Şimdi Ara

Sony KD-65XH8196 65' 165 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Android Smart LED Televizyon - 8503 TL (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
2
Favori
15.635
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • displayspecifications.com'a göre 8196 50 / 60 hz görünüyor, sanıyorum USA ve Avrupa farkından dolayı her iki şekile de uygun yapılmış.

Filmler saniyede 24 kare, fakat televizyon saniyede 60 kare oynatıyor. Aynı kareyi 1 kere oynatırsa 24 hz, 2 kere oynatırsa 48 hz, 3 kere oynatırsa 72 hz yapıyor. Bu durumda tv önce ilk kareyi saniyede 3 kere, 2. kareyi ise saniyede 2 kare oynatarak kendi tazeleme oranına uydurmaya çalışıyor. (24x3=72) + (24x2= 48) = 2 saniyede 120 kare.

Normalde saniyede 24 kareden 2 saniyede 48 kare göstermesi gerekirken 120 kare gösteriyor fakat bunu biraz dengesiz bir şekilde yapıyor. Bu da judder denilen titreşmeye sebep oluyor. Ne kadar fark edilebilir derseniz kişiden kişiye değişir.

120 hz'lik bir tv ise aynı kareyi 5 kere tekrar edip (çünkü 120 5'e eşit şekilde bölünebiliyor) daha stabil bir görüntü sunabilir.

O nedenle 60 hz üstü gereksiz demek tam olarak doğru olmayabilir. Kaldı ki Sony 90'lı yıllardaki 100 hz tüplü tv'leri ile ünlüydü.

Yıllar önce Samsung CRT monitörüm vardı ve ben durumdan bihaber olarak standart 60 hz olarak kullanıyordum. İlk kez 85 hz'ye ayarladığımda inanılmaz güzel gelmişti ve bidaha asla 60 hz'ye dönmedim.

Ama bence bu tv'nin ekran tazeleme dışında daha ciddi sıkıntıları var onu da yukarıda yazdım (FALD olmaması, 8 bit olması ve hdmi 2.1 bulunmaması gibi).

• Yine ekran tazeleme hızı, TV yayın frekansı ve FPS kavramları birbirine karışmış.

TV yayınının 50 hz (PAL) olması ile konunun bir ilgisi yok arkadaşım. O hz o hz değil.

Burada panel hızından bahsediyorsak, panelin tazeleme hızından yani. 120 hz bir panele sahip TV, HDMI'dan max 60 hz destekliyorsa yani hdmi 2.1 portuna sahip değilse adamlar salak mı 120 hz panel koymuş.

120 hz bir panele sahip tv, gelen kaynağın FPS'si uygunsa saniyede 120 kare gösterebilirim demek. Ben görüntü kaynağı (input) ne olursa olsun saniyede 120 kare gösteririm demek.

Yani 60 fps bir oyun oynuyorsanız aynı kareyi 1 saniyede 2 kere görürsünüz. 60 hz bir panelde ise 1 kez görürsünüz.

120 hz tazeleme hızı olan bir panele sahip tv, hdmi 2.1'e sahipse ve 120 hz desteği varsa, 120 FPS çıkışı olan bir oyun konsolunda, konsolun ya da ekranın gönderdiği her bir kareyi ekranda ayrı ayrı gösterebildiği için çok bariz bir akıcılık sunar. Bunun aksini savunmak saçmalıktır.

Ve göz pekala 60 hz ile 120 hz arasını (eğer 120 fps kaynak varsa) fark eder. Kendinizi kandırmayın.

• bado6100 kullanıcısına yanıt

Peki benim verdiğim bilgilerde bir yanlışlık var mı ?

Örneğin 60 hz'lik bir monitör 1 saniyede 60 kez ekranı tazeliyor, bu da saniyede 60 kare yapar. Fakat filmler saniyede 24 kare oynatacak şekilde düzenleniyor. Bu durumda monitör ya da tv nasıl bir algoritma ile 24 kareyi 60 kareye uyarlıyor ?

• unforgotten kullanıcısına yanıt
    benim biraz daha bu konuda bilgilenmem lazım sanırım söylediklerinizi pek iyi anlayamayacak kadar bilgisizim :)

Bütçem 10k,ama aldığımda hiçbir yakın gelecek teknolojisinden geri kalmak istemiyorum ve en az 65” istiyorum

Yakın akrabalarımda lg,samsung hep yüksek modelleri var ama hiçbirisinin renkleri 5 yıllık sony kadar güzel gelmiyor,belki gözüm yanılıyor belki de psikolojiktir bilemiyorum.
    Bu nedenle yine gönlüm sonyden yana.Model önerisi olan deneyimli arkadaşların tavsiyelerine açığım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 11 12 civarı alabileceğim bir tv önerisi verebilirmisiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • flyingraper kullanıcısına yanıt

OLED yanığı korkunuz yoksa 11-12 k bütçeye alabileceğiniz en iyi TV; LG OLED 55CX6LA (Hatta 10.762 TL'ye düşmüş durumda) 65'lik versiyonunda fiyat 20'ye yaklaşıyor.

Aynı bütçeye Oled'e en yakın görüntü veren LED tv ise SONY XH9096, 55'' yaklaşık 9.000 TL, 65'lik olanı ise 12.000 civarı.

Daha yüksek bütçeler için Samsung QN90A Neo Qled ve LG'nin daha üst model OLED'leri olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unforgotten -- 6 Ağustos 2021; 14:25:1 >
  • 60hz ve 120-144-165hz ve fazlasinin tartismasi asla bitmez. Cunku goz alışkın oldugu yenileme hizina adapte olur ve ona akici gelir. 60hz ye alisan biri 144un farkini goremezken 144e alismis biri 60a dusunce attan inip essege binmis gibi oluyor.

Bu yuzdendir ki 60a alisan insanlar fanatikce 60 ustunu goz algilamaz, ayirt etmek imkansiz, para tuzagi gibi bilgisizce yorumlar yapiyor.

Gecen windows updateinden sonra monitorum kendini 60a cekmis ve oyuna girdikten 20 saniye sonra fps dusuk bir sikinti var diye cikip ayarlari kontrol ettim. Yanimda 60hz ci arkadas vardi bön bön ne yaptigimi anlamaya calisti. Daha sonra monitor 60 cikinca aradaki farki gozun net bir sekilde algiladigini ona inandirabildim. O hala görmuyor ama aciklamam mantikli geldi.

• Güzel tespit olmuş.

Ancak ben bu görüntüden para kazanılmıyorsa 20kların tvye verilmesini kendi adıma çok uygun bulmuyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: hakkan

Aynen öyle  

Yok 200 Hz yok 500 Hz bunlar teknoloji kandırmacası, fiziksel olarak göz bunu ayırt edemez, ediyorum diyenler de kendini "ulen gittik 10 bin TL verdik enayi gibi hissetmeyeyim" diye kandırıyordur sadece.

Alıntıları Göster

Ayırt eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakkan

Aynen öyle  

Yok 200 Hz yok 500 Hz bunlar teknoloji kandırmacası, fiziksel olarak göz bunu ayırt edemez, ediyorum diyenler de kendini "ulen gittik 10 bin TL verdik enayi gibi hissetmeyeyim" diye kandırıyordur sadece.

Alıntıları Göster

Hayır göz ayırt eder. Ama bir video için çok önemli sayılmaz. Önemli dahi olsa böyle bir içerik yok. Hiçbir video kaydı günümüzde 120 fps olarak yayınlanmıyor. O sebepten bir avantajı da yok.

Tazeleme hızının asıl fark ettiği nokta bilgisayar ya da telefonlardır. Daha tepkisel hissedersiniz. Ama televizyonun gecikme değerleri de bu tepkiselliğe gölge düşürebilir. Bir monitör gibi 1 ms gecikme değeri alamayacaksın o yüzden yine de o kadar tepkisel hissetmeyeceksin.

Hepsinin dışında 4k 120 fps oyun çalıştıracak cihaz bulmak cidden çok zor. Xbox series x buna tam erişemiyor ve ekran kartları çok pahalı. Sırf oyun için de 120 hz aramaya zaten gerek yok. 60 hz ile 120 hz'in bu şekilde fark hissettirmesi olası değil televizyon özelinde. Monitörde önemlidir orası ayrı mesele. 60 ile 120 arasındaki fark özellikle interaktif kullanımda kendini net belli eder. filmde dizide fark eder mi? açıkçası 24 fps bir film ile 60 fps bir dizi arasındaki farkı bile hissedemiyorum. 12 fps bile hareket illüzyonu yaratmakta. Oyun oynarken 24 fps seni delirtebilir ama filmde hiç fark etmiyoruz. Video ile oyun ya da masaüstü kullanım çok farklı. ayrıca şu güne kadar hiç 120 fps içerik görmedim, gören de pek yok. Olmayan içerikler için bu özelliği aramaya da gerek yok. Sektörün böyle bir ilerleyişi de zaten yok. Kimse 120 hz film çekeceğim demiyor. Onun yerine Dolby Video ve HDR gibi şeyler çok daha önemli.

• quote:

Orijinalden alıntı: asterisk*

Hayır göz ayırt eder. Ama bir video için çok önemli sayılmaz. Önemli dahi olsa böyle bir içerik yok. Hiçbir video kaydı günümüzde 120 fps olarak yayınlanmıyor. O sebepten bir avantajı da yok.

Tazeleme hızının asıl fark ettiği nokta bilgisayar ya da telefonlardır. Daha tepkisel hissedersiniz. Ama televizyonun gecikme değerleri de bu tepkiselliğe gölge düşürebilir. Bir monitör gibi 1 ms gecikme değeri alamayacaksın o yüzden yine de o kadar tepkisel hissetmeyeceksin.

Hepsinin dışında 4k 120 fps oyun çalıştıracak cihaz bulmak cidden çok zor. Xbox series x buna tam erişemiyor ve ekran kartları çok pahalı. Sırf oyun için de 120 hz aramaya zaten gerek yok. 60 hz ile 120 hz'in bu şekilde fark hissettirmesi olası değil televizyon özelinde. Monitörde önemlidir orası ayrı mesele. 60 ile 120 arasındaki fark özellikle interaktif kullanımda kendini net belli eder. filmde dizide fark eder mi? açıkçası 24 fps bir film ile 60 fps bir dizi arasındaki farkı bile hissedemiyorum. 12 fps bile hareket illüzyonu yaratmakta. Oyun oynarken 24 fps seni delirtebilir ama filmde hiç fark etmiyoruz. Video ile oyun ya da masaüstü kullanım çok farklı. ayrıca şu güne kadar hiç 120 fps içerik görmedim, gören de pek yok. Olmayan içerikler için bu özelliği aramaya da gerek yok. Sektörün böyle bir ilerleyişi de zaten yok. Kimse 120 hz film çekeceğim demiyor. Onun yerine Dolby Video ve HDR gibi şeyler çok daha önemli.

Alıntıları Göster

Teknoloji meraklı bir bireysiniz, "65 inç bir TV" cevabınız facia ,

• quote:

Dostum neden bilmeden etmeden insanları yanlış yönlendiriyorsun. Televizyon yayını Türkiye'de 50 hz'dir. İstersen 240 hz televizyon al o maçı 50 fps izlersin. Filmler ise 24 fps ile çekilir. Yanlış duymadın 24 fps yani televizyonun 30 hz bile olsa film izlemek için yeterlidir.

Oyun konusuna gelirsek. Televizyonların yenileme hızına gelene kadar çok daha büyük tepkisellik problemleri var. Monitör değil bu, öyle smooth bir oyun deneyimi sunması zor. Hadi yine hz'e takılalım, en iyi konsol xbox series x'in 4k'da 120 fps verecek kapasitesi yok. 4k'da 120 fps gösterecek ekran kartının zaten bu tvnin iki katı fiyatı var. Kısacası hz işi televizyonda sanıldığı kadar anlamlı değil.

Bilmeden etmeden mi?

Yanlış bilgini?

Sen önce TV de bahsedilen hz olayı ile filimlerde ki ve dizilerdeki kare hızının ne olduğunu öğren sonra beni yadırga..elma ile armudu karıştırma önce,sonra çık yaz.

Senin gözün ayırt edemez olabilir,ama benim evdeki monitörüm bike 144 hz ise ,demek ki gözlerim yaşım 55 olmasına ramen ayırt edebiliyor.

Yani şimdi sen 200 hz gerçek hz TV ler ,24 fps ile çekilmiş film leri 200 hz yükselteceğinimi sanıyorsun, bu kadar cahillik yazık vallahi,.

Tv hz leri ana yaptığı iş hareketli sahnelerde bulanıklığı yapay olarak engelemmek ve akıcılığı sağlamak,gözlerin yorulmasını engellemek için ekstra resim kareleri eklerler, tabi buda yine panel işlemci gücü ile alakalı bir durumdur, judder yani akıcılık devam ederken bir yerden sonra sanki panel gücü yetersiz kalıp,o ekstra yüklediği resimler ile akıcılık devam ederken ,birden resim atlama yapar ,panel işlemcileri ne kadar güçlü ise okadar verdikleri hz değerlerinin anlamı olur.

Benim 11 sene önce aldığım samsung c 750 tv, 200hz gerçek panel dır, yani yapay,ek programlar ile yükseltilen hz değeri değildir,..

Bu iş şuna benzer hd yayınları nasıl ki TV ler 4k ya yakın görüntü vermeye çalışıyor, çok benzer bir özeliktir,ve bu değer katar, TV alırken önemli bir özelliktir,doğuda yapar ama ne kadar yapar bu da marka model olarak değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdote -- 8 Ağustos 2021; 18:59:40 >

• 60 hz tvye bu kadar para vermek günahtır.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdote

Bilmeden etmeden mi?

Yanlış bilgini?

Sen önce TV de bahsedilen hz olayı ile filimlerde ki ve dizilerdeki kare hızının ne olduğunu öğren sonra beni yadırga..elma ile armudu karıştırma önce,sonra çık yaz.

Senin gözün ayırt edemez olabilir,ama benim evdeki monitörüm bike 144 hz ise ,demek ki gözlerim yaşım 55 olmasına ramen ayırt edebiliyor.

Yani şimdi sen 200 hz gerçek hz TV ler ,24 fps ile çekilmiş film leri 200 hz yükselteceğinimi sanıyorsun, bu kadar cahillik yazık vallahi,.

Tv hz leri ana yaptığı iş hareketli sahnelerde bulanıklığı yapay olarak engelemmek ve akıcılığı sağlamak,gözlerin yorulmasını engellemek için ekstra resim kareleri eklerler, tabi buda yine panel işlemci gücü ile alakalı bir durumdur, judder yani akıcılık devam ederken bir yerden sonra sanki panel gücü yetersiz kalıp,o ekstra yüklediği resimler ile akıcılık devam ederken ,birden resim atlama yapar ,panel işlemcileri ne kadar güçlü ise okadar verdikleri hz değerlerinin anlamı olur.

Benim 11 sene önce aldığım samsung c 750 tv, 200hz gerçek panel dır, yani yapay,ek programlar ile yükseltilen hz değeri değildir,..

Bu iş şuna benzer hd yayınları nasıl ki TV ler 4k ya yakın görüntü vermeye çalışıyor, çok benzer bir özeliktir,ve bu değer katar, TV alırken önemli bir özelliktir,doğuda yapar ama ne kadar yapar bu da marka model olarak değişir.

Alıntıları Göster

Bana cevap vermeden önce okuma yazma öğrenmeni öneririm.

1- gözün ayırt edemez hiçbir yerde demedim. Ben de 144 Hz monitör kullanıyorum çünkü pc kullanırken bunu karşılayacak içeriğim var.

2- hiçbir yerde 24 fps 200 hz e yükseltilir de demekdim. İşleyişi gayet iyi biliyorum. Sinemadan televizyona nasıl aktarılır filmler, 25 hz'e nasıl uyarlanır, sesler nasıl buna göre senkronize edilir hatta 30 hz'e nasıl uyarlanır bunların hepsini anlatayım. Hatta sinyal nasıl gönderilir, nasıl kodlanır, nasıl modüle edilir, nasıl kuvvetlendirilir bunları ve bunları yapan devreler nasıl yapılır gösterebilirim.

Hatta istersen sana haberleşme ağları, optoelektronik, manyetik dalga teoremi ya da elektronik dersleri de verebilirim. Mikroişlemci dersi istersen o da mümkün.

Daha okuduğunu anlamadan yüzeysel bilginle burada bu işin akademik eğitim almış birine boş yapman sadece kendini küçük duruma düşürür. Dön tekrar oku. Anlamazsan bir daha oku. Nerede 24 fps 200 hz'e yükseltilir demişim ya da nerede göz ayırt edemez demişim anlat. Bi de 200 fps ciddi video içerik bulursan haber ver, ben de 200 hz televizyon bakayım. İyi günler diliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: NecronLord

60 hz tvye bu kadar para vermek günahtır.

Alternatif varsa link alalım hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: albati

Alternatif varsa link alalım hocam.

Alıntıları Göster

Eğer 65'' şart değilse 55'' olarak 274 TL fark ile 9096 alınabilir. Sepette ek indirim ile birlikte 8.774,00 TL.

Arada kayda değer farklar mevcut;

• 120 HZ
    • Gerçek 10 bit panel
    • Full Array Led (Yerel karartma mevcut)
    • HDMI 2.1

www.n11.com
    Sony KD-55XH9096 55" 4K Ultra HD Smart LED TV Fiyatları ve Özellikleri
    https://www.n11.com/urun/sony-kd-55xh9096-55-4k-ultra-hd-smart-led-tv-1473729?magaza=dogubankbilisim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unforgotten -- 9 Ağustos 2021; 19:32:51 >

• unforgotten kullanıcısına yanıt

Yanıt için teşekkürler hocam 9096yı iyi biliyorum. 8000e kaçırdık Haziran'da maalesef. O zamandan beri bekliyorum düşmüyor. O zamanlar tereddütte kalmıştım ama şimdi 65 inç almak istiyorum.

Arkadaş 60 hzye o para verilmez deyince ondan sordum. O paraya 100 hz varsa bilelim dedim yani.

• albati kullanıcısına yanıt
    Aynı durumu yaşıyorum maalesef, her gün açıp bakıyorum düşmüş mü diye ama nafile..

• 8459tl olmus bu arada. Alip kullanan var mi ?

• quote:

Bana cevap vermeden önce okuma yazma öğrenmeni öneririm.

1- gözün ayırt edemez hiçbir yerde demedim. Ben de 144 Hz monitör kullanıyorum çünkü pc kullanırken bunu karşılayacak içeriğim var.

2- hiçbir yerde 24 fps 200 hz e yükseltilir de demekdim. İşleyişi gayet iyi biliyorum. Sinemadan televizyona nasıl aktarılır filmler, 25 hz'e nasıl uyarlanır, sesler nasıl buna göre senkronize edilir hatta 30 hz'e nasıl uyarlanır bunların hepsini anlatayım. Hatta sinyal nasıl gönderilir, nasıl kodlanır, nasıl modüle edilir, nasıl kuvvetlendirilir bunları ve bunları yapan devreler nasıl yapılır gösterebilirim.

Hatta istersen sana haberleşme ağları, optoelektronik, manyetik dalga teoremi ya da elektronik dersleri de verebilirim. Mikroişlemci dersi istersen o da mümkün.

Daha okuduğunu anlamadan yüzeysel bilginle burada bu işin akademik eğitim almış birine boş yapman sadece kendini küçük duruma düşürür. Dön tekrar oku. Anlamazsan bir daha oku. Nerede 24 fps 200 hz'e yükseltilir demişim ya da nerede göz ayırt edemez demişim anlat. Bi de 200 fps ciddi video içerik bulursan haber ver, ben de 200 hz televizyon bakayım. İyi günler diliyorum.

Alıntıları Göster

Senin yaşın kadar benim okumuşluğum var,sen bu işin mektebinde okumuş olabilirsin ama bilmediğin çok şey var,bu ortada, sen 24 kare hızında çekilmiş filmlere, 100 hz tv olsa ne anlamı var diyen birisin,TV deki hz değerini kavrayamayan bilmeyen birisin laf kalabalığı yaparak kendini bilgili gösterme çabaların boşuna,..

"Dostum neden bilmeden etmeden insanları yanlış yönlendiriyorsun. Televizyon yayını Türkiye'de 50 hz'dir. İstersen 240 hz televizyon al o maçı 50 fps izlersin. Filmler ise 24 fps ile çekilir. Yanlış duymadın 24 fps yani televizyonun 30 hz bile olsa film izlemek için yeterlidir."

Burada yazanlar senin yazıların değilmi, sen önce kendi yazdıklarını anla,anlamaya çalış,,hz konusunda hiç bir şey bilmediğin ortada,önce öğren sonra yaz,okumuşsun ama boş okumuşsun. Bak sana bir örnek vereyim,üstelik bedava , okula gitmeden öğreneceksin.TV deki hz ne işe yarar.

Madia oynatıcı veya pc den Tv ye 24hz değerinde film gönderdiğin de resim kareleri akıcılığını yitirir, o akıcılığı normal hale getirmek için madiaplayer film oynatma ayarını aldığı veriye göre otomatik hale getirirsin ki çakışma olmasın, pc dede aynı şeyi yaparsın,film kare hızları aynı değere geldiği zaman akıcılık normale döner..

Şimdi TV deki hz ne işe yarar dersen, bu akıcı görüntüde film izlerken hareketli sahnelerde bulanıklığı ve tirremeyi önlemek aza indirmek için TV deki gerçek panel hz değeri ne kadar yüksek ise,o hareketli resimlere ek resimler ekleyerek daha güzel görüntü almamızı sağlar yani gözün yorulmasını engeller,.

Şimdi sen 200 hz yayın yok ne anlamı olacak hz değerinin derken hiç TV hz olayından anlamadığını ,ve anlamazkende bana bilmez muamelesi yapamazsın,bide gömmeden önce cümleye dostum diye giremezsin,ben senin gibi çok dost görünümlü hain gördüm hayatımda,..

Okuman güzel ama adam olman da önemli,keşke önce kibarlık öğrenseniz de beni çileden çıkarmasanız, hiç bir şey bilmeyen biliyormuş gibi davranan cahil gençlere lafım.. Bide özelikle sana..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdote -- 10 Ağustos 2021; 11:3:45 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.