıştım önceleri biraz ona kayar gibi oldum, tasarımları birbirine yakın, ama sonradan yanyana inceleme fırsatı bulunca vazgeçtim. Birincisi Z serisinde ekran gerçekten daha canlı ve parlak, çözünürlük 1600x900 olan modeli tercih ettim bu da bir artı SR sersinde 1280x800 var sadece. Z serisi 350gr daha hafif, pil ömrü daha uzun stamina modu var, özellikle p9500 işlemci avantajı vardı bu işlemci performansı t9400 ile aynı ama harcadığı güç tüketimi daha az, bu da pil ömrünü uzatıyor. Birde SR serisinde HDMI çıkışı yoktu.

Benim istediğim işlemci T9400 - P9500 olmalıydı, en az 3 gb ram düşünüyordum, en az 250 gb hdd düşünüyordum, bunun dışında ekran kalitesi ve taşınabilirlik ile pil ömrüne dikkat ettim. Eş özelliklerde SR serisi ile Z serisi arasında 820 TL kadar fark vardı ve ben Z serisini tercih ettim bu farka. Yazdığım farklar sizin içinde önemli ise kesinlikle değer arada ödeyeceğiniz farka.

Ben cihazı Ankara Bimeks'ten bu ayın ilk haftası World Card kampanyası ile peşin 3960 TL'ye satın aldım. Bu kampanya ile oldukça makul geldi bana yoksa almazdım, ilk kez garantili olarak alıyorum Vaio bilgisayarımı, şimdiye kadar hep Amerika'dan alınmıştı. Orada bakınca TL olarak 3000 - 3100 TL civarında mal oluyordu. Zaten ilk önce getiren bir arkadaştan satın aldım ama cihaz problemli çıktı birde araştırnca refurbished olduğunu öğrendim direk iade edip garantili olana kampanya dahilinde yöneldim. Cihazın 2 yıl garantisi dışında 1 yılda Teknokask sigortası var, üstelik yanında da 90 dolarlık çok şık bir tane taşıma çantası hediye ediyorlar.

Edit: Bu arada sonradan aklıma geldi SR serisi karbon fiber değil ve HDD Shock Protection'da yok. Aslında bu da önemli eskiden HP notebook'um varken ayağım kablosuna takılıp yere düşmüştü, altında bir çatlak oluştu, hdd'nin kafası atmıştı ve verilerimi kurtaramadım. Sony bu konuda da güvenli benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ngnzlr -- 22 Ocak 2009; 1:19:34 >

• quote:

hocam ssde ler bayağı düştü dahada düşcek tabide şu samsung 256 gb lık bir model çıakretmış okuma yazma hızı 200 mb lar civarı bakalım acelem yok o konuda zaten...

Şu aleti aldıkmı zaten gerisi kolay aslında şuan ki xps1330 çok iyi bendeki ama bu sony ekranı vede 250 gb daha hafif oluşu tabi kasa kaliteside var yanında bakalım kısmetse alacaz...

Bende zamanında XPS M1210'dan geçiş yapmıştm o günden beri Vaio'cuyum :) Umarım kısa zamanda seninde istediğin gibi bir Vaio Z serisi alıp kullanma imkanın olur

quote:

Orjinalden alıntı: visceroid

İnceleme için tşkler, gerçekten çok güzel alet. Hayırlı olsun...

Teşekkür ederim :)

• Yani notebook'ların en güzeli en iyisini yine sony üretmiş gibi olmuş. Bu kadar üst seviye ve iyi notebooklar bizim test kısmımızı bile pek ziyaret etmiyor. Açıkcası çok iyi bir inceleme yapmışın tebrik ederim her türlü şeyi bir anda öğrendim.
  • Hocam para işini hallettim gibi bir arkadaşada mac air getirtcem usa den de yanında benim alette gelsin derken z600 serisi çıktı çıkacakmış onu bekliyorum bende 5-10 güne çıkacak diyolar bakalım 2.66 ghz lık işlemci ile çıkacakmış sanırım çok bi farkı olacağını düşünmüyorum ama madem yeni bişi alıyoz az daha bekleyeyim diyorum bakalım birde bu premium carbon olanını almak istiyorum net farkı bilmiyorum bu kasayla ama bakalım az araştırma yapayım bakalım tabi yeni model derkende fiyat 2500$ felan olacaksa sanırım düşünmekten vazgeçip seninkinin aynısından alacağım bakalım...
  • Bu notebook'u bende beğendim.. Ama bu kadar üst seviye bir notebook kesinlikle blueray hakediyordu.. Keşke onuda koysalardı..
  • quote:

Hocam para işini hallettim gibi bir arkadaşada mac air getirtcem usa den de yanında benim alette gelsin derken z600 serisi çıktı çıkacakmış onu bekliyorum bende 5-10 güne çıkacak diyolar bakalım 2.66 ghz lık işlemci ile çıkacakmış sanırım çok bi farkı olacağını düşünmüyorum ama madem yeni bişi alıyoz az daha bekleyeyim diyorum bakalım birde bu premium carbon olanını almak istiyorum net farkı bilmiyorum bu kasayla ama bakalım az araştırma yapayım bakalım tabi yeni model derkende fiyat 2500$ felan olacaksa sanırım düşünmekten vazgeçip seninkinin aynısından alacağım bakalım...

İşmeciden dolayı bence rahat 2500 doları bulur gibime geliyor. Hele birde ssd dersen dahada artacak tabi :) Bence o kadarına da gerek yok benim sistem senin işlerin için yeterli gelmez mi? O kadar ekstra para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Bu arada ben bu serinin hepsi premium carbon olarak biliyorum ama acaba yanlış mı biliyorum?

• quote:

Orjinalden alıntı: TriNeO

Bu notebook'u bende beğendim.. Ama bu kadar üst seviye bir notebook kesinlikle blueray hakediyordu.. Keşke onuda koysalardı..

Bluray'li hatta ssd'li modelleride var, tabi ona görede fiyatı var :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: painkiller004

quote:

Hocam para işini hallettim gibi bir arkadaşada mac air getirtcem usa den de yanında benim alette gelsin derken z600 serisi çıktı çıkacakmış onu bekliyorum bende 5-10 güne çıkacak diyolar bakalım 2.66 ghz lık işlemci ile çıkacakmış sanırım çok bi farkı olacağını düşünmüyorum ama madem yeni bişi alıyoz az daha bekleyeyim diyorum bakalım birde bu premium carbon olanını almak istiyorum net farkı bilmiyorum bu kasayla ama bakalım az araştırma yapayım bakalım tabi yeni model derkende fiyat 2500$ felan olacaksa sanırım düşünmekten vazgeçip seninkinin aynısından alacağım bakalım...

İşmeciden dolayı bence rahat 2500 doları bulur gibime geliyor. Hele birde ssd dersen dahada artacak tabi :) Bence o kadarına da gerek yok benim sistem senin işlerin için yeterli gelmez mi? O kadar ekstra para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Bu arada ben bu serinin hepsi premium carbon olarak biliyorum ama acaba yanlış mı biliyorum?

işte blueray olmazsa sırf işlemci için okadar artarmı bilmiyorum ama 10 güne netleşir bakalım ben mimar lık okuoyurm( bunu demekten sıkıldım 6. senem hala okul bitmedi mimarım demek isterdim ) neyse işte performans çok önemli ama 2.66 olması çok bi avantaj sağlamaz zaten o okadar önemli değil sadece yeni seri olması beni ona yönlendiriyor...

ssd yi şuan almayı düşünmüyorum 1*2 ay beklemeyi düşünyorum şu samsung 256 lık çıakrtmış o piyasaya sürülsün reviewleri felan iyice bi inceleyeyim ozaman almayı düşünüyorum bakalım...

• Dersin inşallah kısa zamanda, güzel meslek mimarlık :) Tabi beklemekte fayda sonra fiyatı normal olursa alınabilir ama olmazsa benim model oldukça ideal görünüyor. Amerika'da Z570 modeli diye geçiyor sanırım farkı 3 gb ram ve 320gb hdd.
  • http://www.amazon.com/Sony-VGN-Z670N-13-1-Inch-Processor-Business/dp/B001MS6NK0/ref=pd_bbs_8?ie=UTF8&s=electronics&qid=1232793677&sr=8-8

amazon ön sipariş alıyor uzun zamandır ama stoğa girmedi 2200 $ dan satışa çıkacak bu fiyat makul bence bakalım
  • İşlemci yüksek birde hdd 320gb 7200rpm'miş, acaba pil ömrüne ne kadar etki eder. Aslında ssd'ninde o artısı var pil ömrünü çok etkiliyor, herhalde 8-9 saati bulur o zaman.

Bu arada dikkatimi çekti bu konu ile ilgilenen çok az kişi oldu, eskiden SZ serisi epey popülerdi, bu Z serisi neden böyle oldu acaba? Fiyattan desem SZ'ler de ucuz değildi. FW serisine yönelende çok oldu. İlgi beklediğimin çok altında :)
  • valla benimde şaşırdığım konu bu aslında almayı düşünmeyenlerin bile ilgilenmesi gereken bir konu gerçekten çok özel bir laptop bu ama çok şaşırtıcı...

bu amazondaki 2200 lük olanın ekran 1600-900 değilmiş ya umarım yanlıştır birde ekranı koydukmnu 2500 ü bulur hakkaten

ssd lerin pil i çok fazla bir katkısının olduğunu sanmıyorum belki 15 dk felan + katkı sağlar ama hız konusunda kesinlikle fark atacağını düşnüüyorum bakalım şu 200 mb üzeri yazma ve okuma hızı olan hardiskler yaygınlaşsın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.