Şimdi Ara

SONY NEX VG10 kamera kayıt modu ve genel bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni aldığım Sony Nex-VG10 kameranın kullanımı ile ilgili bazı sorularım olacak. Bilgisi olan arkadaşlarımın bilgi paylaşımlarını rica ederim.

Öncelikle şunu sormak istiyorum;

Menüde bulunan "REC MODE" ayarlanabilir kayıt modunda 3 seçenek sunmakta: FX 24M ----- FH 17M ----- HQ 9M

Bu seçenekler bize ne sunmaktadır?

Teşekkür ederim.

SONY NEX VG10 kamera kayıt modu ve genel bilgiler

• FX dediği 24 Mbps veri yüklü görüntü demek.

Yani 24 Megabit per second. Yani her saniyedeki megabit.

Dahada şöyle açıklayayım HQ da çekerken, abartarak örnekliyorum bir insanın saçlarını çok net görüntü almadan kaydeder, FX saçtaki her teli kaydeder gibi de düşünebilirsin. Tam olarak bu değil ama Veri miktarı işte öyle düşün.
  • Bu arada çok güzel bir kameradır bunlar. Çok ileri birşey almayacaksan bir daha değiştirmek istemeyeceksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karadeniz Otoyolu

FX dediği 24 Mbps veri yüklü görüntü demek.

Yani 24 Megabit per second. Yani her saniyedeki megabit.

Dahada şöyle açıklayayım HQ da çekerken, abartarak örnekliyorum bir insanın saçlarını çok net görüntü almadan kaydeder, FX saçtaki her teli kaydeder gibi de düşünebilirsin. Tam olarak bu değil ama Veri miktarı işte öyle düşün.

Bilgiler için teşekkür ederim dostum,

O halde pek kullanılacak bir özellik değil yani kalitesiz bir görüntü çekmek pekte arzu edilecek bir şey olmasa gerek,

Kamera standart olarak FH 17M üzerine programlı olarak geldi. Ayrıca Kullanım kılavuzun da şöyle bir ikaz notu var (avchd nin ne olduğunu bilmediğim için anlayamadım) notu aşağıya yapıştırıyorum bir d de sen bak istersen;

"""You cannot create an AVCHD disc from a movie recorded with [FX 24M] mode. Save a movie recorded
    with [FX 24M] mode onto a Blu-ray Disc (page 73)."""

Şimdi ben çekeceğim 120 saniyelik kısa filmi hangi modda çekmeliyim sence? FX 24M yada FH 17M ???

Eyvallah...

• quote:

Bu arada çok güzel bir kameradır bunlar. Çok ileri birşey almayacaksan bir daha değiştirmek istemeyeceksin.

aslın da NEX VG20eh sipariş etmiştim bir hata sonucu kuzenim VG10 getirmiş, kamera abd den geldi. geldiğinde büyük hayal kırıklığı yaşadım ama sonra bu kadar üzülmenin yersiz olacağını düşündüm. Aralarında dağlar kadar fark yok nihayetinde diye düşünüyorum.

sen ne dersin?
  • Kısafilm çekip DVD'ye yazdıracaksan HQ modunda da çekebilirsin. Hafıza kartını boşuna doldurmazsın. Yani işine yarayacak olan boyutta çekim yap. Ama 17 Mbps zaten iyi bir değer. Yani FH modu yeterli. Bluray de falan gösterim yaparsan 24 Mbps'ye çık. Bence 17 ideal ama dediğim gibi işine göre bir değer seç.

VG20 yede fazladan para vermeye değmez. Biri 14 MP diğeri 16 MP! Biri interlaced 50i diğeri progressive 50p. Bence bu farklar hiç önemli değil. Sonuçta merceğin karşısındaki konu önemli.
  • quote:

Kısafilm çekip DVD'ye yazdıracaksan HQ modunda da çekebilirsin. Hafıza kartını boşuna doldurmazsın. Yani işine yarayacak olan boyutta çekim yap. Ama 17 Mbps zaten iyi bir değer. Yani FH modu yeterli. Bluray de falan gösterim yaparsan 24 Mbps'ye çık. Bence 17 ideal ama dediğim gibi işine göre bir değer seç.

VG20 yede fazladan para vermeye değmez. Biri 14 MP diğeri 16 MP! Biri interlaced 50i diğeri progressive 50p. Bence bu farklar hiç önemli değil. Sonuçta merceğin karşısındaki konu önemli.

Bilgiler icin tesekkur ederim,
    Danismak istedigİm bir konu daha olucak;

Arkadasimda canon d5 fotograf makİnesi var ve arkadasim cekecegimiz filmi bu makine ile cekelim diyorsony nex yerine cunku isik olayi onda daha iyiyms sony nex-vg10 bu konuda zayif kaliyormus!

Sen ne dersin?

• Filmi gündüz çekeceksiniz hicbirsey farketmez. Gece ise 5dm2 daha iyidir sonuçta tam kare sensör var. Ama lensini bilmiyorum tabi. Videodaki otomatik netleme konusunda ise VG 10 açık ara daha iyidir. Yani duran sahneler icin 5d, hareketli sahne varsa kosan adam yürüyen köpek vs netleme başarısından dolayı vg10.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Filmi gündüz çekeceksiniz hicbirsey farketmez. Gece ise 5dm2 daha iyidir sonuçta tam kare sensör var. Ama lensini bilmiyorum tabi. Videodaki otomatik netleme konusunda ise VG 10 açık ara daha iyidir. Yani duran sahneler icin 5d, hareketli sahne varsa kosan adam yürüyen köpek vs netleme başarısından dolayı vg10.

Aynı fikirdeyim seninle, fakat arkadaşım tam tersini hareket ettirdiğimiz zaman kamerayı sony'nin başarısız olacağını belirtti ama bu konuda senin kadar bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Film gündüz çekilecek bu arada.
  • Merhaba. Lensiyle birlikte satan var mı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi entrophy -- 26 Aralık 2018; 11:44:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.