Şimdi Ara

Sony Hx400V Kullanıcı Deneyimim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
4
Favori
8.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba sevgili dostlar. Uzun araştırmalardan sonra gelişmiş bir kompak makina olan Sony Hx400V modelini bayisinden 1350 tl ye almış bulunmaktayım. Ben araştırırken Türkçe inceleme bulamadım. Bu yüzden almayı düşünen arkadaşlara genel kullanım deneyimim, cihazın + ve - yönlerini elimden geldiğince yazmaya çalışacağım. Makina hakkında soru sormak isteyenler çekinmeden sorabilirler.

Öncelikle cihazın eksi yönlerini maddeler halinde yazacak olursam;
    1- Zoom yaparken motorun sesi çok olmasa da duyuluyor ve video kaydına geçiyor.
    2- Zoom hissi kalitesiz. Video kameralardaki gibi düğmeyi ne kadar çekerseniz o kadar hızda yakınlaştırma yapmıyor. Aslında fotoğraf çekerken bu kısmen var fakat iş videoya gelince sabit bir yakınlaştırma hızı mevcut.(yavaş zoom yapıyor)
    3- Makinenin dıştan görünümü oldukça şık ve kaliteli fakat ele alınca bana biraz yetersiz geldi.
    4- Batarya ömrü kısmen kötü. Fazla video çekmezseniz akşamı buluyor.
    5- Fotoğraflarda keskinlik biraz zayıf. Ama 'aynı algılayıcıya (1/2.3") sahip' cihazlar arasında en iyilerinden.
    6- Şööyle cihaz şarj olurken biraz ayarlarını karıştırayım derseniz makine kabloyu çıkarmanızı istiyor. Kullanım kılavuzunda şarj olurken kayıt/oynatma yapabilmeniz için başka bir Sony adaptör öneriyor.
    7-Flaş açıkken bazen deklanşöre bastığınızda geç fotoğraf çekiyor. Bu sür bazen 3 saniyeyi geçiyor. Haliyle hayal ettiğiniz fotoğrafta hayal olabiliyor.
    8- ISO başarısı zayıf. Aslında bunu - olarak yazmak doğrumu bilemiyorum. Çünkü ''mercimek kadar'' (sık kullanılan tabirle) algılayıcıdan fazla bişey beklememek lazım. ISO 400 lerin üstü bozulmaya başlıyor. Ama makine 12800 e kadar çıkmayı destekliyor. Bu bazen konu önemli bir an fotoğrafı olunca kaliteden ödün vererek anı kısmen kurtarmanıza yaradığı için güzel.
    9- Fiyatı böyle bi makineye göre pahalı. Olması gereken fiyat bence 700 lira civarıdır.

Artı yönleri;
    1- Makine zoom yaptığında bile çok hızlı netliyor.
    2- Video çekim kabiliyetleri mükemmel. Bu makineyle HD videolar kaydedemiyorsunuz. Çünkü FHD'nin altını desteklemiyor. :)
    3- Şu 'Optical SteadyShot' meselesi yani titreşim engellemesi çok güzel çalışıyor. 50x de bile elde çekim yapabiliyorsunuz. Makinenin 50p(AVCHD formatında) video kydı yapabildiğini de hatırlatalım.
    4-Panoramik fotoğrafları sorunsuz ve güzel. Dar geniş ve 360 derece kayıt yapabiliyorsunuz.
    5- Makinede bir sürü efekt ve resim düzenleme parametreleri var. Açıkcası HDR ve kısmi renk efektleri hoşuma gitti.
    6- Akıllı telefonunuzla wifi üzerinden çok kolay bir şekilde makinaya bağlanıp uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Makine o an neyi görüyorsa telefonun ekranında da o oluyor. Çok ufak bir gecikme mevcut onu takmamak gerek. Akılı telefon üzerinden sadece fotoğraf çekebiliyorsunuz. Videoyu desteklemiyor. Gene wifi üzerinden telefona bilgisayara fotoğraf veya video gönderebilirsiniz. NFC destekleyen telefonlarla da bağlanabilir aynılarını yapabilirsiniz.
    7-Wifi üzerinden cihazı kısmen geliştirebiliyorsunuz. Mesela uzaktan kumanda uygulaması var.(telefona bağlanırken bunu açıp bağlantı kuruyorsunuz) Bu uygulamaya gelen güncelleme ile önceden telefon üzerinden sadece deklanşöre basabiliyordunuz güncelleme sonrasında ıso diyafram zoom gibi olayları kontrol edebiliyorsunuz. ayrıca yükleyebileceğiniz Fotoğraf rötuşu ve efektlerde mevcut.
    8- Video çekerken lens etrafındaki halka ile isterseniz zoom isterseniz netleme işini yapabiliyorsunuz. Bu halka bence çok önemli, kullanımı çok ileri düzeye taşıyor.
    9- Lensi kaliteli. Nasıl bu kadar geniş açı olupda bu kadar zoom yapabiliyor, şaşırtıcı.
    10- Makine baya hızlı. Takılma donma falan yapmıyor. Seri çekim yapınca biraz bekliyor. Daha hızlı bir hafıza kartı takılırsa sorun çözülebilir.

Şimdilik bu kadar kullandıkça artılarını eksilerini ekleyeceğim.Son olarak beklentiyi fazla yükseltmeden alınabilecek süper zoom makineler arasında (aynı algılayıcıya 1/2.3" sahip) en iyilerinden.

• İnceleme için teşekkürler. 1000 liraya denk getirebilirsem bu makinadan alacağım.
  • Fikir vermesi açısından Flickr'a eklediğim bazı fotoğraflara bakabilirsiniz.
    https://www.flickr.com/photos/sefabeker/
  • Bu vatandaş da HX400 kullanıyor. Hatta HX200 ve HX100 de kulanmış.

https://www.flickr.com/photos/joannarb2009/with/15600869096/
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Bu vatandaş da HX400 kullanıyor. Hatta HX200 ve HX100 de kulanmış.

https://www.flickr.com/photos/joannarb2009/with/15600869096/

Benim fotoğrafları boşverin siz Jiddi beyin dediği yere bakın :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sefabeker
    Benim fotoğrafları boşverin siz Jiddi beyin dediği yere bakın :)

Sizin de iyi fotolarınız var. Dahası da gelecektir herhalde.
  • Çok teşekkür ederim. Kesinlikle yeni fotoğraflar gelecek. :)
  • Merhaba arkadaşlar bende bu sony hx400v makineyi almayı düşünüyorum 1200 tl civarında yalnız profmakina tercih etmemeedeki neden anında fotolarınızı nette paylaşıyo olmanız vede akıllı telefonunuzdan kontrol vs vs :)) sizlere yanı bu makina kullanıcılarına sorum 1/2,3 (7.82 mm )Exmor R CMOS sensör yeterlimi fotograflarda kaliteyi nekadar etkiler yada eksileri neler sensör cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
  • yıldızları ve göktaşlarının videosunu çeceketim başaramadım, hangi ayarları kullanmalıyım?

makro çekimde odaklanma bozuluyor. odaklanma sırasında net olduğu bir anı da görüyorum ama fotoğrafı çektiğinde nesne bulanıkçıkıyor.

hangiş ayarları önerirsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nnux

yıldızları ve göktaşlarının videosunu çeceketim başaramadım, hangi ayarları kullanmalıyım?

makro çekimde odaklanma bozuluyor. odaklanma sırasında net olduğu bir anı da görüyorum ama fotoğrafı çektiğinde nesne bulanıkçıkıyor.

hangiş ayarları önerirsiniz?

Öncelikle Merhaba.
    Bahsetmiş olduğunuz yıldız ve göktaşı videosu çekme olayı bu makina ile biraz zor. Şöyleki videoyu manuel modda f2.8 1/4 ISO 3200 de bile çekseniz ki ayarları daha fazla artıramıyorsunuz (video için) genede yıldızları videoda görme şansınız düşük. Çünkü algılayıcımız küçük. Bir ikincisi makro olarak makine 1 cm e kadar odaklama yapabiliyor. Sizin sorununuz net gördüğünüz ama çekince bulanık çıktığıysa muhtemelen akşamüstü enstantene hızı düşük çekmenizden dolayısiyle titreşimden kaynaklanıyordur. Önce enstanteneyi elde çekicekseniz en az 1/25 e yükseltip sonra diyaframı açıp en sonda ıso müdahalesi yaparsanız tahmin ediyorum sorun çözülecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Böyle zoom özelliği iyi olup f değeri en düşük olan bu iki cihazı buldum biri FUJİFİLM FİNEPİX SL1000 F2.9 diğeri ise SONY DSC-HX400V F2.8(bu cihaz). Fiyat aralığı da neredeyse aynı. Sensör boyutları aynı. sadece f2.8 ve f2.9 farkı var. kararsız kaldım şimdi. her iki cihazı da denemiş biri tavsiye verse çok sevinirim.
    Fujifilm link

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GetSomeRest -- 19 Aralık 2015; 0:25:42 >

• Merhaba, bu makinada wifi kullanılarak çekilen fotoğrafları adnroid bir telefona alabiliyormuyuz teşekkürler . . .
  • cosenemoglu C kullanıcısına yanıt
    evet dostum wi fi üzerinden atmak çok kolay ve basit Google play den sony sony play memories uygulamasını indir.uygulamayı aç
    kamera da menü.wifi işaret olan 3.yerden akıllı telefona gönderi seç
    kamera ile telefon birbirini görecek.kamerada bir şifre belirecek onu telefonda eksişksik girdinmi resimleri telefona atıyor.
    sonra telefonda sağ yada sol üst kösede kopyala seçeneği ile telefona kopyala geçmiş olsun

ben wifi olmayan yerlerde bu işi NFC ile yapmak istiyorum ama bir tülü beceremedim.
    makinayı güncelledim telefondada nfc var kamerada da am bir türlü yapamadım.sen yaptıysan sende yolunu bize yaarsan sevinirim.
  • Cihazımda 2.1 son surum var hx400 olan model bendeki çözünürlukler 50i ve 50p xiye geciyor nette baska cihazda 60i ve 60p gördüm sizde durum nasıl google amcada bisey bulamadim bilgisi olan varmı

• bizimkoylu333 kullanıcısına yanıt
    PAL ve NTSC sistemleri var.
    Birinde standart 25 ve katları, diğerinde 30 ve katları.

Ayarlardan diğerine geçerseniz menüde çıkacaktır.
  • PAL NTSC seçme yeri menüde buradaymış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 6 Eylül 2017; 14:17:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: multimatom

PAL NTSC seçme yeri menüde buradaymış

Tesekkur ederim bu sanirim bunun 4k cekime bir etkisi yok herhalde

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.